Nástup na materskú po PN

tina610
24. jan 2009

Ahojte tehulky! Chcela by som Vas poprosit o radu, ako mam postupovat pri nastupe na MD.
Moj pripad je nasledovny: od 3 mes. tehotenstva zial pre komplikacie som musela zostat na PN-ke,
a kedze som minuly rok menila aj zamestnanie, mala som so zamestnavatelom uzavretu zmluvu len na dobu urcitu. Kedze mi zmluvu dalej nepredlzili, skoncila mi ku dnu 31/10/08. V PN vsak nadalej pokracujem. Buduci tyzden mam uz ale nastupit na MD, ale neviem, ako mam dalej postupovat.
Viem, ze lekarka mi ukonci PN-ku a hned aj napise listok na matersku. Kam ho mam zaniest? Predpokladam, ze na SP, ale v mojom pripade aj zamestnavatelovi? Kto vlastne matersku vyplaca? Pocula som nieco aj o tzv. ochrannej lehote u tehotnych, ze pokial nastupis na MD do 1/2 r. od vypovedania zmluvy, resp. vypovede, Tvoj posledny zamestnavatel je povinny Ti matersku platit, mozete mi to prosim vyvratit al. potvrdit? Inak ked bol so mnou ukonceny pracovny pomer, bola som to nahlasit aj na zdravotnej poistovni, aby o tom vedeli a platili za mna zdravotne poistenie. /nakolko ho za mna moj zamestnavatel odvadzat prestal/. Mala by som tam ist aj teraz, s tym, ze uz nastupujem na MD? Potrebovala by som skratka nejaky postup.
Vopred velmi pekne dakujem za vsetky prispevky a odpovede. Piste a poradte, v tychto veciach moc chodit neviem, a nechcem nieco zanedbat!!!

zalka
3. júl 2014

@jerry23 rado sa stalo ... kamarátka ležala v nemocnici a MD jej vypísali až 6t pred plánovaným pôrodom a porodila skôr o 3t ... a v nemocnici ležala pred MD 2 mesiace a nevypísali jej lekári MD v 32t

macaz
2. jan 2015

Poradi mi niekto. Som na pnke a od 1.1.2015 mam narok na MD 6tt pred porodom. Ale ked su tieto sviatky s takmer nic nevybavym staci mi ist az 5.1. Ku gynde poziadat o ukoncenie PN a zaroven nastup na MD?
Je to mozne nebude nejaky problem?

ischia30
15. mar 2015

Dobry den potrebujem poradit minuleho roku mi skoncil pracovny pomer nastupila som na PN-ku na ktorej som uz skoro 6 mesiacov .Nedavno som zistila ze som tehotna a neviem ako mam teraz postupovat dalej ked ze marodojum z chrbticou .Neviem ci mam pokracovat v PN alebo ist na urad prace nechcem prist o prijem aspon kym sa da .Dakujem

kikuska91
7. apr 2015

Ahojte potrebovala by som poradiť, som na PN ale nie kvôli tehotenstvu. Zatiaľ nikde som sa nedopátrala ako mám postupovať pri nástupe na MD, či mám zrušiť PN, alebo zanikne automaticky pri nástupe na MD. Ďakujem za odpoveď 🙂

kikuska91
7. apr 2015

@ischia30 toto by zaujímalo aj mňa keďže skoro rok som PN s chrbticou a o nedlho by som mala nastúpiť na materskú... ale ako pátram po odpovedi tak žiaľ zatiaľ neuúspešne 😒

tanickaskorokubikova
7. apr 2015

@kikuska91
@kikuska91 pôjdete ku gyn. a dáte si vystaviť papier na materskú a keď budete mať presný dátum kedy nastupujete na materskú tak ku tomu dňu pôjdete ukončiť PN ku lekárovi ktorý vam ju dal 😉

kikuska91
7. apr 2015

@tanickaskorokubikova ďakujem 🙂

lulubinka
7. apr 2015

@kikuska91 PN sa da aj preniest, aj ja som tak prenasala, uz som vedela ze som tehu ale moj doki bol daleko tak som sla k obvodacke ta mi napisala pn a potom som len sla na gyndu a ten si ju vzal, oni vsetko vybavia na socialke, a peniaze ti pojdu dalej, ked budes mat ist na matersku tak ti doki povie a da ti papier a pojdes len odovzdat na socialku alebo kde sa to nosi. ja som niesla ukoncenie pn do prace lebo som bola zamestnana. aj takto sa to da

matuliiiiiiiik
20. sep 2015

Ahojte baby chcem sa opytat v zamestnani pracujem 7rokov a teraz som na pn a som tehotna,zcoho mi vypocitaju matersku?dufam ze nie ked som na pn,ale za to obdobie co som robil,dakujem za odpoved

majusqa77
20. sep 2015

@matuliiiiiiiik ak mas nastup na md v roku 2015 tak z prijmu roku 2014

matuliiiiiiiik
20. sep 2015

Na matersku dovolenku az v roku 2016,robila som vtom roku do augusta a teraz som na pn nevadi ked nemam cely rok odrobeny,vypocita sa mi zposlednej vyplaty teraz august?

