Priezvisko dieťaťa slobodnej mamičky po otcovi

korenbaba
14. jún 2012

Prečo sa dáva priezvisko po otcovi, ak sa nebudú brat, svadba je v nedohladne, alebo proste ide o dohodu, že im je takto bez papierov lepšie? Nemyslím teraz prípady, ked bábo príde v nečakane a svadba potom príde "do roka a do dna " 🙂 Alebo proste ani spolu nežijú.
Je to len spoločenský zvyk? Má to nejaký hlbší význam, ktorý nevidím? Predsa len mama chodí s malým k lekárovi, na rodičovské, ona je tá čo sa hlavne stretáva s mamami jeho kamarátov. Ak sa dieta volá XY, nie je sú trochu trápne chvilky ked vás potom oslovuju pani XY? A vy bud v tichosti mlčíte alebo vysvetlujete, že ste pani QZ. Ak je pre muža rodovou ctou dat meno svoju potomkovi , prečo ju nemá k svojej "žene", jeho matke? Otec aj mama sú rodičmi rovnako, prečo potom priezvisko muža?!

Túto diskusiu som otvorila hlavne pre mamičky ktoré nedali/ dali priezvisko svojmu dietatku po ich oteckovi i ked nie su zobratí. Ale uvítam samoozrejme aj postrehy iných .-)

mandragora22
14. jún 2012

@korenbaba ahoj, tak si na omyle, co sa tyka toho, ze "davaju priezvisko po otcovi", v sucasnosti sa to robi tak, ze este pred porodom musi zajst buduci otec dietata na matriku spolu s buducou matkou dietata, otec musi uznat otcotvstvo a obaja sa dohodnu na priezvisku. samozrejme, mas pravdu, ze zauzivane je priezvisko otca, cize akosi automaticky vacsinou sa partneri zhodnu na priezvisku toho chlapa teda. ale nie je to zakon, ani podmienka. ak si povedia, ze sa bude volat po matke, tak dostane jej priezvisko (ak to bude chlapec, samozrejme v muzskom rode), pripadne, ak ide o slobodnu matku "bez otca dietata", cize bud nevie, kto je otec, alebo nechce, aby otec figuroval v rodnom liste, alebo aby vobec vedel o dietati, tak matka neurobi vobec nic. jednoducho porodi a dieta automaticky prebera priezvisko po nej 😉
u nas je situacia, ze nie sme svoji, priezvisko som dala po otcovi dietata, faktom je, ze dnes to uz lutujem 😀 😀 😀 😀 😀

mandragora22
14. jún 2012

@korenbaba inak este detail....tak isto to funguje pri sobasoch. sobasny uradnik pripadne farar, sa opyta zeny i muza, ake priezvisko chcu zdielat. ci jeho, ci jej 😉 cize ak sa chlap vola Patrik Kokot (aj take priezvisko poznam, ver mi), tak je asi jasne, ze Patrik prevezme priezvisko po manzelke, aj keby sa volala Jarka Zeleninova 😀 😀 😀 😀

kveta
14. jún 2012

@korenbaba Tiez som nad tym uvazovala a dosla som k zaveru, ze priezvisko po otcovi davaju matky, ktore este veria v spolocnu buducnost s otcom dietata.. a potom nestastne riesia, ze biootec nesuhlasi so zmenou priezviska.. ale mozno su to len moje predsudky.. Otcovo priezvisko je jeden zo sposobov ako otca namotavat na rodinny zivot a babo..

mandragora22
14. jún 2012

@kveta 😀 😀 😀 😀 😀 tak so spolocnou buducnostou si teda trafila, teda aspon co sa mna tyka, ked sme sa rozhodovali o priezvisku, vsetko klapalo akoze super, avsak nejde o namotavanie na rodinny zivot, to sa uplne mylis, lebo je rozdiel uznat otcovstvo - muz je zapisany v rodnom liste dietata ako otec, ale to neznamena striktne, ze musi mat dieta jeho priezvisko!!!! a je rozdiel dohodnut sa na spolocnom priezvisku po otcovi. cize ak si chcela nazvat niektoru situaciu "namotavanim" na rodinny zivot, tak asi skor to sa na to podoba, ze muz uzna otcovstvo, nemyslis? 🙂 poznam mnoho zien, ktorych deti maju ich priezviska, ale otec je zapisany v rodnom liste a normalne funguju ako rodina. alebo aj nefunguju ako rodina, ale otec je tym padom automaticky povinny platit alimenty 😉 😉

korenbaba
autor
14. jún 2012

@mandragora22 ved ano, ja predsa nehovorím že ide o zákon, alebo čosi podobné. samozrjeme že možnosti su, aj po mame, aj oboje. Ale že je to zvyk, taká tradicia. A ma zaujíma prečo? Prečo si sa tak rozhodla ty?

