Priezvisko dieťaťa po narodení

helena220
22. mar 2013

ahojte🙂 prosim vas mam otazku, rodim az o 4 mesiace ale riesim jednu velku dilemu. S partnerom, nie sme zosobaseni a ja som sa rozhodla, spolocne sme sa na tom zhodli, ze dietatku po narodeni chceme dat priezvisko po partnerovi, otcovi. Svadba sa nestiha do toho terminu, zijeme v zahranici a ja o mesiac odchadzam natrvalo na sk on tu ostane do porodu pracovat. A to sa chcem spytat, ci je mozne dat babatenku priezvisko po otcovi, ked nie sme zosobaseni???? ak ano, co k tomu treba? co vybavit, kam ist? dakujem vam krasne zienky

1ivanka1
22. mar 2013

Je to mozne,musis ist na matriku svojho bydliska spolu s otcom dietata a tzm vybavte potrebne dokumenty.

1ivanka1
22. mar 2013

Aby som upresnila na matriku v obci kde mas ty trvale bydlisko.

jamabe
22. mar 2013

@helena220 Volá sa to súhlasné vyhlásenie o otcovstve, musíte tam ísť obaja. Kuk sem: http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pred-po...

doublexgirl
22. mar 2013

Ahoj, moja sestra tak isto nie je zosobasena s priatelom a mala ma jeho priezvisko ... Akurat som jej volala, ze co treba, ze uznanie otcovstva na matrike, pred porodom .. to mi povedala.. nic viac

helena220
autor
22. mar 2013

velmi pekne Vam dakujem!!

doublexgirl
22. mar 2013

@helena220 Nie je zač, pekný dník 🙂

zivika
22. mar 2013

ja len, ze matrika nemusi byt v mieste tvojho, ani partnerovho bydliska...ale tam, kde sa narodi dietatko...chodte tam spolu, stacia vam obcianske preukazy, teta na matrike vypise prehlaseni, ktore obaja podpisete a hotovo 🙂 nezabudni potom to prehlasenie zobrat so sebou do porodnice, tam ho budu potrebovat pri zapise do RL...no a kedze tymto vlastne partner potvrdi otcovstvo, moze ist potom on na matriku vybavit babatku RL, nemusis sa tam trepat ty po prepusteni z porodnice 😉 a ked tam potom partner pojde, nech si da rovno urobit a potvrdit kopie toho rodneho listu(tri), zidu sa pri vybavovani prispevkov 😉 odpovedam trosku nad ramec, ale hadam som pomohla 😀
@helena220

helena220
autor
22. mar 2013

jeeej, dakujem🙂 a to spravia na pockanie? alebo sa caka niekolko dni??a este sa chcem spytat, ze kolko pred narodenim babatka by som to mala vybavit? je nejaky urceny limit, ze kolko dni, tyzdnov vopred? Lebo moj partner bude v anglicku az do porodu, na slovensko ideme o mesiac , to bude aj on cely tyzden na sk a potom ide sem do anglicka. Staci, ked sa to vybavi tak 2-3 tyzdne pred terminom porodu, alebo radsej uz teraz v aprili? ak to nie je priskoro:/ neviem dakujem za predosle odpovede🙂))

zivika
22. mar 2013

@helena220 cim skor to vybavite, tym lepsie, budes mat klud, papier zalozis do tehu knizky, aby si ho potom nezabudla a mas po starosti...nebudes musiet stresovat pred porodom, lebo co ked porodis dva tyzdne pred terminom 😉 a budes mat kopec inych starosti, nie este behat po matrike s obrovskym bruchom 😀 casovy limit nie je, mozes to vybavit hocikedy pocas tehu, kludne aj v 3 mesiaci 🙂 a vybavite to na pockanie, date matrikarke obcianske, poviete jej na akom priezvisku ste sa zhodli, ona vypise a vytlaci formular a vy ho len podpisete a hotovo 🙂

