Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

adrica6
10. okt 2011

Pisem opat po takmer dvoch rokoch od vyssie uvedeneho prispevku. Porod na SVK mam stastne za sebou. Ako som pisala, poslala som list na Overseas healthcare team a ziadala o formular E112. Vsimla som si, ze po novom sa to vola S2. Odpoved mi prisla do dvoch tyzdnov. V liste bol certifikat E112 UK spolu so sprievodnym listom. Vsetko som poslala mame domov na Slovensko. Ta s tym zasla do VSZP, kde som bola pred tym poistena. Odporucam tento certifikat na zadnu stranu prelozit do slovenciny, kedze pracovnicky v poistovni nevedenia po anglicky (prevazne) a obratom po mame poslali ten isty certifikat, len v slovencine, ze si mam dat tento potvrdit v Anglicku. Skoro ma vystrelo a opat som posielala vsetko obratom mame, tentokrat vsetko prelozene, aby pochopili, ze to je to iste, len v anglictine. Teda na zaklade tychto papierov mi VSZP vystavila preukaz poistenca, na zaklade ktoreho som mala narok na cerpanie vecnych davok v plnom rozsahu od datumu mojho vycestovania z UK do 15 tyzdnov po termine porodu. Preukaz bol modrej farby, nie zelenej - len pre porovnanie. A prisiel mi zaciatkom marca 2010. S tymto preukazom som teda chodila na prehliadky ku gynekologovi a aj som nan rodila. len upozornujem, ze som musela mat vela prefotenych kopii tohto preukazu, pretoze tu kopiu nechavate vsade, myslim, ked vam beru krv, tak na biochemii, alebo na internom alebo na monitoringu, ci scanoch a aj v porodnici ich potrebovali minimalne 6. Materska z Anglicka mi skoncila koncom februara 2011. Zamestnavatel mi vyplacal prvych 6 tyzdnov 100 percent z platu, potom zvysnych 33 tyzdnov cosi cez 500 libier mesacne. Po zacati materskej, 30.maja 2010, mi poslal zamestnavatel list, v ktorom boli uvedene vsetky udaje o zacati materskej, kedy konci, a tiez kedy mam nastupit spat do prace. Kedze som si vybrala moznost, zostat doma cely rok, mala som nastupit 30,maja 2011. Zvolila som si to preto, aby som si vopred mohla vycerpat narok na celu dovolenku za rok 2010/2011. Ak by som ju nevybrala vopred, zamestnavatel by mi ju doplatil po odoslani vypovede na ucet. Po porode mi na matrike dali vsetky potrebne papiere na prispevok po narodeni, priplatok k prispevku, pridavky a dochodkove poistenie. Na urade som zasla na oddelenie soc. davok v materstve pre EU, musela som napisat cestne prehlasenie, ze som nezobrala v Anglicku Sure start maternity grant. Poslali mi peniazky 678,49 e + 151,37e a pridavok na dieta bol 21,99e mesacne. Teraz je o par centov vyssi. Medzitym som pisala na Child benefit office, ze chcem aby mi doplatili rozdiel medzi anglickou a slovenskou davkou, kedze som tam bola zamestnana. Viac info tu : pozrite odsek If you live in another EEA country, but you work in the UK http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/start/who-q... . Po skonceni materskej z Uk, vo februari 2011, som sa isla zaregistrovat na VSZP s tym papierom, ktory mi poslal moj zamestnavatel, kedze som este nemala P45, lebo v praci som koncila az v maji 2011. A tiez som isla na UPSVAR a ukazala im tento papier, na zaklade ktoreho videli, ze uz nedostavam matersku z anglicka a nabehla som na slovensky rodicovsky prispevok, 190 e/mesacne. A to je vsetko. V maji som im len doniesla P45 a preradili ma z oddelenia EU do oddelenie pre prispevky pre slovakov, alebo ako to mam nazvat. Vela zdaru vo vybavovani.

zinhka
2. nov 2011

Mile tehulky, mate niektora skusenost s vybavovanim E112 cez VZP Ceska republika? Zijem a pracujem v Prahe; moj priatel pracuje v Svajciarsku. Rada by som aspon niekolko mesiacov tehotenstva stravila s nim, a porodila v Svajciarsku. Ked som volala na hotlinku VZP Praha, "mila" slecna mi oznamila, ze nech si nerobim nadej, ze mi sice da tel cislo, ale ze nemam velke sance uspiet. NESKUTOCNE. Dala mi cislo, na ktore som volala, tam mi dali dalsie cislo na odbor zdravotni pece Perstyn, kde nikto nedviha. Myslim, ze este mam cas, som v 8tt, ale uvedomujem si, ze tieto papierovacky nejaky cas potrvaju. Velmi Vam dakujem za akukolvek odpoved, pripadne kontakt na niekoho, kto ma skusenost s E112 Cechy - Svajciarsko. Je mozne, ze to odmietnu???

marcela1992
8. nov 2011

kocky ja budem rodit v Irsku a chcela by som vediet ako to je s vybavovanim porodneho zo slovenska?da sa to vybavit aj tak ze vsetky papiere poslem postou?

mandarinka34
10. nov 2011

@marcela1992 porodne zo slovenska mozes vybavit do 6mesiacov po porode mama myslim ze musi mat splnomocnenie ze to moze za teba vybavit no neviem prestne

alenka600
10. nov 2011

@mandarinka34 A prosim Ta co musim splnit aby som mala narok na porodne?(este s hlupo opytam, to je ten jednorazovy prispevok?) Mam trvale bydlisko vo Francuzsku, ale tu nemam na nic narok, takze nic tu cerpat nebudem :( Mozem nieco dostat na Slovensku? Ja nechcem nijako "odrbavat", ale nechapem, preco si v ramci EU neviem uplatnit nieco take.... Dakkujem pekne za info 🙂

mandarinka34
11. nov 2011

@alenka600 no hlavne musis mat trvaly pobyt na slovensku,lebo kamaratka zije v rakusku a nema trvaly pobyt na slovensku tak nemala narok na nic hovorim o tom jednorazovom prispevku pre prvorodicky

mandarinka34
11. nov 2011

@alenka skus si dat snazilky a tehulky zijuce ve francii mozno ti tam nejak baby poradia lebo pokial nemas trvale bydlisko na SVK tak mas asi smolu 😖

alenka600
11. nov 2011

@mandarinka34 Dakujem za radu 🙂

martuska00
14. nov 2011

ahojko, ja žijem v Rakúsku chcela by som vedieť ako to tu funguje čo všetko budem potrebovať do porodnice a aké všetky papiere na vybavenie a vycestovanie aj s bábetkom na Slovensko

babuum
27. dec 2011

Niekto zo Svedska?

lucia31311
2. feb 2012

ahojte dievcata...citam tu vase debaty a som v tej istej situacii, ako vy co ste v zahranici a idete rodit domov. Viem, ze si mam vybavit E106, ale neviem kde a ako. Existuje nejaky formular, ktory sa da stiahnut ?Jedine , co som nasla a napisala tam bolo na HM Revenue & Customs. Odpisali mi, ze na terajsiu S1 nemam narok a mam si vybavit EHIC kartu.Je tam aj tel. cislo, ale neda sa tam dovolat.
Prosim vas napiste mi kde to mam hladat, alebo kam volat. uz fakt neviem co s tym a termin sa blizi. Bojim sa , ze budem doma platit . Vopred dakujem za odpovede 🙂

marcela1992
1. mar 2012

Je tu nejaka zena,ktora si platila dobrovolne nemoc. poistenie na slovensku a potom ziadala o vyplacanie do zahranicia?