korenbaba
autor
14. jún 2012

@kveta tiež ma to napadlo. nie uplen s tým na amotaním. skor s tou vierou v sobáš, že potom sa nebude už musiet dietako premenovávat

mandragora22
14. jún 2012

@korenbaba no lebo zial, ja som v tej dobe mala mylnu informaciu a to bola ta informacia, ze ked chcem, aby otec uznal otcovstvo (cize alimenty su viac-menej zarucene), tak som teda mala info, ze musi mat dieta jeho priezvisko. zial, ze je to inak, som sa dozvedela, az ked malo dieta 5 mesiacov a uz sa to nedalo zmenit. teda jedine s jeho suhlasom, co on by nemal dovod suhlasit so zmenou ☹

korenbaba
autor
14. jún 2012

@mandragora22
nechcem sem pliest uznanie, či neuznanie otcovstva, berme že otec je jasný a k dietatku sa hlasi.
Mne vždy rpišlo také...hlupe, poviem uprimne!, dávat priezvisko po otcovi, ked mna si nechce zobrat. Ved ja som mama a keby sa čosi stalo aj vždy budem zrjeme ja tou čo ho bude vychovávat. nie su my celkom jasné tie pohnutky

korenbaba
autor
14. jún 2012
mandragora22
14. jún 2012

@korenbaba no tak odo mna definitivna odpoved znie: keby som mala pravdivu a nie mylnu informaciu ohladom spojitosti otcovstvo-alimenty-priezvisko dietata, tak ver mi, ja by som dala priezvisko po sebe 😉 😉

korenbaba
autor
14. jún 2012

@mandragora22 Ok! a dá sa s tým teraz niečo robit? asi ani nie? to by musel suhlasit otec. ...to je už také zamotané. Chcela by si to menit?

dejnas
14. jún 2012

my sme sa tiež vzali až po narodení dcérky, svadba bola jasná, takže aj priezvisko.... ak by sme ale svadbu v pláne nemali vôbec, asi by som nechala priezvisko po mne, resp. po oboch rodičoch... priznám sa, že už v pôrodnici, som mala čudný pocit, keď ma sestričky - nenaštudujúc si kartu rodičky - oslovovali automaticky priezviskom malej...
v poslednom čase však zisťujem, že sa skutočne "rozrastá" skupina slobodných mamičiek, kotré dávajú dieťatku priezvisko po sebe...
podľa mňa, ide len o "spoločenský zvyk", ktorý sa rokmi tiež bude prispôsobovať zmeneným pomerom... fakt je, že pred pár rokmi, bolo takmer nepredstaviteľné, aby rodičia žili spolu "nadivoko"... dnes už sa to stáva v podstate bežným, nik sa nad tým nepozastavuje...

sue
14. jún 2012

Môj syn má meno po svojom otcovi a priezvisko po mne 🙂 - zvedavci sa týmto uspokoja a skutoční priatelia vedia ako to s menom a priezviskom je a aj prečo to tak je 😉

tami_tami
14. jún 2012

moj syn ma priezvisko moje, nevidela som dovod davat synovi ine priezvisko ako moje s tym, ze ved ak planujeme svadbu, priezvisko sa zmeni naraz obom... a dobre som spravila, hoc sme sa preto hadali a on sa dusoval, ze ak uznal otcovstvo, ze musi mat male meno po nom a bla bla... este pred narodenim dietata sa otecko jednoducho odmlcal a viac neukazal... predstava, ze by som sa mala cely zivot dostavat prave do situacii kedy ma budu inac oslovovat a na uradoch vypytovat a podobne je hrozna.. ale pre mna tato zalezitost bola jednoznacna a ani som sa nad tym nezamyslala... 😉

anjelicek26
14. jún 2012

@korenbaba - hm ja neviem, my sme dali manzelovo meno od zaciatku, brali sme sa, ked mala Saska takmer 5 rokov a syncek takmer rok... aspon som jedina, co si musi menit papiere 😉 Zijeme v zahranici, tak som nad svojim priezviskom popravde ani neuvazovala, mali by to problem vyslovit, nie to napisat 😀

