Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

macka23
26. nov 2008

mili,
ano to ubytovanie uz nebude take jednoduche, ale ked tam nechas manzela sameho, tak vsetky poplatky a ucty ostanu na jeho pleciach ☹ my sme tiez nasd tym uvazovali, ale sa to vobec nevyplati. Takto sme boli dva pary v dvojizbovom dome, ale ked ja som odisla, tak sa malo najomne delit medzi 3, tak uz to bolo drahsie a tak ☹
Tiez ked pojdeme v lete, tak bud u nejakych priatelov, alebo si nieco zaplatime. Ved to bude dovolenka 😀
To este nejako poriesime 😉 este je to daleko.

Este si nezabudni vypytat pred odchodom potvrdenie o tom, ze si chodila na previdelne prehliadky az do 28tyzdna alebo do kedy tam budes 😉 da ti to tvoj GP, ked si budes pytat aj ten list fit to fly. Sice som za to platila, ale niekde som citala, ze to bude treba 😉

zmrzka,
netusim ako to je s tym porodnym, ja budem rodit na slovensku, takze mam na to narok, ale isto viem, ze ak budes ziadat o prispevok v anglicku, tak uz nemas narok na slovensku. Mozes ho dostat/ziadat len v jednom state.

mili1008
26. nov 2008

macka,
presne tak, ako pises, manzel tu pravdepodobne zostane sam, ale minule sme preratavali, co vsetko bude treba platit ☹ tak som mu navrhla, ved podme spolu domov, ale on sa zas trochu boji, vratit sa teraz na svk, kedze je ta kriza a vo vela podnikoch sa prepusta 😒 a co ak si nenajde pracu, takze to ani zostat v uk, ani sa vratit 😖 no neviem, zatial sme to riesili tak, ze on tu este chvilu zostane a pred porodom sa vrati, ale ako si napisala platit tie vsetky ucty a najom sam, to bude z vyplaty do vyplaty, v takom pripade mozme byt aj spolu na svk, no nie??
Neviem, este mame trochu casu, tak to musime premysliet..
Inak dakujem za pripomienku ohladom toho tlaciva od GP, myslim na to 😉
A ozaj ty si predtym pisala aj to, ze midwife ti vytlacila vsetky doterajsie vysledky krvnych testov, ze? Ja som tak rozmyslala, ci mi to treba, kedze si so sebou vezmem celu Maternity book a tam to je, aspon myslim..
😉

mili1008
26. nov 2008

zmrzka,
na porodne na svk by si mala mat narok, ale budes potrebovat zdokladovat to, ze si chodila na pravidelne prehliadky v uk, vysledky testov a neviem presne co este..
Mam kamosku, ktora tu /v uk/ odrodila a potom to vsetko musela zdokoladovat, aby dostala ten prispevok 😉
A inak, niesom si ista, ci dietatko bude mat v tvojom pripade dvojitu narodnost.., myslim, ze jedine, ak otec je angl. narodnosti 😉

macka23
26. nov 2008

mili,
ja len viem z vlastej skusenosti, ze som sa chcela opytat na milion veci, ale ked som tam prisla, ci uz k midwife alebo GP, tak som viac nez polovicu zabudla 😀
Ano, tie vysledky mi vytlacila, lebo som ich nemala v tej maternity book, mala ich len ona v pc.
Je to tazke rozhodnutie, moj manzel tiez velmi nechcel, hladali sme naozaj rozne alternativy, ale nakoniec dal vypoved a uz teraz si hlada pracu na svk. Teda aspon posiela zivotopisy a robi si prehlad. Zajtra pride taka prepravna spolocnost pre vsetky nase veci, cize jemu tam ostane uz len to, co bude potrebovat na tie dva tyzdne a ja sa uz tesim ze sa nebudem nudit a buduci tyzden mozem zacat vybalovat 😉 no a kym to vybalim, tak pride aj on 😀 hip hip hura 😵

wild.horses
26. nov 2008

mate niekto skusenost s tym ''porodnym'' prispevkom na slovensku, ked budem rodit tu?
Aku teda bude mat narodnost ked sme obaja slovaci a narodi sa v GB?
vdaka.

