Osvojenie dieťaťa manželom. Skúsenosti?

janka369
20. nov 2009

Ahojte,prosím Vás,nemá niektorá z Vás skúsenosti s osvojením dieťaťa manželom?Môj manžel si chce osvojiť moju 6-ročnú dcéru,ktorú som mala ešte za slobodna.S manželom žijeme spolu od roku 2005, no zobrali sme sa až teraz v júni 2009 a hneď na to sme podali návrh na osvojenie na súd. Pojednávanie sme mali 18.11.2009 a sudkyňa nás doslova vysmiala,že nie sme normálni,že sme spolu len 4 mesiace (tú dobu,čo sme spolu žili ona absolútne nebrala ani do päty).Manžel keď sudkyni povedal,že sa s malou stretáva od roku 2005,tak sa ho spýtala,či si má o ňom myslieť,že je pedofil,keď sa s ňou stretáva od jej 2 rokov a smiala sa mu do tváre a mne povedala,že som hlúpa mater,keď som dopustila aby moje dieťa volalo cudzieho človeka ocko,aj keď to z jej strany je absolútne spontánne.Ešte by som doplnila, že biolog.otec s tým úplne súhlasil,neplatí na ňu,nestretáva sa s ňou a keďže súhlasil,tak ju vlastne ani nechce.
Už neviem,čo mám spraviť.Najlepší by bol asi nejaký právnik,no tí sú veľmi drahí a na to žiaľ nemáme.

janka369
autor
20. nov 2009

Tak som sa chcela spýtať,že ak niekto s týmto máte skúsenosti, tak aké sú vlastne tie zákonné podmienky na osvojenie a ako to prebiehalo u Vás.Tento postup sudkyne sa nám vôbec nezdal správny. Cítili sme sa tam ako totálny hlupáci a vyvrheli.Som z toho veľmi sklamaná.Čo ma teda fakt zarazilo,tak sa sudkyňa ani jeden raz nespýtala na malú,vlastne ju to ani nezaujímalo.

zajacik...
20. nov 2009

Janka zo spravania sudkyne som v soku, normalne by som na nu podala staznost, takto sa jedna sudkyna nemoze predsa spravat... Uvidis aky vam pride rozsudok, ak zamietavy, tak sa odvolajte... podla mna vsetky skutocnosti ktore si hore uviedla su vo vas prospech, drzim palce!

janka369
autor
20. nov 2009

Sudkyňa nás donútila návrh stiahnuť.Povedala nám,že ak chceme môžme pojednávať ďalej,ale aj tak nám návrh zamietne a budeme sa s ňou naťahovať,lebo ona má na to svoj názor.Podľa toho,čo nám povedali viacerí po skúsenostiach s touto sudkyňou,tak neznáša chlapov. Aj môjmu manželovi stále prízvukovala,že je to typický chlap,že chlapi nevedia čo chcú a podľa nej sa aj tak rozvedieme,lebo chlapi sú takí a za žiadneho by ona ani malíček do ohňa nedala a podobne.

mixka
20. nov 2009

tak toto znie az neuveritelne... sorry, ale nezda sa mi to 😔

zajacik...
20. nov 2009

Janka skoda ze ste navrh stiahli ☹ Inak to musi byt riadne zakomplexovana sudkyna, asi mala negativnu skusenost s nejakym muzom, lenze na sude sa musi spravat profesionalne a nemoze vsetkych chlapov odsudit len preto ze ona natrafila na nejakeho nespravneho ktory jej zrejme ublizil... Dufam ze sa ti tu ozve nejaka pravnicka ktora by ti pomohla ako vec dalej riesit, mozno podat navrh znova, ved su tam hadam aj ini sudcovia na sude...

