Návrat so synom na Slovensko. Čo všetko vybaviť? S čím začať?

samotarkadela
24. okt 2008

Caute baby!

Tak zacnem opisom mojej situacie...
Tri roky som zila v zahranici s priatelom, ktory nebol slovenskej narodnosti. Pocas troj rocneho vztahu sa nam narodil syn. Syn ma dvojite obcianstvo, teda vybaveny aj jeden a aj druhy rodny list. Rodila som a aj navstevovala gynekologa v zahranici.
Po dlhom uvazovani sme sa rozhodli ze nas vztah ukoncime a ja sa vratim domov na Slovensko.
No a teraz mam dilemu... Co robit? Co vybavit ako prve?
Maleho som nikdy nikde nezahlasovala, jedine co zo Slovenska ma je ten slovensky rodny list.
Zdravotne poistenie mame v zahranici. Rodicovsky prispevok poberam v zahranici.

Prosim vas o nejaku radu, alebo podelte sa o vasu skusenost.
Viem ze to da rozum - zrusit vsetko v zahranici a zacat vybavovat tu... Ale ake potvrdenia si mam pripravovat?

Ked uz podobnu temu niekto zalozil, tak sa ospravedlnujem 😒

Adela

jankando
24. okt 2008

Ahoj Adela...
vela ti neporadim, ale dobra tema, ak raz nahodu budem i ja odchadzat domov
v prvom rade....zalezi v akom state si bola..-zahranicie..ak nahodou v uk..tak maly nema dvojite obcianstvo...ak otec nebol anglican..to ze ma dva rodne listy , to neznamena, ze ma dvojite obcianstvo...ak otec dietata nie je anglanec, tak maly je slovenskej narodnosti....hoci ma rodny list anglicky..napr...pisem,pretoz eja som v uk..a on itu maju takyto hlupy zakon, ktory vravi, ze hoci sa narodi tuna, nie je ich obcan.. 😠 zatial...
dalej maleho doma prhlaste na trvaly pobyt..ale to uz asi mate, ked maete rl slovensky
viem, ze potreujes zo zahranicia potvrdenie od midwife alebo health visitor (pisem vsetko , co je v uk..pretoze som tu) , ze si navstevovala pocas tehotenstva pravidlen ich..no ja viem nieco viac, ale neviem, ci sa to vztahuje na teba, pretoze ty sa vracias spat domov, a ja zase som tu a chcela by som si vybavit z domu prispevky, pretoze tuna mi nic nevychadza..

samotarkadela
autor
25. okt 2008

Janka,
syn sa nam narodil v Taliansku a jeho otec je talian.
Maly ma trvale bydlisko tam.

Tak pre spresnenie pre ostatne baby, keby vedeli poradit. 🙂

3558
25. okt 2008

samota....... najlepsie urobis, ako pojdes na socialku a opytas sa. ale daj bacha ani tie damy co tam sedia nevedia vsetko. musis zhanat sama. ja mam tiez ten problem,zijem v uk, chcem sa vratit domov, ale neviem ci mam narok na matersku, alebo na neake ine prispevky, a tiez neviem kde mam prihlasit maleho. okrem trvaleho pobytu na matrike. to uz mam. inak som v koncoch. 😖 😖 😖

ivca82
25. okt 2008

Samotarkadela, myslím, že pokiaľ poberáš rodičovský v IT tak je tuším ale podmienkou trvalé bydlisko teda residencia tam. Keď sa rozhodneš vrátiť na SK opýtaj sa tam na NISF či máš stále nárok na rodičovský príspevok aj v prípade, že sa prestahuješ. Ak nie tak ho budeš poberať na SK na základe nahlásenia trvalého bydliska teba aj tvojho syna a následnom prihlásení sa na UPSVaR. Potrebuješ slovenský rodný list, potvrdenie o tom, že už nepoberáš v IT žiadne dávky, (niečo v tom zmysle, že ti boli vyplácané do..) ale nie každá úradníčka to vyžaduje, tiež by ti to mal vystaviť NISF, ja som si to vybavovala cez CISL, bolo to jednoduchšie ako keby si si to mala sama vybehať.

ivca82
25. okt 2008

Myslím, že by si nemala ani zanedbať vybavovanie alimentov skôr ako odídeš s IT 😉

samotarkadela
autor
25. okt 2008

Ivca, uz si take vybavovanie podstupovala?

Z Talianska som uz na Slovensku. Zatial sa tam fakt neplanujem vratit. Ani neviem ako ist na tie alimenty.
Radsej by som sa dohodla ustne s priatelom.
Zatial mi posiela 200 Euro mesacne, co vlastne aj tak dostavame ako rodicovsky prispevok. Neviem... myslim si ze je to smiesna suma, hlavne z jeho platu aky ma.
Neviete ako sa to pocita? Aby som mala aspon aku taku predstavu.
Aj baby z Anglicka, alebo akychkolvek statov lebo si myslim ze viac menej ta podstata by mohla byt ta ista.

ivca82
25. okt 2008

No mne sa malá tiež narodila v IT a keď bola malilinká sme sa vratili na SK, ked mi skončila materská v It tak som prešla tu na rodičovský. Ja mám ale priateľa slováka, takže s týmto poťahovačky neboli...
K tým alimentom, odtiaľto nevybavíš nič, ale v it su na to super zákony, takže by tvoj expriateľ mal platiť PODSTATNE viac. Môžeš sa s ním aj dohodnúť, ale bez papiera by som to vôbec nenechala. Je zapísan v rodnom liste ako otec? Teda predpokladám, že áno ak má malý štátne občianstvo. A s malým to je ako teraz? Nemôže byť prihlásený na 2och miestach na trvalý pobyt, teda aspoň si myslím. Tu je tuším podmienkou trvalý pobyť dieťaťa, s tebou v jednej domácnosti samozrejme, aby si dostala rodičovský. A ty máš stále trvalý pobyt v IT?

samotarkadela
autor
25. okt 2008

Nie, ja som nikdy nemala trvaly pobyt v IT. Na Slovensku som ho nikdy nezrusila, kedze sme neboli zosobaseni tak nebol k tomu ozajstny dovod.
V rodnom liste je zapisany ako otec moj priatel, to je jasne.

