Môže dostať dieťa dvojité občianstvo?

jarkazdan
11. jún 2009

Ahojte vsetci, velmi rada sa k vam pripajam, lebo som sa chcela nielen informovat, ale aj podakovat za vsetky uzitocne rady, ktore som tu nasla.
Zijem v UK uz 3 roky, vydala som sa za poliaka na rodeneho v Cechach, a kedze cakame za necele dva mesiace babo, chcela som sa opytat ako to bude s baby obcianstvom????
A tiez pozdravujem petka82 ,ktora mi tiez vela poradila. A zistila som,ze tiez su v podobnej situacii rozhodovania,kde pojdu byvat ( mozno do PL alebo na SK).Nevies, nahodou,ako je to s dvojitym obcianstvom?Ma nase dieta pravo na SK-PL Obcianstvo? Existuje take vobec???

Vopred dakujem za uzitocne odpovede 🙂 🙂 🙂

ivajaro
2. nov 2013

Holky prosím vás jak to je, manžel je SK, trvalí pobyt na SK,pojíštěný v CZ,pracuje v Cz, já jsem normálně češka, a vše mám v CZ, dcerka též ale chtěli bychom pro ní SK občanstvý, RL má CZ ale i SK, a já nevím jak pokračovat zda jí můžu přihlásit i na SK, či né?
Dostala mě do téhle situace tchýně, bo malé udělai RL bez mého vědomí, pouze za přítomnosti manžela 😅 ... A já prostě nevím co ted?? 😔

zita19
2. nov 2013

@ivajaro Slovenska republika ma taku instituciu co sa vola Osobitna matrika. Tam sa nahlasuju sobase obcanov SR v zahranici, skus si najst nieco na nete. Ujo Gooogel Ti vyhodi stranku, co ma domenu .gov (aspon sa mi zda) a docitas sa, pripadne najdes kontakt. Ja som tam riesila vlanajsi synov sobas v CR. K babu este nedoslo, tak Ti neviem nic mudrejsie poradit.

stormie
2. nov 2013

@ivajaro co myslis pod pojmom prihlasit? Podla mna je slovensky aj cesky rl uz dokazom o jej obcianstve takze ma dvojite

cawes
2. nov 2013

@ivajaro ano mozes ju prihlasit aj na Sk a mozes poziadat bud o jeden alebo druhy pas.
@stormie no ani nie moj maly ma svajciarsky rodny list, aj slovensky rodny list, ale obcianstvo ma len jedno a to slovenske pas mame tiez slovensky

bobovci
2. nov 2013

@ivajaro ahoj, ak má rodný list slovenský i český tak musí mať obe občianstva, inak by jej slovenský rodný list len tak nedali. to znamená, že nie je potreba už nikde prihlasovať, predpokladám, že má trvalý pobyt v ČR. ale i tak ak by ste mali nejaké pochybnosti tak si zavolajte na slovenské veľvyslanectvo do Prahy. My to teraz tiež riešime. Manžel je Čech, ja Slovenka, dcéra sa narodila v ČR, takže dostala české občianstvo. A aby mala i Slovenské, tak si musíme len zájsť požiadať o rodný list SR, tým pádom bude mať i slovenské občianstvo.

stormie
3. nov 2013

@cawes neviem ako to je medzi slovenskom a svajciarskom ale medzi sr a cr existuje dohoda o dvojitom obcianstve takze pri splneni urcitych podmienok mozes mat obe obcianstva, rodne listy oboch krajin a takisto aj pasy. Mam tto tak ja, manzel aj dcera, ta sa narodila v uk, normlane dostala rodny list ale uk obcianstvo nema. Keby sme sa rozhodli u nej pre uk obcianstvo tak by automaticky nemohla mat ani sr ani cr lebo neexistuje medzinarodna dohoda s uk o dvojitom obcianstve.