A ano, miestami ma hnevalo, ze ma oslovuju pani xy.... a neopravovala som ich....mozno by som to cele dnes urobila inak, boh vie, ale uz je to nastastie jedno..

miskax2
14. jún 2012

@korenbaba ja som dala pri prvej dcere aj krstne meno po mne aj priezvisko... na priezvisku sme sa museli samozrejme dohodnu a ist to podpisat na matriku. spravila som tak preto ze sme ani len neplanovali tvorit par tak preco by sa mala volat jeho priezviskom ked zo zakona som zastupcom ja a napozaj by som nezniesla aby ma oslovovali jeho priezviskom!!! teraz mam druhu dcerku s novym partnetom a ta sa vola po tatkovi. a vobec mi nevadi ze po mne v porodnici volali pani xy i ked sa tak este nevolam no planujeme sa vziat aby som bola uz ofic. pani xy a prvej dcerke chceme tiez zmenit priezvisko na nase spolocne no viem ze s tym budu opletacky lebo jej biootec s tym nebude suhlasit aj ked nechapem preco ked ani teraz sa nevola ako on a ani za nou nechodi takze mu moze byt sumafuk ci sa vola mrkvickova fazulkova alebo lolobridzidova 😀

xenicka13
15. jún 2012

ja som dala moje priezvisko a po svadbe muzove 🙂

aknaj
15. jún 2012

@korenbaba Ahoj,
ja som ten prípad, čo sa volá inak ako moje deti. Priezvisko som dala po otcovi a nie preto, že to vyžadoval, ale mňa ani nenapadla možnosť dať po mne. Automaticky som s tým počítala, že to tak bude.
A nikdy som nebola tá, ktorá "v tichosti mlčala alebo vysvetľovala, že som pani QZ" pretože som s tým nikdy problém nemala. Ani u doktorky, aj s pani učiteľkami v škôlke a v škole. Vždy si pamatali, že ja mám iné priezvisko ako deti a vždy ma tak oslovovali.
A keby sme aj mali teraz svatbu, určite by som si už priezvisko nezmenila, nechala by som si svoje pôvodné 😉 😉 😉

cikyta
15. jún 2012

Dcerka ma priezvisko po ockovi z toho dôvodu, že sa plánujeme na 100% vziať 🙂
(A že ma oslovuju u lekára,či v škôlke dcerkiným-ockovým priezviskom ?.....No a čo. Som poctená a pomaly si zvykávam na to, že sa raz aj tak budem volať 🙂 )

lujza123
15. jún 2012

Mala ma priezvysko po otcovi lebo bolo jednoduchsie a krajsie 😀 ...mne sa maaalokedy stalo ze by mi napisali priezvysko spravne, vacsinou som to vsade musela hlaskovat a tie prezyvky co som koli nemu vyfasovala cele detstvo a pubertu aaaaa...keby sa volam inak tak jasne ze mala sa vola po mne

tinki
15. jún 2012

veď je to o dohode...moja sesternica dala svojim deťom mená po sebe. Otec uznal otcovstvo, je zapísaný v rodnom liste, ale deti nemajú meno po ňom. A ak sa aj zoberú, tak aj ona si nechá svoje pôvodné meno.
Ja s tým problém nemám, je to každého vec a aj rôzne okolnosti, za ktorými deti prichádzajú na svet..My sme sa s manželom chceli brať, boli sme šťastní, že sme manželia. Boli sme rok zobratí bez detí a bolo nám fajn...užívali sme si to. Deti prišli potom. A pritom sme žili spolu aj pred svadbou..
Ja som zástancom toho, aby deti prichádzali do manželstva...určite so mnou nebudete viacerí súhlasiť. Ale ak sa dvaja ľudia ľúbia a vážia si jeden druhého, tak nemusia mať strach zo svadby...

