Pas pre dieťa do 5 rokov

jami2
14. máj 2012

Dobrý deň,
počaula som, že po novom už musí mať každé dieťa pas. Vraj deti do 5 rokov je ešte možné zapísať aj do pasu rodiča, ale už môžu z toho robiť v niektorých krajinách problém. Som slobodná matka. Zaujíma ma či môže môj bývalý požiadať o pas dieťaťa, príp. jeho zapísanie do svojho pasu, bez môjho súhlasu. Styk otca s dieťaťom, ani výživné zatiaľ nie je vyriešené súdnou cestou, takže ani nemám rozsudok o zverení do mojej výchovy. Viem, že pri rozvedených rodičoch sa pas vydáva tomu, kto má dieťa zverené, ale ako je to pri slobodných matkách? Nájdu sa tu nejaké mamičky v podobnej situácií, ktoré pas vybavovali? Môže vycestovať s dieťaťom v rámci EÚ aj bez pasu? Hrozí mu niečo?

nikush
14. máj 2012

@jami2 pokial viem, na vytvorenie pasu pre neplnolete dieta je potrebny rodny list, inac nemaju podla coho udaje zapisat. takze ak ho nema nie je to mozne. skus napisat na ministerstvo zahranicnych veci, ja som pisala, ale nie ohladom tvojho problemu a v pohode mi do 2 dni odpisali. aj s jednoznacnou a pre mna uspokojivou odpovedou

nibiru
14. máj 2012

vycestovat može ale pokial ho chytia a nema pas ma problem a može ich zadržat policia neviem či ma otec dietata rodny list ten potrebuje na jeho vybavenie viem že raz bol v tv otecko neboli zosobaseny a odmietli mu spravit pas pre dieta lebo nemal rozsudok o zvereni do opateri a to zili v jednej domacnosti prave na taketo veci su manželstva jedine ak su manželia može otec vybavovat uradne veci za matku..najdi si na nete cislo na policiu kde sa doklady vydavaju a zavolaj tam.pas musi mat dieta svoj ziadne zapisovanie len sk si to takto vysvetlilo pas pre dieta do 5r. stoji 8€ mas ho na 2r. ak ho vybaviš ty skor nemusis sa bat druhy mu nevydaju.ja som bola podat ziadost pred 2tt a dnes mi prisla sms že si mae dojst pre pas.

sladkasue
14. máj 2012

do pasu rodicov sa po novom uz neda zapisovat

urcite k tomu potrebuje ten rodny list,a inak ak nie je jeho otec - na papieri - tak asi nemoze.

ani3012
14. máj 2012

@jami2 Cestovný pas pre dieťa
Za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť o vydanie cestovného pasu zákonný zástupca, iná fyzická osoba než rodič, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti, pestún, budúci osvojiteľ, ak nie je nad dieťaťom nariadená ústavná starostlivosť, štatutárny orgán zariadenia na výkon ústavnej starostlivosti, poručník alebo opatrovník, ktorý vyhotovený cestovný pas prevezme.

Ak sú rodičia rozvedení, žiadosť za tohto občana podáva rodič, ktorému je dieťa zverené do výchovy, druhý rodič môže podať žiadosť len s osvedčeným písomným súhlasom tohto rodiča. Taktiež zápis údajov o dieťati do cestovného pasu druhého rodiča môže byť vykonaný iba na základe osvedčeného písomného súhlasu rodiča, ktorý má dieťa vo výchove. Tento postup sa vzťahuje aj na prípady, ak bolo dieťa predbežným opatrením príslušného orgánu zverený do výchovy jednému z rodičov alebo inej osobe než rodičovi.

Od júna už slovenská polícia nebude deti mladšie ako päť rokov do pasu rodičov vôbec zapisovať.

