Vybavenie rodného listu na SR. Ako dlho to trvá?

cukricek11
2. sep 2007

ahojte babenky 🙂 ,neviete,ako dlho trva vybavenie slovenskeho rodneho listu na SR?
dik

eva4444
2. sep 2007

ahoj. my sme na matrike na sk predlozili nemecke geburtsurkunde (papier co nam dali tu) a sobasny list, oni to poslali do blavy, kde to musia vybavit do 3 mesiacov. 😠 poslu to potom spat na matriku, kde sme ziadali. tot nas pripad 😲

arabela36
3. sep 2007

Jaj, my v stredu cestujeme na SK a tiez to ideme podat na matriku a mame informacie, ze to moze trvat az 3 mesiace ☹
A tych veci co sme na to potrebovali. Malej rodny list prelozeny (sudny preklad) potom overenie pravosti rodneho listu malej. To sa vola apostille tusim a museli sme za tym vyrazit az do Londona a stalo to 27 libier... Dalej priznanie otcovstva ak nieste zosobaseni, inak sobasny list.
Dufam, ze to uz bude vsetko.
Robia s tym opletacky. Mala ma uz 4 mesiace a keby nema narok aj na Novozelandske obcianstvo po tatovy (co jej bolo priznane behom tyzdna a o 2 tyzdne mala aj pas) tak chuda nema obcianstvo doteraz :(

maryam
3. sep 2007

ahojte, a ako ste cestovali domov - teda na matriku, da sa nejak zapisat babo do pasu na nasej ambasade aj na zaklade zahranicneho rodneho listu?

jeeej arabela - Novy Zeland, tam je kraaaasne 🙂 (tam sem taky nebyl 😀 )
Uz si tam dlho? Ako sa ti paci?

arabela36
3. sep 2007

Najprv musis zaziadat o zapisanie do specialnej matriky, na zaklade toho jej daju obcianstvo a az potom pas.
Maryam: My sme v UK bohuzial, ale po vianociach sa chystame na NZ na 2 mesiace. Uz sa tesim, ze tento rok "preskocime" jednu zimu 🙂

sisulik
3. sep 2007

maryam...do slov. pasu ti dieta nezapisu ked nema slov.rodny list..ked ho chces vybavit osobne na sr, tak dieta pojde s druhym pasom...nie slovenskym...ale inac ziadost o slov.rodny list mozes podat aj na slov.ambasade...tiez to bude trvat cca 3 mesiace kym ho dostanes...
inac ja ked som si davala tento rok na sr zapisat deti do pasu, tak som musela predlozit aj osvedcenie oboch deti o slov.statnom obcianstve...vraj to musi but v tom pripade ak je jeden z rodicov cudzinec 😒

luminkasp
3. sep 2007

ahojte,
no ja malej vybavujem obcianstvo tiez uz viac ako styri mesiace 😝 a stale nic, arabela, tak ja som na tom bola tak ako ty, ale neviem ako vy mate priezviska, mne ju stale este nechcu zapisat, pretoze musim mat jasne napisane, ze ma spanielske obcianstvo a ze tu je tradicia davat dve priezviska 😝 😝
tak vela stastia vsetkym, ja vobec neviem, ci stihnem poziadat o porodne
cukricek, arabela, vam sa narodili babatka v aprili, ci az neskor? ak nie, pridajte sa k nam k aprilovkam

jajaalf
3. sep 2007

ahojte
tak moj maly ako sa narodil dostal automaticky obcianstvo talianske po otcovi..
ja mam dve obcianstva a chcela by som aby mal aj maly viete mi poradit?
pocula som,ze treba ist na ambasadu ale ta je tu az v rime 😖

eva4444
3. sep 2007

ahoj cukricek, u nas manzel vycestoval na sk a 'vybavil' to. inac je to pekne na prd ze to tak dlho trva 😠 bez toho sa neda poziadat ani o davky, ani ja sa na dochodkove nemozem prihlasit atd... my sme obaja slovaci v de
aj my sme potrebovali nemecky doklad s apostilou a potom oficialny preklad.

maryam
3. sep 2007

no pekne, takze to bude "dlho trvat", lebo my sme tiez dvaja cudzinci v tretom state 😖
takze na obcianstvo si bude musiet nase babo pockat...

arabela36
3. sep 2007

No veru to nieje lahke vybavit ☹

Ziadal uz niekto z vas o ten prispevok po narodeni prveho dietata?
Na sk to vyplatia na zaklade potvrdenia specialneho tlaciva tvojim gynekologom, ze je to vase prve dietatko. A co s babatkami narodenymi v zahranici??