luciarobi
3. nov 2013

Ja mam tiez priatela Taliana a ked sa nam narodil syn, automaticky ziskal moje obcianstvo (obcianstvo po matke) a priatel potom isiel na Taliansku ambasadu v BA a poziadal aj o Talianske obcianstvo pre maleho a urobili mu taliansky obciansky preukaz, cize ma obe obcianstva 🙂

sonica
3. nov 2013

pozor rodny list nie je potvrdenie o st. obcianstve 😉 je to uradna listina, na zaklade ktorej vam vydaju potvrdenie o statnom obcianstve... 😉 to vydavaju na slovensku na krajskych uradoch, stoji to 9,50 a je platne len pol roka... 😉
ale na vystavenie pasu vam staci rodny list... 😉

pragmaticka
3. nov 2013

Tak som to najnovsie riesila aj ja,kedze sa nam za mesiac narodi nase prve dieta.kontaktovala som priamo ambasadu,no bohuzial dvojite obcianstvo v nasom pripade nie je mozne.Slovensko nepovoluje dvojite obcianstvo len s dvomi krajinami a to su Rusko a Madarsko. So vsetkymi ostatnymi krajinami je dvojite obcianstvo u deti mozne,pokial to povoluje aj ta druha krajina.Takze najlepsie napisat na ambasadu konkretnej krajiny a potom uz len vybavit rodny list a pasy.

evaviki
3. nov 2013

@sonica ano, ale rodny list je dokazom, ze ma sr obcianstvo.. A @ivajaro ak si dobre spominam, tak som musela mat suhlas manzela, aby som mohla poziadat o sr obcianstvo.. Takze sa mi zda zvlastne, ze by to mohli spravit bez tvojho vedomia.. Kazdopadne j keby mala dvojite obcianstvo a ma TP v CR, tak nemoze mat TP v SR (podla zakona mozes mat len jeden trvaly pobyt), aj ked sa to da obejit, ale v tom pripade by to bolo nelegalne..

evaviki
3. nov 2013

@pragmaticka povoluje v pripade, ze obe obcianstva ziska dieta po rodicoch..takze ak je tvoj manzel cech, tak moze mat kbe obcianstva..

monasek84
3. nov 2013

Ahojte a nevedeli byste mi taky poradit 🙂 jsem Ceska, pracujici v CR, trvaly pobyt v CR. Manzel je Slovak, pracujici a trvale zijici na SK. Ted jsem si vybavila takovy ten trvaly pobyt na 5 let na SK (takze mam tu plastovou karticku ze Slovenska). Rodit budu v CR, kde mam pojisteni. Maly dostane trvaly pobyt podle me obcanky, tj v CR, nebo muzu predlozit ten prukaz k pobytu na SK a dostane SK pobyt?? A s ceskym rodnym listem ho muzu prihlasit do Slovenske zdr. pojistovny, ze ano?

sonica
3. nov 2013

@evaviki bohuzial nie vzdy 😖 ja som kvoli tomu mala vybavovacky, musela som ziadat na krajskom urade 😉

evaviki
3. nov 2013

@sonica jj,chapem,jak o myslis.. RL znamena, ze ma obcianstvo,ale v podstate ho nedokazuje, na to musis vybavit ten papier..

vroni
3. nov 2013

@evaviki, prepac, ale to je uplna blbost, co si napisala. Rodny list je dokladom VYHRADNE o tom, ze sa dieta narodilo, o nicom inom, narok na obcianstvo sa (spravidla) odvija od obcianstva rodicov, rodny list vystavi krajina, kde sa dieta narodilo bez ohladu na jeho naroky na obcianstvo. Ze Slovaci veledulezito uznavaju len slovensky rodny list je ich vyhradna stupidita, za normalnych okolnosti staci dietatu medzinarodny rodny list a dostane obcianstvo krajiny rodica/rodicov (moje dieta ma nemecke obcianstvo a ani netusim, ako vyzera nemecky rodny list. Potvrdenie o obcianstve aj pas ma uz davno, dostala na zaklade mojho pasu a obcianstva) Ked sa narodi dvom Slovakom na Slovensku dieta, ma narok na obcianstvo nie na zaklade rodneho listu ale na zaklade obcianstva rodicov. Rovnaky (a nijaky iny) narok by malo,, ak by sa narodilo v Madarku, Rakusku ci Kongu - a to napriek rodnemu listu krajiny narodenia.

