Odhláška "hjelpe meg" v Nórsku

shibaba
13. okt 2014

Ahojte 😉 ! Prosím vás o radu ako sa odhlásiť zo slovenskej "zdravotky". Pred pár mesiacmi som sa vás kadečo pýtala a mnohé ste mi veľmi pomohli, za čo som vďačná 🙂 . Bývame s manželom a dcérkou v Kristiansand od konca augusta 2014. Všetci traja máme person nummer, ja mám prac. zmluvu od 1. 10.Viem, že asi som prešvihla termín na odhlášku, ale aj tak to musím urobiť, čo najskôr. Lenže neviem ako, pretože na tlačivách zo slov poisťovne uvádzajú, že z prac. zmluvy musí byť zrejmé koľko mi zamestnávateľ ztrháva z platu na zdrav.poisť., no ale to tam uvedené nie je, alebo výplatná páska, tú ale ešte nemám alebo formulár E104, 106,...Kde sa tu k nim dostanem? A ako vlastne postupovať? A ešte jedna vec, aby ste nazdriemli 😀 😀 😀 , manžel prácu nemá, možno časom začne pracovať na živnosť, ale aktuálne je vedený ako uchádzač o prácu a žiadne soc. dávky pravdaže nepoberáme, ale má sa aj on už odhlásiť zo slovenskej zdravotky, keď má person nummer alebo až ... neviem kedy. Prosím vás o radu a vopred ďakujem 😅 😅 😅

liebling98
13. okt 2014

@shibaba začnem od konca. Pokiaľ manžel nie je zdravotne poistený v Nórsku, nech sa neodhlasuje.
K Tvojej odhláške stačí kópia nového preukazu zdravotného poistenia, a od kedy Ti platí. Koľko Tvoj zamestnávateľ strháva ich nemá prečo zaujímať. Si proste poistencom iného štátu a nemôžeš byť poistená dvojmo. Ináč zmena sa nahlasuje do 8 dní.
Formuláre stiahneš na nete, ujo Google Ti rád pomôže

liebling98
13. okt 2014

@shibaba ešte som zabudla, zistite si, koľko by stálo zdravotné poistenie pre manžela v Nórsku, lebo ak by sa mu niečo stalo a nemá komerčné cestovné poistenie, na základe európskeho preukazu mu na SK preplatia minimum nákladov. Tak bacha na to.

shibaba
autor
14. okt 2014

@liebling98 Veľmi pekne ďakujem za radu, ale ja nemám nový preukaz, resp. iné poistenie. Obaja, resp. všetci traja máme zatiaľ eur. zdrav. preukazy...Minulý týždeň mi prišiel list z Daňového, že moju daň. kartu dostal zamestnávateľ elektronicky, takže ani tú fyzicky nemám...Ako teda postupovať ďalej? Kým sme sa "prehrýzli" k D-nummer až po Person Nummer a prihlásením do školy a založením účtu, neuvedomila som si tieto ďalšie zásadné veci...Ak existuje ešte nejaká rada, sem s ňou 😅 😅 😅 , veľmi ďakujem 😀

yanni
14. okt 2014

@shibaba ak si v Norsku poistena, tvoja poistovna ti musi na poziadanie vystavit nejaky doklad, ze si tam poistena. A ten posles s odhlaskou na SK poistovnu. Ja som sa tak tiez odhlasovala. V nemeckej poistovni som si vypytala potvrdenie a to poslala aj s odhlaskou na SK poistovnu. A tiez som presvihla tych 8 dni 😕 Dokonca som bola za cas poistena v oboch krajinach paralelne. Ale to SK nebolo este v EU, takze to nebol az taky problem. Aj ked tetuse na sk poistovni somrali, ked som tam bola potom osobne, s aopytat, nech mi to tam riadne pozru, ci nie su nejake podlznosti. Na to si daj tiez sakra pozor. Mojmu otcovi zistili, ze ma "dlh" 43 centov 😀 😀 😀 😀 ale aj takato suma ti za roky nevedomosti moze s penalmi narast do astronomickych vysok. A ti uradnici nikdy nic neposlu. Ak si za tym nebehas sama, tak im je to u r....

liebling98
14. okt 2014

@shibaba skús sa spýtať na personálnom u Tvojho zamestnávateľa, prípadne kolegov. Neviem bohužiaľ presne, ako je to v Nórsku, môj muž to riešil, ale v inom štáte EÚ. Prihlásil sa na zdravotné poistenie, kartička mu prišla poštou. Tie behačky okolo pridelenia čísla, vybavovania účtu, a všetkých vecí dobre poznám.

yanni
14. okt 2014

@shibaba ozaj este nieco, sk poistovnu nemusi zaujima, ci ti zamestnavatel strhava z platu alebo si poistku platis sama z ruky. Moj brat to nedavno tiez riesil tu v DE. Kedze mu SK odmietlo ako studentovi platit poistku, musel si to platit sam ako samoplatca. A kedze tu v DE ta studentska tarifa vyjde zhruba rovnako a koli osetreniu atd. je to jednoduchsie byt poisteny v krajine, ktorej zije, poistil sa tu. Plati si to tiez sam ale je aj na pol uväzku zamestnany, cize by mu to mohol aj zamestnavatel strhavat z platu. Ale takto je to lepsie. Na poistovni si ziadal o potvrdenie. Odhlasku si stiahol z netu (je na webke poistovni) a potom to vsetko poslal na SK. Mama tam tiez potom bola, ci to vobec prislo, lebo musel poslat aj SK preukaz.

shibaba
autor
14. okt 2014

vsetkym velke DAKUJEM 😉 😉 😉