Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

wild.horses
3. jan 2009

teda este raz k tomu pasu pre mimi. Na slovensku minimalne 5 pracovnych dni a cez slovensku ambasadu? No, tak ak cez ambasadu to bude 3 mesiace, tak sa na navstevu slovenska teda pekne dlho nedostanem.

Triple test je cez nHS zadara vsade, ale ked idete cez sukromnu kliniku ako nuffield, oni spravia aj ten speci scan a interpretuju vysledky dokopy, zvysuje to pravdepodobnost uspechu diagnozy, tak to sa plati.

Znama vola tehotna v skotsku a mala 2 scany, no nechceli jej povedat pohlavie, nemocnica to mala zakazane 😕

luciauk
3. jan 2009

podla zákona je to na sk aj v uk so scanmi rovnako. 12.tt a 21. tt. v jednom tehotenstve mi na sk neurobili ani jeden scan 😠 tu som ich mala asi 6 a všetko zadarmo

kvietocek7
3. jan 2009

ahoj nika trosku som nahliadla do vasho chatu s tana a chcela som len ze ak si das dokopy vsetky potrebne papiere tak mozes dostat aj prispevok na baby zo Slovenska. Teda urcite budes si moct kupit a dopriat si co sa ti bude pacit.tusim,ze ten prispevok je 25.000 🙂 len na socialnom si treba zistit ktore papiere potrebujes.Kamoske povedali ze ked sme EU stat tak ma narok na prispevky ci davky prislusneho statu.A kedze UK nema prispevky na prve druhe ci tretie dieta pri narodeni tak si to mozes ziadat na Slovensku.My sme takto tiez dostali prispevok hoci sme v UK,ale to bolo len 15.000-tak nejak.

nika12
3. jan 2009

kvietocek ano je to tak ako pises, je to fajn, ze to takto zvysili, ale zas az tak dopredu nechcem rozmyslat 😒 O ten prispevok sa ziada, az ked sa dieta narodi, predsa v mojom pripade je este predcasne sa asi tymto zaoberat,a le verim, ze raz pride aj na to 😝 kazdopadne dakujem 😉

luciauk
3. jan 2009

nika, musiš dieťa prihlásiť na trvalý pobyt na sk, vybaviť mu slov. rodny list / 3 mesiace/ a potom vyplniť ešte tlačivo 😉 my sme dostali mizerných 4500sk 😠 lebo malý bol 3. dieťa. to som mu akože mala odložiť šatičky po dievčatách????

jitrenka4505
6. jan 2009

ahojte holky, chci se zeptat, kdyz porodite doma, ale pobirate materskou z Anglie, tak kde pobirate pridavky na dite? co se penez tyce, tak by to urcite bylo lepsi z Anglie..
Diky

kvietocek7
6. jan 2009

ahoj jitrenka no podla toho co ja viem,ze ak si doma v Cechach tak urcite davky mozes poberat len z odtial.Asi tazkosa da poberat z UK pokial tu uz nebyvas pripadne nemas prechodny pobyt.

angelika96
27. jan 2009

Ahojte!Zijeme v londyne.A aj budem tu rodit,kto mi moze poradit?Na SR asi nemam poistenie,lebo som uz nechodila hlasit,pretoze uz zijeme v GB rok.a tu nepracujem,lebo mam 2 a pol rocneho syna a som doma snim.asi to tu budem mat tazke.budem dostat na sk daje prispevky?alebo tu v anglicku budem dostat materske???prosim pomozte mi! 😒

luja
31. jan 2009

ahojte babulky, nie je tu niekto z blackpool??

marcina
19. mar 2009

ahojte maminy a buduce maminy, nie je tu niektora ktora zije v nemecku ako ja? popripade je tiez tehotna?

jamily
20. mar 2009

Ahoj Marcina! Ja zijem v Nemecku (momentalne) a som aj tehotna 😉 A kde byvas konkretne?

bibi78
20. mar 2009

angelika, GB je sucastou EU, takze urcite si platis poistenie tam. Toto by mohlo byt pre Teba zaujimave:

