Trvalý pobyt dieťaťa. Musí byť zhodný s jedným z rodičov?

pointka
28. apr 2009

Ahojte,
mam na vas prosbu ohladne zapisu trvaleho pobytu dietata.

Mam taky problem, obaja s manzelom mame trvale pobyty uplne inde, ale byvame vo vlastnom byte na tretej adrese, kde nemame ani jeden trvaly ani prechodny pobyt.

Mozem po narodeni dietata nahlasit tuto adresu, kde spolu byvame ako trvaly pobyt dietata, alebo musi mat dieta zhodnu adresu s niektorym z rodicov?

lauraa
6. dec 2012

@aniada ja by som mu len mailom poslala splnomocnenie bez notarskeho potvrdenia..... a rodny list maleho ,......a preco a ty mas trvaly na sk?

aniada
6. dec 2012

Tak dakujem za radu, tak aj urobim, snad to bude pani na urade stacit, a ano ja mam trvaly pobyt na slovensku prave v byte u mojho brata,tak aj preto chcem, aby sme mali so synom spolocne trvale bydlisko, hladam najjednoduchsie riesenie.

noname26
26. feb 2013

@jarabica da sa to, hoc mne na 2 obecnych uradoch tvrdili ze do 15rokov sa neda - tiez sme chceli z rovnakeho dovodu - a dnes mi odpisali z ministerstva vnutra:

Vec
Prihlásenie dieťaťa na trvalý pobyt - informácia
Oddelenie matrík a hlásenia pobytu odboru všeobecnej vnútornej správy sekcie verejnej správy MV SR dostalo Vaše podanie vo veci prihlásenia dieťaťa na trvalý pobyt.
Podľa § 3 ods. 4 zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov je miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia miesto trvalého pobytu jeho matky.
Týmto ustanovením však nie je vylúčené neskoršie prihlásenie dieťaťa na trvalý pobyt do iného miesta na základe rozhodnutia zákonného zástupcu a uvedená možnosť nie je determinovaná až dovŕšením 15 rokov veku dieťaťa.
Pri zmene trvalého pobytu občana, vrátane trvalého pobytu dieťaťa mladšieho ako 15 rokov, je treba postupovať v zmysle § 4 vyššie citovaného zákona.

JUDr. Alena Kružliaková
vedúca

laluska123
28. okt 2013

ahojte chcela by som sa spytat ,kamaratke zrusil brat trvaly pobyt a tak ho ma len na obci ako bezdomovec caka vsak babetko kde jej prihlasia miminko???a dostane vsetky davky od statu????

havana_frost
30. okt 2013

@laluska123 Dieťa bude mať rovnaký trvalý pobyt ako matka, teda na obci. Inštitút trvalého pobytu je len evidenčného charakteru, neviažu sa k nemu žiadne vlastnícke práva. Matka dostane všetky dávky rovnako, ako by mala trvalý pobyt v nejakom byte. Bude o ne žiadať na SP alebo UPSVaR v danej obci.

laluska123
30. okt 2013

dakujem za radu 🙂

ivkaa1
2. jan 2014

Ahojte, može mať 5 ročné dieťa prechodný pobyt u starých rodičov? Budem pracovať v zahraničí a starý rodičia sa budú o ňu starať. Ďakujem Iva

monika1293
5. nov 2015

Ahojte baby chcem sa spítat. Ja nemam trvalí a ani prechodní pobyt. Patrím iba pod mesto,čiže da sa to tak povedat ako bezdomovec. Teraz som v Čechach z priatelom, a priatel chce aby som rodila v čechach ale ja chcem žeby moje dieta bolo slovak a žeby mal slovenskí rodní list len to trva tri mesiace kím si ho vybavím na Sk.Vobec tomu nechápem čo a ako mam robyt? Tri mesiace nemat rodní list dietata tak si nevybavím nič ani matersku ani porodne ani poistovnu...
Neviem som v koncoch.Poradte mi?

monika1293
5. nov 2015

A ak nemá dieta trvaly a ani prechodní pobyt možem dostat porodne???

ppucherko
11. jan 2016

@monika1293
Kazdy ma trvaly pobyt. Takze ak pises, ze mas trvaly pobyt na meste, tak trvaly pobyt mas.

zuska2001
11. jan 2016

my máme iné trvalé bydlisko s manželom a povedali nám, že dieťa musí mať bydlisko ako matka. Inač kukali na nás ako na šibnutých, no my sme sa brali až ked sme každý mali kupený vlastný byt. Preto tie dve adresy.

zuzanaete
11. jan 2016

@zuska2001 Zvycajne ma dieta trvale bydlisko zhodne s mamou, ale kludne ho mozes prihlasit aj na otcove. Nie je to, ze musi mat rovnake s mamou. Ja som chcela tak dat na otcovu adresu z dovodu vyssieho prispevku na dieta od miestneho uradu, ale nesplnali sme vsetky podmienky, tak som to nechala tak. 🙂

ppucherko
12. jan 2016

@zuzanaete Nesuhlasim. Zakon hovori v tomto pripade jasne: "Miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky."

zuzanadrabikova
14. jún 2016

Ahoj mam problem som rozvedena a mam trvaly pobyt v byte ex manzela byvam v podnajme kam mam dat trvaly pobyt mojmu nenarodenemu dietatu.

sensen12
27. júl 2016

chcem sa spytat,co robit v priade,ze po porode chce partner zmenit trvaly pobyt dietata k sebe cize nie k matke ale otcovi,moze si to menit sam bez vedomua matky,co v pripade ked chce aj lekara podla svojho vyberu,musi matka chodit k lekarovi,ktoreho jej urci partner,alebo to treba dst na sud ci ako?

