Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

jankando
15. jún 2008

No dididi..mas pravdu.....ja som svojho uz na to pripravila.. 😉 i foto som mu ukazovala, co zo mna vyjde pravdepodobne a pytala som sa ho , ci je pripraveny a on, ze 100 % ... 😵 ze on sa nicoho nezlakne a chce byt so mnou, ked babo pride na svet a chce (ak sa bude dat) i prestrihnut pupocnu snuru..takze mam statocneho chlapa...a pred nim sa hanbit nebudem urcite... 😉 ja sa snazi mporod a to vsetko brat tak prirodzene..teda, ze tak to ma byt,.tak to je v zivote a vsetko s tym spojene..a to sa smejem, lebo napr. bracho..tak ten , ze byani nahodou nechcel byt pri svojej zene pri porode..ze i on by to nezvladal....vraj ze vidiet svoju zenu, ktoru tak miluje tak trpiet a ja mu vysvetlujem, ze to je prirozdene..ze sa tak rodi odjakzvia...nie...ved to nie je choroba.. 😉

jankando
15. jún 2008

hej, v bradforde som.. 😉 😀

dididi30
15. jún 2008

zukab, nebude neboj oni su taky zvyknuty ze az, a to sa budes mocit v ploodvej vode, krvy , vlastnych vykaloch a do toho sa ti narodi drobec a vobec ti ho nevykupu, len utru, ale zas neboj nedaju ho na ten bordel, na cistu podlozku.....lne ty si tam polezkas asi tak hodku a potom do vane, prada 😎 total veget 😀

dididi30
15. jún 2008

zuzkab hej mam to za sebou, a vobec koncim s detmi, stacia mi dve, uplne som spokojna a happy, mam odrodene, stacilo 😎

dididi30
15. jún 2008

jankapo , ja som sa hanbila,ze ma bude muz pocut vrestat a ti poviem, uplne mi bolo jedno ci tam bol on ci prezident a ci zo mna vysla nejaka kakanica alebo nie, a on bol zo vsetkeho paf a mota sa pri nas ako nikdy a skoda,ze nebol pri malej tiez, uz davno by bol ako medik, sice on je stala ale teraz by bol precukrovany medk 😅 😎
tak baby nebojte sa a nech vasi muzi idu s vami, nech si to vsetko okolo nas viac vazia 😀

jankando
15. jún 2008

dididi..do vane? to by bola fasa..
ja ked chodim do nemocky tak tam len sprchu som zatim objavila.. 😠

zukab
15. jún 2008

diky babizne, uz to nevidim tak tragicky.
aj ten moj chlap tam bude a je pripraveny na vselico, tak dufam, ze neskolabuje 😀
ale mam este taku dlhu cestu pred sebou, sakris.....

jankando, pamatala som si dobre 😀
ja idem zajtra na navstevu svokry do ilkley, mozno poznas, to je nedaleko bradfordu a leeds.

jankando
15. jún 2008

zukab....no dobre si pamatas.. 😉 ..no nieco mi to hovori ale velmi nie... 😠 ja nie som nejak zemepisne dobre na tom.. 😀

alfinka1
11. okt 2008

ahojte babenky! Ja som v Irsku, s irskym priatelom a 8 tyzdnov tehotna, absolvovala som zakladne krvne testy, ale dost mam strach, ze ta zdravotna starostlivost tu naozaj nie je taka ako u nas na Sk, mozno ich takto sudim preto, lebo ja mam naozaj uzasneho gyndosa doma, ale tu nic moc, chcem sa spytat tych, co su tehotne alebo uz odrodili na ich skusenosti a testy, ktore tu robili.... 🙂 🙂

alfinka1
11. okt 2008

jankando: mas nadherny album 🙂 a krasneho synceka 😉 , ked som si precitala tvoje prispevky, je mi lahsie na srdci, ta starostlivost tu ma veru dojima, ked som oznamila gp, ze som tehotna, urobila akurat krvne testy a vraj mi poslu knizku domov, podla ktorej budem pendlovat medzi gp a nemocnicou, a na prvy scan medzi 12 a 14 tt, co si myslim, ze je to dost neskoro, ale ako si hovorila, oni tu z toho nerobia big deal, takze viac menej cakaju, ci bude vsetko v poriadku do toho 12tt, upozornil ta tvoj gp na makke syry a steky? mne totizto nikto nic nepovedal, ani o nastrahach, akurat ze nemam pit alkohol 😖 , akokeby som to nevedela, neviem, mam z nich zmiesane pocity, poradis? ☹