"Nárok na štátne sociálne dávky neovplyvňuje fakt, či niekto je alebo nie je občan SR. Základnými podmienkami popri ďalších podmienkach nároku na príspevok pri narodení dieťaťa je narodenie dieťaťa a trvalý pobyt oprávnenej osoby, predovšetkým matky, na území SR. Tieto podmienky platia aj pre matky žijúce v cudzine, aj pre matky ktoré porodili dieťa v cudzine. V týchto prípadoch však popri prvých dvoch podmienkach nároku je potrebné ešte doložiť, či bola v cudzine vyplatená dávka obdobná príspevku pri narodení dieťaťa, prípadne ak ide o krajiny mimo EÚ aj doklad o tom , že 12 mesiacov pred narodením dieťaťa bola matka zdravotne poistená v SR."
😉

marcina
20. mar 2009

ahoj jamily ja byvam v Grafingu pri Mnichove a ty? ako zvladas tehotenstvo? si tu sama? 🙂

kackabrcka
20. mar 2009

nika - ako pise luciauk musiš dieťa prihlásiť na trvalý pobyt na sk, vybaviť mu slov. rodny list / 3 mesiace/ a potom vyplniť ešte tlačivo z odboru soc. veci a rodiny.. no ak ak si platis v SR zdravotku viac ako 12mes. mas narok aj na tych dalsich 800€ ale to je par vinimiek lebo viem ze napr. pokial mas pr. zmluvu napr. anglicko tak nemozes mat poistku v SR tym padom nedostanes ten druhy prispevok 800€

luciauk a bibi78
no ja som trvaly pobyt SR inak vydata v nemecku, rodit budem v nemecku, doma plati za mna UP zdravotku a nemoc. poistenie si hradim sama - tym padom by som mala narok aj na matersku..
davky by mi podla informovanosti mali vyplatit nakolko nemecko nedava pri narodeni dietata nic, ja som slovenske obcianstvo a trvaly pobyt SR.. musim splnat podmineky 1rok uhrada ZP slovensko, je jedno ci sa dieta narodi SR ci SRN, potvrdenie pediater jedno ktory stat po 28dnoch dietata.. samozrejme vybavovacky slov. rodny list - trva 3mes. a ine veci.. ale mne to stoji za to..

marcina - ja som nemecko ale az kaiserslautern.. paci sa ti starostlivost lekarov v SRN ? si tu vydata ?

marcina
20. mar 2009

jamily - ano som tu vydata uz tu zijem skoro 10 rokov , co sa tyka lekarskej starostlivosti som zatial spokojna mam velmi dobreho gynosa len niektore testy co sa na slovensku robia automaticky si tu musim platit a musim sama o ne poziadat tak to je dost manko. a ty? ako si ty spokojna? ako dlho si tu?

marcina
20. mar 2009

prepac kackabrcka to bolo adresovane tebe a nie jamily.........nejak som to doplietla 😅

kackabrcka
20. mar 2009

marcina - ja som vydata 2mes. a v maji nas to caka - sophie.. ja lietam domov do SR teda lietala som este raz ma to caka koncom marca.. lebo do sobasa som nemala zdravotku v nemecku tak som si hradila sama vsetko a Sr poistovna nie vsetko preplati naspat..
co sa tyka lek. starostlivosti tak som zasadne viacej spokojna ako v SR je to riadny rozdiel.. ja som zatial neplatila za nejake extra testy ci ine tu v nemecku.. inak som tu predtym pracovala 3sezony muzika poznam uz vyse 6r. a leto 08 sme to zobrali vaznejsie a aj babinko nam hned vyslo ..
ako dlho si vydata ? chodis k hebame ci ona k tebe alebo nejaku predpripravu pred porodom? ak chces odpis aj cez int. postu.. kata

kvietocek7
20. mar 2009

ahojte pocula som,ze najnovsie vybavovanie rodneho listu na osobitnej matrike na SK cez ambasadu vraj trva uz 4mesiace- (uz nie len 3mes)viete ci je to pravda?stretli ste sa s tym?

kackabrcka
21. mar 2009

kvietocek7 - ne tej matrike v BA to trva zevraj niekedy len 2mesiace a niekedy aj 4 co mvraveli mne.. lebo ja som podavala o zapis sobasneho listu este v 1/09 takze uvidim kedy bude vybaveny na to aby som si vobec mohla zmenit priezvisko.. tam potom ide aj ziadost o rodny list dietata.. vybavuje sa to cez mestky urad-matrika v danom meste kde mas tr.pobyt oni to posuvaju dalej.. som zvedava ako to pojde dalej lebo nam sa babo narodi v maji a otec bude vybavovat veci v SR tak dufam ze v auguste to bude ked pojdeme do SR lebo by som rada behla na socialku ohaldne prispevku pre dieta .. po 4.4. ti viem dat vediet ci sa mi vobec uz ozvali ohladne rodneho listu ci este nie.. kata

jamily
21. mar 2009

Ahoj Kata, a mas narok na prispevok, ked nerodis na Slovensku?

