Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

evkabri
12. jún 2009

Ahojte kocky! 😉 citam si tu,co pisete o tom formulari E 112 a je to aj moj pripad,tak sa vas chcem opytat,ze kde vlastne si mam poziadat o jeho vydanie a co viac budem potrebovat k tomu aby mi ten formular vydali a ako dlho vlastne budem cakat na jeho vystavenie.Dakujeme vam veeelmi pekne za odpoved. 🙂 🙂 🙂

janahad
16. jún 2009

ahojte, dufam,ze mi sem este niekto napise,precitala som si to tu,ale aj tak, budem rodit tu v uk a chceme s priatelom vybavit rodny list a aj aspon zapisat do pasu,alebo teda aj pas pre dieta,kto ma uz s tym skusenosti,... nie sme manzelia,staci ak to pojde sam vsetko vybavit? dieta bude mat moju trvalu adresu n sk a jeho priezvisko.......potrebuje len prelozeny rod.list,co dostanem pri porode? / za tie 3mes.sa da vybavit aj pas ,alebo len rodny a potom zase cakat na pas, mam termin na 2.dec. moze byt skor moze byt neskor,ale budu tam aj sviatky a chcela by som stihnut este aj doma ten bonus na ktory mam zevraj pravo....

hathor1231
16. jún 2009

janahad,
ja osobne nemam skusenosti, ale podla toho,co viem si musite pre rodny list ist spolocne,pretoze nie ste manzelia a musite to podpisat obaja. rodny list (overeny a prelozeny) zanesies osobne na ambasadu do londyna a vybavis drobcovi zapis do matriky slovakov narodenych v zahranici a pas. musi mat vlastny. nato sa caka asi do 6m, takze treba vybavovat co najskor...
ja som 34tt,takze ti dam echo, budem to mat obehane a nie len odpocute 😉
kde si? ja v birminghame v uk....
http://www.echomagazin.com/sk/clanky/prakticke_...
skus si sem kliknut...
a s tym bonusom na prvorodene som si nie celkom ista,ci mas nan narok,ak dostanes SSGrant (500libier), pretoze si uz prevzala prispevok v inej krajine (rovnako ako s materskou)...

zuzube
28. jún 2009

ahojte mamicky,
o tyzden sa chystame na slovensko a mala pije tu v irsku mliecko COWandGate.....tak neviem, ci mam kupit tu a doniest domov, alebo to iste maju na svk...neporadite mi?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dovenka
29. jún 2009

?????????? Vie mi niekto poradit ci mam narok na prispevok pri narodeni dietata a na rodicovsky prispevok, ked sa momentalne nachadzam mimo EU, na Slovensku si neplatim zdravotne poistenie a rodit budem na Slovensku. Docitala som sa, ze musim byt poistena min. 12 mesiacov pred porodom na SK alebo v ramci EU. Budem mat narok na nejaky prispevok pri narodeni a prve mesiace? ???????????

ester161
1. júl 2009

ahoj dovenka,,
no ja mam nieco podobne,,ale planovala som to.takze nejak s prispevkami ani nepocitame.
rodit budes na slovensku?? ale poistovnu si vobec neplatis?? mala by si aspon nieco teraz zacat platit ako samolpatca.je to takych 27eur,mesacne.neviem si predstavit ze ti daju platit porod.a pobyt v nemocnici.
my sme sa pristahovali po 10r.z rima.hned som sa dala poistit.
nesla som na nijaky iny urad>(koli prispevkom) kedze otavrame s.r.o
myslim ze nebudeme mat narok na nejaku matersku(aspon ja nie) neplatila som si socialnu..ani poslednych 270dni.taka je lehota.
ja zase neviem,,ako na to...kedze my niesme este m,anzelia,,mojmu partnerovi som vybavila trvaly pobyt..
a male cakame na koncom septembra zac.oktobra.co mam vlasten kde vybavit.na matrike.koli otcovstvu.a priezvisku.nechcem s pripojkou slovensku bozechran!!
ale neverim ze ti zase nedaju nijaky prispevok..to neexistuje.ty sa nachadzas mimo EU..ale rodis v blave..hm
zlozite-))
trebalo by ti napisat do nejakej poistovni.tam ti urcite daju vediet.