amik
26. nov 2008

tak skusam či to pojde

amik
26. nov 2008

Ahojte.Narodnost bude mat slovensku.To by jeden z vas musel byt angličan.A na ten prispevok asi nemas narok pokial sa dietatko narodi tu.Aspon som o tom nič nepočula 😒

amik
26. nov 2008

mne sa vari hlava z toho všetkeho,ale som rada ze nie som sama.aj ja totiz odchadzam na Slovensko.a par veci mi nieje jasnych.Od zamestnavatela na matersku narok nemam,ale budem dostavat maternity allowance.No neviem či na to narok mam ak budem na Slovensku.V praci som po tyzdni materskej dala vypoved pretoze v poistovni na svk mi vraveli ze ak sa chcem znovupoistit tak musim doniest potvrdenie o ukončeni pracovneho pomeru.Ak by som nebola na svk poistena tak si za porod zacvakam asi50.000 Sk.viete o tom niekto niečo?Prosim napište vaše skusenosti.
dakujem

eliem
26. nov 2008

ahoj amik ja som pracovala 4 roky v severnom irsku a poviem ti nic ruzove ta necaka,bolo mi povedane ze pokial porodim tuna a nie tam tak nema narok nanic,taktiez som musela kvoli [p-oistovni ukoncit zmluvu lebo bez ukoncenia by ma nepoistili.takze teraz som doma na peenke som sj na urade prace ale predstv si ze v siedmom mesiaci s riadnym bruskom ma posielala na pohovor!!!kto ma uz zamestna 2 mesiace pred porodom???takzwe budem poberat od nasho statu neakych 5000sk.neviem kolko to je presne,dozviem sa to teraz druheho lebo ma uz da na matersku

macka23
26. nov 2008

Baby,
preco si neprecitate tuto diskusiu celu, my sme to vsetko tu riesili, skuste tak od strany 4 😉
Ja by som poradila, ale nechce sa mi to zasa cele tu vypisovat znova a znova 😉
Pekny vecer.

zmrzka1
27. nov 2008

macka--no moj priatel je anglican preto som spomenula tu dvojitu narodnost 😉
no a mne to preto nie je az tak jasne lebo niekto pise ,ze mas narok a niekto ,ze nie tak mam z toho chaos ☹
a nevies kolko je prispevok tu? na slovensku ma byt od noveho roku 24000 ,- vcera davali na sr v spravach nove info 😀

jarka82
27. nov 2008

Ahoj baby ja by som sa tiez chcela zapojit. Ja tu nepracujem vi Irsku ale moj manzel ano rodit budem tu a tiez by ma zaujimalo ako to je doma s tymi prispevkami niekto hovori ze mame narok a niekto nie ate niektora s tym skusenosti? ja som tu len s manzelom roka staram sa o nasho syna a domacnost a teraz cakame dvojicky tiez by ma zaujimalo baby neviete ako to je tu s prispevkami pri narodeni? kolko a ake sa dostavaju neviete mi poradit?,ci dostanem vsetko x alebo len raz ako ostatne maminy? dakujem za vase nazory.

amik
27. nov 2008

ahoj eliem.velmi si ma nepotešila.to som si s tou vypovedou pekne pos....ale dakujem ti aj tak.no ešte stale dufam,ze sa to nejako da.to automaticky ked dam vypoved tak stracam narok na matern.allowance?mne uz z toho šibe.a ani tebe nezavidim.nuz musime si zvykat ako to na svk funguje ze ta v 7.m poslu na pohovor.drzim ti prsty.a este sa chcem opytat ci si ziadala o matersku alebo mater. all. a kedy si dala vypoved a tak.popis viac ak mozes.dakujem
macka23
ahoj macka.dik.všetko som si prečitala.len škoda ze nie skor,ja totiz uz na tyzden odlietam.ani nahodou som nevedela o tych tlačivach E......Len dufamze ak niečo,tak to asi budem musiet vybavovat zo Slovenska.Tak zatial

macka23
27. nov 2008

zmrzka,
no moj manzel je slovak 😉 tak v tom ti neviem poradit, a prispevok v anglicku tiez nemam paru, my sme to ani neriesili, hned sme vedeli ze pojdem rodit na svk.

amik,
ale ak si dala vypoved, a chces sa prihlasit doma, tak ziadny E formular uz nepotrebujes, ale tym padom nemas ziadny narok na matersku, na svk musis byt poistena 270dni alebo tak nejak, ale to by si mohla vykryt nejakym formularom, ktory vydavaju tu, ako potvrdenie, ze si tu pracovala a platila si nieco ako nemocenske.
Skus sa pozriet tu:
http://www.pohyby.co.uk/component/option,com_kb...

