Osvojenie dieťaťa manželom. Skúsenosti?

janka369
20. nov 2009

Ahojte,prosím Vás,nemá niektorá z Vás skúsenosti s osvojením dieťaťa manželom?Môj manžel si chce osvojiť moju 6-ročnú dcéru,ktorú som mala ešte za slobodna.S manželom žijeme spolu od roku 2005, no zobrali sme sa až teraz v júni 2009 a hneď na to sme podali návrh na osvojenie na súd. Pojednávanie sme mali 18.11.2009 a sudkyňa nás doslova vysmiala,že nie sme normálni,že sme spolu len 4 mesiace (tú dobu,čo sme spolu žili ona absolútne nebrala ani do päty).Manžel keď sudkyni povedal,že sa s malou stretáva od roku 2005,tak sa ho spýtala,či si má o ňom myslieť,že je pedofil,keď sa s ňou stretáva od jej 2 rokov a smiala sa mu do tváre a mne povedala,že som hlúpa mater,keď som dopustila aby moje dieťa volalo cudzieho človeka ocko,aj keď to z jej strany je absolútne spontánne.Ešte by som doplnila, že biolog.otec s tým úplne súhlasil,neplatí na ňu,nestretáva sa s ňou a keďže súhlasil,tak ju vlastne ani nechce.
Už neviem,čo mám spraviť.Najlepší by bol asi nejaký právnik,no tí sú veľmi drahí a na to žiaľ nemáme.

sisi123
2. sep 2010

Ahoj Janka . Dúfam , že to dopadlo dobre... ja som mala tiež problém so sudkyňou Jombíkovou ... súdila som sa o výživné ... môj syn ju nezaujímal ale to ako rozprávam rýchlo ... na všetko som počula len " to ma nezaujíma" ... začínala som s jednou cestovnou taškou .. som pyšná na to ako som sa dokázala postaviť na nohy...samozrejme aj vďaka mojej rodine ... .toľko poníženia koľko mi uštedrila táto sudkyňa som v živote nezažila ... je to hanba súdnictva... inak som žiadala o zvýšenie výživného po 5 rokoch a syn išiel na druhý stupeň .... ona odpovedala že som prišla o 3 mesiace skôr .....nevedela som že musím prísť presne v septembri... bohužiaľ vo Zvolene máme sudkyňu, ktorú nič nezaujíma ... a ešte dostáva za to nič aj plat...

janka369
autor
7. apr 2011

Dávno som tu nebola,tak reagujem až teraz ale vidíš,kto nezažil Ti bude vravieť,že trepeš somariny,ale každý kto na túto sudkyňu narazí,tak vraví,že toľko poníženia v živote nezažil.Poznám už x takých prípadov. My sme nakoniec dostali inú sudkyňu-predsedníčku súdu a nebol problém.Za pol hodiny sme boli vonku už s tým,že sme vedeli výsledok, potom nám trvalo 2 mesiace,kým sme sa dostali k rod. listu,ale tesne pred koncom prázdnin sme ho už mali v rukách a malá už nastúpila do školy s novým priezviskom.Som rada,že to už máme za sebou

miskachristian
20. feb 2013

Dobry den chcela by som aby ste mi poradili co mam robit alebo postupovat ak moj manzel si chce osvojit mojho syna teda jeho teraz nemanzelskeho syna.....prosim pomozte

lianna999
27. nov 2013

S pani sudkyňou Jombíkovou mam po včerajšku skúsenosť aj ja.Manžel si chce osvojiť môjho syna s prvého manželstva.Bývalý manžel súhlasí,Ja súhlasím,kurator súhlasí ale pani sudkyňa NESÚHLASÍ.Že sme manželia ani nie rok,vôbec ju nezaujíma,že v spoločnej domácnosti žijeme 7 rokov a mame spoločne dieťa.A keďže EX je z Blavy,a manžel v zahraničí vypovedali len pred vyšším sudnym úradníkom pani sudkyňa chce oboch panov vypočuť osobne.A keď ich vypočuje príde na to že sme manželia kratko a bude to vybavené.Ale ja čakať nemienim.Počkam kým pridu papiere so súdu,spojim sa s pravnikom a budem žiadať o zmenu sudcu.Hadam to výde.A ak ma veľmi nasere zavolam do televízie.Potom sa čudujeme prečo sudcovia nestihaju pojednávať. 😠

janulqa07
14. jan 2014

@janka369 mozem sa opytat preco ste isli hned na sud? ak bio otec suhlasi ze sa "vzda dietata" nejde to bez sudu?