angi1707
21. mar 2009

ja si myslim,kto nie je na sk poisteny nedostane prispevok,ja zijem v rakusku a zrusila som poistovnu a rodit budem urcite tu.na sk,nikdy a TT urcite nie!

jamily
21. mar 2009

http://www.upsvarto.sk/organizacna-struktura-ur...
Angi, podla tohto co som sa docitala, mala by si mat narok na prispevok. Musis mat trvaly pobyt na SK a v cudzine nemozes dostat nijaky prispevok pri narodeni dietata, a myslim Rakusko ani nevyplaca.

lubinka9
24. mar 2009

Ahoj Kocky, som cerstva obyvatelka Nemecka i ked prechodne. Zaujimalo by ma tie, ktore ste otehotneli/ste tehotne v Nemecku, ako vyzera prenatalna starostlivost? Ake vysetrenia a v ktorych tt sa robia? Su standardne alebo si za ne treba platit?
Chceme sa opat pokusit o babo, zial prve tehu dopadlo viac ako tragicky v 5m 😔 tak zistujem ako je to vlastne tu a narazila som na tuto diskusiu tak poradte. Dakujem.

evkabri
27. máj 2009

Ahojte! 🙂 chcela by som sa opytat,ze ako to je,ked som tehotna (momentalne v 27tt.) a zijem v Uk,no uz tu nepracujem,ale som nahlasena na urade prace v Uk.Ked som tu zacala pracovat,tak som si na slovensku zrusila poistenie vo vseob.zdrav.poistovni a nie som tam stale poistena a teraz chcem ist rodit na slovensko cca.o mesiac chcem odtialto odist,no neviem o aky formular mam poziadat alebo co vlastne si mam vybavit,aby som si za porod nemusela doma platit ☹ dakujem vam veeelmi pekne za radu.pekny den 🙂 🙂 🙂

angelika96
1. jún 2009

Ahojte holky!Mozete mi poradit?Chcem sa opytat,ci neviete nieco o Epidural injekcie????||Som tehotna 29tt,a doktor mi o tom nieco povedal,ze to je od bolesti,ked budem rodit a mam to pytat od mojho midwife.Ma niekto stym skusenosti,alebo viete o tom nieco?MOzete aj rychlu postu poslat!

vikkinka
2. jún 2009

dievcata, mozte mi poradit, ak viete, docitala som sa tu niekde o tom roztoku ktorym sa da zistit ci vam uz odteka plodova voda, alebo je to plany poplach... kde by som ju nasla, da sa volne kupit v lekarni, alebo vam ju vie predpisat midwife? a ako sa vola presne? uz som v 34tt tak uz budem cim dalej tym viac nervoznejsia z poslickov a kedze budem prvorodicka o to viac.. diky

shpirti
2. jún 2009

Ahoj evkabri, kuk na stranku tvojej poistovne, poskytuju info aj cez mail,aspon ja to takto riesim 😉

janahad
11. jún 2009

Ahojte, prosim mozete mi poradit a napisat ako mam postupovat s papiermi,ked som v uk,pracujem trvale bydlisko na SK a rodit budem tu. Viem,ze priatel bude musiet ist na ambasadu a teraz otazky. mate skusenosti s rodnym.list a pasom pre dieta?(a samozrejme dieta bude slov.obcan)dakujem uvazujem ci to nebude lepsie vybavit aj tu na ambasade

slovakia13
11. jún 2009

ja som na tom podobne ako ty.....vsetko sa da vybavit cez ambasadu ,len na pas budes cakat okolo 3 tyzdnov a rodny list okolo 4mesiacov a viac aspon tak mi bolo povedane

janahad
11. jún 2009

lebo zvazujem doma ci tu v uk to vybavovat,zeby priatel nevidel dieta 3 mes. to je dost.... a este chcem stihnut doma bonus-kedze ako slovenska obcanka mam na to praavo a treba to vyuzit,nie? 🙂