Musí byť priateľ prítomný pri vybavovaní rodného listu?

tami_tami
13. aug 2009

ahojte mam otazku s priatelom sme boli podpisat otcovstvo, no vyzera to tak ze to ukoncime a ostanem sama... treba mi este jeho obciansky preukaz a jeho pritomnost pri vybaveni rodneho listu? ci si vystacim s tym prehlasenim ktore podpisal???? kto ma skusenost prosim o radu

sue
14. aug 2009

Tami, pri obidvoch prípadoch sme mali OP - aj pri tom vyhlásení aj pri vystavení rodného listu,....

tami_tami
autor
14. aug 2009

betyna no co uz uvidime ako to dopadne...

alexandrah
14. aug 2009

no chlapi!!! ale nezabudaj bety, ze aj koli vyzivnemu, hehe!!! 😀 , aj ked sa rozidu, platit bude az bude sedivyyyy, nezabudni, ak sa nedohodnete tami, podat navrh na sud na urcenie vyzivneho ...

tami_tami
autor
14. aug 2009

alexandrah je to: zapisnica o urceni otcovstva k este nenarodenemu dietatu suhlasnym vyhlasenim rodicov spisana na Matricnom urade Mesta Pp
pod tym su udaje otec - meno, priezvisko, datum nar., okres. rodne c., adresa a stat. obcianstvo.
pod tym to iste o matke
za tym nasleduje veta: suhlasne vyhlasuju ze otcom doposial nenarodeneho dietata je uvedeny....
rodicia sa dohodli aby dieta malo meno a priezvisko.....
podpisane a precitane... - podpisy oboch
+ moje cestne prehasenie o pravdivosti udajov a termine porodu + este raz moj podpis.

tami_tami
autor
14. aug 2009

alexndrah on je ochotny platit - uz ked sme sa minule rozhadali totalne tak mi napisal ze sa stretneme a dohodneme kolko mi bude platit (- srandista - vsetko pojde papierovo aj keby sme spolu ostali bude platit kolko sa mu urci aj na vybavicku aj na vsetko nic neprijimem dam si urcit kolko mi ma dat...) aj tvrdi ze to male bude mat najlepsieho otca a bla bla... cize platit sa chysta a asi aj samiesat do zivota... ale mne ide teraz o vyzdvihnutie RL - ci mi ho daju bez neho ak chcem aby bol uvedeny ako otec a mam suhlasne vyhlasenie

alexandrah
14. aug 2009

ok, ked je to takto, tak je to vo forme zapisnice, da sa aj na matrike, to je dobre ... daj mu platit na ucet, nie do ruky, aby si mala vsetko podchytene, keby nahodou prestal, aby to bolo dokazatelne, a dolozitelne ... ze kolko, a ci, a ci presne, a nasas ... a tak.. chlapskym slubom netreba az tak verit ... mam teraz kamosku, co sa rozvadza ... je to zlee, aj tu dohodu o vyzivnom, ak sa dohodnete, a nepojde to na sud, tak si dajte potvrdit pred notarom, to je potom rovno vykonatelny pravny titul, keby prestal, tak sa na sude nemusi nic dokazovat, len to posles, a oni mu vydaju prikaz na platenie!! ked ne, budu mu strhavat z platu ...

tami_tami
autor
14. aug 2009

alexandrah dakujem za radu o tomto som este nic nepocula ze sa to da spisat aj takto... fakt vdaka je to super si ma potesila 😉

alexandrah
15. aug 2009

ahoj tami, tak to mate dobre, ze ste to spisali na matrike, zakon o rodine (číslo 36/2005 Z.z.) - § 91:
ods. 1/ - za otca sa povazuje muz, ktoreho otcovstvo bolo urcene suhlasnym vyhlasenim rodicov
ods. 2/ súhlasne vyhlasenie rodicov musi byt urobene pred matricnym uradom alebo pred sudom.
takze podmienku ste splnili, na zapis do rodneho listu, ktory ma len evidencne ucely by si ho uz nemala potrebovat.
ak som trochu pomohla, som rada. hlavne nech vsetko dobre dopadne!!!

tami_tami
autor
15. aug 2009

alexandrah dakujem ti velmi pekne pomohla si mi velmi fakt vdaka 😉 potesila si ma

sofik
15. aug 2009

tami určenie otcovstva musí byt overené na matrike a podpísané vami dvoma ale len v prípade že chceš aby figuroval ako otec dietata - usudzujem že asi hej ked chceš aby ti platil na malého.