Tak asi tak....

sophie1981
28. nov 2008

caute baby....pisete a pisete....s tymi papiermi...no dufam, ze nam to vsetkym vyjde...ale ked si spomeniem na tu slovesnku birokraciu, niekde v kutiku duse sa aj tak zmierujem s tym, ze bude tam kopec problemov a nakoniec ostaneme len na rodicovskom prispevku... 😀 ...ale to uz bude asi len slovenska realita....ok, nemyslim negativne a le pozitivne... 🙄 ...hura dnes je piatok......a konecne vikedn..moj plan??...valam sunky a hlavne chrbat.... 😅 ..padam do prace zatial sa drzte....paaa

macka23
28. nov 2008

sophie,
no ty si teda super optimistka :D
Ja si myslim, zze ta papierova birokracia je vsade...aj v anglicku...aj tam sa caka, musis tam vyvolavat a otravovat, a kolkokrat ani nemaju paru o tom ze co chces 😠
Ja som doma takmer tri tyzdne, a uz ani neviem kedy je aky den 😀 takze vikend nevikend, sunky valam viac menej stale 😀

eliem
28. nov 2008

skuste si vazne vsetky precitat otom na strane 4,tam to macka poriadne rozpisala,ale podla seba viem ze ak v zahranici neostanes az do materskej tak nemas narok nanic!!

zmrzka1
28. nov 2008

macka--ja som s tym valanim podobne ako ty a ty si tu teraz v gb? a kedy letis spat ?myslim na slovensko ked chces tam rodit a mas vybavene to povolenie od midwife?da ti ho vobec sak vraj to nechcu davat?!?!? 😒

macka23
28. nov 2008

Zmrzka,
ja som uz skoro tri tyzdne doma.
Neviem ake povolenie mas na mysli, ale my sme hned vedeli, ze chcem rodit na svk, a midwife sme to povedali, a nebol s tym ziadny problem. Ja som si len vybavila tie formulare a papiere co k tomu budem potrebovat a uz si vegetim veselo doma. A samozrejme cakam na manzela, ktory pride o 2 tyzdne 😀

zmrzka1
28. nov 2008

macka23---a kedy si letela na slovensko?
papiere na porod? ci iba tlaciva od midwife koli prehliadkam?
potom planujes letet spat do gb?
neviem ako stare babatka mozu letet>?

macka23
28. nov 2008

zmrzka,
letela som v 28.tyzdni, potrebovala som na to list od GP - fit to fly.
Samozrejme som na vybavenie potrebovala viac, treba riesit poistenie cez E112, aby som nemusela za porod platit a podobne...ale to vsetko sme uz pisali par stran dozadu, ze co vsetko asi treba.
Ja sa uz do uk nechystam vratit natrvalo, len v lete, ked mi skonci materska, pojdem ukoncit vsetky papiere a neviem co vsetko este treba, a ostanem s babom doma asi do jeho 3 rokov.
Myslim ze babo musi mat najmenej 4 tyzdne, citala som to myslim na stranke leteckej spolocnosti, ale to sa asi treba spytat aj lekara.

zmrzka1
28. nov 2008

macka...a do ktoreho mesiaca sa moze letet?moj lekar mi povedal ,ze mozem aj na poslednu chvilu a ze on si nemysli ,ze to moze neako poskodit plod...dokonca pozna zenu ktora letela az po prasknuti plodovej vody ,ale to uz je extrem!!!

macka23
28. nov 2008

Zmrzka, to co povie lekar nie je az take podstatne 🙂
Dolezite je ake predpisy ma spolocnost cez ktoru chces letiet.
Bez papiera od lekara mozes letiet do 27. tyzdna. Potom uz mozes letiet len s akymsi potvrdenim, ze si fit to fly,
a mam pocit, ze po 35.tyzdni ta ani nevezmu na palubu lietadla. Teda aspon SkyEurope. Najdes to na ich stranke, ale napriklad Ryanair maju myslim do 28.tyzdna a dalej neviem. Ja uz by som sa bala letiet v takom vysokom stadiu tehotenstva. 😕