nailinka1
22. mar 2013

tak ako píše 1ivanka1 aj ostatné dievčatá treba ísť spolu na matriku tam ti dajú vyhlásenie o otcovstve a dohodnutí o používaní priezviska toho a toho, to potom ukážeš pred pôrodom pri vypisovaní papierov,aspoň my sme tak mali že som to brala aj do pôrodnice. Tiež nie sme zobratí a dcérka má priezvisko po ockovi 😉

sendy182
22. mar 2013

@helena220 áno v nemocnici povieš že ti ocovstvo podpíše a po prepustení pôjdete spoločne na matriku kde to podpíše...... 🙂 🙂 🙂

babalka
22. mar 2013

@helena220 len dopĺňam - sú 2 spôsoby súhlasného vyhlásenia rodičov o určení otcovstva - 1. pred narodením dieťatka (príslušnosť matriky v SR nie je vymedzená pobytom rodičov, ani predpokladaným miestom narodenia dieťatka) na matričnom úrade v SR. Ak žijete v cudzine, je možné vykonať vyhlásenie na zastupiteľskom úrade SR v cudzine. Upozorňujem, že vyhlásenie obsahuje okrem dohody o priezvisku dieťaťa aj dohodu o mene pri v oboch pohlaviach. Ak by ste sa z nejakých dôvodov rozhodli po narodení (pred zápisom do matriky) dať dieťatku iné meno, bude opäť potrebný súhlas druhého rodiča - buď osobne na matrike, alebo s ovedčeným podpisom druhého rodiča. V tomto prípade by ste sa teda nevyhli spoločnej návšteve na úrade. Ak k žiadnej zmene nedôjde, ušetríš si po narodení drobca návštevu na matrike a ako otec bude hneď zapísaný partner, ktorý určil otcovstvo touto formou. 2. možnosť je určenie otcovstva súhlasným vyhlásením po narodení dieťatka kde sa opäť uvádza dohoda rodičov o mene aj o priezvisku, avšak tu je potrebné, aby boli osobne prítomní obaja rodičia.

jolly84
22. mar 2013

@helena220 na matrike je to na pockanie, nezabudnut zobrat do porodnice, tam ta navstivi matrikarka, jej ten papier odovzdas, uz ti ho nevratia. a otec potom musi ist prevziat RL dietata.

reni1512
22. mar 2013

..osobne vyhlasenie na matrike, ze chces aby dieta malo jeho priezvisko, da ti papier a ten odovzdas v porodnici, automaticky mu ho zapisu a tiez moze ist vybavovat Rodny list atd. V pripade, ze to nebudes mat, tak dostane tvoje priezvisko a spolocne musite vybavovat zvysok..🙂 nas to tiez caka 🙂

moni35
22. mar 2013

ja s priatelom čakáme bábo v auguste a práve teraz v stredu sme si to boli vybaviť,tam kde ja bývam sme zbehli na matriku,vypýtala si iba občianske ,za pat minut to bolo vybavené,dostali sme tri kopie,pre mna ,priatela a do porodnice,radšej skor ako neskoro 🙂

jankali
22. mar 2013

🙂 my sme mali podobne🙂 súhlasné prehlásenie sme robili skôr na matrike, takú nepríjemnú ženu sme tam mali. V pôrodnici žiadna matrikárka nebola, automaticky "dostal" malý meno po mne. No a potom - pre rodný list nemhol ísť ocino, lebo "bolo treba, aby som prevzala tlačivo na Príspevok pri narodení dieťaťa"🙂 a podpísala sa so karisbloku, ktorý matrikárka z vlastnej iniciatívy na to mala🙂) osobne museli ísť aj vydaté maminy... no otras. Takže priprav sa, nemusí ísť všetko tak, ako by malo... a že to možno /určite v pohode vybavíš naraz potom na matrike, keď bábo už bude na svete. Potom sú 2 možnosti - buď tam budete obidvaja, aby ste podpísali súhlasné totó, alebo tam pôjdeš sama aj s dopredu vystaveným tým Súhlasným... tak krásne tehuľkovanie ešte🙂 j.