janulqa07
21. jan 2014

Maminky mozem vas poprosit o radu? riesim podobny problem , ako ma vyzerat to cestne prehlasenie od bio. otca a navrh na sud???
@janka369 fuuu ked som to citala az ma zamrazilo ☹ drzim palce 😵

janka369
autor
24. jan 2014

@janulqa07 nedá sa to bez súdu a aj keď sme mali súhlas aj tak to na jeden krát nebolo, asi ťa sklamem,ale je to tak. To ani nebolo o tom,že sa vzdáva,ale že súhlasí s osvojením

janulqa07
24. jan 2014

@janka369 trosku som nepochopila mali ste iba jeho suhlas zo zmenou priezviska? Moj ex. suhlasil, potom sa mi zavacal vyhrazat ze nas vraj "musi poriadne vytrapit" maly ho nepozna, 5rokov sa vobec nestaral ☹ nechce aby maly o nom niekedy vedel :/ iba plati lebo vraj sa bojize ho zavru ale chce mat istotu ze s namy moze robit co chce... nakoniec prestal uplne komunikovat a vsetko ignoruje... vraj mozeme podat dva navrhy na sud, najprv o osvojenie a durhy na zmenu priezviska keby to nevyslo, prosim nemas nejaky vzor podla coho to spisat? Ake papiere k tomu potrebujem?

janka369
autor
24. jan 2014

@janulqa07 my sme dávali len na osvojenie, dali sme návrh na súd stým,že sme tam napísali,že otec súhlasí ale mali sme hroznú sudkyňu tak to zmiatla zo stola, až na druhý krát to vyšlo. V osvojení sme argumentovali rovnakým priezviskom. A pokiaľ sa nezaujíma viac ako rok, tak na jeho názor súd nečaká

janka369
autor
24. jan 2014

@lianna999 ahoj,ako ste na tom s vybavovaním osvojenia? Už to máte za sebou? Som myslela,že už ju niekto vyrazil odtiaľ. My sme mali na druhom pojednávaní predsedníčku senátu a dodnes ľutujem,že som jej nepovedala ako sa k nám Jombíčka správala.

janulqa07
24. jan 2014

@janka369 no my suhlas uz nemame :/ ale koli malemu ideme aj tak do toho .... pomoze aj vyjadrenie zo skolky ohladom maleho?

janka369
autor
24. jan 2014

@janulqa07 my sme dávali kópiu rod.listu, sobáš.listu, potvrdenie o zdr. stavemanžela a malej a ostatné si súd vyžiadal

janulqa07
24. jan 2014

@janka369 dakujem, nam povedali ze mame dolozit co sa da ale prave to som sa zabudla pytat a chodila som tam ako na klavir aby mi pomohli 😒
Dakujem za rady 🙂 Prajem vam vela stastia 😵

janka369
autor
24. jan 2014

@janulqa07 držím vám palce, dokladuj čo môžeš,zbytočne sa vám to nebude naťahovať,ale názor škôlky nebudú brať do úvahy

janulqa07
24. jan 2014

@janka369 neviem co mam dokladovat 😲 mame vsetky papiere, manzelove z prace, od lekarky, z uradu ze zijeme usporiadane... co viac mozem dokladovat? vela veci sa da iba povedat ako nemoze manzel s malym k lekarke, nemoze ho zapisat do skolky do skoly, mala som zdravotne probl. on sa staral o maleho a nemohol ma zastupit

janulqa07
24. jan 2014

@janka369 prosim ta nemas este niekde vzor navrhu na osvojenie?

janulqa07
25. jan 2014

@miskachristian @janka369 maminky prosim vas ako napisat ziadost o osvojenie????

janka369
autor
27. jan 2014

@janulqa07 mám,pošlem ti ho, napíš mi do IP mailovú adresu a pohľadám aj vyhlásenie o tom,že otec súhlasí, prelustrujem PC, lebo to už bolo dávno,ale niekde to mám určite

ocsko
27. jan 2014

ahojte dievcata...zial az dnes som si precitala Vase prispevky a hlavne ten prvy...uz to mate chvalabohu uspesne za sebou (janka369)...spravanie spominanej sudkyne je absolutne nepripustne...urcite mala ist z Vasej strany staznost...pravdepodobne by nebola jedina...viem, ze Vam by to uz nepomohlo, ale inym ludom po Vas urcite...ked budeme iba prizerat na taketo nepravosti...nic sa nezmeni...co sa tyka dokladov podstatne su:
RL, SL, rozhodnutie o rozvode...a samozrejme návrh na osvojenie...vsetko, co by pripadne chybalo si sud doziada...zdr.stav, psychologicke vysetrenia, potvr.od zamestnavatela a pod....pozitivne je, ze sud musi (resp.mal by - sme na Slovensku) rozhodnut do 12 mesiacov...takze uz sa necaka dllllho ako kedysi...