Ak rodičia občana mladšieho ako 15 rokov neuzavreli manželstvo (ide najmä o tzv. slobodné matky), žiadosť za tohto občana podáva rodič, ktorý má dieťa vo výchove, druhý rodič môže podať žiadosť len s osvedčeným písomným súhlasom tohto rodiča. Taktiež zápis údajov o dieťati do cestovného pasu druhého rodiča môže byť vykonaný iba na základe osvedčeného písomného súhlasu rodiča, ktorý má dieťa vo výchove.

http://www.pasy.sk/ziadost-o-vydanie-cestovneho...

ani3012
14. máj 2012

@sladkasue do 21.6. 2012 sa dá ešte zapísať ale ja by som vybavila už hneď pas- je to lepšie a bez stresu,či nebude niekde v zahraničí problém

http://www.pasy.sk/pas-pre-dieta-od-juna-musia-...

jami2
autor
14. máj 2012

@ani3012 No veď práve v poslednom odseku sa píše, že ak rodičia neuzavreli manželstvo, žiadosť podáva ten, kto má dieťa vo výchove. Lenže ja nemám dieťa oficiálne zverené do výchovy aj keď sa o neho od narodenia starám sama. Som z toho jeleň

ani3012
14. máj 2012

@jami2 kto je zákonný zástupca ?

jami2
autor
14. máj 2012

No asi obaja rodičia.

ivett1
14. máj 2012

@ani3012 ahoj, obaja rodičia sú zákonnými zástupcami...nie asi, ale URČITE 😉 ...samozrejme, ak to nie je upravené nejakým súdnym rozhodnutím...

ani3012
14. máj 2012

@jami2 http://www.najpravo.sk/zakony/najfrekventovanej...
tu si stiahni Zákon o rodine , bude to tu upravené..ale bez rodného listu a tvojho overeného súhlasu pas nebude môcť vybaviť...čiže zákonný zástupca si ty...

ani3012
14. máj 2012

@ivett1 nemyslím,že je to úplne tak, je dôležité,kto má zverené dieťa v opatere

ani3012
14. máj 2012

Pokiaľ maloletý žije v usporiadanej rodine, sú jeho zákonnými zástupcami obaja jeho rodičia. Ak nie, je ním ten s rodičov, ktorému bol maloletý zverený do osobnej starostlivosti. V takom prípade je zákonný zástupca povinný spravovať majetok maloletého a ak nejde pri tejto správe o bežnú vec (bežnou vecou nie je napr. scudzenie nehnuteľnosti, založenie nehnuteľnosti a pod.), zákon vyžaduje na také nakladanie s majetkom schválenie súdu.

ivett1
14. máj 2012

@jami2 myslím, že požiadať o zápis do pasu môže (tvoj bývalý), ale mu to bude houby platné, lebo potrebuje jednak tvoj súhlas a potom od 26.6. 2012 v zmysle smernice Rady EK a EP bude potrebovať každé dieťa platný cestovný doklad a tak tento zápis v pase rodiča už nebude akceptovaný v niektorých krajinách EÚ...takže, jednoznačne treba dať urobiť pas (už od narodenia)...

ivett1
14. máj 2012

@ani3012 áno, ale @jami2 písala, že ešte nemá súdne rozhodnutie a vtedy by malo platiť, že obaja rodičia (keďže síce je slobodná matka, ale otca uviedla, resp. priznala...)...aspoň, do času, kým súd nerozhodne ...

ani3012
14. máj 2012

@ivett1 ale ona nemusí mať súdne rozhodnutie...či? To že je zapísaný ako otec v rodnom liste neznamená,že je zákonným zástupcom.... dáva sa nejaké rozhodnutie slobodným mamičkám,že sú zákonný zástupcovia ?

anjelicek26
14. máj 2012

@ani3012 - dieta a rodic, co s nim cestuje musia mat rovnake meno.. takze otec dietata s nim len tak nevycestuje, pokial ma dieta meno po mame, kedze zapisanie uz nebude stacit.

ivett1
14. máj 2012

@ani3012 to som si myslela aj ja, ale v tom úvodnom príspevku je napísané, že "Styk otca s dieťaťom, ani výživné zatiaľ nie je vyriešené súdnou cestou, takže ani nemám rozsudok o zverení do mojej výchovy..."...takže z toho som usúdila, že sa nejaké "súdne konanie" ...deje - medzi oboma rodičmi, aj keď nie sú zosobášení a pravdepodobne je to potrebné, takto "ošetriť" do budúcnosti...(asi, aby si otec neuplatňoval na dieťa nejaké nároky?...)

