Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

ostrovanka
26. okt 2008

Macka, ja som ten formulár nemala absolutne problem vybavit tu, vyplnila som tlacivo, zaniesla na poistovnu a bez slova mi ho orazili.

jarka82
26. okt 2008

Ahojte baby ja som tiez v severnom Irsku v Omaghu rodit budem v Enniskilene. Je to s tymi uzv trosku ine ako u nas doma ale tak co uz nam ostava nic ine ako sa prisposobit 😒 ja som bola na prvom v 19tom tyzdni tam nam povedali ze cakame dvojicky ale nic viac iba ze biju srdiecka takze za 2 tyzdne idem na velky snad tam nam povedia viac... inak moja gp bola mila gratulovala mi kontroluju moc kazde 2 tyzdne pytaju sa ako sa mam... to asi zalezi od gp ako je na tom. U midwife som zatial bola len jeden krat,3.novembra mam ist po 2 raz tak uvidime akurat ze mi brali testy krve 2x bo prvy raz zamenili nejake nalepky a este stale nemam vysledky krvi... nebojte sa baby k porodu vam tlmocnicku daju... ak potrebujete. Ja tu zijem s manzelom uz 2.5roka mame syna ma 3 roky a teraz budeme mat dvojicky. A este tiez neviem co a ako ake papiere sa vybavuju po porode a hlavne pre dvojcatka nepoznam tu nikoho kto uz ma dvojicky ze by som sa opytala...

luminkasp
26. okt 2008

Ahojte,

ja som rodila v spanielsku, pocas tehu som bola spokojna so starostlivostou, aj pri porode. Papiere sme vybavili s pomocou mojej maminy na slovensku (rodny list, atd)

mili1008
1. nov 2008

Ahoj Macka, ako sa mame a co nove? Uz ti prisiel ten formular?
Chcela som sa ta spytat, ..hovorila si v praci o tom, ze odchadzas domov rodit a tak??

munu
1. nov 2008

Jarka blahozelam v prvom rade k dvojickam 🙂 to je mile
my cakame chlapceka, zijeme v anglicku, na uzv som bola uz 2x a uz zrejme ani nepojdem viac.. lebo tu sa chodi len 2x.. prvykrat som bola v 12.tyzdni a druhykrat v 20.tyzdni.. ibaze by boli nedajboze nejake problemy, tak len dufam, ze vsetko dobre dopadne.. je to nase prve babo, tak sme trosku este taki, ze nevieme ako co bude prebiehat, vsetko je pre nas nove, ale na babo sa velmi tesime... 🙂

mirka414
1. nov 2008

ahoooj my zijeme vo svajciarsku a nase prve dievcatko sa nam narodilo este na slovensku a az potom sme ju prihlasovali vo svajciarsku.teraz ma dvojite obcianstvo.uvazujeme pomalicky aj o druhom thotenstve a to by som uz chcela porodit vo svajciarsku.neviem na co budem mat narok ako este stale obcianka SR,lebo vo ch nemame narok okrem rodinnych pridavkov na nic...poradi niektora maminka?

kackabrcka
2. nov 2008

ahojte je tu nejaka kocka ktora rodila v nemecku?

kata

kackabrcka
2. nov 2008

caute kocky nieje tu nejaka kocena co rodila v nemecku ? 😨

pierkkko
2. nov 2008

ja tiez zijem v IRSKU konkretne v kells.ja koncim 22tt a tiez sa mi to tu zda byt divne. a vela krat by som chcela byt doma pretoze mam pocit ze tam by bolo o mna postarane lepsie. tu mam pocit ze to beru na lahku vahu. a v podstate ani neviem ake testy uz mam za sebou a ake nie.. na usg som bola len 2x a raz z toho bolo na slovensku dalsi ma caka teraz o 2tyzdne a to sa mi zda byt malo.. malo informacii atd.. neviem casto mam strach a zmiesane pocity. ale babo kope tak dufam ze vsetko je ok.. INAK VSETKYM TEHOTNYM MAMICKAM DRZIM PALCE A PRAJEM PRIJEMNE TEHOTENSTVO.. 😉

pierkkko
2. nov 2008

JARKA82.gratulujem k dvojickam.. sme skoro v tom samom tyzdni.. ake mas skusenosti s irskou opaterou,starostlivostou o tehotne zeny?

