Musí byť priateľ prítomný pri vybavovaní rodného listu?

tami_tami
13. aug 2009

ahojte mam otazku s priatelom sme boli podpisat otcovstvo, no vyzera to tak ze to ukoncime a ostanem sama... treba mi este jeho obciansky preukaz a jeho pritomnost pri vybaveni rodneho listu? ci si vystacim s tym prehlasenim ktore podpisal???? kto ma skusenost prosim o radu

dejna3
13. aug 2009

my sme neboli zosobášení, keď sa malá narodila a pri vybavovaní rodného listu pýtali od oboch OP... tak sa radšej pokúste nejak dohodnúť...

tami_tami
autor
13. aug 2009

a mali ste spisane prehlasenie o otcovstve kym sa mala narodila?

dejna3
13. aug 2009

hej, mali sme aj to prehlásenie, v pôrodnici ju tak zapísali a potom to odoslali na matriku.... a neskôr sme šli po rodný list obaja... ale skús sa pre istotu informovať na matrike, možno by stačila aj kópia OP - ak už otcovstvo uznal 😕

tami_tami
autor
13. aug 2009

vdaka za info skusim si zistit ci musi byt ten jeho OP

habibi78
13. aug 2009

ked otcovstvo uznal, tak už ho pri vybavení RL nepotrebuješ.....

tami_tami
autor
13. aug 2009

habibi - juuj toto som potrebovala pocut - lebo matrikarka bola dost neochotna presviedcala ma ze to sa spisuje tak maximalne dva mesiace pre terminom ze skor nie... ale nadali sme sa odbit tak to spisala.... no a pri odchodepovedala ze po porode mame prist s obcianskymi preukazmi pre rodny list... tak ma to teraz zneistilo ale logicky - ved na co tiez si mysli mze ntreba len rozmyslam ze vsetko je mozne a ze ci mi to jeho uznane otdovstvo nebude zbytocne nakoniec... 😒

habibi78
13. aug 2009

tami tami, povieš jej ze otec je momentálne odcestovaný, ty musíš dieťa prihlásiť do poisťovne, miestny úrad, trvalý pobyt..... kym sa otec nevráti, tak dieťa má ako fungovať? na čierno?? nemusíš jej hned vešať na nos, že spolu nie ste.... 😉 😉
jednoducho ju ukecaj a trvaj na svojom.... dôležitá je prítomnosť otca pri podpisovaní toho prvého tlačiva, kde uznáva otcovstvo.... to podpísané máš....
ak už nebude chcieť figurovať ako otec, tak to je jeho problém, može to dať na súd, ale dovtedy bude dieťa bez rodného listu?? 😉
ako to vyreši tvoj ex, to je už jeho problém....

tami_tami
autor
13. aug 2009

habibi mas pravdu nakoniec on sam povedal ze sme tam preto tak skoro ze on pracuje mimo mesta aj niekolko dni... mas pravdu poviem ze je odcestovany a bude pokoj dakujem ti za tuto radu 😉

habibi78
13. aug 2009

tami tami nemáš za čo, na úradoch musíš často používať "milosrdné" lži.... 😀 😀

habibi78
13. aug 2009

ale nezabudni povedať, že je odcestovaný minimálne na mesiac...... tak dlho ťa bez rodného listu nechať nemôžu.... keby si povedala že príde o 5 dní, tak to ti teoreticky môže tetuška ochotná matikárka velice rada povedať, aby si počkala a prišla s ním nabudúce.... 😉

kotecek
14. aug 2009

To som nasla, lebo aj ja budem riesit ten problem , kedze niesme manzelia:
8) Súhlasné vyhlásenie o otcovstve
Ak nie ste manželia, môžete urobiť priznanie otcovstva pred narodením dieťaťa alebo po ňom.
V prípade, že tak urobíte vopred, v pôrodnici otca zapíšu do hlásenia o narodení dieťaťa a vybaviť rodný list môže ísť sám otec.
Ak vyhlásenie neurobíte vopred, budete musieť ísť na matriku po pôrode obaja, a tam podať súhlasné vyhlásenie o otcovstve (otca v pôrodnici do hlásenia o narodení dieťata nezapíšu a bez súhlasného vyhlásenia o otcovstve ani do rodného listu).

Súhlasné vyhlásenie o otcovstve

Musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom, nie písomne, ale len osobne, a to ústnym vyhlásením urobeným pred matrikárom, ktorý vedie knihu narodení. K vyhláseniu však nemusí dôjsť súčasne obidvoma rodičmi.

http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pred-po...

tami_tami
autor
14. aug 2009

kotecek aj ja som toto nasla - ked som chcela ist na matriku spisat to vyhlasenie len sa bojim ze bez neho mi nedaju rodny list v ktorom bude zapisany ako otec aj ked asi by mali nie? ved na co by bolo to vyhlasenie ? neviem som neista 😒

betyna8
14. aug 2009

tami,takže nakoniec ti to predalen padá ☹ .myslím,že na matriku stačí,keď tam pôjdeš sama,veď napr.v prípade manželov môže rodný list vybaviť otecko sám,tak prečo by nemohla maminka sama?držím prsty

sue
14. aug 2009

Betyna, to platí len keď sú manželia, ak je baba slobodná, musia tam ísť obaja, prípadne ak je ochotná matrikárka, tak stačí súhlasné vyhlasenie a občianka obidvoch...

tami_tami
autor
14. aug 2009

betyna no vyzera to tak... ono to pada prave na tom vyhlaseni... nesuhlasi s mojim priezviskom pre male - hrdy otecko... ale aj ja rozmyslam ze akmoze ist vybavit rodny list otecko tak preco nie mamka no nie? 😉

sue
14. aug 2009

Tami, to mám z vlastnej skúsenosti - nestačí samotná slobodná maminka, musí byť pri tom aj ocko 😔

tami_tami
autor
14. aug 2009

sue ale preco? na co bolo potom dobre to vyhlasenie len tomu neorzumiem 😒 ved bolo spisane podla OP tak na co ich opat treba???

sue
14. aug 2009

Pretože to vyhlásenie je len papier... a ty musíš mať zas pri sebe svoj aj jeho občiansky preukaz...