janka369
autor
20. nov 2009

Mixka,ja viem,ale to ti môžem snáď na hocičo odprisahať,že to tak bolo. Kurátorka nám povedala,že to je jej normálne jednanie,že ju treba brať s rezervou.Mala som s ňou už aj súd o výživné a správanie bolo rovnaké,nezmohla som sa ani na to aby som jej povedala aké mám mesačné výdavky,lebo som dávala návrh na výživné len kvôli tomu,aby som mala nárok na niečo zo sociálky a vypočula som si spŕšku komentárov na to ako ju zabávam so somarinami,keďže v tej dobe otec malej na ňu platil,no na UPSVaR potrebovali rozsudok o určení výživného.Inak neviem odkiaľ si ale ak zo Zvolena,tak ti napíšem meno sudkyne do IP a môžeš sa na ňu popýtať.Resp.môžeš si sadnúť na chodbu pred pojednávaciu miestnosť,kde ona pojednáva a garantujem Ti,že budeš počuť aj to,čo by si nechcela,nakoľko ju počuť na celú chodbu,čo tak po ľuďoch kričí a videla by si,že každá jedna žena vyjde zo súdnej siene plačom. A ona má na starosti 4/5 tejto agendy,takže šanca na iného sudcu je mizivá.Ak sa jedná o to ako chlapa pokoriť tak OK,ide po srsti,resp.húka len na neho a nie na ženuale ak dá nejaký návrh chlap tak hromy-blesky. Len my v rodine máme s ňou 3 skúsenosti a všetky rovnaké.
Preto sa bojím ďalšieho návrhu a stretnutia s ňou.

jordani18
20. nov 2009

Ahoj Janka,zdá sa mi to až neuveriteľné,že môže mať sudkyňa takýto prejav.V každom prípade by si mala trvať na návrhu,ktorý si podala a nedať sa zastrašiť niečím podobným.Na súde môžeš žiadať o iného sudcu ,pokiaľ nie si spokojná s výsledkom rozhodnutia tejto sudkyne.Malo by aj jej záležať na tom ,aby dieťa by malo otca a nie ignorovať vzťah tvojho partnera s dieťaťom.Urobila si mi mierny šok s tým čo si napísala.To že ona má komplexy nie je tvoj problém a nemôžeš sa s ňou stotožňovať.V každom prípade to rieš ďalej a je to hlavne v záujme pre tvoju dcéru.Aj pre ňu to bude neskôr dôležité.Keď nastúpi do školy deti zvyknú byť niekedy kruté a môžu si robiť posmech z toho,že ona sa volá inak ako tvoj partner.Poznám to z vlastných skúseností.Ak sa ti nepodarí uspieť pri nej,tak by som podala odvolanie na krajský súd a myslim, že tam by ich už asi zaujímalo,prečo takéto veci ženieš ďalej ,keď sa to dá riešiť aj na obvodnom súde.Prípadne napisať námietku voči zaujatosti sudkyne.Možností máš viac ako si myslíš,len ti nemá kto poradiť.Brať právnika je podľa mňa až tá posledná možnosť,pretože tvoj prípad je jasný a jednoznačný.Dnes právnici veľa neberú,mňa vyšiel rozvod s právnikom na 200€ a to sme mali 4 pojednávania,lebo môj ex mal problém chodiť na pojednávania.Držím ti palce,nech to dopadne dobre a pamätaj si tu ide o váš spoločný život a nie jej,takže buď tvrdohlavá a chď si za svijím a nedaj sa vyhnať.Keď ťa vyženie dverami,vráť sa oknom.

janka369
autor
20. nov 2009

Ona sa stále oháňa tým,že nespĺňame podmienku predosvojiteľskej starostlivosti tj. 9mesiacov,lenže s manželom sa o ňu staráme výhradne my dvaja od roku 2005,tak neviem,či právne mala v tomto pravdu.Lebo v tomto prípade to zákon nestanovuje (presnú dobu),hovorí len o primeranom čase,no ona povedala,že paragraf je za to pokrivený,že si ho každý môže vysvetliť po svojom a že ona berie za to plat a vie o tom viac ako my a že väčšinou je pravda na strane toho kto nosí sudcovský talár.To bol citát.A celkom nechápem,prečo sa do toho času neráta aj čas pred manželstvom.Podľa nej po svadbe je všetko iné a ešte sme v živote ničím neprešli a ani žiadnou krízou,lebo je to naše 1.manželstvo,takže nemáme odkiaľ vedieť čo je manželský život...no tak tomuto sme sa len zasmiali,lebo s prepáčením ona h...o vie,čo sme si my prežili a čím sme prešli.