xena22
2. nov 2008

Pierkkko aj ja som v irsku (Cork),ale zatial si nestazujem,az na ten ultrazvuk,tiez som bola raz na SK a druhy krat som si tu sono sukromne priplatila u polskeho gynekologa a dala skontrolovat aj krcok.Ten mi znova skontroloval vsetko co sa da a nastastie je vsetko ok.Mne ani tak nevadi,ze tu nerobia tak casto sono,ale ked uz ho robia nech ho robia poriadno,nie 5 minut aj z cestou 😒 takze teraz som uz kludnejsia...ostatne prehliadky ma az tak netankuju ani tie testy,aj tak sa mi zdaju dost pofiderne 😒
No snad uz nejako dobojujem do stastliveho konca 😉

munu
2. nov 2008

tu v anglicku je to s uzv celkom dobre.. myslim tym, robia ho pocas tehu sice len 2x, ale dost dlho a poriadne kontroluju, tak snad vedia co robia... ale krcok mi teda nekontrolovali ani raz odkedy som tehu... tak neviem... nemam nastastie zatial ziadne problemy tak len dufam, ze ani nenastanu... lebo neviem ako tu dopadnem... tiez by som niekedy najradsej bola na slovensku a mam pocit, ze tam sa viacej staraju, castejsie poradne a tak...

ggabri
2. nov 2008

ahojte baby
ja som v mexiku. 36tt, trochu info odtialto: tu je materska dovolenka 40 dni pred a 40 dni po porode. vsetky naklady si hradime sami, nemocnica - podla vyberu, lekar (a jeho tim) - podla vyberu, sposob porodu (vaginal - s alebo bez anestezie, cisarsky) - podla vyberu. mnoho ludi rodi na credit - splatky bez navysenia 6-12 mesiacov, zvlastne,vsak? stresy som uz nechala bokom, vsetko dopadne dobre. inak sa tu rodi strasne vela deti,doktori su uzasni,ultrazvuk sa robi na kazdej prehliadke, s popisom, vahou, dlzkou babatka. pobyt v nemocnici - 1 den pri normalnom porode,2 dni pri cisarskom. po narodeni tu dieta zaregistruju s mex.obcianstom a potom sa da na SVK ambasade zaregistrovat slovenske obcianstvo. takze este par veci popripravovat a budeme traja, velmi sa tesime!!! drzim vam vsetkym palce

jarka82
6. nov 2008

munu dakujem velmi pekne no ja som bola na prvom v 19tom tt a terazpojdem na velky v 22tt a v decembry mam ist k svojmu konzultantovi a to mozno preto ze su tam dve ja este ani neviem ci je vsetko ok to zistime az na tom velkom vsak uz utorok sa blizi

jarka82
6. nov 2008

ahoj pierkkko ja som v 21tt a na uzv som bola iba raz v utorok idem na druhy a to mam bruskou babetka dve,no je to tu divne ale ked sa im nieco nezda postaraju sa mam tu kamosku ona ma termin na december a mala v jej brusku robila problemy ale uz je to ok preto to viem inak ja byvam v omaghu a tiez cakame na marec aj ked mi bolo povedane ze pravdepodobne porodim skor...

smejko1
6. nov 2008

ggabri - waw, mas to tam zaujimave... mne sa to zda nespravodlive, ze si vsetko musite platit sami a ze je taka kratka materska..... ale co uz.....

ja len infosky o holansku, ak by bol niekto v rovnakej situacii....... som zamestnana na SR a zacala som matersku..... a prechodny pobyt mam v NL..... takze mam narok na formular E106 {pocas materskej} a ten mi hradi vsetky naklady ako normalnej holandanke...... tak a uz ho mam vybaveny..
1. najprv mi ho potvrdeny poslala moja poistovna na SR
2. treba ho tu dorucit do jedinej poistovne co poistuje zahranicnych CZ {maju po celom NL maklerske kvazi agentury, kde sa to da oficialne podat}
3. prisla mi karticka poistenca.... hotovo

take jednoduche to sice nebolo, lebo som mala zle infosky zo SR a potom aj odtialto, ale ked som si to pozistovala tak postup je jednoduchy....