shela
11. okt 2008

alfinka...no ja som otehotnela tiez v Irsku..poviem ti tak len u nas je taka prehnana starostlivost...po 6 mesiaci sme sa s manzelom(sved) prestahovali do Svedska prave kvoli Irskemu zdravotnictvu...za tych 6 mesiacov som ani raz nevidela malu( sono) a dokonca som nepocula ani jej srdiecko...na vsetko kaslali...brali mi len krv a moc to bolo vse...ak chces mat u nich dobru starostlivost poradim len privat doctor...sice platis za navstevu 50eur ale je to lepsie ako v mojom pripade...neviem kde si..niektore mamicky si to tam chvalia ale vacsina co zije v Dubline tak ma moje skusenosti...no a ku Svedsku...tu sice robia len 1 sono(19tt) ale kontroly su tu kazdy tyzden pricom od 20tt pocuvaju aj srdiecko..inac krvne testy robia presne ako u nas

alfinka1
12. okt 2008

shela...no ja som rozmyslala nad privat, ale to sa neplati 50 eur, ale 2500 eur, ak nemas tazkosti, a nepotrebujes doktorov pravidelne, je to bohuzial podla mna vela peniazkov za nic, hlavne, ked treba kupit vsetko pre babatko, o tom sone je to fakt o nicom, cakam na termin na prve sono, vraj medzi 12 a 14 tt a potom 22 a uz nic, ale chcem to kombinovat aj s mojim slovenskym doktorom, len sa tak trosku bojim lietania s malickym, som taky strachoput 😖 len nechcem ublizit tomu malickemu, mne brali krv iba na krvnu skupinu, a hiv, syfilis, protilatky na rubeolu a to a stitnu zlazu, a to je tak vse, ked som povedala, ze robim nocne a chcem, aby mi napisala nejaky papier, ze by som nemala, lebo u nas v robote to vyzaduju, aby ti to zmenili na denne, vraj pockame po tom sone, ci dovtedy nepotratim...????????mi tu veru davaju kvapky, robili ti aj testy na toxoplazmozu? a ozaj, ako je vo svedsku, vzdy som sa tam chcela pozriet.. 😉 😉 a este ja zijem v corku

xena22
12. okt 2008

Alfinka1 aj ja som z Corku a zatial tehotenstvo prezivam celkom v pohode,riadim sa podla toho co mi v nemocnici povedia,kedy mam prist,vtedy pridem,chvalabohu ziadne ine zavazne problemy nemam,tak som nebola nai na pohotovosti.Rozmyslala som ze si priplatim sukromny scan,v Corku je jeden polsky dr,co robi komplet ultrazvukove vysetrenie za 80 eur - mam na neho kontakt ak by bol zaujem 😉 ,ale teraz v stredu idem do nemocky na konzultaciu a ak ma znovu odbiju 30sekundovym vysetrenim cez UZV,len ci bije srdiecko, tak asi do toho investujem,chceli by sme vediet co to bude,ale zatial som nenatrafila na ochotu v tomto smere....co sa tyka tehotnych a prace - tu si fakt clovek nepomoze,ja som momentalne doma s detmi a kaslem na to aj ked nebudem mat narok na matersku,nestoji mi to za to,stresovat sa...
A v ktorej nemocnici ides rodit?Ja do wiltonskej a robili mi aj testy na toxoplazmozu,tak predpokladam ,ze aj tebe,len si to prehliadla...teraz v stredu idem na testy na cukrovku ....v ktorom si tt teraz?

munu
12. okt 2008

ahojte tehulky, aj ja zijem s manzelom v UK.. mate niektora skusenosti s porodom v anglicku? My tu sme totiz uz skoro 4 roky a este tu planujeme zostat nejake 3-4 roky.. takze aj rodit budem v UK.. a mozte niektora porovnat starostlivost o tehulky so Slovenskom a Anglickom? Kde je to lepsie? My cakame prve babo, tak len som zvedava, kde je to lepsie..

