Súdny návrh na povolenie zmeny priezviska dieťaťa. Máte skúsenosť?

irama29
6. júl 2010

Chcela by som sa spytat, ci ma niekto skusenost so sudnym navrhom na povolenie zmeny priezviska dietata, prip.aka je pravdepodobnost, ze mi sud toto povolenie schvali. Som slobodna mamicka, ex priatel nas opustil, ked mala dcerka dva mesiace..dcerka ma priezvisko po nom..a kedze som zostala s nou sama, chcela by som, aby mala rovnake priezvisko ako ja. Ex priatel so zmenou nesuhlasi, na dcerku plati sudom stanovene vyzivne, dcerku navstevuje sporadicky, raz za mesiac..Dakujem

imarikai
6. júl 2010

@irama29 ja ti asi moc nepomožem moja mama sa o to pokušala ale je to vela rokov dozadu okresný sud vyhrala otec sa odvolal a sud v bratislave žiadosť zamietol čiže sa to mame nepodarilo tiež na nas otec platil a nesuhlasil so zmenou ,,,,,,,,,,,,,,,,,,kmotra menila dcere priezvisko ale to sa vydala jej muž si dieťa neadoptoval iba jej dcera dostala jeho priezvisko ale exmanžel na dieťa neplatil a so zmenou priezviska suhlasil ty si ale slobodná mamička takže neviem ako 😒

vefi89
6. júl 2010

zo zákona :Ak majú rodičia maloletého rôzne priezviská, zmena priezviska rodiča, ktorého priezvisko má maloletý,
sa vzťahuje na maloletého, ak s tým súhlasí druhý z rodičov.
v inom prípade, by si mohla zmeniť priezvisko, ale následok by bolo, že by si si nesmela viac nárokovať na alimenty. je to zložitý proces.. alebo ak máš portnera a chcel by si osvojiť dieeťa

nikolka2
6. júl 2010

No moja ja stym mam problem tiez a ked som sudnou cestou ziadala o zmenu priezviska tak som mala smolu lebo Pani sudkina bola taka hnusna a neprijemna , ze mi povedala , ze ona nevie usudit ci je to pre malolete dieta spravne alebo nie ?? takze ja som nepochodila , ale dohodla som sa s jej otcom , ze zmenu mi povoli on sam a to je aj lepsie lebo to ti staci napisat dve ziadosti o zmene priezviska so suhlasom otca ,,potvrdis to u notara a odnesies na matriku a je to 😉 ....lenze mne ta Pani sudkina pri pojednavani povedala , ze ked sa vydam a budem mat akoze svoju rodinu uz bez toho dementa ! takze mam poziadat este raz sud o zmenu priezviska a , ze bez obáv mi jej ho zmenia ,,takze to je moja skusenost 🙂,,,dufam , ze som aspon trosku ti pomohla ...pekny den 🙂

bonparuska
6. júl 2010

ahoj irama, dlho som ťa tu nevidela, ja som sa tiež bola na toto pýtať právnika a ževraj je veľmi malá úspešnosť keď sa otec o dcérku zaujíma a nesúhlasí so zmenou priezviska, toto je aj môj problém, že nesúhlasí ale to aký to bude mať na malého vplyv to je už pre neho vedľajšie
dá sa to zmeniť, ale až po dovršení 18 rokov - dobrá blbina
nechápem chlapov, ved to že sa bude volať po mame neznamená že nebude jeho synom, ale niektorí sú takí prečo by nám mali život uľahčiť

tina100
7. júl 2010

Ahojte,nevedeli by ste mi náhodou poradiť? Som tri roky rozvedená, po rozvode som si nechala manželovo priezvisko. Po čase som sa zoznámila s mužom, s ktorým som otehotnela. Avšak nanovo vydať sa nechcem a takisto nechcem aby naše dieťa malo jeho priezvisko, ale moje (ktoré mám ako rozvedená). Je to možné? Treba mi na to súhlas môjho bývalého manžela (keďže dieťa bude mať jeho meno, ale nebude jeho). Je to komplikované, viem. Ale chcem to urobiť takto. Treba mi priezvisko dieťaťa nahlásiť na matrike ešte pred pôrodom, alebo môžem aj po? Vopred ďakujem za radu 🙂

andzi
7. júl 2010

tina, vôbec nie je potrebný súhlas tvojho bývalého manžela. Dieťa rodičov, ktorí nie sú zosobášení dostane priezvisko jedného z nich, podľa toho ako sa dohodnú, čiže buď tvoje, ktoré si si nechala po rozvode alebo priateľovo. Ak ste sa dohodli takto, je všetko v poriadku.

sasulec
7. júl 2010

Tinka ty sa musis len dohodnut s otcom dietatka,s ktorym babo cakas,ake meno bude mat,a dodnete sa a podpisete zapisnicu na matrike,teda s bio ockom..😉

bubbles
8. júl 2010

ja mam zvlastnu otazku - chceme s muzom obe nase priezviska, je nam vsak jasne, ze mimi moze mat len jedno.. ale ak sa za nejaky doplatok da pridat priezvisko alebo zmenit dospelemu, musi to ist aj pri dietati - ci? bude to niekto schvalovat, ci len formalita na matrike? je to nejako obmedzene vekom? dakujem, velmi by ste mi pomohli...

emjee
9. júl 2010

baby nepridavajte sem dalsie a dalsie otazky, toto nie je diskusia, ale otazka - tu moze kazdy odpovedat len raz - na uvodnu polozenu otazku

bubulka722
14. júl 2010

Asi si moc nepomôžeš keď otec nesúhlasí. Ja som riešila podobnú vec pred rokmi a sudkyňa mi povedala, že to neprejde i keď bývalý manžel s tým súhlasil, pretože je veľmi pravdepodobné že sa znova vydám a znova budem meniť priezvisko. Vraj má s tým najvačší problém matrika a nechce to podporiť ani samotný súd. Nakoniec som to vyriešila naozaj až keď som sa druhý krát vydala. Inak bola to celkom pekná pakáreň. Museli sme s druhým mm chodiť do centra psychologicko poradenských služieb, odtiaľ sme museli mať posudok psychotestov, potom žiadosť na súd, súdne konanie s prítomnosťou bývalého, ktorý s tým musel súhlasiť. My sme však riešili nezrušiteľné osvojenie, takže možno preto to bolo také náročné. Syn má tým pádom v rodnom liste napísaného druhého otca. Bývalý otec týmto stráca práva aj povinnosti a nadobúda ich osvojiteľ dieťaťa. Treba ísť za sociálnou kurátorkou na obvodný úrad soc. vecí a rodiny a tam sa priamo informovať. To je naj riešenie.

simuskaaa123
27. nov 2019

Ahoj, ako to dopadlo? Ja tiež chcem malej zmeniť priezvisko po mne. Ma dva mesiace a neviem aký dôvod napísať. Jej otec nesúhlasí ale iba preto aby ma nasral