sophie1981
29. nov 2008

caute no ste popisali... 🙂
zmrzka, so sky mozes letiet ako pise macka do 27 ryanair do 28tt ale musis mat doklad, kde mozes zdokladovat presny termin porodu, potom uz len s potrvdenim od doktora ze si fit a sa mi zda ze ako pise macka po 35tt uz nechcu brat...a babatko ja som pocula ze az od troch mesiacov koly vyvijajucim sa usnym bubienkom a tlakom v lietadle...
ja pojdem domov v nejakom 32tt ale na lietadlo by som si uz asi tiez netrufla....aj ked ani autom to nebude ziadna slava, ale manzelovi som vravela, ze aj ked potrva cesta 3 dni domov, tak nevadi,....ale pokial moj stav dovoli, tak by som chcela vyrazit skoro rano, okolo nejakej druhej-tretej, nech na prom dorazime o tej stvrtej a tam sa zdrzime hodinu 40, to znamena ze za vodou by sme mali byt o nejakej 6...co sa uz pomali zacne zvidnievat(ja neznesiem cestovay po tme a v noci, francuzko, beglicko, to je otazka nejakych 2 hodin, no a potom nekonecne nemecko.....snad do prahy by sme mohli dojst ku veceru a tam by sme asi aj prenocovali, dalsi den domov.....to by sa dalo...ak by sa zadarilo prejst viac, tak by som sla do BA a prespali by sme u sestry...no este zvazujeme kadial ist....cez cesko to uz mame odskusane, takze vieme co nas caka a hlavne ta brnenska dialnica co je asi ako polna cesta...alebo to skusime cez rakusko, alebo polsko...este zvazujeme....pisala som s babou co cestovala autom v 36tt a vravela ze v pohode...prestavku mali kedy chcela a zvladla to...tak dufam ze zvladneme aj my.. 😀

wild.horses
29. nov 2008

ahojte,

my zvykneme cestovat raz az 2 razy rocne autom. Nikdy sme nesli cez Cechy, ale vzdy cez Rakusko a uz to ani menit nebudeme. Dialnice tam su v pohode, aj ked vzdy nam cestou rakuskom prsi alebo je aspon hmla :}
drzime palce.

evicka83
29. nov 2008

Ahojte 😉 ja zijem v Irsku,som 20tyzdnov tehotna.No nemala som to prve 3.mesice lahke ale moja GP bola a aj je uplne super.Baby ktore tu uz rodily v tej istej nemocnici kde sa chystam aj ja tak to na 100% chvalia ze je to tu ovela lepsie ako na slovensku tak som zvedava.Dufam ze vsetko dobre dopadne.Najviac sa bojim tych vybavovaciek okolo toho po porode ale snad sa to da zvladnut.A vam baby prajem aby vsetko dobre dopadlo a nebojte sa zvladneme to 🙂

kackabrcka
30. nov 2008

ahojte kocky je tu nejaka kocka co rodila v nemecku a zije tu ? brcka 🤐

sophie1981
30. nov 2008

wild.horses, my mse cestu auto,absolvovali len raz...teraz v septembri, ked sme sli sem.....vybrali sme sa tak ako chodi student agency bus, keze tu cestu sme ako tak poznali....ale ti poviem ze od prahtu prehresila na cesku dopravu.....ta ako po roli, tak chcela by som sa tomu vyhnut...nieze mitie paneli vyvolaju kontrakcie a porodim... 😖 ...cez rakusko mi radi ist vela ludi.....tak to musim skusit hodiy do gps....najkratsiu cestu nam ukazuje cez polsko, kedze sme od tatier...ale tam sa tiez bojim ciest, v akom stave budu...a este aj to, ze tam je to viac hornate, cize vacsi predpoklad poladovice a snehu...asi to supneme cez to rakusko.... 🙂

Evicka, blahozela, vies co to bude???/....ja si nemyslim, ze co sa tyka porodov je to tu zle...sice je podla mna nebezpecne, ze rodiacu zenu nechavaju doma pokial kontrakcie niesu kazdych 5 minut....a nekontroluje dietatko na scane pred porodom ze ako je pupocna snura.....ale to su len dve veci....ja sa najviac bojim jazyka, ze v tom strese sa nebudem mohla na nic sustredit a ak by nahodou bolo nieco zle z dietatkom, aby som rozumela ze co sa deje.....doma je doma...ale je jedno kde rodis, ak mas mat porod lahky, lahko odrodis tu ci tam..ja som na nemocnicu, ktoru mam pisanu v pripade rizika na porod pocula aj dobre aj zle....tak neviem co si mam vybrat... 😝 ale aj tak podla mna ked raz je ten porod komlikovany, tak sa trapis tu ci doma, ak lahky tak to vytisnes lahko aj tu aj doma... 😀

kackabrcka
30. nov 2008

caute koceny je tu nejaka kocka co rodila v nemecku ?

diky kata

sophie1981
30. nov 2008

ahoj kacka....ja som z LOndyna, ale kedze pred porodom pojdeme domov cez nemecko, nikdy nevies....mozno porodim aj tam... 😀 😀 😀