lianna999
4. feb 2014

@janka369 ahoj pojednávanie máme až 24.2 ale ja som oslovila pravnika ktorý nás bude zastupovať.Tak uvidíme

janka369
autor
5. feb 2014

@ocsko sťažností už na ňu bolo milión a stále je tam, ja som chcela hlavne mať rýchlo pokoj a keď sme dostali inú sudkyňu tak som už ani neriešila, pravdu ti poviem,už som nemala ani chuť behať po súdoch. Keď sa nás síce táto druhá sudkyňa spýtala,či chceme ešte niečo dodať,tak ti pravdu poviem,ledva som v tomto udržala jazyk za zubami,ale keď som videla,že to už máme v suchu,tak som sa na radu kolíznej na to vykašlala,ale ľutujem to dodnes 😖

gabika93
26. mar 2014

ahojte, chcela by som sa spýtať ako je to so zmenou priezviska po osvojení. Manžel si chce osvojit mojho syna, ktorého som mala za slobodna /bio otca nema uvedeneho v rodnom liste/, takže má moje priezvisko.
Zmení sa mu priezvisko automaticky, alebo sa dava este osobitná žiadosť na zmenu. Alebo mu môžem ponechať priezvisko ktoré má teraz? dakujem za rady, nikde sa k tomu nemožem dopátrať

hedamaria
6. apr 2014

@janka369 Čítala som, že máš skúsenosť s osvojením dieťaťa manželom. Môjnastávajúci si tiež chce môjho syna z prvého manželstva adoptovať, biologický súhlasí bez problémov,len sudkyňa, ktorá v minulosti riešila výživné, sa mi nezdá. Je možné vymeniť sudkyňu? Dá sa tonejako? Alebo nakaždom súde je len jeden sudca na rodinné záležitosti? Vopred ďakujem.

celezle
13. nov 2015

Ahojte.
Aj keď vaše príspevky boli pred 6-timi rokmi, prístup tejto sudkyne sa v žiadnom prípade nezmenil. Nechápem, nerozumiem a neverím tomu, že stále pracuje tam, kde pracuje.
My máme problém s výživným. Bývalý manžel si dal znížiť výživné, a u tejto sudkyni to prešlo. Je to 16 ročný chlapec, ktorému odklepla výživné vo výške 30 €. Áno, dobre čítate, 30€. Vôbec nebrala do úvahy moje náklady, dokonca sa vyjadrila, že ako si dovoľujem označiť slovom výdavok - strava, ošatenie, drogéria na syna, že toto pre ňu nie sú žiadne výdavky. A že si mám nájsť práce v ktorej lepšie zarobím, keď mám tieto výdavky. Príjem mi počítala z hrubej mzdy a dokonca mi do príjmu započítala aj vyplatenie poistky, čo syn dostal po úraze !!!!! A keď som jej na to oponovala, že predsa hrubý príjem nemôže brať, tak mi odpovedala, že ona vie, čo môže a do konca celého pojednávania ma nepustila k slovo!!!!!!!!!!!!!!! TOTO JE JEDNANIE !!!!!!!! A ešte perlička na záver: môjmu bývalému manželovi na pojednávaní povedala, že NESTAČÍ, keď sa pôjde evidovať na úrad práce, ale musí sa ísť aj zahlásiť na poberanie dávok v hmotnej núdzi, že len toto je dôvod na zníženie výživného. A samozrejme, môjmu bývalému viac netreba. Takže je na úrade práce, poberá dávky v hmotnej núdzi a pracuje na čierno. To viem, lebo býva pár km od nás a svet je maličký. A ešte sa mi vyškiera, že mu to nemám ako dokázať. Nemám žiadny papier, že má čiernu prácu. A mimochodom, syna nevidel 5 rokov a okrem výživného na neho úplne kašle. Takže neskutočná pani sudkyňa J, ale skôr by som mala napísať s veľkým P.

nelliephilipmarco
18. mar 2019

Ahojte , pri riešení osvojenia dieťaťa vašim partnerom ste na to museli dávať suhlas aj vy ? Mne to prišlo a potrebovala by som vedieť čo všetko je potrebné tam napísať a hlavne ako to spísať ... Neviete poradiť ?