pensadorcallisto
13. okt 2008

Chcela by som sa spytat skor na jednu formalitu, urcite s tym mate skusenosti...
Tiez zijem v zahranici, pas mam este na svoje predosle meno, pretoze ked som bola na SVK naposledy, tak som si dala zlegalizovat manzelstvo aj u nas, ale trva to min. 3 mesiace, kym sobasny list poslu z BA a vsetko sa vybavi... No a ja som sa po 3 mesiacoch uz vratit nemohla, lebo mam aj rizikove tehotenstvo... Planujem navstevu na SVK na buduci rok v decembri a chcem ist aj s malym, to uz bude mat 1 rok.
Ako ho tu zapisat do pasu alebo co ste vlastne vybavovali, ked sa vam narodilo dieta v zahranici a vy ste s nim chceli ist na SVK?
Vybavuje sa to na SVK ambasade alebo ako?

shela
13. okt 2008

pensa...ahoj tak nasej malej sme vybavili svedsky pas kedze ma dvojite obcianstvo... vies ked nam vraveli ze to trva okolo 3 mesiacov kym malej vystavia slov.rodny list a to vsetko tak sme nechceli tak dlho cakat...najlahsie si to vsetko vybavis na ambasade..tam im das koplet vsetky papiere a oni to posielaju do BA a tam ti to uz vybavia.. a keby si rozmyslala nad pasom pre malinke tak staci zajst na policiu-pasove oddelenie a oni ti vystavia pas pre malinkeho..len musi mat ich obcianstvo

shela
13. okt 2008

alfinka..no tak mne vraveli ze kazda prehliadka sa plati 50 eur u privatneho lekara a ze porod stoji okolo 3000eur...ale to je jedno...testy mi robili na vsetko len to ma stvalo ze nekontrolovali malinku...vies na sono ma objednali- v tom case mi lekarka ochorela a nemal mi kto dat vediet ze ja mam sono..ani papier neposlali nic...po takych 2 tyzdnoch ked prisla tak mi oznamila ze mi zabudla poslat oznamenie ze mam sono a ze sa velmi ospravedlnuje...ked som sa jej opytala ze kedy ma posle na sono tak mi vravela ze to si musia najst volny datum...ze je to plne...no ja si myslim ze keby sme odtial neodisli tak ja ti malu neuvidim cele tehu...a tu vo Svedsku je celkom fajn..akurat svedi su trosku ine natury ako sme my...povacsine su ticho takze nevies co si myslia..a ako krajina no nic moc...ja som na juhu blizko Malma takze je tu sama rovina nic zaujimave..akurat velke mesta ale to ja nemam moc v laske...krastne je iba ak na severe Svedska...planujeme ist hore pozorovat polarnu ziaru...manzel tam ma rodinu takze uz sa tesim ze konecne uvidim nieco zaujimave...no a este jedno sa mi paci ...vsade naokolo je sice rovina ale aj lesy takze rano skoro stale su na dvore srnky, jelene...2 krat k nam prisiel aj sob(alebo los) ja ti neviem ale to ti je velke ako kon 😀

alienka1
13. okt 2008

ahojte tehulky z corku. ja som v 16tt tiez z corku. zatial som bola len raz u polskeho doktora ked som zistila ze som tehotna to bolo v 9tt. ten mi urobil vsetky vysetenia za ktore som si zaplatila a potom mi povedal ze na sono mozem chodit do nemocnice co je najblizsie v 20tt. ale kedze sme boli doma na dovolenke tak som isla na testy aj doma a dnes som volala o vysledky a vsetky su v poriadku. tak sme s drobcekom radi. mame sice trosku strach ako to tu zvladneme s porodom. ale chystam sa znovu k tomu polskemu doktorovi tak sa vsetko popytam ako to tu prebieha pri porode ci mi malu hned nechaju pri mne alebo ci mi ju hned prilozia k prsniku. a take malickosti ktore su pre mna dost dolezite 🙂 este by ma dost zaujimalo ak niekto vie ako to je s kontrolou bedrovych klbikov potom neskor. lebo viem ze tu babatka nebalia na siroko ako u nas. tak ci to aspon kontroluju?

