Nástup na materskú po PN

tina610
24. jan 2009

Ahojte tehulky! Chcela by som Vas poprosit o radu, ako mam postupovat pri nastupe na MD.
Moj pripad je nasledovny: od 3 mes. tehotenstva zial pre komplikacie som musela zostat na PN-ke,
a kedze som minuly rok menila aj zamestnanie, mala som so zamestnavatelom uzavretu zmluvu len na dobu urcitu. Kedze mi zmluvu dalej nepredlzili, skoncila mi ku dnu 31/10/08. V PN vsak nadalej pokracujem. Buduci tyzden mam uz ale nastupit na MD, ale neviem, ako mam dalej postupovat.
Viem, ze lekarka mi ukonci PN-ku a hned aj napise listok na matersku. Kam ho mam zaniest? Predpokladam, ze na SP, ale v mojom pripade aj zamestnavatelovi? Kto vlastne matersku vyplaca? Pocula som nieco aj o tzv. ochrannej lehote u tehotnych, ze pokial nastupis na MD do 1/2 r. od vypovedania zmluvy, resp. vypovede, Tvoj posledny zamestnavatel je povinny Ti matersku platit, mozete mi to prosim vyvratit al. potvrdit? Inak ked bol so mnou ukonceny pracovny pomer, bola som to nahlasit aj na zdravotnej poistovni, aby o tom vedeli a platili za mna zdravotne poistenie. /nakolko ho za mna moj zamestnavatel odvadzat prestal/. Mala by som tam ist aj teraz, s tym, ze uz nastupujem na MD? Potrebovala by som skratka nejaky postup.
Vopred velmi pekne dakujem za vsetky prispevky a odpovede. Piste a poradte, v tychto veciach moc chodit neviem, a nechcem nieco zanedbat!!!

lenka_66
26. jan 2009

Chcela som sa spytat,
ak som od 1.12.08. Pn a ta potrva az do materskej mam narok na dovolenku?na matersku nastupim priblizne maj/jun. Dakujem

gapa
27. jan 2009

lenka,
myslíš, že s týchto údajov sa to dá zistiť? o nem.poisteni, zamestnaní nepíšeš nič. odkedy si zamestnaná (dva roky pred pôrodo)?

janinah
28. jan 2009

lenka,bola som PN od začiatku tehotenstva a dovolenku mi skrátili,za každý m esiac PN mi zobrali určitú časť dovolenky

gapa
28. jan 2009

aha lenka
som si zle prečítala otázku v tej nočnej hodine. Predpokladala som, sa pýtaš, či budeš mať nárok na materské, tak beriem späť 🤐 😲 ☹ 😅

Ale aj tak uvádzaš málo údajov. Ak máš okrem PN-ky v 12/08 celý kalend.rok odracovaný, tak dovolenka za r.2008 sa ti nekráti, to by si musela mať neodpracovaných dní aspon 100.

Nárok na dovolenku za r.2009 ti vznikne až počas čerpania MD, lebo dni PN sa považujú za neodpracované (dni MD áno) a ak PN bude trvať od 1.1. do mája, júna, tak tých dní bude určite viac ako 100,

takže dovolenka za r.2009 bude určite krátená za prvých 100 neodpracovaných dní o 1/12-tinu celoročného nároku a za každých dalších celých 21 neodpracovaných dní o dalšiu 1/12-tinu. Za neodpracované sa nerátajú len víkendy (ale rátajú sa napr. aj sviatky,ak by pripadali na bežný prac.den, lebo tento sviatok si neodpracovala z dôvodu PN a nie z dôvodu, že je sviatok). Takže napr. za 1/09 máš neodpracovaných 22dní.
Inak je tu už o tom téma.

diuska6
29. jan 2009

ahojte. ja som bola na PN mesiac a teraz ma lekar uz vypisal na MD. Odovzdala som papier zamestnavatelovi vraj oni to nahlasia soc.piostovni. Len to neviem, ci to musim nahlasit aj zdravotnej poistovni. viete mi poradit?