Luminkasp: Mala je koncom Aprila narodena. Tak sa k Vam Aprilovkam pridam 😉

luminkasp
3. sep 2007

Ahoj arabela,
tak s tym porodnym je to takto: ked mas uz slovenske obcianstvo dietata, musis na specialnej matrike poziadat tlaciva, jedno je od gynekologa a druhe pediater, ten ti musi potvrdit, ze dieta sa dozilo viac ako 28 dni zivota, myslim, ze som to tlacivo videla niekde na nete, ale nie som ista, ja totiz stale pracujem na tom obcianstve... 😝 a este o ten prispevok musis poziadat do siestich mesiacov od narodenia dietata

jajaalf: nemusis vycestovat az na ambsadu, musis si zistit, ktory taliansky sudny organ ti urobi apostillu malej rodneho listu, ten potom posles na slovensku osobitnu matriku, ti maju tri mesiace na vybavenie. Najlepsie je si tam predtym zavolat, lebo kazdy stat ma iste pravidla, tie ti povedia na tej osobitnej matrike

arabela36
3. sep 2007

Luminkasp: Tak to je uz jedno, lebo to do 6 mesiacov aj tak nestihneme vybavit.
A rodicovsky prispevok nam vyplatia spatne, alebo aj to nam po 6 mesiacoch "prepadne"?

luminkasp
3. sep 2007

Ano,
to ti vyplatia aj spatne, musis ale tiez predlozit ten slovensky rodny list, ale to ti vyplatia

jajaalf
3. sep 2007

Luminkasp:asi sa budies smiat..co je to to apostile?nejaka peciatka?
myslela som ,ze terba ist na ambasadu.lebo ked som sa vydavala tu tak som musela...
a osobitna matrika to je ako do mesta kde byvam na matriku?aj to treba prelozit,ze?
a vybavia my to aj ked nemam obciansky preukaz,ale som stale obciankou slovenska..nemam trvaly pobyt na sk..
prepac ,ale pripadam si jak debilko...

luminkasp
3. sep 2007

poslem ti ip, ked mala zaspi, teraz nemozrm, poho ja som sa tak citila pred 4 mesiacmi

soska
3. sep 2007

vycestovat na slovensko mozte s babetkom aj na zaklade jednorazoveho cestovneho dokladu, ktory sa vydava na ambasade ( U nas napr. v Londyne). Treba na to, apostilovany uk rodny list, doklady rodicov, maleho fotku a tusim £5.
Potom na Slovensku podovybavovat dokumenty, ako rodny list, zapisanie do pasu, alebo pas babetku...Ano a trva to podla zakona do 3 mesiacov- bohuzial.

luminkasp
3. sep 2007

Ahojte,
toto som posielala internou postou, ale snad vam to vsetkym trochu pomoze...
Zavolaj si na osobitnu matriku (mas cislo, ci ti poslem?) a spytaj sa, co presne potrebujes, ked si z talianska, my to mame takto, ale moze tam byt este nieco navyse:
Pojdes k vam na matriku a vypytas si fotokopiu rodneho listu, ten musis dat apostillovat na urcitom legislativnom organe, ktory to je v taliansku to neviem ( mali by ti to povedat na tej matrike), potom pojdes na ten organ a das to apostillovat, ci sa plati neviem (my sme neplatili). Ked uz budes mat tento apostill, musis to dat sudne prelozit, ja som davala v agenture na slovensku (3 000 sk)Ked uz budes mat toto, treba to poslat na tu osobitnu matriku v bratislave. Ja som to poslala na slovensko mojej mamine a ta to odniesla na matriku v nasom meste, odkial to poslali do ba. Bolo k tomu este treba fotokopiu obcianskeho a pasu (doklad o tvojej slovenskej statnej prislusnusti), splnomocnenie pre moju maminu, ze moze vybavovat v mojom mene a ja som musela este poslat cestne prehlasenie, ze som slobodna (ty ak si vydata asi zas kopiu sobasneho listu, overeneho, prelozeneho, neviem, opytaj sa)
Neviem, ci tam na matrike musela vyplnit este nejake tlacivo, alebo uz nie.
Neviem ako na talianksom rodnom liste, ci je tam napisane, ze mala ma taliansku statnu prislusnost, ak nie, ( na nasom je len obcianstvo otca a matky) tak musis poslat aj doklad o jej statnej prislusnuti, napr jej pas, ak nema, treba ist na vasu matriku, aby ti vybavili doklad ( na tom teraz pracujem ja, tak neviem viac info)
Neviem ani ako to mate s priezviskom, tu je tradicia davat dve priezviska prve po otcovi a druhe po matke, je s tym ale problem, ze podla slovenskej legislativy moze mat dieta len jedno priezvisko. Cize musis na tu osobitnu matriku poslat aj doklad o tom, ze v taliansku je tradicia dvoh priezvisk, podla ich legislativy ( ja to vybavujem cez matriku)
Myslim, ze to je vsetko, ak mas este nejaku otazku tak pohoda