janka369
autor
20. nov 2009

A nech sme jej hocičím argumentovali,tak sa oháňala len tým,že nech si rozmyslíme čo jej vravíme,lebo to dá zaprotokolovať a to nám len priťaží a to ako je pánbožko nado mnou môžem povedať,že sme jej nepovedali jedno drzé slovo.Ale asi sme mali 😠

alexandra
20. nov 2009

Proste sa len asi odvolajte na Krajsky sud... tam uz ona moc nezmoze...

dzio2
20. nov 2009

ty kokos to je sila co citam. no tak ako ti radi alexandra ,dat to na KS drzim palce a nedaj sa .mna to caka tiez normalne si mi nahnala strach 😕

maznacik007
20. nov 2009

janka369 akonahle je taketo nieco.. prip. nie su dodrzane lehoty na vytycenie pojednavania odoslanie rozsudku a pod.. treba sa stazovat predsedovi prisl. sudu a ziadat o ineho sudcu pisomne .. a resp. sa odvolat na krajsky sud.. necitala som to detailne ci este prebieha konanie vo veci alebo ako.. pokial sa nikto nestazuje a tich trpi tak sa nic nezmeni..

janka369
autor
21. nov 2009

No,tak ako som písala,donútila nás stiahnuť návrh,no ja už dnes mám spísaný nový a v pondelok ho posielam.Využijem možné aj nemožné aby sme docielili čo chceme.Len škoda,že zas od znova musím podávať všetky papiere nanovo a dúfam,že malej bio otec to bude chcieť absolvovať odznova,lebo neviem,či tie jeho vyhlásenia budú platiť aj v druhom pojednávní.

vrbicka
21. nov 2009

Janka, keď sa dá odvolať proti uzneseniu, ktorým bolo zastavené konanie, tak sa odvolaj. Kebyže nie, tak podaj na súd nový návrh. Uvidíš komu bude vec pridelená. Vlastne to máš jedno komu bude vec pridelená. Ide o to, že keď ti sudca povie, že návrh stiahni, tak ho nesťahuj. A zastrašovanie typu - aj tak rozhodnem tak a tak si nevšímaj. Pretože rozsudok ti príde spolu s odôvodnením a proti rozsudku sa môžeš potom odvolať. A odvolania rieši príslušný krajský súd. A odvolania proti rozsudkom krajského súdu rieši potom Najvyšší súd SR. Takže, kľudne sa domáhaj svojich práv a prosím ťa - nič nepodpisuj, hlavne žiadne vyhlásenia o tom, že nepodáš odvolanie. Veľa šťastia.

mixka
22. nov 2009

janka, ako vas donutila stiahnut navrh ??? davala vam noz pod krk /obrazne povedane/ alebo co ?? nevravim, ze si vymyslas, len je to proste neuveritelne... v kazdom pripade si treba stat za svojim a nedat sa, kam by sme to dopracovali v zivote, keby nas zastrasili zakoplexovani ludia. ak ste ten navrh podali, tak ste si to asi dobre uvazili a viete preco to robite a len to je dolezite, tak treba za tym ist.

andzi
24. nov 2009

Mne sa to tiež zdá ťažko uveriteľné: "sudkyňa nás prinútila návrh stiahnuť"...úplná haluz

vefi89
24. nov 2009

ja by som v prvom rade podala staznost na sudkynu, napisala by som aj na ministerstvo spravodlivosti. Predsa nie je mozne, aby sa jedna sudkyna takto spravala.

lucka123
26. nov 2009

Podmienku 9 mesiacov predosvojiteľskej starostlivosti mať nemusíte keď osvojuje dieťa manžel matky. Viem o čom hovorím, to aj moji študenti vedia.
Čo potrebuješ je súhlas biologického otca daný pred súdom alebo orgánom soc.právnej ochrany (tj. úrad práce).
Na ktorom súde to máte, to by ma zaujímalo takáto sudkyňa. Na to je právnik, ktorý vie sudkyni povedať dosť, teraz prekračujete hranice.

cairka
26. nov 2009

tak mne sa to žiaľ neuveriteľné nezdá 😒 sama som mala tú česť s podobným exotom na súde...ale aspoň nebola naša sudkyňa ironická a kvázi vtipná...
a s tým, že donútila stiahnuť návrh - ak sa vyhrážala, že to bude naťahovať a odročovať, tak sa ani nedivím, že stiahli, taká situácia by neprospela nikomu...