janinah
22. mar 2013

nič v zlom,ale tomu hovorím zbytočné komplikovanie života sebe i dieťaťu 😉

simca06022011
22. mar 2013

@helena220 inak ak nebudes mat vyhlasnie pri sebe v porodnici (ak nebudete v zahranici vybavovat a ocko pride az "ku porodu" alebo "po" ) tak sa vobec netreba stresovat, ak v porodnici nenapisu jeho meno.. na matrike to spolu vybavite ked pojdete po rodny list za chvilku, meno prepisu na jeho... 🙂 to je taka alternativa ak neviete meno na 100% alebo ak nemate moznost to vybavovat kade tade.. na matriku aj tak niekto pojde po porode...

simca06022011
22. mar 2013

@moni35 nikdy nie je neskoro, aj po sa da 🙂))

jankali
22. mar 2013

overiť rodné listy je dobrá pripomienka🙂@zivika
A nech máš aj nejaké neoverené kópie, mne chýbali, tak niekde som prerobila🙂 🙂

moni35
23. mar 2013

však nie je,ale myslela som,že takto je to veľmi rýchle,že žiadne čakania a tak,aj tak toho ešte potom treba vybavovať 🙂

simca06022011
24. mar 2013

@jankali mne nebolo treba overene kopie nikde... ;)

amouramour
24. mar 2013

ja by som nechala svoje

nikolabulkova
22. apr 2015

Dievcata takze ked budem rodit v Ruzinove v Bratislave tak musim ist na matriku v Ruzinove alebo mozem aj inde?🙂

cicimbruk
5. okt 2016

Ahoj dievcata,ja mam trosku iny problem,nevieme sa dohodnut na priezvisku pre potomka.Mam pocit,ze sa ani nedohodneme.Nakolko nie sme zosobaseni a komunikacia viazne.Ake mam moznosti ja ako otec dietata,pritom v podstate som akoby nikto

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambi23
5. okt 2016

Ahoj presne tak ako píšu baby , ale musíš si ešte pripraviť aj mená pre obe pohlavia , čiže tak ako by sa malo volať dievča / chlapec po narodení v plnom znení aj s priezviskom, ak to budete zapisovať pred pôrodom, čo by bolo najlepšie. 🙂 😉

cicimbruk
5. okt 2016

Zakon predsa hovori ze priezvisko je na zaklade dohody

cicimbruk
5. okt 2016

@cicimbruk
Nie je mozna dohoda,co potom

bambi23
5. okt 2016

@cicimbruk Ahoj je to vec dohody a vzťahu, záleží od toho či to myslíte ozaj úprimne a vážne a či sa s ňou plánuješ neskôr oženiť ??? alebo to iba myslíš vážne bez svadby ? Vieš my sme spolu 15 rokov nezosobášený / ani jeden z nás nerozvedený , ale je to tak kôli vážnym okolnostiam, myslíme to spolu vážne a zodpovedne zaťiaľ, čo život prinesie nevie nikto ? priezvisko som dala malému ped 4 rokmi po otcovi, neľutujem, je to predsa jeho a naše spoločné dieťa, veľa to pre neho znamelo a myslím že aj keby sme sa náhodou niekedy predsa len zosobášili tak už to bude ako komplet rodina , aj keby nie tak myslím že malý bude rád ak bude mať priezvisko po otcovi azda ?? 🙂 Treba si na to pekne sadnúť a jemne vysvetliť svojej milovanej prečo je to také dôležité pre teba a možno uistiť ju že sa raz vezmete , alebo že to s ňou myslíš ozaj vážne. Myslím že to môže byťkameň úrazu, nevie či sa raz vezmete ????? mne to môj tvrdí už dlllllllllheeeeeeeeeeee roky ale u nás je fakt komplikované inak, takže to chápem, ak sa nechcete teraz brať alebo vôbec, ja by som napr. túžila aj po peknom prsteni nie snubnom ? ale takom ktorý by mi pripomínal to že to s mnou niekto myslí vážne aj napriek života bez svadby . Držím ti prsty a chápem ťa 🙂