gapa
29. jan 2009

diuska,
ak si zametnaná, tak pri nástupe na MD nič iné robiť nemusíš. NEzabudni ale potom na prihlášku do SP po pôrode!

nella1
2. dec 2009

zienky potrebujem poradit, nastupila som uz na matersku od 1.12.09 predtym som bola na PN, ktoru som ukoncila pred nastupom na MD. co ma zaujima je, ze som bola evidovana na urade prace a on mi platil zdrav.poistenie. po narodeni dietatka mam doniest RL na UP a oni ma uz automaticky vyradia. Kto bude za mna platit zdrav. poistenie? viem ze ma stat, ale mam im to ohlasit alebo vypisat nejake papiere aby mi platili zdrav.poistenie? dakujem

ivaz
15. dec 2009

Chcem sa spýtať múdrych hlavičiek: Od 2.9.2009 som na PN, ktorá bude trvať až do nástupu na MD – január 2010. Môj zamestnávateľ ruší prevádzku v našom meste a tak som dostala výpoveď podľa paragrafu 63 písmeno a). Výpovedná lehota mi končí 31.12.2009. Keďže v tom čase budem ešte stále PN, bude 31.12. deň môjho ukončenia PP, alebo až deň ukončenia PN? Na materskú nastupujem v ochrannej lehote, je sociálnej poisťovni jedno či to bude 6 alebo 8 týždňom pred pôrodom? Ďakujem za odpovede.

mitinka
15. dec 2009

ahojky ja mam ten isty problém a od 20teho decembra som na materskej takže takto,... DR. ti ukončí PN den pred materskou čiže jeden deň ti skončí PN a na druhý deň si už na materskej.Vyplácať ti ju bude sociálka.Ja patrím pod Komárno a volala som im tam,že tiež mi ukončili zmluvu a bla bla bla,... a kam mám vlastne poslať materskú a ukončenie PN a tam mi povedali,že kludne to mám poslať do sociálky že zamestnávatelovi nemusím a hlavne teraz pred vianocami,že by som sa jej tak skoro nedočkala,... Oni si to so zamestnávateľom bývalím vybavia,...mne dali vypoved ešte v juni čiže ja už som pol roka fuč a tiež mi povedali že v ochrannej dobe si od začiatku pn až po konec čiže ked mne ,,skončila" ochranná k 7.decembru ,ale stále som na PN až do materskej tak stále som v tejochrannej až do ukončenia PN,... A neviem ako to chodí v zdravotnej ja som tam od ukončenia v praci ani nebola,myslím že to platí socialka automaticky,ale dobre že si to napísala musím sa opýtať,... 😲 a aj to či je to treba nahlásiť,že ideš na materskú,to ma ani nenapadlol 😖 dúfam,že som pomohla,až niečo kludne napíš,začala som sa zaujímat o to lebo už mam len tento tyžden a potrebovala som to aj ja vediet 😉 pekný deň

gapa
16. dec 2009

nella,
ak ta vyradujú dnom pôrodu z UP, tak predpokladám nárok na materské nemláš. Máš nárok len na rodič.príspevok. V takom prípade budeš predpokladám do dna pred pôrodom ZP ako uchádzač o zamestnanie a odo dna pôrodu budeš ZP ako poberatel rodičovského príspevku alebo ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Zájdi alebo zavolaj na ZP a spýtaj sa, čo potrbebuješ k tomu, či stačí potjom kopia RL dieťaťa, resp. jeho zdrav.kartička, alebo potrebuješ aj doklad z UPSVaR o poberaní RP.

no a nezabudni si potom podať prihlášku na SP podla bydliska, aby si bola počas starostlivsoti o dieťa (od narodenia) dôchodkovo poistená štátom. Zájdi už teraz na SP a zober si tlačivá, ti aj poradia čo ako vyplniť. Toto treba vybaviť do 45dní od narodenia dieťaťa, lebo inak už nebudeš poistená odo dna pôrodu ale až odo dna podania prihlášky!!! a to by bola škoda, lebo spätne sa to vybaviť nedá. Je tu o tom aj téma.