wild.horses
7. nov 2008

mili1008 dufam, ze sa teda vela nenastojis. Ja sa snazim pracovat po sediacky tak casto ako sa len da, no nie vzdy je to mozne, som totiz chirurgicka a robim 2 az 3 operacie denne. Triple test je test na zistenie pravdepodobnosti genetickych ochoreni- snamy down syndrom a pod. My to uz mame za sebou. Buduci tyzden nas caka 20 t scan, uz sa nevieme dockat 🙂
vela stastia.s.

alienka1
10. nov 2008

ahojte. chcem sa spytat irskych tehuliek kedy planuju nastupit na matersku. lebo ak som sa spravne docitala, ked bude vsetko v poriadku, mozem nastupit zhruba 2 tyzdne pred porodom. co si neviem predstavit ako budem s takym velkym bruskom pracovat, kedze pracujem ako osetrovatelka.
Boli sme u polskeho doktora na poradnu spravil nam take rychle sono len skontroloval drobcekovi srdiecko a odoslali sme fax do nemocnice lebo tam nas caka take podrobnejsie sono. uz sa na to velmi tesim a dufam ze to splni moje ocakavania a nebude to len take rychle. chcem konecne vidiet mojho drobceka v plnej krase a nie len na par sekund. 🙂

macka23
10. nov 2008

alienka,
no u nas vpraci odchadzali baby na matersku tiez fakt az tesne pred porodom. Ja nastupujem v polovici novembra, cize najskorsi termin co je 11 tyzdnov pred porodom, ale to len preto, bo planujem rodit doma na Sk, a bala som sa letiet neskor ako v 28.tyzdni.
Na sono som bola v UK 2razy a bolo to celkom v pohode, boli sme v nemocnici a midwife co to robila bola celkom fajn, pekne nam ukazala, kde co ma a co robi 🙂
No a boli sme dva razy aj na SK a tu sa mi to viac pacilo 🙂 mozno preto, ze dr ma novu ambulanciu a ocividne kvalitne sono 😉 No a zajtra tam idem znova tak snad uvidim drobca tiez 😵

mili1008
10. nov 2008

ahoj Macka, som rada, ze si sa ozvala po dlhsom case 😉 pravdepodobne si uz doma, na svk, ze??a uzivas si to..
a ozaj, nedala si vediet ako to dopadlo s tym formularom E112, poslali ti to nakoniec, alebo nie?
No my sa mame celkom dobre, uz sa nevieme dockat kedy zas uvidime drobca, 18.11. sme objednani na utz, tak sa tesim, ze sa uz mozno aj dozvieme pohlavie drobceka 🙂

mili1008
10. nov 2008

ahoj alienka, no ja pracujem v uk a na matersku sa chystam tych 11 tyzdnov pred porodom, co je najskorsi termin odchodu na matersku, osobne by som uz sla aj skor, keby to bolo mozne, lebo v praci si uzijem dost stresu a niekedy pracujem bez prestavky, co je horibilne a okrem toho planujem rodit doma, na svk, takze aj z tohto dovodu chcem odist co najskor, lebo letiet mozem len do 27tt..
Ale inak ty na matersku mozes ist aj neskor ako 11 tyzdnov pred, zalezi od toho ako sa budes citit..
Neviem kolko mesiacov je materska v Irsku, my to tu v uk mame 9mesiacov..

alienka1
10. nov 2008

ahoj mili. v irsku je materska 6 mesiacov. co si myslim ze aj tych 9mesiacov je malo tak som zvedava co budeme robit potom. ja budem rodit v irsku lebo sa nechceme s manzelom odlucit pri takej dolezitej udalosti. radsej potom ked bude mat drobcek tak 2 mesiace pojdeme na slovensko. to bude mat aj moj tato 50, tak mu donesieme pekny darcek. 🙂
neviem este kedy pojdem na matersku zatial sa citim fajn ale to som len 20tt, takze uvidim neskor mam pred sebou este polovicu. ale pracovat tri dni 12-stky za sebou ako ma to caka tento tyzden nebude lahke. nejak si to musim poriesit.