tundilici
9. júl 2009

Ahojte maminy!
My zijeme v Severnom Irsku, takze je to este o nieco horsie, lebo to nemame ambasadu...
Ale, zistila som tolko, ze najrychlejsie sa da vybavit pas doma - pomocou starych rodicov, ktori nato maju pravo.
Cize, poslem maminke anglicky rodny list, ktory musi byt sudne prelozeny s apostilom, ona to odnesie na matriku a uz len cakat treba...udajne 8-9 tyzdnov momentalne. Ked je hotovy rodny list, ona mi to posle spat a mi sa s mozeme vybrat na ambasadu do Dublina vybavovat pas - dalsi mesiac - udajne.

marfuska11
23. júl 2009

ahojte maminy,
neviete mi poradit ako to je s materskou v uk? ake su podmienky to dostat, a ci ked sa vratim jedneho pekneho dna na nase krasne slovensko ci aj tam budem mat narok na nejake davky?
dik

wild.horses
24. júl 2009

marfuska11... o materskej z UK tu bolo uz dost popisane. Skus paragrafy a tam socialny system v uk...

miska2220
2. aug 2009

ahojte mamicky,ste niektora ztalianska alebo pripadne konkretne zjuzneho tirolska?

skrabulka
5. aug 2009

ahojte buduce maminky, dnes rano som si robila pregnancy test, vyslo mi ze som v 1-2 week. Sme taky stastni, pokusali sme sa par mesiacov a uz som sa aj zacala bat, ze sa nam to nepodari...sice este nie je nic iste, na buduci tyzden sa objednam u GP.
Budem tu teraz pravidelne, tak dufam, ze sa co najviac dozviem, chcem rodit tu v Anglicku, uz sme tu s manzelom vyse dvoch rokov.

mzuzka
7. aug 2009

ahojte, mozno vam to pomoze

Podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa sú:

*
narodenie dieťaťa,
*
trvalý pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.

Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa na to isté dieťa vzniká iba raz.

Ak sa súčasne narodí viac detí, nárok na príspevok pri narodení dieťaťa vzniká na každé dieťa.

Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe, ak

*
pred uplatnením nároku na príspevok pri narodení dieťaťa dala privolenie na osvojenie dieťaťa alebo
*
dieťa bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu alebo príslušného orgánu alebo dieťaťu bola nariadená ústavná starostlivosť právoplatným rozhodnutím súdu.

Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe (matke), ak po pôrode bez súhlasu ošetrujúceho lekára opustila dieťa v zdravotníckom zariadení.

Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe, ak sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.
Uplatnenie nároku

Oprávnená osoba si môže uplatniť nárok na príspevok pri narodení dieťaťa na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušnom podľa miesta jej trvalého pobytu.

Oprávnená osoba uplatňuje nárok na príspevok pri narodení dieťaťa podaním písomnej žiadosti -common- ikonka WORD.

Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa potvrdzuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta narodenia dieťaťa.

Ak sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky a v čase podania žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa dieťa nemá vydaný rodný list oprávnená osoba priloží k písomnej žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného obdobného dokladu o narodení dieťaťa oprávnenej osobe - matke.

Výška príspevku

Od. 1. septembra 2007 je príspevok pri narodení dieťaťa na jedno dieťa 151,370 € ( 4 560 Sk ).

Ak sa súčasne narodili dve deti alebo viac detí a dve z nich sa dožili 28 dní, zvyšuje sa príspevok pri narodení dieťaťa o jednu polovicu uvedenej sumy na každé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní.

Uvedenú sumu môže k 1. septembru kalendárneho roka zvýšiť nariadenie vlády Slovenskej republiky.

mzuzka
7. aug 2009

potom je tu nasledna davka

Podmienky nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

Podmienky nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa sú:

*
splnenie podmienok nároku na príspevok pri narodení dieťaťa a
*
narodenie prvého, druhého alebo tretieho dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

Nárok na príplatok k príspevku na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom pôrode, druhom pôrode alebo treťom pôrode súčasne narodí viac detí, nárok na príplatok k príspevku vzniká na každé dieťa narodené z týchto pôrodov, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

Nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa nevzniká maloletej matke, ktorá nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti zákona o rodine.