nella1
17. dec 2009

gapa dakujem na matersku narok mam lebo som bola DNP ale na UP nevedia ze som DNP mam im to povedat? potom tam bude nejaky rozdiel? nevyradia ma ked budem mat narok na MD ci?

gapa
18. dec 2009

nella,
tak im treba povedať, že budeš mať nárok na materské z dobrovolneho postenia, nech o tom vedia, aj ked ešte nemáš rozhodnutie. V takom prípade hned po doručení rozhodnutia o priznaní materského to treba odniesť na UP (bude to asi dlhšie trvať a oni ťa už budú súriť). Oni ta spätne vyradia z evidencie odo dna pred vznikom nároku na materské (tak to aspon urobili známej). Potom zoberieš rozhodnutie o priznaní materského a aj rozhodnutie o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie a zájdeš na svoju zdrav.poistovnu, kde vybavíš potrebné a hned sa spýtaj, čo po ukončení poberania materského.

danu
28. jan 2010

janka1224 • 32tt • Dnes o 12:26
Ahojte,

prosim o radu, určiite máte s tým skúsenosti. Ja som bola doteraz na PN od zajtra som na materskej dovolenke (8 tyzdnov pred terminom). Od gyn. som dostala tlačivo "žiadosť o materské" s tým mám ísť za zamestnávateľom nejaké kolonky vypíše a potom s tlačivom idem na sociálku. Čo ale potom myslím, že sociálka vypláca pol roka a potom mám zase žiadať o nejaký príspevok? Mám z toho chaos ako to funguje.
Prosím Vás o radu ako to všetko nasleduje. Ďakujem. 😨

ivca.cu
1. feb 2010

ahoj kocky.od1.2.2007 do14.9.2008 som bbola zamestnana v prahe,potom na urade prace a od15.12.2008 som bola zamestnana do31.3.2009na slovensku a od vtedy som nezamestnana.termin porodu mam 14.4.2010 a ch cem sa spytat ze kolko mam narok na matersku dovolenku (rodicovsky prispevok,atd.)vopred dakujem kto mi poradi.a nic si nepriplacam.

gapa
1. feb 2010

ivca.cu,
som ti odpovedala v inej téme.

anna550
23. nov 2012

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako mám postupovať pri dobrovoľnom NP a materskom príspevku. DNP si platím od 02.08.2010 do 31.01.2012 sumu 14,47 € , t.j. najmenší vymeriavací základ. K 01.02.2012 mi poistenie zaniklo automaticky. V ochrannej lehote 8 mesiacov som otehotnela a znovu som sa dobrovoľne nemocensky pripoistila 26.07.2012 s najvyšším vymeriavacím základom, t. j. suma 405,45 € mesačne. Keďže zároveň od tohto dňa som dočasne práce neschopná a soc. poisťovňa mi priznala nemocenské, som DNP, ale do poisťovne som neodviedla žiadne peniaze, keďže som PN. Nástup na materskú by mal byť 04.02. 2013, t.j. 6 týždňov pred dátumom pôrodu, čo je 18.03.2013. Z dôvodu ukončenia pracovného pomeru (osobnej asistentky, z ktorého nemám nárok na žiadne dávky ani podporu) a nahlásenia sa na úrad práce ako nezamestnaná, som nútená túto pracovnú neschopnosť prerušiť.
Otázka:
Na ako dlho (vraj stačí aj jeden deň) a kedy mám prerušiť maródku aby sa vymeriavací základ na výpočet materského bol najvyšší (§ 138?). Ak preruším maródku na 14 dní v decembri 2012 , vymeriavací základ bude 13,52 € na deň, a odvediem sumu 189,28 € do soc. poisť. ? Budem mať naďalej nárok na nemocenské a na najvyššiu výšku materského?
Za odpoveď ďakujem. Anna