janka369
autor
27. nov 2009

Cairka,presne tak ako píšeš,ale už som to tu nemienila 1500x vysvetľovať,že aj keď to znie neuveriteľne tak je to pravda,lebo kto nič podobné nezažil,tak to bude len komentovať a tvrdiť,že je to haluz a podobne a to som chcela len radu a rieši sa tu len to či je správanie sudkyne uveriteľné alebo nie 😉
Lucka ďakujem,toto som chcela počuť.Inak súhlas máme ale neviem,či to bude platiť aj pri ďalšom návrhu.To asi budeme musieť všetko absolvovať od znova,však? Inak vieš mi poradiť aké sú vlastne tie zákonné podmienky na to aby to sudca "odklepol"?A pojednávanie bolo na okresnom súde vo Zvolene.A právnika zháňame,ale kurátorka nám povedala,že si máme vybrať takého,čo je skúsený a ostrieľaný,lebo ak niekto nemá odvahu jej protirečiť,tak zmetie aj právnika.Ona si myslí,že je v práve najmúdrejšia a tak si máme zohnať niekoho na lepšej úrovni.Ale kde ho zohnať?A potom z čoho ho zaplatiť 🙂

baby2310
27. nov 2009

Tak maminky, ak sa tu jedná o Jombíkovú....lebo všetci by mali vedieť jej meno....tak všetko čo napísala Janka369 je pravda, ja som s nou mala pojednávanie o určenie výživného...bola to hrôza, proste najhorší zážitok v živote, nepotrebovala som, aby mi silou-mocou držala stranu, ale akým spôsobom ma dokázala ponižovať, že čo som za matku, ked žiadam výživné až po 3 rokoch, že som obyčajné decko, čo malo decko a pod... Tiež som stade vyšla riadne vyplakaná a ešte ma chcela aj vyhodiť zo súdnej siene za to, že som si vôbec dovolila plakať... Tiež som riadne zaskočená, ako môže takýto "človek" pracovať na súde a pojednávať vo veciach sociálnych, o detičkách....

janka369
autor
29. nov 2009

Áno jedná sa o Jobmíkovú.mrcha jedna 😠 Mňa nazvala hlúpou materou za to,že dovolím,aby moje dieťa volalo cudzieho človeka ocko,čo ju po tom,že sa o ňu stará väčšiu časť jej života,že to je cudzie dieťa a nie jeho a majú sa oň starať rodičia,že to je len jeho hlúposť...no ak s ňou máš skúsenosť tak si ju vieš predstaviť.
Ja už som sa bála,že môj muž jej vynadá a snáď aj jednu vrazí,keby sme tam boli ešte 5 minút navyše (asi by to nebolo na škodu) 😀

baby2310
30. nov 2009

ja si myslím, že by jej veru mal niekto strhnúť hrebienok... Mna pravdepodobne čaká další súd, lebo som sa vydala a chcem dať zmeniť priezvisko dcérke...samozrejme, starať sa načo, ale robiť naschvál a problémy, to môj bývalý vie...takže nedal súhlas.... tiež som ho prosila, že ak to takto mieni robiť stále, len preto, že chudáčik musí platiť, tak nech dá radšej súhlas na adopciu... no tak sa teším na opätovné stretnutie s hentou...ale tiež tam pôjdem s manželom aj s dobrým právnikom, len nech si skúsi vyskakovať...

janka369
autor
30. nov 2009

No tak bez právnika ja na jej pojednávanie isto nevkročím.Kde si zohnala právnika?Aj ja zháňam,len neviem koho,aby sa jej hlavne nebál,lebo kurátorka nás upozornila,že nie každý právnik si vie na ňu "otvoriť hubu" v pojednávacej miestnosti,že len potom sa vyjadrujú čo mala a čo nemala povedať,čo jej mali oni povedať a tak.Kurátorka povedala,že takto bolo na súde s ňou-teda na ktorých bola tá kurátorka prítomná,v 90 % prípadoch.Tak neviem.Nechce sa mi vyhadzovať peniaze za niekoho čo tam bude ešte tichšie ako my 🙂
Dnes idem na poštu prepapiere zo súdu,tak uvidím čo tam píše a idem hneď podnikať ďalšie kroky,tak uvidíme.