Nárok na príplatok k príspevku nevzniká oprávnenej osobe, ak sa od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine. Za účasť oprávnenej osoby na preventívnej prehliadke podľa prvej vety v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti tejto osobe v ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Nárok na príplatok k príspevku pri narodení druhého dieťaťa alebo tretieho dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe, ktorej rozhodnutím súdu aspoň jedno z detí narodených pred narodením druhého dieťaťa alebo tretieho dieťaťa

a) má nariadenú ústavnú starostlivosť alebo uloženú ochrannú výchovu,

b) je zverené do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča alebo do pestúnskej starostlivosti,

c) je osvojené alebo je v starostlivosti budúceho osvojiteľa,

d) je zverené do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorú určil súd nariadením predbežného opatrenia,

e) je v osobnej starostlivosti poručníka.

Nárok na príplatok k príspevku na druhé dieťa alebo tretie dieťa nevzniká, ak sa dieťa narodilo pred 1. januárom 2009.

Uplatnenie nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

Oprávnená osoba si môže uplatniť nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušnom podľa miesta jej trvalého pobytu.

Oprávnená osoba uplatňuje nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa podaním písomnej žiadosti -common- ikonka WORD.

Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa potvrdzuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta narodenia dieťaťa.

Ak sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky a v čase podania žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa dieťa nemá vydaný rodný list oprávnená osoba priloží k písomnej žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného obdobného dokladu o narodení dieťaťa oprávnenej osobe - matke.

Výška príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa je

20 440 Sk ( 678,490 € )

Uvedenú sumu môže k 1. septembru kalendárneho roka zvýšiť nariadenie vlády Slovenskej republiky.

lenkam2
16. aug 2009

Ahojte.
Som tu po prvykrat a chcela by som sa informovat, kto ma skusenosti s vybavovanim apostila anglickeho rodneho listu v Miltom Keynes. Nemozem najst adresu toho uradu v Milton Keynes. Ak je tu niekto, velmi pekne prosim o pomoc.
Inak prajem vsetkym pekny dnik. 🙂

paveljarka
9. sep 2009

Ahojte baby , volam sa Jarka a potrebovala by som od vas poradit , zijem v Londyne , pracujem ako nanny , zistila som , ze som asi tehotna , nepoznate tu v Londyne niejakeho slovenskeho gynekologa ?
zijem tu s priatelom a chceme tu ostat este niejakych 5 rokov , kedze ako nanny part time nezarobim vela , chcem sa vas opytat na ake prispevky mam narok pocas tehotenstva a po porode ?
Mam narok aj na house benefit ?
Dakujem za rady.
paveljarka

sz.zuzana
22. sep 2009

Ahojte.Ja by som chcela rodiť v Maďarsku.Vie my niekto poradiť že aké papiere mám pred a po porode vybavyť?
Ďakujem

mariannna89
12. okt 2009

Ahojte baby! nemate niektora skusenost s rodenim v Spanielsku?moj muz tam zije,nieje slovak a chcela by som tam ist rodit aj kvoli vyske materskej.tam je vraj podstatne vyssia.a neviete nahodou,ze ked babo bude mat spanielske obcianstvo,ze ci na slovensku budem musiet vybavit sl.rodny list ,aby mohlo mat zadarmo zdr.poistenie? ci to potom by malo dvojite obcianstvo. poradte ak viete niekto.vdaka