Ako je to teraz? Teraz je to tak ako keby sme tu boli len na navsteve. Nic som zatial nevybavovala, a velmi sa mi do toho nechce.
Preto sa tu informujem ze ake skusenosti maju ostatne kocky.

ivca82
25. okt 2008

No mala by si tu vybavovať, určite malého prihlásiť na trvalý pobyť. Máš aj slovenský aj taliansky rodný list? Nadobudol malý po otcovi automaticky občianstvo?
Nemáš niekoho v IT kto by ti tam mohol vybehať urady ohľadne výživného?
Tak ak chceš vybavovať pre malého niečo, tak by si mu mala nahlásiť trvalý pobyť na matrike v mieste tvojho trvalého bydliska. Potom ale neviem či chceš aby si tu poberala rodičovský príspevok. Nemôžeš ho súčasne s obidvoch krajín poberať. Výživné sa neráta ako rodičovský takže ak s IT už nedostávaš nič tak máš nárok tu.
Vieš, som trochu prekvapená, lebo pokiaľ viem ja, teda podľa info čo som dostala tam na úradoch sa tam nepoberá rodičovský príspevok, len materská a po jej skončení ti NISF len nejakú krátku dobu ešte vypláca nejaké percentá s materskej.. 😕 😕

samotarkadela
autor
26. okt 2008

Ano, pri sebe mam aj jeden a aj druhy rodny list. V Taliansku sme nieco ohladom obcianstva po narodeni vybavovali, takze to ma. Mam o tom aj potvrdenie.
Bohuzial, urady mi nikto kvoli vyzivnemu nevybeha. 😒 Svokra byva uplne v inej casti Talianska.

Nechcem tu pisat nejake bludy Ivca. Posielali nam okolo 200 Euro, neviem ci to este posielaju. Je mozne ze mas pravdu a uz to skoncilo. Na moj ucet to nechodilo, takze viem o tom momentalne velke prd ☹

ivca82
26. okt 2008

Jasné že výživné si musíš vybaviť sama, ale myslím skôr či by ti to tam niekto nemohol presne pozisťovať ako to je a čo všetko k tomu potrebuješ aby si tam mohla ísť "na hotové" A záleži aj v ktorej časti IT to je, myslím ochotu úradníkov 😉 , aj som bola v blízkosti Merana - Alto Adige, celkom hore. A hlavne mi mal kto poradiť čo a ako. Pokiaľ ale viem, tak matka má nárok na dosť vysoké výživné a zákony sú naklonené hlavne na stranu maloletého dieťaťa..
Verím, že ti to je ťažké samej všetko vybavovať a s malým dieťaťom.. ☹
Ale tu si úrady určite vybehaj. Je to síce na nervy ale čo sa týka zdrav. poistenia pre teba aj pre malého. A aj keď rodičovský príspevok tu nieje nejaký vysoký, ale je to aspon niečo ako nedostávať nič.
Zdravotnú poistku máš síce s IT ale tu som sa stretla s tým, že ani neviedia, že niečo také pomali existuje, a vôbec neboli ochotný európsky preukaz poistenca s IT akceptovať. Keďže máš aj rodný list malého mala by si to stihnúť za 1-2 dni.

ivka2301
14. máj 2009

Ahojte ! Samotarkadela ..ja mam ten isty problem ako ty ale ja sa vraciam zo spanielska. Po 3 rokoch vztahu a s malym dietatkom sa vraciam na slovensko. Maly bude mat v auguste 2 roky , rodny list ma len spanielsky. Ja vydata niesom, len sme spolu zili. Ja som sa s priatelom dohodla ze mi bude posielat 250 euro mesacne na maleho. Najprv suhlasil a teraz kazdy den dobrdza ze je to vela penazi 😠 😠 ze maly tolko nepotrebuje. Grrrrrrrr...len mi zerie nervy. Ze vraj keby sme isli na sud pre urcenie vyzivneho tak by mi dali o vela menej nez 250.

Ma s tymto niekto skusenosti ? Zo spanielskom?

mimika4408
27. máj 2009

Ahojte dievcata, ja mam tiez dieta s talianom a nie sme zobrati a vratila som sa na slovensko....pokial viem, informovala som sa priamo v it , mam kamosku-slovenku co zije s talianom a on plati na 2deti z prveho manzelstva po 200 eur/dieta-to je cisto len na stravu + ma povinnost platit za ostatne naklady pre dieta zo vsetkeho polovicu/ t.j. skola, zubar, oblecenie, kruzky...../a to sa jedna o rybara!!!!takze ziadny manager, pravnik a pod...
Ja som sa zo svojim zatial dohodla na 500eur/mesacne nakolko som na MD. Zatial plati aj bez sudu....ak by vsak zacal protestovat tak by som poziadala uradne o zverenie maloleteho dietata do opatery matky a o vyzivne a urcite by som ziadala o rovnaku sumu ako teraz.
Drzim palce, ved opletacky so sudom nie su prave najprijemnejsie.