ukulela
27. júl 2016

@sensen12 ja som chcela dat TP k otcovi, lebo by nam to vyhovovalo viac (byvame spolu, no kazdy mame TP inde) ale na obecnom urade mi povedali, ze sa to neda, ze TP davaju automaticky k matke. ono podla toho, co pise ministerstvo, pri narodeni automaticky pripradia deta na TP k matke, tam ho musis ist prihlasit. No potom, ked ho zaeviduju, da sa prehlasit aj k otcovi, ale mala by si s tym suhlasit. navyse ked nie ste zosobaseni ...
ak mate problem s dohodou o takej veci, ako je lekar, tak by ste mali asi riesit zverenie dietata do opatery. resp ty si podaj ziadost o zverenie ... byvate s partnerom spolu?

sensen12
27. júl 2016

@ukulela byvame spolu,nie sme zosobaseni,volaka som na matriku,povedsli,ze lri narodeni automaticky k matke a potom si to mozme menit jak blbci,lekara chcem tam,kdr starsie dieta lebo je to prakticke,a odkedy sme zacali riesit toto,cele zle,kazdy chce svoje,byvame u neho ale byt nie je jeho

ukulela
27. júl 2016

@sensen12 no chodit s dvoma detmi ku dvom lekarom je kravina jak bic. a ty nechces prehlasit obe deti? s lekarom si asi spokojna ...
a co s tym trvalym pobytom preboha cieli?
ja by som asi nasrata vyhlasila, ze ked sa mu nepaci, neuvediem ho ako otca. 🙂 ale odporucat ti to nebudem, nepoznam tvojho chlapa a netusim,ako by reagoval 🙂
inac argumenotvat mozes asi aj skolskymi obvodmi, mladsiedieta s TP indemozu odmietnut v skole/skolke mimo obvodu TP - aspon dakedytotak bolo, myslim. u nas v dedine to udavali ako dovod neprijatie - jednak kapacita a jednak ze dieta tam ne ma TP apri obmedzenej kapacite uprednostnili domace deti. takze tak ...
snad sa dohodnete.

sensen12
27. júl 2016

@ukulela preplo mu,ja nechcem cestovat do dediny,ked mam lekarov v meste kvoli starsiemu,lekarka je fantasticka

sensen12
27. júl 2016

chcem sa spytat,ma trvaly pobyt di etata nejaky pravny vplyv potom na dieta pre rodicov,ze ci potom ma napr.vacsie pravomoci na dieta alebo tak

lusinda13
11. feb 2017

Ahojte chcem sa potrebnee potrebne ten trvaly pobyt nahlasovat? Kedze vsade sa pise ze ho ma male automaticky po mame .lebo mne sa zda priam nemozne kedze byvam na zapadnom slovensku ist vybavovat s tyzdnovym babatkom trvaly pobyt na druhy koniec slovenska. Je to potrebne osobne? Viete mi niekto poradit?

ukulela
11. feb 2017

@lusinda13 ano, dieta musis prist nahlasit na urad. skus ku vam zavolat, ci by si vedela napr domov poslat kopiu rodneho listu a splnomocnenie pre rodicov,alebo ci by si to nevedeela s uradnickou na MU vybavit mailom ... ale nahlait treba. oni sa na MU nemaju ako dozvediet, ze si porodila, ty im to musis dat vediet.
inac ja som niektore veci na UPSVaRe musela ist vybavovat v mieste bydliska - ale ja byvam len cez tri okresy. takze si to pozistuj presne,

evina313
11. feb 2017

@lusinda13 pokial sa dieťa narodi na SVK, tak ma automaticky trvalý pobyt tam kde mala matka v case porodu.Len druhá vec je, že vybavovačky ohladom príspevkov, rodičovska...

lusinda13
12. feb 2017

@evina313 cize to mam chapat ze to nwmusim nikde nahlasovat? Nemusim si aj tym hlavu zatazovat?..a co sa tyka tych prispevkov to sa vybavuje neskor nie? Cize s tym az taky problem nebude drobec bude trosku starsi o par dni a nwbude to take zlozite ako ist s nim hned prvy tyzden taku dialku

lusinda13
12. feb 2017

@ukulela dakujem musim si to vsetko overit lebo ibak sa to nebude dat iba tak ako pises

evina313
12. feb 2017

@lusinda13 dieťa ma TP s matkou. Matrikarka, ktorá nahadzuje RL do PC tak automaticky nahodí aj prvý pobyt. Najideálnejsie je zavolat alebo napisat mail na Ohlasovnu pobytov v mieste trvaleho pobytu a overit si to, neviem, či je ta obec pripojená na Centrálny register.Vacsina už naozaj je. Dalsia vec je zistit si, že mesto/obec dáva príspevok pri narodení dieťaťa. Ale to bude vediet povedat aj ta pracovnicka ohlasovne.

sovicka_bodkovana
19. mar 2017

ahojte, prosím Vás,
máme s dcérou rovnaké adresy TP lenže ja si musím nahlásiť len prechodný pobyt na inej adrese. Nebude s tým problém keď ona nebude mať prihlásený prechodný pobyt a ja áno? Pod podmienkou, že teda TP nám ostávajú rovnaké.

evina313
19. mar 2017

@sovicka_bodkovana nie nemal by byt problem.zalezi aj kvoli comu potrebujete mat PP...PP si nahlasujete ak sa niekde zdrziavte viac ako 90 dni...ale podla mna dolezity je.TP

sovicka_bodkovana
20. mar 2017

Dakujem ti. Evina313