Predmanželská zmluva. Aký na ňu máte názor?

molinna
6. nov 2007

aky mate nazor na predmanzelsku zmluvu?clovek nikdy nevie ☹

melory
6. nov 2007

je to dost bezne v dnesnej dobe.

sue
6. nov 2007

Molina, ale vy už ste rozvedení, nie? 😕

molinna
autor
6. nov 2007

ano sme,ale nez sme sa vzali tak to bezne nebolo,vlastne take nieco ani teraz velmi nefunguje ☹

augustovka
6. nov 2007

ani teraz sa na slovensku este neda urobit typicka predmanzelska zmluva!pravnik ti ale poradi ako sa to da upravit pred zakonom

expertka8
6. nov 2007

V slovenskom právnom systéme táto zmluva v súčasnosti neexistuje....ak sa nemylim...hm???

melory
6. nov 2007

uz som sa tym stretla, a je to dobra vec, konecne zlatokopky budu trosku osekane. moj bratranec to zazil, lebo si vzal zenu s vilou a tak sa spisalo v zmluve, ze dom je len a len jej.

expertka8
6. nov 2007

...ALE.....

Ľudia sa často obávajú o majetok, ktorý si do manželstva prinášajú. Alebo naopak. Zištný partner, ktorý sa dobre oženil či vydal, sa raduje, že si bohatstvo druhého partnera bude užívať do smrti aj po prípadnom rozchode. Márne.

Všetko, čo človek nadobudol za slobodna alebo si priniesol z predchádzajúceho zväzku, nepatrí do spoločného majetku manželov a zostáva mu bez ohľadu na výsledok vyrovnania aj po rozvode.

V dôsledku toho netreba uzatvárať osobitnú manželskú zmluvu. Vyplatí sa však mať doklady potvrdzujúce, že drahší hnuteľný majetok získal jeho majiteľ ešte pred svadbou.

Výnimočne by tieto skutočnosti mohli bohatí manželia potvrdiť aj v obojstrannom čestnom vyhlásení – akomsi súpise stavu majetku pred vstupom do manželstva.

Manželská alebo predmanželská zmluva, ktorá je obvyklá v západných krajinách, sa na Slovensku neuplatňuje. V prípade nehnuteľností platí, že ten, kto je zapísaný v katastri nehnuteľností ako vlastník pred sobášom, ním zostane aj po svadbe či po rozvode – ibaže by si manželia niečo darovali.

molinna
autor
6. nov 2007

tak ja som ten druhy pripad,ked je baba zamilovana tak nemysli ze to raz bude inak ☹

expertka8
6. nov 2007

..molinna.."laska nie je argumentom" 😉 ...citujem z jednej stranky 😀

melory
6. nov 2007

expertka asi stara info, lebo fakt viem o pare, ktorym tato zmluva plati

expertka8
6. nov 2007

..mel..kde???...v Cesku??? 😅

molinna
autor
6. nov 2007

to mas pravdu,ale manzelstvo sa uzatvara obycajne z lasky 😉 teda aspon ja som to tak brala,nemrzi ma uz teraz nic,len ze som tak ako teraz nepremyslala vtedy 🙂

melory
6. nov 2007

nie na sk

molinna
autor
6. nov 2007

tak to asi nebude original zmluva ale len spolocne vyhlasenie alebo tak nieco,ci? 😉

expertka8
6. nov 2007

...a hla.... 😀 ...dokonca zo Slovenska 😉

Predmanželská (manželská) zmluva

Táto zmluva môže byť nástrojom, ktorým predídete prípadným neskorším sporom v prípade rozchodu či rozvodu. So spísaním zmluvy vám môže pomôcť právnik, uzavrieť zmluvu je však nutné u notára. V prípade, že sa týka už existujúceho majetku, dosahuje poplatok za spísanie zmluvy až dve percentá z hodnoty majetku, pri uzavretí dohody do budúcnosti sa platí tritisíc korún.