adrica6
15. jan 2010

Ahojte, chcem len pridat svoje skusenosti ohladom planovaneho porodu na Slovensku. Pracujem v Anglicku styri roky, pre posledneho zamestnavatela dva roky. Som tehotna 16 tyzdnov a rozhodli sme sa, ze rodit pojdem na Slovensko. Prave som telefonovala do NHS na Overseas healthcae team, kde mi celkom pekne poradili, co mam robit, aby som za porod a vsetky vysetrenia doma neplatila, pretoze poistne si platim tu a je protizakonne platit si poistenie v dvoch statoch sucasne. Takze, ak ste sa niektora rozhodla ist planovane porodit do krajin EEA, budete k tomu potrebovat an European Health Insurance card (EHIC) na rutinne lekarske vysetrenia, ako budu navstevy gynekologa a poporodna starostlivost a formu E112, ktora Vam pokryje samotny porod. Na ziskanie tychto dvoch, je potrebne napisat list na : OVERSEAS HEALTHCARE TEAM (NEWCASTLE), ROOM TC 001, TYNEVIEW PARK, WHITLEY ROAD, NEWCASTLE UPON TYNE, NE98 1BA. Telefonne cislo tam je : 0191 218 1999. V liste treba vysvetlit, preco ste sa rozhodli o starostlivost mimo UK a prilozit potrebne informacie: a) MATB1 certifikat alebo list od Vasej midwife alebo GP, v ktorom bude poukazany Vas termin porodu. b) Vase NHS cislo alebo national Insurance number. c) Vas datum narodenia, plna anglicka adresa, narodnost, a datum vycestovania. Bude treba zdoraznit, ci sa planujete do Anglicka vratit spat, alebo nie. Podla mna, je vzdy lepsie povedat, ze ano, aj ked to neplanujete. A tiez im tam treba napisat, ci uz ste krajinu opustili a pisete napr. zo Slovenska. Tato E112 -tka ma platnost este 15 tyzdnov od terminu porodu.
Takze, to by bolo ohladom preplatenia porodu. Dalsie info, ktore mam : matersku budem poberat po dobu jedneho roka z Uk, nezalezi na tom, kde ste porodili, jednoducho zamestnavatel je povinny ju Vam platit. po skonceni materskej z Uk, budete potrebovat papier od zamestnavatela, od kedy do kedy ste tuto matersku dostavali a s tym sa pojdete nahlasit doma na poberanie rodicovskeho prispevku, ktory budete poberat dalsie dva roky. Takisto, mate narok na ten 25 tisicovy prispevok a opat je jedno, ci by ste rodili doma na Slovensku, alebo kdekolvek inde na svete, raz mate trvaly pobyt na Slovensku, mate nan narok. A to je asi tak vsetko, pokial ste na Slovensku, rodinne pridavky Vam vyplaca SVK. Hadam, to mam vsetko spravne. Ak nie, prosim, doplnte mi niekto info. Vdaka.

whitejasmine
21. máj 2010

chcem sa opytat, apostilu mi vydaju na rodny list na pockanie, ked si tam pridem osobne?Prosim odpoved, surne

gabika_83
21. máj 2010

apostila je na pockanie, aspon taka je moja skusenost

bonaquaba
1. jún 2010

Zdravim Vas,
chcem sa spytat ako je to s porodom v Norsku, kedze ste tam rodili. Pisali ste, ze nejake formulare ste vypisovali do slovenskej poistovne, ja vobec neviem ako to funguje. Pracujem momentalne na Slovensku aj ku gynekologicke tu chodim, ale chcela by som ist rodit do Norska, cize ked uz budem na materskej dovolenke tak by som isla do NOrska, pretoze manzel tam pracuje a musim sa tam poistit, kedze tam nepracujem alebo ako to funguje a ako prebieha porod, ako dlho ostavam v porodnici ked sa dietatko narodi. Za informacie vopred dakujem.
s pozdravom
salkova

lola24
17. júl 2010

zdravym vas vsetkych,,pisem tu prvy krat, mam 24 rokov a som v asi zhruba 6tom tyzdni,,som vo svedsku a nemam ani ponatia,ako to tu funguje,vzhladom k tomu ze si nie som ista ci si to dieta chcem nechat by ma zaujimalo ci by malo to dieta svedske obcianstvo ak sme obaja slovaci,a porodila by som vo svedsku,,,a ko to vlastne funguje,,,za radu vopred dakujem.pekny den

lola24
17. júl 2010

@shela ahojky,,citala som tvoj komentar,ja som tiez vo svedsku-v stockholme a som v zhruba 6tom tyzdni,,a nemam ani ponatia ako to tu fuunguje s mamickami,a ci by dieta ak by som sa rozhodla nechat si ho malo svedske obcianstvo ak sme s priatelom slovaci,,,ja som tu zhruba pol roka,ale takuto situaciu sme vobec neplanovali,,,za radu ti vopred DAKUJEM 🙂