shela
13. okt 2008

alienka1...ani tu kde som ja nebalia na siroko ani perinku nepouzivaju...a kontrola klbov tu tiez nieje..iba ak vysetruju nozky(klby) palpacne 😒 no ale malinka ma chvalabohu zdrave nozky

alfinka1
13. okt 2008

shela: ono je to jedno, ako to vlastne je s tymi doktormi, tak to tam mate srandu v tom svedsku, ani ja nemam rada mesta, citim sa lepsie v prirode, 🙂

alienka1: ahojky! to ma tesi, ze je tu niekto z corku, si predstav o polskom doktorovi som este nepocula, ak by si mohla, poprosila by som o kontakt, ja dneska idem na nocnu, ani sa mi nechce na to pomysliet, v robote mame dovolene poziadat o prelozenie iba na denne az po ukonceni 1. trimestra, takze este mesiac si to odrobim, planujem ist aj domov k mojmu gyndosovi, len sa uistit, ze vsetko je ok. a co sa tyka tych bedrovych klbikov, mam kamaratku lotysku, ktora odrodila tu v corku, vo wiltone, a viem, ze malinka mala nieco s klbikmi a mala nozicky nasiroko asi 3, 4 mesiace, myslim, ze ich kontroluju, neviem, ci presne ako u nas doma, ale viem, ze mala nosila nieco na pamperskach na rozsirenie noziciek,

xena22: ahojky! a tie testy ti robili v nemocnici alebo u gp? lebo mne ich nerobili a v nemocnici som zatial na scan nebola, ak mas kontakt na toho polskeho doktora, by som ta poprosila, ak by si mohla, ja si to rada zaplatim, len nech som si ista, ze je malicke ok, podla vsetkeho by som mala ist aj ja do wiltonu, ja som iba v 8tt a ty? mozno tie testy na toxo robia neskor a ja sa len plasim 😒

alienka1
13. okt 2008

alfinka1: ahojky. boze to je strasne ako tu zachadzaju s tehotnymi zenami. u nas by ta automaticky prelozili na denne a skratili dvanastky na osmicky. ale aspon z tu clovek dokaze uzit rodinu lebo doma by to bolo o mnoho tazsie ked clovek nema stastie. ten polsky doktor je fajn odporucam ho a mozes k nemu chodit kazdy mesiac zadarmo a urobi ti aj vysetrenia. samozrejme na zaciatku si musis nieco zaplatit.
MEDICUS MEDICAL CENTRE
CITY SQUARE PLAZA
WATERCOURSE ROAD BLACKPOOL
021 4500908
gynekolok sa vola DR. JAKUBOW a su tam 7 dni v tyzdni

maryah
13. okt 2008

ahoj alienka, robi ten doktor vsetky testy ako robia aj na slovensku? chodi sa k nemu raz za mesiac? to by bolo dobre ak robi vsetko ako aj slovensky gynekolog 🙂 . objednava sa k nemu? je aj pri porode?
prepac za tolko otazok, ale je to dobre ak je tu niekto taky... este nie som tehotna len sa snazime a trochu ma ta anglicka starostlivost desi ... ☹

alfinka1
14. okt 2008

alienka1: dakujem ti velmi pekne, aspon som trosku pokojnejsia, ze tu niekto taky je, co sa tyka tych nocnych, ked som im vcera povedala, ze nebudem dvihat tazke krabice a robit, to co som robila cely cas predtym, tak sa na mna divali ako na debila, ze co chcem, este neviem, ci nepotratim za tie tri tyzdne co mi zostavaju do 12tt, no hroza, ale tento tyzden hadam posledne dve nocne a potom sa im na to vykaslem, nestoji mi to za to, este raz ti pekne dakujem 🙂

pensadorcallisto
15. okt 2008

Aha, vdaka Shela... Maly bude mat dvojite obcianstvo, takze mu to takto potom vybavim...

margaret1
15. okt 2008

ahojte
ja som cele tehotenstvo zila v severnom irsku a rodila som v antrime
...v 13. tyzdni som bola prvy krat na ultrazvuk a potom my zobrali krv na rozne vysetrenia...potom mi prisiel domov papier, ze mam AB Rh D negativ, tak ma ockovali v 20. tyzdni a 36, tyzdni vakcinou anti d serum na vytvorenie protilatok
a samozrejme som kazdy mesiac chodila k midvife (moc, tlak a pocuvanie srdiecka)
porod?starali sa o nas ukazkovo nemozem povedat zle slovo ja som bola spokojna 😉

margaret1
15. okt 2008

a pracoval som do konca siedmeho mesiaca tehu
...v 6 tyzdni som nahlasila veducemu, ze som tehotna a okamzite mi dali uplne easy job 😉