luminkasp
3. sep 2007

este som zabudla, apostil je najvysia forma sudneho overenia

cukricek11
autor
3. sep 2007

no baby,tak dnes sme volali na ambasadu...cez nich ak by sme dali zapisat malinku do osobitnej matriky to moze trvat tak do tych 3 mesiacov ☹ ..ale ta zenska vravela,ze ak o to poziadas na slovensku,tak to vybavia za 30 dni
,,,no fakt uz neviem,sme z toho hotovi...lebo letenky su uz kupene...tak dufam,ze to stihneme...lumi,tak isto to chceme urobit,p;oslat mamine splnomocnenie...no uvidime,ci budeme mat stastie...lumi,nasa laurinka sa narodila 1.5 cize je majove babatko 🙂

jajaalf
3. sep 2007

diky luminkasp vypada to dost zlozito.
ja by som sa k vam pridala,lenze maly sa narodik 29.maja...tak uz je majovcatko 😀

tini
4. sep 2007

Dievcata, my sme to vsetko uz uspesne absolvovali, slovensky rodny list nam vybavili zhruba za tie 3 mes. Uz sme niekde tieto veci rozoberali s cukrickom a arabelou.
Arabela, co sa tyka peniazkov, vyplacaju sa 4 rozne veci, aj ja som v tom mala mis-mas, ale ja osobne som mala narok na 1.prispevok pri narodeni dietata a 2. prispevok na prvorodene dieta, dalsie ako rodicovky prispevok a pridavky na dieta zatial nemam, su s tym obstrukcie, chcu odo mna papier z F, ze tu nic nedostavam, dalej trvale bydlisko dietata na SK...

maryam
4. sep 2007

tini a co je to ten prispevok pri narodeni dietata? a kolko je to?

kocky, vy co mate trvaly pobyt na Slovensku (neodhlasene), robite danove priznanie? Ja som teda nerobila, robime s muzom v zahranici priznanie, musi sa to 2x?
Inak neplatim ani zdravotnu poistku, tam som sa odhlasila...

eva4444
4. sep 2007

maryam
ten prispevok je pri prvom babetko ca11t, pri dalsich tusim 4t.
my danove davame aj v de a potom na sk

jajaalf
4. sep 2007

mayam...aj ja som zrusila zdravotne poistenie..ale to som musela zrusit aj trvaly pobyt na sk,tak my vzali aj obciansky preukaz. ☹ inac ma nechceli odhlasit..ine nic si neplatim

tini
4. sep 2007

S tymi papiermi su len starosti, ja mam zatial trvaly pobyt na SK, v zahranici som len rok, nepracujem. Poistne mi nasi platili,ze keby sa mi nieco stalo doma, ale uz mi zrusia, no nikto nepovedal, ze si musim zrusit trvaly pobyt na SK. Ani ked som zila v CR, mala som trvaly na SK a len ceske poistenie. A vtedy som len raz musela robit danove aj u nas na SK, to bola riadna kravina, inak len v CR to robil zamestnavatel.

luminkasp
4. sep 2007

Ahojte,
ja mam pobyt na sr a chcem aj malu prihlasit. Ja som aj tu v spanielsku prihlasena... Poistne mi platia nasi doma a tu som prihlasena v muzikovom, takze tak

bybi
4. sep 2007

Ja si doma zdravotne poistenie naplatim, som odhlasena a trvaly pobyt mam na SK. Ja som ho rusit nemusela 😒

tini
4. sep 2007

Luminka, aj ja som tak a maly uz ma aj trvaly na SK, co mi je divne, kedze zijeme tu, ale pani zo socialky mi to poradila kvoli prispevkom, a ze dnes su nedoriesene zakony okolo migracie ludi vramci eu a preto moze mat trvaly pobyt aj na sk. a vraj sa nesmie byt poisteny v 2 statoch eu, ze do nasej treba papier od zahranicnej, a nasa nas odhlasi, ale aj ja mam 2 poistenia.

luminkasp
4. sep 2007

aj ja tak tini a ziadny problem, lebo ako pises zakony nie su doriesene, len nech mi uz daju to obcianstvo pre malu, aj ty si musela posielat papier o obcianstve a priezviskach?

jajaalf
4. sep 2007

to fakt..to su teda 😠 😠 😠 😠 ked som bola zrusit poistku tak mi povedali,ze nemozu my ju rusit..lebo mam trvaly pobyt 😠 😠 😠 aj som sa s nimi vadila a nic 😠 😠 tak to ma nastvalo...