zuzina17
6. dec 2012

Ahojte zienky potrebujem poradit som prvorodicka som v 5 mes. a cakam na maj... bola som zamestnana na dobu urcitu od marca tohto roku do konca septembra cize od 1.10.2012 som na PN isla som sa hned prihlasit na urad prace a tam mi povedali ze mam prist az ked mi skonci PN a chcela by som vediet ze ako to potom funguje kedy mam ist na matersku a ked mi skonci PN kde sa mam prihlasit na urad prace? ci? a zo zamestnavatelom uz nemusim potom nic riesit? vobec sa v tom nevyznam a ked som na PN mala som nieco nahlasit aj zdravotnej poistovni? alebo mi zdravotnu plati socialna poistovna tak ako PN-ku? a este mam jednu otazku v januari sa chcem prestahovat k priatelovi a tym chcem zmenit aj doktora da sa to ked mam PN alebo budem musiet PN-ku ukoncit? nema s tym niekto skusenosti? prosim vas poradte mi pokial viete vopred velmi pekne dakujem 🙂

matik1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
11. dec 2012

@zuzina17
na svoju zdr.poistovnu si zavolaj, či treba doniesť doklad o poberaní nemocnského do ZP, aby si bola zdravoatne poistená ako poberatel nemocneského, neskôr ako poberatel rodič.príspevku (lebo ak to bolo tvoje jediné zamestnanie v období dva roky pred pôrodom, tak nárok na materské mať nebudeš, lebo ti netrvalo nemocenské poistenie aspon 270dní). Dá sa ale poberať nemocnské možno až do 6týž. po pôrode, ak je to viac ako rodič.príspevok (ten je teraz tuším niečo cca 195eur, ma opravte, ak sa mýlim). Ale toto asi vela lekárov tak nerobí, lebo asi ukončí pn 6týž. pred termínom, čo napíše na žiadosť o materské ako nástup na md. Skús si príp. zistiť na soc.poistovni, či môžeš neukončiť pn, ked vieš, že nárok na matesrké mať nebudeš (lebo v zákon hovorí, že nemáš nárok na nemocnské v čase, ked ti vznikne nárok na materské 6týž. pred očak. termínom pôrodu, ak ale nárok mať nebudeš, tak by snád pn mohla pokračovať, ved sa nestávaš pracovne schopnou.

!! nezabudni potom do 45dní po pôrode, no radšej skôr, si sama podať prihlášku na soc.poistovni, aby si bola dôchodkovo poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ak nemáš iné povinné dôch.poistenie, napr. dohodu ...) V takom prípade budeš dôch.poistená odo dna pôrodu. Inak poistená nebudeš. žiadne poistenie v sociálnej poistovni ti teraz netrvá, ak ti netrvá prac.pomer (teda ani nemocenské, ani v nezamestnanoesti ani dôchodkové).
Jediné poistenie, ktoré je povinné, je zdravotné poistenie v zdr.poistovni a ak poberáš nemocnské, tak to je dobré, len to treba zdokladovať v zdr.poistovni, no to som už písala, sa informuj priamo vo svojej pobočke (napr. v rámci vychádzok alebo telefonicky). Potom na to treba myslieť po ukončení poberania nemocneského a dalej v čase poberania materského. Neviem, no môže byť problém s obdobím, ak by si po nástupe na md už nepoberala ani nemocnské ani materské, tak by si si musela platiť zdr.poistenie sama do dna pred skutočným pôrodom. Môže sa to stať, aj ked nemám skúsenost. Toto uved aj ako argument, ked budeš zistovať, či môže pn trvať aj ked ti dajú žiadosť o materské.

A vlastne, ak si si na 100% istá, že nárok na materské mať nebudeeš, tak môžeš dať nástup na md až den skutočného pôrodu, nik ta nemôže donútiť dať skorší dátum. Takže lekár by ti nemal ukončiť pn skôr, sa s ním o tom porozprávaj a uved tento dôvod. Odo dna pôrodu ti už vznikne nárok na rodičovský príspevok (tam je podmienka starostlivosti o dieťa, tj. nemožno ho poberať pred pôrodom), takže budeš zdr.poistená ako poberatel rodič.príspovku potom.