v prípade že by si ho nechcela určit ako otca tak nepotrebuješ nič a nenapíšu ti tam nikoho a dalej to asi ide na súd alebo tak nejako 😉

tami_tami
autor
15. aug 2009

ahoj sofik - ano to vsetko mam overene len som chcela vediet ci mi daju bez neho rodny list po porode - ci musim mat jeho obciansky k tomu

zuzana1971
16. aug 2009

neviete prosim poradit ze co robit ak buduci otecko nechce ist ziadne vyhlasenie na matriku urobit, nemieni platit ani alimenty a v sucasnosti sa zdrzuje mimo SK, na adrese mne neznamej? Tak dlho sme sa na babatko spolutesili a nakoniec v case ked som uz bola tehotna ale som este o tom nevedela si nasiel inu 😖 ...na zaciatku ked sa to dozvedel sa este tesil, teraz uz vobec nereaguje...Co uz...Znamena to, ze moje dieta bude mat v rodnom litste napisane otec neuvedeny? Vyplyvaju z toho pre male nejake negativa? (napr.znizene prispevky od statu? Volakedy sa o tom hovorilo... 😒 A budem moct od neho vymahat alimenty aj ked nebude nikde uvedeny ako otec dietata? Este som sice len na zaciatku tehotenstva, a je ste skoro na taketo temy, ale mna to trapi 😖

alexandrah
16. aug 2009

ahoj zuzana - pre otca potom plati ta tretia domnienka - ze ak s tebou spal v case od ... do, ked ste mohli pocat dieta ... ale neviem, ako to je v praxi, ci ho zapisu, a on to otcovstvo moze len zapriet na sude - cize pre neho problem, s tou adresou je to problem, lebo kam mu dorucia, ak by bol sud ...ale neviem, ci ho zapisu hned ... opytaj sa na matrike ...
sofik - to vsetko tami ma, uz ide len o vydanie rodneho listu 😎

tami_tami
autor
16. aug 2009

zuzana podla toho co som precitala uz o tom tak som to pochopila tak ze ti zapisu otca len na zaklade toho prehlasenia o otcovstve - ktore teraz nemas cize potom len sudne kde ho k tomu na zaklade tych domnienok nejak donutia... ale ak to nepodpise do porodu alebo hned po porode pri vybavovani rodneho listu tak potom az po tom nejakom sudnom konani alebo takom niecom a dovtedy budes mat kolnku otec prazdnu... tak to chapem ja... mozno sa mylim

alexandrah
16. aug 2009

hej, podas navrh na urcenie otcovstva, ak ale zije v zahranici, tak je to problem, presne tieto veci som riesila, ak bol otec v cudzine, zisti si jeho presnu adresu, lebo vsetko musi byt dorucene protistrane, a iba potom moze sud rozhodnut ... potom vysluch - da sa aj na dialku, ci suhlasi, ze bude otec ... ak ne, da sa aj urobit test dna - z krvi - no komplikovane, lechcem strasit, ale mala som pripady, ked sa otcovstvo urcovalo aj viac ako 10 rokov ... ani sudy velmi nevedia, ako do zahranicia, lebo je nova legislativa EU, do akeho statu sa odstahoval, aspon ti poviem, to mozes dat do navrhu na sud, ze podla akej zmluvy - nariadenia ma sud postupovat ... no sila ...
zuzana - prispevky od statu by malo mat tvoje dieta rovnake, to by sa nemalo diskriminovat, a neviem, ci nahodou potom nemas narok na nahradne vyzivne, asi ano ...inak potom mozno aj otcovstvo aj vyzivne sa da vymahat cez Cetrum pre medzinarodnopravnu ochranu deti a mladeze - oni sa na to specializuju, aj pomozu, zlate baby, ale je tam nova sefka ... 😒 no popis viac, nech mam viac info ...l hlavne zisti, kde je ... asi bude najprv otec neznamy, a potom budes musiet ist cez sud ... poplatky ... sdy sa tahaju ... aj ked toto konanie je tusim oslobodene od poplatkov ...

lenka0283
2. feb 2011

caute prosim vas dokedy je treba vybavit rodny list? nasa mala bude mat v nedelu dva tyzdne a este sme tam neboli nemal nam ju kto strazit lebo tam ju tahat nechcem...je to uz neskoro? a ako dlho trva kym vam rodny list daju? dakujem 🙂

jankohrasko
2. feb 2011

@lenka0283 http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=ako-...
RL Ti daju na pockanie 😉
Skus pripadne zavolat na matriku

lenka0283
2. feb 2011

@jankohrasko dakujem ti velmi pekne to si ma potesila 🙂

lenka0283
6. feb 2011

ahojte...chcem sa opytat pri vybavovani rodneho listu sa kupuje aj nejaky kolok alebo nieco? Dakujem 🙂