janka369
autor
1. dec 2009

Baby,všera mi prišlo uznesenie o stiahnutí návrhu,ale dá sa voči nemu odvolať tak to ideme využiť.Odvolanie už bude na krajskom súde,tak som zvedavá ako pochodíme tam.

baby2310
1. dec 2009

no ja som mala brázdilovú, ale veru asi tak, ako si písala, mala som pocit, že ju skôr prosí, aby láskavo vyhovela našim požiadavkam...čiže nejaká opora v nej nič moc.inak to môže byť fajn právnička...ale 6000 sk vtedy ešte a vkuse som musela hovoriť ja...no neviem 😖 na krajskom to už bude podla mna o niečom inom... tak dúfam, že vám to tam vyjde, lebo ako spravodlivosť hádam ešte nevymrela!!!

janka369
autor
2. dec 2009

No neviem,neviem či sa spravodlivosť na Slovensku stihla narodiť,ne to ešte umrieť 😀 Len teraz neviem,ako sa píše to odvolanie,musím posurfovať na internete.Zháňam aj právnika,ale zatiaľ sa mi nedarí.Pýtam sa koho môžem,no nik nevie poradiť.Tiež neviem,či krajský súd bude riešiť celý tento prípad alebo len toto uznesenie.Vieš,či to len zase nevrátia tej ... do Zvolena.

andzi
2. dec 2009

janka, ty sa chceš odvolať proti uzneseniu o zastavení konania, po tom, čo si ty vzala návrh späť?
To nemyslíš vážne. Nestrácaj čas, nemá to zmysel, kraj to potvrdí, to je tutovka.

baby2310
2. dec 2009

No v žiadnom prípade sa nevzdávaj, a to kde sme, aby nám nejaká stará hnusná rachetla radila, ako máme žiť a čo je najlepšie pre naše deti??? 😲 Len sa odvolaj a kludne do návrhu napíš, že vás vyslovene donútila, všetky okolnosti tam spíš a ked to vrátia k hentej? tak sa pred nu postavíš.... nechápem, ty to máš mať vlastne jednoduché, kedže bio súhlasí s adopciou...ved to je čo za sprostosť, že musíte spolu žiť neviem ako dlho, toto fakt je taký zákon? tak nech sa bio zriekne otcovstva, ak je v rodnom liste, najprv s tým zájdite na súd a potom už čo povie??? Už si nemá čo vymyslieť, ked nebude mať dieťa oficiálne otca a ty si vydatá, tak je samozrejmé, že si tvoje dieťa adoptuje, nebudete predsa žiť ako v cigánskej osade 😒

janka369
autor
3. dec 2009

Andzi,už viem ,že je to somarina,ideme poslať nový návrh,kde by sme chceli uviesť že nikde v zákone nie je stanovené,koľko máme byť manželia a ani to, že sa čas pred manželstvom neberie do úvahy.Veď ak si to správne vysvetľujem,tak v zákone sa píše(keď to tak porovnávala s predosvojiteľskou starostlivosťou),že dieťa si môže osvojiť aj jednotlivec ak je to v záujme dieťaťa,takťo sa do toho pletie svadba. Len vôbec neviem ako to mám do toho návrhu napísať.
Baby to si píš,že to nevzdáme,nech ju tam aj šľaktrafí,budeme si aj tak omieľať svoje a návrh už nestiahneme ani omylom až kým jej nedôjde,že my nechceme len meniť priezvisko ale otca.Ak bude chcieť,nech ho zamietne aj s odvovodnením. Boli sme sprostí,že sme sa takto dali dotlačiť,lebo toto je jej štýl,každý vraví,že keď si aj tak budeme stáť za svojim,tak nebude mať argumenty,lebo zákonné podmienky spĺňame.Len ma štve,že má na starosti 4/5 tejto agendy,t.j.šanca na iného sudcu je mizivá.Tak predpokladám,že sa stou ako si napísala, starou hnusnou rachetlou asi stretneme viackrát 😒