Ale pozor, ak nárok na materské máš, tak toto píšem zbytočne.
nečítam už ako som to všetko napísala, možno sa opakujem, no nie je čas to prepisovať.

zuzina17
12. dec 2012

@gapa dakujem velmi pekne no viem na 100% ze nemam narok na MD ale pomohla si mi este raz dakujem 🙂

gapa
13. dec 2012

@zuzina17
zájdi si na upsvar odbor sociálnych vecí a rodiny, kde budeš poberať rodič.príspevok, zober si žiadosti a hned sa spýtaj, čo budeš k tomu potrebovať, či aj rozhodnutie zo soc.poistovne, že nemáš nárok na materské (nie md, to je len obdobie v prac.pomere, kedy nemusíš chodiť do práce z dôvodu star. o dieťa počas poberania materského. Aj ked teda v žiadosti o materské sa uvádza nástup na md, nie odkedy žiadaš o materské). Ak ti povedia, že to potrebuješ, tak musíš podať žiaost o materské v soc.poistovni. Inak by si ani nemusela. Ale ako som písala, ked vieš na 100%, že nárok na materské nemáš, tak si daj nástup na md v den skutočného pôrodu. Je na tebe, nie lekárovi, od akého dátumu požiadaš o materské. No najneskôr sa dá dnom pôrodu, ak by tento dátum ovplyvnil ukončenie pn. No pn môžeš byť vraj až do ukončenia 6tonedelia, no tebe pomôže aj do dna pred pôrodom.

katarinka_brnka
13. dec 2012

baby moze ma vypysat gyndos na PNku ale s neobmedzenymi vychadzkami???

kessy11
13. dec 2012

ahojte baby, chcem vás poprosiť o radu, som na PN, som zamestnaná(pri prvom synovi som išla do práce po 2 rokoch), rok som si odrobila a znova zostala tehotná, potom som zostala na PN, nástup na MD mám mať k 31.12.2012, potrebujem poradiť, či sa mi materská bude vypočítavať za rok 2011 ked nástup na MD je 31.12.2012 (robiť som začala od septembra 2011) alebo mám poprosiť lekára o nástup na MD k 1.1.2013 alebo je to jedno, kedže sa mi plat nemenil????? a este ked mi dr.vypíše ukončenie PN a papier na materskú, či to stačí zaniesť iba zamestnávateľovi alebo aj ja musím ísť sa osobne na sociálku z niečoho odhlásiť a potom zasa prihlásiť alebo stačí iba to čo robí zamestnávateľ ( to mi povedal náš učtovník že este musím ísť aj osobne) ale čítala som že nemusím, tak teraz neviem.
Ďakujem za rady 🙂

kessy11
13. dec 2012

@katarinka_brnka myslím že nie, ale nie som si istá, neobmedzené vychádzky sa dávajú v prípade duševných chorôb a porúch, depresiách a tak (aspon tak som čítala, neviem to naozaj), ak máš mať PN od gynekológa s nejakou diagnozou ohľadom tehotenstva tak max. 2 hod doobeda a 2 hod poobede, alebo 1 hod doobed a 3 hod poobede.....ale možno niekto bude vedieť viac 😉

katarinka_brnka
13. dec 2012

@kessy11 hmm lebo ja potrebujem chodit domkov na vychod tak preto

kessy11
13. dec 2012

@katarinka_brnka viem iba že sa dá zmeniť adresa na ktorej sa budeš počas PN nachádzať

katarinka_brnka
13. dec 2012

@kessy11 to budem kazdy druhy mesiac menit chichi :P

zuzina17
13. dec 2012

@gapa este raz dakujem velmi pekne 🙂

zuzina17
13. dec 2012

@kessy11 vraj nemoze ja som tiez na PN a mam vychadzky od 10-12:00 a od 14-16:00 hod a moja doka povedala ze vraj je to tak zo zakona tak ze tak..

zuzina17
13. dec 2012

@katarinka_brnka vraj nemoze ja som tiez na PN a mam vychadzky od 10-12:00 a od 14-16:00 hod a moja doka povedala ze vraj to je zo zakona tak... ale mozno sa da ze si nahlasis aj prechodny pobyt aby socialka vedela ze kde ta ma hladat ale to neviem na 100%...