evaviki
3. nov 2013

@vroni bavili sme sa o situacii, ze sa dieta narodilo v cr rodicom, kde je jeden slovak a druhy cech.. konkretne napr.moj pripad.. maly dostal cesky rodny list, kde ma uvedene ceske obcianstvo (to ma po manzelovi).. potom som ja bola v sr a poziadala o udelenie sr obcianstva a vystavenie sr rodneho listu.. (samozrejme so suhlasom manzela a v rodnom liste mam napisane, ze ma slovenske obcianstvo)) Takze preto som pisala, ze dieta narodene v CR, ktoreho matka je ceska (ivajaro), nedostane len tak sr rodny list.. museli on ziadat a tym padom museli poziadat o obcianstvo, inak by predsa sr nevystavila rodny list dietata, ktore sa narodilo v cechach, ked nie su obaja rodicia slovaci... ako je to s inymi krajinai neviem..

vroni
3. nov 2013

@evaviki, hovorime o tom istom, len kazda inak. 😉 Ziadala si o obcianstvo plus rodny list, preto sa o to ziada na osobitnej a nie na beznej matrike. Samotny rodny list je len doklad o narodeni, nic menej ci viac, ziadost na osobitnu matriku je v podstate len ziadostou o potvrdenie obcianstva, ale z rodneho listu to nevidno. Inak povedane - slovensky rodny list je len dokazovanim si vlastnej dolezitosti SR, je to zbytocny a nic nedokazujuci zdrap papiera, vsetky ostatne europske krajiny akceptuju povodny rodny list (z krajiny narodenia) a vydavaju len doklad o obcianstve a nie dalsi rodny list, lebo ten nie je dokladom o nicom... (ak sa vyjadrujem ako tatar, pripis to prosim ta tehotenskej demencii 🙂)

evaviki
3. nov 2013

@vroni ziadala som na beznej matrike v mieste mojho TP..
a uz chapem, co si tym myslela,som to najprv nepochopila.. 🙂 to som nevedela, ze by mohol dostat obcianstvo na zaklade CR RL.. myslela som, ze ked mu daju SR obcianstvo,tak musia vystavit SR RL.. Ako to funguje v inych krajinach, to netusim.- 🙂 pisala som to len z mojho pohladu, ze sme sr rodny list dostali az po poziadani o obcianstvo.. Takze to, ze ma dcerka ivajaro slovensky rodny list znamena, ze museli ziadat o obcianstvo.. a o to museli ziadat obaja (reagovala som na to, ze pise, ze poziadala tchyne s manzelom, co sa mi nezda, ak si dobre spominam, mne to manzel podpisoval, ze suhlasi s tym,aby mal maly aj sr obcianstvo..)

markeee
3. nov 2013

Nevím, jak je to s PL ale od nového roku bude prý v platnosti nový zákon, který bude umožňovat ponechat si české i slovenské občanství. Teď to zrovna řeším s matrikou a ambasádou. Chtěla jsem po svatbě zažádat o české občanství, ale musela bych se vzdát slovenského, tak mi paní z matriky poradila ať počkám do nového roku, že se to bude měnit a na dvojí občanství bude mít nárok i dítě. Zašla bych na matriku, tam poradí nejvíc. 🙂

evaviki
3. nov 2013

@markeee deti na to narok maju, ak su rodicie jeden sr a jeden cr.. ja tiez asi casom poziadam o cr obcianstvo a mrzelo ma, ze sa musim vzdat slovenskeho.. takze ak zacne toto platit, bude moooooooooc rada 🙂 dekuji za info

markeee
3. nov 2013

@evaviki Prý by měl být i menší správní poplatek. 🙂 Je to, ale šílený papírování já už 3 měsíce čekám než mi Slovensko vydá oddací list, abych si mohla zažádat o nový pas...pak zas čekat, než vydají pas ...pak cizinecká...je to na palici... 😀

markeee
3. nov 2013

Tak tady přikládám mail od matrikářky, třeba někomu pomůže: Dobrý den,

prověřovala jsem "Vaši" situaci - žádost o udělení st.občanství ČR - po konzultaci s Krajským úřadem a Velvyslanectvím SR sděluji následující:
- nejprve je třeba zaslat ZÚ SR v Praze ověřenou kopii oddacího listu (oni zajistí zápis do slovenské matriky a vydání slovenského oddacího listu)
- na základě slovenského oddacího listu udělají pas na Vaše aktuální příjmení

úřednicí ze ZÚ mně bylo řečeno, že pasem na aktuální příjmení musíte začít (zápis sňatku do slovenské matriky mě překvapil) a
s novým pasem s aktuálním příjmením pak budete žádat o udělení státního občanství ČR u Krajského úřadu (dle informací, které jsem Vám předala).