macka23
10. nov 2008

Ahoj mili a vsetky cakatelky na formulare 😅 ,
tak si predstav ze som ten formular E112 vybojovala 😎
Som tam sice asi milionkrat volala, posielala som to tam postou a stale tvrdili, ze to tam nemaju, potom som im to aj odfaxovala, no hroza...to bude ucet za telefon 😀
Ale ked oni maju casu..volala som tam v stredu a povedali ze mam zavolat o tyzden vo stvrtok, ale ja som volala uz v utorok, samozrejme ze mi nevedela povedat, ale slubila mi ta pani, ze este v ten den mi niekto zavola a da vediet. Volal mi ten chlap co som s nim volala tyzden pred tym a spucoval ma, no ale asi to malo nejaky zmysel, bo v stredu sa ozvali, ze to mam, a pytali sa na aku adresu mi ho maju poslat.
Takze v piatok mi postou prisiel E112, vcera v noci som priletela na SK a dnes rano som bola vo VsZP, kde mi vydali preukaz s logom EU a povedali ze lakar ma MUSI osetrit. Formular mi plati asi pol roka a potom si ho mam dat predlzit alebo nejako to poriesit.
Takze zajtra som sa objednala ku gynekologovi a dufam ze bude vsetko ok.
Zajtra snad uvidim drobca..a ked bude vsetko v poriadku zacina mi riadna dovolenka :D

Mili, letiet mozes aj neskor, len si musis vypytat list od GP, kde ti napise ze si fit to fly.
Ja som si zaroven vypytala aj akesi potvrdenie o tom ze som chodila na pravidelne prehliadky do 28.tyzdna.
Tak snad uz mam vsetko co potrebujem.

Snad som nejako pomohla. 🙂

mili1008
15. nov 2008

Ahoj Macka, ako sa mas a co robi babo?? Ako si pochodila u lekara, bolo to problematicke s tym formularom, alebo ani nie? Ja som momentalne doma, uz 3 den, minule ma v noci bolelo brucho,tak som bola pri lekarovi a zostala radsej par dni doma, uz je to ok, len ma tak divne bolelo, ale papala som vtedy parene buchty s makom, tak som si myslela, ze to asi z toho maku, aj mamina mi vravela..V utorok idem na velky scan v 20tt tak sa tesim, ze uvidim drobca a dufam, ze bude vsetko ok, lebo zatial este pohyby necitim..
Tak zatial papa 😉

mili1008
15. nov 2008

Ahoj wild horses, ako dopadol scan v 20tt??Je vsetko v poriadku?Vies uz aj pohlavie?

macka23
15. nov 2008

Ahoj mili,
no s formularom to bolo lahke, troska zlozitejsie je to praktizovat u lekara 😒
Tym ze mam ten formular, som registrovana ako europsky poistenec, a lekari s tym maju strasne vela papierovaciek, takze sme sa dohodli ze budem za poradnu platit 200,-skk, lebo moj gynekolog ma sukromnu ambulanciu, a ja som si nechcela hladat noveho, tak nech to slak trafi, ved uz tych poradni nebude az tak vela 😵 Najblizsiu mam o mesiac. Inak babo je ok, dokonca takmer o tyzden vacsie 😕 tak ho asi dobre vykrmujem 😅 A mam pocit ze cim dalej tym silnejsie kope, niekedy to az boli.
Ja som pohyby citila uz v 17tt, ale nebola som si ista ci je to ono 😉 take zvlastene bublinkovanie 😀 a teraz uz su to skor velke presuny z jednej strany brucha na druhu 😀 neviem co bude nasledovat dalsie dva mesiace :D
Tak drzim palceky na scane...a chcete si dat zistit aj pohlavie, bo ak nie tak to povedzte skor nez vam to prezradi 🙂

Zatial pa pa

mili1008
15. nov 2008

No pravdupovedic som si myslela, ze to tak bude, ze lekari s tym budu mat problem, ved samozrejme, najlepsie je mat normalnu zdr. karticku, alebo si zaplatit, lebo oni s tym nechcu mat papierovacky..to poznam, len som trochu prekvapena, ze si si musela platit, ved na to ten formular mas (a aj vo VsZP to tak povedali)aby ta lekar bezplatne osetril 😒 no ale couz, ked ina moznost nieje..
Takze mna caka asi to iste, lenze ja si este budem musiet doma hladat nejakeho gynekologa, lebo pri svojej starej gyn. som nebola uz davno a nechcem sa k nej vratit, tak budem musiet hladat 😖 ved ktory lekar dnes nema sukromnu ambul.
No super, ze babo je v poriadku a kope, to je dobre, nie?! 😉 no moje este nekopka, tak sa tesim az zacne, je to taky lepsi pocit, aj ked potom mozno budem ako ty nadavat, ze to niekedy aj boli, no uvidime.
No pohlavie asi chceme vediet, manzel zo zaciatku vravel ze nie, ale ked je pekne, ked vies, co to bude, aj ked to nieje na 100%, co oni povedia..no uvidime, ja mam od zaciatku taku intuiciu, ze co to asi bude, ale nechcem prezradzat..
A manzela mas este v uk??