majusqa77
20. sep 2015

@matuliiiiiiiik prijem za rok2015 deleno pocet dni kedy nebola pn,ocr

matuliiiiiiiik
20. sep 2015

prijem tj,hruby prijem priemer od januara do augusta,a tie dni com som bola pn?poviem ti januar,februar,marec,maj,jun,jul,agust odrobeny a april marod mam zmetok

majusqa77
20. sep 2015

@matuliiiiiiiik ano, hruby prijem za vsetky odpracovane dni

zalka
20. sep 2015

@matuliiiiiiiik PN je vylučiteľná doba, nebude sa brať do úvahy, MD sa vyráta len z platov čo si mala a dní kedy si robila ... samozrejme kalendárne dni.

matuliiiiiiiik
20. sep 2015

Takze cca 600e hrubom krat 6,5 mesiaca deleno 195 vyjde mi vymeriavaci zaklad a zneho 65% tak?Ci

matuliiiiiiiik
20. sep 2015

Vyslo mi 20e a stoho 65% a vyjde denny vymeriavaci zaklad?

zalka
20. sep 2015

@matuliiiiiiiik no 20e je DVZ ... a 65% z DVZ je MD na den cca 390e ti výjde MD

matuliiiiiiiik
21. sep 2015

@zalka dakujem

jeinabe
26. máj 2016

Poprosim o radu.....v pondelok nastupujem na MD po PN.....PN mi konci v nedelu, dr uz mi aj ukoncila PN s nedelnajsim datumom....mam ist to odovzdat v piatok do prace alebo staci az v pondelok? Nebude neskoro odovzdany papier na MD v den jej nastupu? Zase ukoncenie PN asi nemozem dat 2 dni skor.....dakujem....

majusa5
13. mar 2017

kočky ahojte mozem sa opytat kedze som neznala v tejto oblasti. Ako je to so socialkou v tehu gynekolog nahlasi na socialku nieco pocas tehu? alebo neriesi nic a az tesne pred nastupom na matersku je to nasou povinnostou nahlasit???lebo vobec netusim tieto info dakujem pekne

gublerka
13. mar 2017

@majusa5 ci mate PN od obvodneho lekara alebo gynekologa, tak musite zaniest pripadne poslat prislusne casti PN-ky zamestnavatelovy, na potvrdenie. Moj zamestnavatel mi to poslal kam bolo treba (cize aj na socialnu poistovnu) ...

,,Zamestnankyni vznikne nárok na nemocenské od 11. dňa práceneschopnosti (prvých 10 dní poskytuje zamestnávateľ náhradu príjmu), SZČO a osobe v ochrannej lehote od prvého dňa PN. Dobrovoľne poistená osoba musí mať splnenú aj podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti." http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

majusa5
13. mar 2017

@gublerka dakujem pekne ano do troch dni musim zaniest do roboty pn....ale ja myslim to kedze zamest.nevie o tehu a chcem z tade teraz odist a som na pn ze ci teda ked zamestnavatel posle pn do socialky ci bude socilaka vediet uz o tehu od mojho gyn toto som myslela dakujem. Alebo socialka sa dozvie az na zaklade tlaciva ktore sa posiela posledne mesiace??

evittam
13. mar 2017

@majusa5 A preco chces odist. Ak mas PP na dobu neurcitu tak neries, bud PN a potom MD...

evittam
13. mar 2017

@majusa5 A ak si PN z dovodu rizik.tehu tak jasne,ze to na SP budu vediet-na PN mas diagnozu.....A co to je problem?

gublerka
13. mar 2017

@majusa5 aha ... záleží akú diagnózu vám dr. napísal do PN-ky (kód diagnózy)

petrw
17. jan 2018

Ahojte baby prosím o radu ak som bola zamestnaná od mája 2016 .. no od Augusta 2017 som musela ísť na PN.. kvôli rizikovemu tehotenstvu... Termín pôrodu mám 15aprila no včera mi telefonicky oznámili s personálnej agentúry že k 1/2018 mám výpoveď .. Môžu takto postupovať? Zmluva je na dobu neurčitú.. Teraz neviem či mám nárok na Md. Ďakujem za odpoveď 🙂

evittam
17. jan 2018

@petrw Nie. Pokial nezrusili tvoje prac.miesto. Narok na MD mas.