alfinka1: teba nechaju robit nocne? 😕 neviem kde presne zijes, ale mala by si zistit ake mas prava ak si tehotna, mne dokonca nedovolili ani nadcasy robit , aj ked som chcela(lebo ja som mala super tehu)
ved zamestnavatel je za teba zodpovedny 😉

alfinka1
15. okt 2008

margaret1: no nechaju, totizto robim pre nemecku firmu a tym je vsetko jedno, si pre nich iba cislo, dneska mam poslednu, potom dva tyzdne denne a som povedala, ze na nocne uz nenastupim, aj ked este nebudem v 12tt, dovtedy by si mala robit nocne, vidis, tu som sa nestretla vobec s pomocou v praci, ale to nevadi, ak sa budem citit zle, odidem z prace, aj ked to teraz nie je ruzove, som rada, ze si mala tehotenstvo bez problemov a este stale si v severnom irsku?

margaret1
15. okt 2008

ahoj
no tak to je smutne ☹

uz tam nezijem, v juli sme sa vratili domov, boli sme tam s priatelom 5 rokov

mili1008
15. okt 2008

ahoj baby, som na tejto stranke prvykrat a citala som toho vela, ale stale si niesom ista niektorymi detailami..
Zijem a pracujem v uk uz 2roky, momentalne som v 16tt a spolu s manzelom zvazujeme moznosti materskej a porodu..Uz sme viac-menej rozhodnuti, ze budem rodit na svk, len neviem co s materskou, viem, ze tu(v uk) nan mam narok, ale co v pripade ked sa rozhodnem dat vypoved a odist domov (na svk) natrvalo. Informovala som sa doma na Soc. poistovni ci by som mala narok na matersku, kedze pracujem v uk, teda odvadzam dane a poistne v uk, bolo mi povedane, ze pokial mi vznikne narok na podporu, tak mi vznikne narok aj na matersku..ale pravdupovediac si tym niesom az tak ista. A rodicovsky prispevok by som mala poberat normalne.
Znie to sice celkom dobre, ale predsa na svk by som nemala taku matersku, aku tu, v uk..,lenze ja tu nechcem rodit ani zostat, jednoducho chcem ist domov.
Docitala som sa od vas, ze existuje moznost poberat matersku v uk a rodit na svk s tym, ze budem potrebovat formular E112. Na zaklade tohoto tlaciva by som mala mat narok na osetrenie na svk bezplatne, ale co s babatkom??Po narodeni bude poistene kde? Tiez potrebujem pren taky formular?
Ale ja uz neplanujem navrat naspat do uk, takze ho ani nechcem prihlasovat v uk. Co tym padom s mojou materskou?Ak je to tak, viete mi prosim vas poradit, kde a ako to tlacivo vybavit?
Lebo moja midwife ma poslala na post office, ale tam ani poriadne nevedeli co tlacivo E112 vobec je.
Poradte mi prosim, lebo uz ozaj nevieme, co robit..
Dakujem

macka23
15. okt 2008

Mili, my to tiez riesime tak nejak. Ja o tri tyzdne odchadzam na sk, manzel pravdepodobne pred vianocami, asi uz na trvalo ale clovek nikdy nevie. Matersku budem brat odtialto, kedze tu pracujem a mam na to pravo, co je po dobu 9 mesiacov, a potom uvidim, ci dam vypoved alebo sa sem este vratime.
Ja som pisala do VsZP, kde som boa poistena pred tym ako sme sli do anglicka a odtial mi napisali, ze si mam vybavit formular E106.
Ked som vsak volala tuna a informovala sa, tiez mi vraveli nieco o E112, ale potom som vysvetlila, ze chcem na Sk uz ostat na trvalo, tym padom mam narok na E106.
Tak som poslala aplikaciu a cakam ☹ a zatial ziadna odozva.

Inak najdes imfosky tu :
http://www.nhs.uk/Treatmentabroad/Pages/Givingb...
inak ak zavolas na to cislo 0191 218 1999 tak tam sa mozes opytat a poradia ti.

a formular E106 si mozes stiahnut tu :
http://search.hmrc.gov.uk/kbroker/inldrev/inldr...

..snad aspon troska som ti pomohla 🙂
..pekny vecer