macka23
15. nov 2008

Ono problem nie je v tom, ze by im to nepreplacali, ale ked vykazuju mesacne poistovni, tak vsetkych na jednu disketu, jeden papier a tak, ale ked maju poistencov ako sme my 🙂 tak tych musia kzdeho zvlast, teda kazdu jednu pacientku na jednu disketu, zvlast na papier a podobne. Takze dvo alebo viacnasobne viac papierovciek a tak. Na jednej strane tomu rozumiem, ale na druhej ma to serie, lebo ja za to nemozem.
Inak v poistovni povedala, ze ma MUSIA osetrit, a ak nie, tak im mam nahlasit. Lenze ja tento lekar je fakt dobry, a myslim ze to je v pohode. Uvidime v nemocnici 😀 to zasa bude rodeo 🙂

My sme sa rozhodli, ze sa nechame prekvapit, je to sice tazke, ale pekne 🙂 Hlavne ked som bola v uk, a tie zlavy, bolo by jednoduchsie nakupit aj oblecko a vsetko..ale snazime sa to vydrzat 😉

No a manzel? Este je v UK, 14.decembra sa vracia na slovensko, som tu bez neho takmer tyzden,a je to fakt tazke..a na nom je vybavit aj to stahovanie a vsetko okolo toho, takze ma co robit.
Ale co uz no...nejak to vydrzime...a potom su tu uz vianoce..a potom drobec 😵
Uz aby to bolo..niekedy sa mi uz nechce cakat 😀

mili1008
19. nov 2008

Ahoj Macka, tak vcera sme boli na scan v 20tt, konecne som zas videla drobca 🙂 nastastie je vsetko v poriadku, babatko si plava, aj ked este necitim pohyby, ale ze vraj uz kazdu chvilu by som mala zacat citit, tak sa tesim, az to pride 🙂 pohlavie mi s istotou nevedeli povedat, povedali len ze mozno chlapec, ale nieje to iste 😒 tak uvidime, ved to aj tak nieje az tak podstatne, hlavne, nech je zdravucke a bude vsetko ok.
Dnes som bola pri midwife, vystavila mi MAT B1 certifikat, tak uz aj to idem poslat na ten urad, kde sa ziada E112.
Este presne neviem, kedy pojdem domov, ale pravdepodobne po Vianociach, alebo v novom roku, este uvidime, ale uz sa velmi tesim. Aj ked na druhej strane sa nam s manzelom nechce oddelit sa, ked ja zostanem doma a on sa vracia naspat, s tym, ze cca 2-3 tyzdne pred porodom dojde domov.. Tak v poslednych dnoch zvazujeme aj to, ci pojde somnou a natrvalo domov, alebo sa vrati, nechcela by som byt bez neho v case, ked to budeme najviac potrebovat ☹ Ako to ty zvladas bez manzela?? Ale na druhej strane, zvazujeme aj to, ze po porode sa do uk mozno vratime, zatial nevieme, uvidime, ako to pojde doma..
Ako to riesis ty, kedze si uz doma a manzel odchadza takisto natrvalo (ako si pisala), planujes sa vratit do uk odhlasit sa a tak, ked ti skonci materska?

wild.horses
19. nov 2008

20tt scan dopadol dobre. Je to chlapcek 🙂 Skontrolovali ho od palcov na nohe az po malicek na rucke a vyzera, ze je vsetko v poriadku. Zacala som ho citi uz koncom 18 tyzdna a teraz uz ani nehovorim, kope ako besny. 😀
Viem, ze je to asi blba otazka, ale neda sa mi opytat, preco ste sa rozhodli rodit na Slovensku? Mna osobne by asi rozhodilo menit opat prostredie a uz vobec by som nedokazala byt bez priatela, a to nie len preto, ze mi kazdy vecer nosi teply cajik a chlebik s redkovkou do postele 😉
S pozdravom s.