Úprimne je to podľa mňa taká istá hovadina ako to, že do 270dní od rozvodu sa do rodného listu dieťaťa automaticky zapisuje ako otec manžel... aj keď možno spolu už 5rokov nežili 🙄

...zas ďalšia diera v systéme...

tami_tami
autor
14. aug 2009

hmm no a ak by bol mimo mesta pracovne ??? on sam povedal ze sme prisli preto tak skoro lebo pracuje mimo mesta a nevie ci prave nebude prec ked sa male narodi...

alexandrah
14. aug 2009

tami, mozem sa spytat ... ale ak mate otcovstvo podpisane pred notarom, mozno staci iba ono ... ale to hadam ... opytam sa??

sue
14. aug 2009

Tami, pokiaľ je otec dieťaťa mimo mesta tak sa nedá vystaviť rodný list, jedine, že by si uviedla "otec neuvedený" a zapísal by sa neskôr, tak sa to rieši pri nezosobášených...

tami_tami
autor
14. aug 2009

alexandrah -no pred matrikarkou na matrike normalne... z neho totiz vyslo ze chce aby malo male jeho priezvisko a keby vedel ze nahlasim svoje tak to nikdy nepodpise... cize on nepojde vybavovat ziadny rodny list - to mi je jasne - iba ak zmenim priezvisko a aj krstne mena a to ja nespravim...

tami_tami
autor
14. aug 2009

sue ja som z toho totalne mimo nechapem na co mi potom bolo to vyhlasenie o otcovstve - logicky - ved ak by sme to nespravili dopredu tak po porode by nam vystavili rodny list tiez len na zaklade toho vyhlasenia ktore by sme museli urobit po porode...

alexandrah
14. aug 2009

no dobre, ale co domnienky otcovsta?? je otec, ked s nou spal v rozhodnom case ... (ak len neni vydata, potom by po 1. bol otec manzel...) pokial to nezaprie na sude, podla zákona o rodine ...ale dlho som to nepozerala, a neviem, ako je to v praxi na matrike ... ale kazdopadne sa nemoze zbavit otcovstva len tak, ak mu "svedci" niektora z domnienok (asi druha, alebo tretia, lebo prva je ze manzel ...), na to treba pravoplatne rozhodnutie sudu, a zapisanie v rodnom liste je len evidencne, nevytvara pravny vztah ...

sue
14. aug 2009

Tami, teraz nerozumiem... my sme to vyhlásenie mali,pretože nie sme zobratí a musel tam byť môj aj otcov OP...

tami_tami
autor
14. aug 2009

ja to beriem takto: mam vyhlasenie, ktore podpisal na matrike normlane dobrovolne... s tym idem do porodnice, kde podla toho spisu hlasenie o narodeni - cize uz ho tam zase zapisu - no a stym hlasenim o narodeni treba ist pre rodny list... tak mi pride odveci aby tam zase predkladal doklad - oboch mal by sa predlozit len OP toho, kto tam pride, aby sa vedelo, ze neberiem rodny list pre niekoho cudzieho...
tak som to cele pochopil ale asi som sa sekla... a mysli ze to cele zavisi aj od matrikarky ktora tam bude..

tami_tami
autor
14. aug 2009

sue - no ved ano vzala nam OP a spisala vyhlasenie o otcovstve... podpisali sme a bolo...

alexandrah
14. aug 2009

a mali ste ho pred notarom? vo forme notarskej zapisnice? oni asi potrebovali OP len koli totoznosti ... ale na zapis ... neviem, niekedy je to aj tak v praxi ine, ako v zakone, ta 2. domnienka je ak uznali rodicia suhlasnym vyhlasenim, a notarska zapisnica je verejna listina, o ktorej pravosti a spravnosti sa nepochybuje, a 3. je ze ak s nou bol v case od ... do ... ked mohli splodit dieta ... ale v praxi naozaj neviem, opytam sa muza, asi on bude vediet, potom napisem ... mozno len tetusky na matrike sa potrebovali poistit, tak chceli vsetko, aj to co netreba ... (ale mozno treba?? 😉 ), no uz nebudem hadat, napisem, ked budem vediet ... 😀

betyna8
14. aug 2009

no tak to som nevedela, tami skoda,ze si to vobec vybavovala, teraz mas zbytocne starosti a takeho ocko by som najradsej zbila,vraj koli priezvisku 😠 ,no občas asi ta chlapska ješitnosť nepozná hranic 😠 😠 😠

tami_tami
autor
14. aug 2009

alexandrah dakujem 🙂 ak mas moznost tak sa skus prosim spytat budem ti vdacna 😉