Ospravedlnenie na súd. Ako ho napísať?

andy.
21. júl 2009

ahojte, chcem vas poprosit o radu. dostala som predvolanie na sud ako svedok,ale v tom case som mimo SR a tak chcem napisat ospravedlnenie. neviete nahodou ako by malo vyzerat a co by malo obsahovat?
dakujem

tin007
21. júl 2009

andy. ja som iba napisala, ze sa velmi ospravedlnujem, ale v tom danom case som mimo sr a cestu do zahranicia som mala naplanovanu uz x mesiacov pred terminom sudu. a tusim som este napisala, ze preto prosim o stanovenie ineho terminu pojednavania. plus som dala na koniec este vetu, ze ak by mali akekolvek otazky, tak som plne k dispozicii (myslela som to tak, ze ak by napr. chceli dokaz, ze naozaj som mala tu cestu zahovorenu uz pred dorucenim predvolania, tak im ho poskytnem - tusim to bola rezervacka letenky). treba to poslat doporucene a podaci listok si uschovat

andy.
autor
21. júl 2009

dakujem tin007. snad im bude stacit nieco take. a mozem sa opytat ci nieco od teba potom ziadali? potvrdenie ze si bola naozaj prec? lebo my ideme na dovolenku autom a jedine co by som im mohla priniest je nejaky doklad o ubytovani.

tin007
21. júl 2009

andy. neziadali a to ten sud kvoli mne odrocili 2x 😀 . ak mas napr. emal, ze si si bookovala ubytko uz davnejsie, alebo napr mail v praci, ze ti v termine x.x. do x.x. davaju dovolenku, tak to by malo sudu plne stacit. ale ak sa ospravedlnis co najskor vopred - dobre je to tam aj faxnu a aj poslat doporucene taj to bude ok. horsie by bolo, ak by si sa vobec neospravedlnila a neprisla, mohla by si dostat pokutu alebo by ta mohli predviest policajti.

andy.
autor
21. júl 2009

sud ma byt o dva tyzdne, tak snad bude stacit ked to poslem zajtra. a dakujem este raz 🙂

andzi
21. júl 2009

andy: záleží od toho, či si predvolaná ako svedok v trestnej alebo občianskoprávnej veci. Keďže viem, aká je prax súdov, skutočnosť že ideš na dovolenku radšej v ospravedlnení neuvádzaj, lebo to nie je ospravedlniteľný dôvod.

andy.
autor
21. júl 2009

andzi: som predvolana v trestnej veci.to je asi horsie, ze? ☹ ale ja tam nemozem ist, kvoli tomu nezrusim celu dovolenku. a to cele je len kvoli jednej zenskej co ma dala ako svedka aj ked o veci v podstate nic neviem. tak ako to mam urobit? aky dovod mam uviest? lebo tam budu aj ludia ktori vedia ze idem prec a mozu to na sude povedat. tak zase nechcem nejako zavadzat a vymyslat si dovody.

tin007
21. júl 2009

andzi a keby napr. uviedla, ze sprevadza rod. prislusnika (najlepsie dieta) na pobyt v zahr. zo zdavotnych dovodov (astma, kozne choroby a pod)?

andzi
21. júl 2009

andy: si zamestnaná? Čo keby si napísala, že ideš na zahraničnú služobnú cestu, ktorá neznesie odklad?

alexandra
21. júl 2009

Ja odporúčam neklamať.

aadula
21. júl 2009

tiež si osobne myslím napísať pravdu, však je leto, čas dovoleniek, máš do zaplatené dopredu dlhší čas .... treba to tam uviesť podľa môjho názoru

andy.
autor
21. júl 2009

andzi: nemozem napisat ze idem na sluzobnu cestu,alebo tam budu aj ludia z mojej prace.
sama sa staram o syna a s nim idem na tu dovolenku. jednoducho napisem ze budem v tom case mimo SR a uvidim co urobia. keby som tu bola tak na ten sud urcite pojdem, ja nemam v umysle nieco oddalovat.nech sa na mna nikto nehneva,ale prvorady je moj syn...

andy.
autor
21. júl 2009

a dakujem vam za nazory a rady 🙂

alexandra
22. júl 2009

andy. skus tam este napisat, ze v pripade potreby mozes poskytnut pisomnu vypoved..

lyrra
22. júl 2009

kludne sa ospravedln dovolenkou, sud to musi akceptovat. Je dovolenkove obdobie, sudy castokrat vobec nepojednavaju koli tomu, ze ludia su na dovolenkach.

andy.
autor
22. júl 2009

alexandra: no to tam mozem dat. dakujem 🙂

lyrra: ved to, neviem preco to dali v takomto termine.oznamili to mesiac pred pojednavanim a to maju ludia uz davno objednane dovolenky.ono sa to taha uz nejakych devat rokov a az teraz je prvy sud.
no nic , idem to napisat, nech to dnes ide. a ak by ste mali este nejake napady, tak budem rada 😉

andzi
22. júl 2009

andy: svedok musí vypovedať len ústne, v trestnom konaní platí zásada ústnosti. To, že ideš na dovolenku tam napísať môžeš, ale myslím si, že súd to nemusí akceptovať ako ospravedlniteľný dôvod. Ja som sa osobne stretla s takým prípadom, že to súd neakceptoval.

alexandra
22. júl 2009

andzi viem, ale andy. ako nepravnicka to vediet nemusi a psychologicky tak da najavo, ze sa vypovedi nevyhyba 😉

andy.
autor
22. júl 2009

andzi: nemam na vyber 😒 a ked to nebude sud akceptovat tak co urobia? daju mi pokutu?
ja tam napisem len ze budem mimo SR a ze cesta bola planovana uz davno a z toho dovodu nie je mozne ju prelozit, nenapisem tam priamo ze idem na dovolenku.

suem
22. júl 2009

MM minule somral, ze 90% z tych mala pojednavani stanovenych pocas prazdninovych mesiacov sa neuskutocni, ze vzdy sa niekto ospravedlni. A sudcovia ze to teraz v lete akceptuju, no ale ked natrafis na nejakeho prilis aktivneho tak neviem. Myslim, ze na 1. krat a po ospravedlneni (aj keby ho neprijali) by ta nejako "slovne pokarhali", az potom sankcie, predvedenie....
Ja vsak nie som pravnicka, to mam len z vypocuteho 🙂

andy.
autor
22. júl 2009

no tak som to napisala, strucne a jasne. snad to budu brat do uvahy 😖

aleka
22. júl 2009

ja by som zavolala tajomníčke daného spisu 😉 vysvetlila jej o čo ide, a či bude stačiť ked zašleš ospravedlnenie, aby si nedostala pokutu 😒