mirkatumka
4. aug 2010

Ahojte holky...len ohladom toho formularu E112 ak ste sa rozhodli rodit na slovensku...
ja cakam uz asi 3 tyzdne len za potvrdenim od GP-ho,aby mi napisal papier so vsetkymi mojimi udajmi ohladom tehotenstva...aby som potom ten papier mohla poslat na Overseas healthcare team,aby mi vydali ten certifikat E 112..
akosi sa stale nemozem dockat...kazdy den tam vyvolavam...dnes som volala na slovensko do porodnice ci ho potrebujem...povedali mi,ze staci ak pojdem rodit na euro preukaz....tak som rada a hned som kludnejsia...
-pisem len preto,aby ste sa vyhli zbytocnym starostiam...
my za 5 dni letime na slovensko a este nemam ani potvrdenie od GP-ho,ze mozem lietat...a cakam nan 2 tyzdne...
ja osobne tu dobre skusenosti nemam...
to su len moje skusenosti...
prajem pekny dnik 🙂

forever
9. okt 2010

Ahoooj ja som ten isty pripad ako ty.Pracujem uz dlho v Anglicku a teraz som tehotna a chcem ist porodit na Slovensko a viem ze treba ten formular e 112,chystam sa napisat ten tyzden list a poslat,len neviem ci na tu adresu co si ty napisala,lebo kamoska mi povedala ze to mam zlu adresu,ze to mam poslat do londyna,ta teraz neviem a mozem sa ta opytat ako dlho si cakala za e 112,lebo o 3.mesiace mam termin 2.1.2011.Zatial ti dakujeeeem
@adrica6
@adrica6

evitka82
25. nov 2010

@adrica6 ahojte baby!!!no presne toto som potrebovala vediet!!!!!!my sa len snazime otehotniet ale este tu ostavame aspon do juna preto sa chcem opytat este ze ked neplanujeme prist naspat nebudu s tym robit problemy?????ako si mam vybavit ten eu preukaz kedze budem stale zamestnana v uk ale rodit a chodit na prehliadky budem na sk????kde sa to vybavuje?v anglickiu som a pracujem na full time od oktobra 2009.dakujeeeeeeeem 🙂

ella_rebecca
3. jan 2011

@adrica6 Ahoj Adrica6, velmi ma potesil tvoj prispevok, aj ked je uz skoro rok stary, velmi si mi pomohla. Ja pracujem a zijem v UK 3 roky a 3 mesiace, som v 18 tt a rozhodla som sa rodit na SK. Ale potrebujem si tu vybavit vsetky potrebne nalezitosti, aby som na SK nemusela platit za porod a veci s tym suvisiace. Hned sa do toho vybavovania tlaciva E112 chcem pustit, kedze som citala ako dlho to tu v UK trva. Adrica6, velmi by si mi pomohla keby si mi poslala vzor toho listu v anglictine, ktory im mam poslat. Kedze moja hovoriaca anglictina nie je zla, ale s pisanim to mam horsie. Mas este vzor toho listu ??? Velmi pekne ta prosim, ak sa da poslat, budem netrpezlivo cakat. Dakujem za odpoved.

macka23
6. jan 2011

@ella_rebecca
neviem ci si citala celu diskusiu, ale od 3. strany sme je to tu podrobne 🙂

https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/zijem-v-zahranici-mate-skusenost-s-papiermi-po-porode/

ja ked som pisala ten list kvoli ziadosti o E112, bolo to len v bodoch presne odpoved na ich poziadavky, ziadne obkecavanie jasne a strucne 🙂

ale MATB1 dostanes az nejako v 20tt od midwife 😉

http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/p...

Drzim palce 🙂

stardust
6. jan 2011

Ahojte, ja moc na tie pravnicke veci a paragrafy nie som, ale chcela by som vediet, co pre mojich synov presne znamena, ze narodenim ziskavaju slovenske obcianstvo. Bude im to niekto kontrolovat, ked sa jedneho slnecneho dna rozhodnu usadit sa v krajine, kde sa musia zbavit svojich predchadzajucich obcianstiev? Obaja su narodeni v Nemecku, maju nemecke obcianstvo, slovenske rodne listy vystavene nemaju.