Obsahom zmluvy môže byť čokoľvek, z praktického hľadiska však má význam predovšetkým tzv. zúženie a rozšírenie spoločného majetku. V prípade zúženia ide o vybratie niektorého majetku zo spoločného majetku manželov, pomocou rozšírenia je do neho zahrnuté i to, čo tam zo zákona nepatrí. Zúženie je vhodné previesť, pokiaľ jeden z manželov podniká ako živnostník (z čoho plynie ručenie celým majetkom), aby v prípade jeho podnikateľského neúspechu druhý partner nemusel niesť jeho dôsledky. Pri rozšírení sa do spoločného majetku môže zahrnúť i majetok (dom, auto, pozemky, cenné papiere apod.), ktorý jeden z manželov získal pred vznikom manželstva.

Obsahom zmluvy môžu byť i tak kuriózne veci ako nárok manželky na fixnú čiastku mesačne na kozmetiku a kaderníka; podľa názoru právnikov však neexistuje dostatok precedensov, na ktorých základe by sa dal očakávať úspech vymáhania takého nároku pri súde. 😀 😀 😀

melory
6. nov 2007

boli u notara a spysali predmanzelsku zmluvu...mozno to co pisala expertka plati bez predmanzelskej zmluvy...dam vediet ako dopadli ked sa rozvedu.

melory
6. nov 2007

takze niesme 100rokov za opicami 😅

molinna
autor
6. nov 2007

🙂 🙂 🙂 to dufam ze nie,mna to uz zaujima cisto teoreticky,rozvod je snad ta najvacsia zivotna prehra,viem o tom svoje ☹

maaja
6. nov 2007

naozaj u nas predmanželska zmluva neexistuje !!! a ked sa aj napise, tak nie je pravne vymozitelna ...
ale clovek sa moze aj tak poistit este pred pripadnou katastrofou ... hlavne ale musi rozmyslat a nemysliet si, ze jemu sa nikdy nemoze stat, ze by sa rozvadzal ...
napriklad my ked sme sa mali brat, tak muzik sa chystal stavat dom ... ja som povedala, ze bud sa zoberieme este pred tym ako zacne stavat alebo az potom ked si aj ja postavim dom ...
ved si predstavte, keby sme sa zobrali po tom ako si on postavi dom - tak by som byvala v jeho dome a po rozvode by som nemala na nic narok ☹

dea
6. nov 2007

aj ja som minule pozerala myslim ze na TA3 to davali, ze u nas predmanzelska zmluva neexistuje, len akasi dohoda medzi manzelmi 😉

maaja
6. nov 2007

zmluva a dohoda je to iste

molinna
autor
6. nov 2007

mna moj drahy byvaly 😠 😠 😠 o 😠 obral o vsetko,jedine coho som sa domohla po 3och rokoch po rozvode je ze v pripade ze sa nemu nieco stane vsetko zdedia nase deti,teda ak to neprepije s kamaratmi ☹

dea
6. nov 2007

no v taku nocnu hodinu ma nenapadol ten spravny vyraz co pouzili 😀 ale proste bolo povedane ze predmanzelska zmluva u nas neplati..........

maaja
6. nov 2007

molinna, ale to je jasne, ze to decka zdedia ! to s rozvodom nesuvisi ...

dea, myslim ze viem ako si tu "dohodu" myslela 😀

melory
6. nov 2007

takze volam denise ze je jej na h.nic...

sue
6. nov 2007

...ja tiež pokiaľ viem, u nás pred právnikom alebo notárom môžeš uzavrieť zmluvu, ale potom by neobstála 🤐

molinna
autor
6. nov 2007

ak by sa ozenil tak je to zlozitejsie,a ak by mal aj dalsie deti tak tiez ☹

maaja
6. nov 2007

melory, ale sa divim, ze preco to nortar spisoval !!!

ale podla mna to bude nieco v suvislosti s tzv. modifikovanym BSM ... teda ze manzelia sa dohodnu na urcitych odchylkach od vseobecnej pravne upravy ... no a vtedy sa to spisuje pred notarom a je to v zmysle prava ... takze to bude asi ono

melory
7. nov 2007

inak nechapem, preco tato tema nieje v paragrafoch.... 😒