korenbaba
autor
15. jún 2012

@sue asi tuším 🙂

javi37
15. jún 2012

Ale treba brať do úvahy aj fakt, že v budúcnosti s otcom dieťaťa nemusím žiť v jednej domácnosti a vtedy je iné priezvisko dieťaťa problém, žena si za to potom musí zaplatiť 99,50 € a otec so zmenou priezviska musí súhlasiť, lebo potom sa to ťahá na súde. Práve takéto zmeny priezvisk robím a vždy to je nepríjemné.

cikyta
15. jún 2012

@javi37 Nikdy som nepremýšlala nad tým, že by som v buducnosti nežila s otcom dieťaťa. 🙂
Nemám 20 rokov a nepoznáme sa pol roka 😀 (vtedy by to bolo iné a na zváženie)
No my spolu žijeme už 10 rokov 😉

titkovamiriam
15. jún 2012

@korenbaba je to na matke ake da priezvisko na matrike,nemusi po otcovihoci ja som dala a brat sa nebudeme-jadno manzelstvo nam obom už stacilo
Marek sa narodil s mojim priezviskom a na matrike sme dali po tatinkovi no tak isto mohol mat nadalej moje 😉 starší maju jasneže moje a marek otcove a aj tak sme velka stastna rodina 🙂 a marek keby mal moje titko-tak s titkom nema spolocne nic to este keby som mu dala svoje rodne a to uz co by bolo kazdy s inym priezviskom🙂

javi37
15. jún 2012

@cikyta Ale jasne, ja nehovorím konkrétne o Tebe 🙂. Len "moje" mamičky si to tiež na začiatku mysleli. Treba zvažovať každú možnosť a pre a proti. Ja osobne by som určite dala meno po mne a po svadbe by sa to zmenilo.

sissy27
15. jún 2012

@korenbaba nikdy v živote by som nedala dieťaťu priezvisko iné ako moje, ak by som sa neskôr vydala, tak bez problémov môžem zmeniť priezvisko aj dieťaťu... ale nevidím dôvod, prečo by dieťa malo mať iné priezvisko ako jeho matka, ktorá s ním chodí k lekárovi, na zápis do škôlky / školy, dáva žiadosti na úrady, pri vybavovaní pasu, cestuje s ním... Videla by som v tom zmysel, ak by všetky tieto veci robil muž, resp. keby mu dieťa bolo súdom zverené do opatery...

martinkatinka
15. jún 2012

My sme teda zosobášení ešte neboli, ale plánovali sme svadbu, automaticky sme teda dali priezvisko po otcovi. ak by sme však spolu nežili, urobím asi nasledovné... necchám ho uznať otcovstvo a meno bude mať po mne, ale proste chcem, aby malo uvedeného otca v rodnom liste.
Čo sa týka sestričiek v nemocke po porode, mňa oslovovali mojím menom, nestalo sa mi, že by ma premenovali automaticky po malom. Inak to už bolo, keď som šla s malým na poradne, tam vlastne poznali len jeho meno 🙂

zuzi0911
15. jún 2012

@cikyta moje deti tez maju priezvisko po otcovi, a tiez ma na kazdom kroku volaju jeho priezviskom a paci sa mi to vaed hadam sa raz tak budem volat. 🙂 nevidim na tom nic zle a avyse zvyknuty su vsetci

mandragora22
15. jún 2012

@dejnas no ved to, to.... aj mne to uz patricne lezie na nervy. pridem k lekarke a hned ma oslovi automaticky jeho priezviskom, lebo sa tak vola mala. a uz som jej hovorila niekolkokrat, ze sa volam inak, napriek tomu sa usmiala a povedala, ze oni si to zial pamataju podla deti, tak nech sa nehnevam na to, ale ze oni si ine priezviska asi tazko zapamataju, ked dieta sa vola tak a ja onak.... 😠 😠 a uz teraz sa trasiem, co bude v skolke, skole...
@korenbaba no rada by som to zmenila presne kvoli tomu, co pise
@dejnas a ako aj vysvetlujem v uvode prispevku, ale zial, musel by on suhlasit, a to predpokladam, zeby jeho sproste ego a ine okolnosti nedovolili.... 😝 😝 😝