milena123
14. máj 2012

@jami2 ahoj ja som bola pred mesiacom vybavovat synovi pas a chcela som aby mi ho isiel vyzdvihnut priatel otec dietata ale nie sme zosobaseny,ale je zapisany vrodnom liste tiez a nevydali mu ho.povedali kedze nie sme zobraty som ako slobodna mamicka a ja mam len pravo mu vybavovat taketo veci a tiez vyzdvyhovat.takze ja som mu ho musela ist zobrat nedali by ho nikjomu inemu.

ani3012
14. máj 2012

@ivett1 malo by platiť,že zákonný zástupca je ona-pokiaľ súd nerozhodne inak

@anjelicek26 myslíš pri zápise ?

ivett1
14. máj 2012

@milena123 ahoj, ale dali.... ak by mal tvoj písomný súhlas s tvojím právoplatným podpisom overený notárom...a pekne okolkovaný😉

anjelicek26
14. máj 2012

@ani3012 - priamo na hraniciach... kontroluju, ci ma cestujuci a dieta v pase rovnake meno. Ak nema, musi mat rozhodnutie o zvereni do vychovy a rodny list dietata. Ja som si od svadby este nezmenila meno a dostala som s vlastnymi detmi uz teraz v aprili na letisku "hubovu polievku", ze takto cestovat podla novej vyhlasky nesmieme 😖

ivett1
14. máj 2012

@ani3012 súhlas, to si myslím aj ja...(aj som si to vždy myslela, že slobodná matka, ktorá sa sama stará o svoje dieťatko od narodenia, je aj jeho zákonný zástupca..."sedliacky rozum"...ale, ako vidím, tak také jednoduché to asi nie je...)

zajaciq
14. máj 2012

@anjelicek26 a otec dietata moze cestovat s dietatom ak sa volaju inac? (ale je v RL zapisany? ) staci chodit potom s vypisom RL alebo co ja mu mam este pisat nejaky list, ze moze cestovat s vlastnou dcerou len za to, ze nema jeho meno?

anjelicek26
14. máj 2012

@zajaciq - musi mat kopiu rodneho listu a doklad o tom, ze maju dieta v spolocnej starostlivosti alebo je zverene jemu do vychovy... to iste plati pre mamicky, co maju dieta u seba, ale pri narodeni mu dali meno po otcovi... toto mi vravela priamo na pasovom na Bratislavskom letisku teraz v polke aprila... ja som tiez dost kukala ako puk a konecne si podala na matriku papiere zo svadby a ziadost na zmenu mena 🤐

vivusika
14. máj 2012

@anjelicek26 to je teda super 😒 deti majú priezviská po otcovi ale zverené sú mne. Tak podľa toho, pri cestovaní so mnou este potrebujem ďalšie papiere, pri cestovaní s otcom alebo nevlastnou sestrou, ktorí sa volajú rovnako, nepotrebujú okrem platných pasov nič 😲

zajaciq
14. máj 2012

@anjelicek26 aky je to doklad, ze mame dieta v spolocnej starostlivosti? zijeme spolu (na dialku) v dvoch krajinach , nadivoko teda bez sobasa. ty kokos na oficialnych strankach MV nic neni toto co je za bordel. ja dnes s malou cestujem a kebyze ma jeho meno tak mam pruser? a kebyze s nou cestuje moj priatel, tak maju pruser, lebo sa mala vola po mne? neeeee to co je za bananova republika toto, ze nam taketo veci nepovie pri vydani pasov (vsetci sme si robili naraz v decembri) 😠

anjelicek26
14. máj 2012

@vivusika - presne takto mi to povedali 😖

vivusika
14. máj 2012

@anjelicek26 inak, je to dobrý bordel 😠

jami2
autor
14. máj 2012

Ďakujem všetkým za odpovede. Fakt to nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Zarazilo ma, čo písala
@anjelicek26, že keď nemáme s dieťaťom rovnaké priezviská, musím mať doklad o zverení do výchovy. Tak toto je ďalšia komplikácia. Dobre, že si to napísala.