Dle současného zákona je poplatek 10.000 (možnost podat žádost o snížení poplatku), dle nového zákona úč. od 1.1.2014 je poplatek 2000 (nevím, jestli snížení bude možné). Teď se v průběhu řízení žádá o propuštění ze slovenského st.svazku - stojí asi 600 SK, po novém roce nebude slovenská strana propuštění vyžadovat. Zkouška se Vás opravdu nebude týkat - MV bude chtít doložit aspoň 3 roky studia na české základní, střední nebo vysoké škole. V současné době je slovenským občanům zkouška pohovorem prominuta. V novém zákoně se od "propuštění" upouští, pokud v cizině (ČR) došlo ke sňatku s cizincem (občanem ČR).

Doporučuji kontaktovat ZÚ SR v Praze, abyste si ověřila výše uvedené informace (slovenský OL a pas), pracovnice ZÚ říkala, že jsou na vyřízení lhůty a kladla důraz na to, že jako občanka SR opravdu musíte začít s vyřizováním u nich. Také mně potvrdila můj názor, že je zbytečné se slovenského st.občanství zříkat (nejen kvůli poplatku za propuštění).

tova
10. nov 2013

neviem kde beriete tieto info, ze sk nepovoluje dvojite obcianstvo. Ja ho mam, mam sk a usa obcianstvo, teda mam aj 2 cestovne pasy. Mojim detom som zatial sk. nevybaovala ale je mozne, poznam vela deti co ho maju dvojite.

zita19
10. nov 2013

@tova Tak porusujes novelu zakona o obcianstve SR. ☹ Dokonca by si mala dobrovolne odovzdat SK pas...
Ja ososbne v tom ziadnu logiku nevidim, myslim, ze ani tento stat neobehana svojich obcanov, ci nemaju dva pasy, ale takato ptakovina bola uzakonena. Zial. Ako dosledok hungarofobie. 😠

zita19
10. nov 2013
tova
10. nov 2013

@zita19 ale no,,, ja som ziskala obcianstvo usa na zakade manzelstva, nic neporusujem. Je to uplne legalne, aj ked so sk nemam nic spolocne uz par rokov ale nic ma to nestoji.

zuzkaanicka
10. nov 2013

@zita19 Ahoj 😉 ... moja starsia dcera ma slovenske aj ceske obcianstvo ... mladsia sa uz narodila v CR a slovenske sme nevybavovali, takze ta ma iba jedno ... poznam viac ludi, co maju takto dvojite obcianstvo, legalne 😉

zita19
10. nov 2013

@tova Moj syn sa zenil do CR, cize by tiez mohol ziskat obcianstvo na zaklade sobasa. Povedali mu, ze bude sa bude musiet vzdat pbcianstva SR.
Ti chrunovia ani taketo pripady neriesili. Ani deti obcanov SR, ktore sa narodili v USA a automaticky sa stali obcanmi Statov. Toto riesi moj kolega, ktoremu sa narodilo dieta na dlhodobom prac. pobyte v USA.
Proste su to chrunovia.

zita19
10. nov 2013

@zuzkaanicka Asi im na to neprisli... Tak nech cusia, ono to mozno niekomu hore zapne.

tova
10. nov 2013

@zita19 prestuduj si o tom viac . K strate slovenského občianstva nedôjde v nasledujúcich prípadoch.
Ak slovenský občan nadobudol cudzie občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva s občanom iného štátu. Platí to však len za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.
Ak dieťa cudzie štátne občianstvo nadobudne narodením.
Ak slovenský občan nadobudol cudzie štátne občianstvo pred 17. júlom 2010.

http://mic.iom.sk/sk/obcianstvo/vseobecne-o-obc...