Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

jankando
10. jún 2008

AHOJ denili...ja sice nezijem v irsku, ale v anglicku, ale dobra tema, tak sa zapajam.. 😉 ja tiez este par rad potrebujem ako to tu chodi..no...co ti mozem povedat, tak ono to nie je jednoduche..ale to snad mozno ani u nas doma nie je.. 😉 ja uz zacinam nieco riestit, ale neviem, ci je to rovnake tu ako i v Irsku
drzim prsty..
snad sa niekto ozve i tebe i mne.. 😉

dadulienka2404
11. jún 2008

ahojte ja sice este nezijem v zahranici ale ked sa narodi maly tak mozno po mesiaci dvich by sme tam chceli ist aspon na rok.ja tam mam sice rodicou cize zatial ku nim ale urcite nebudu vediet ic o lekaroch pre male deti a tak..tak neviem rozmyslam ze co ma tam caka.ale asi sa budem musiet pytat niekoho kto tam s babom uz bol.ja len zvazujem ci ist ci neist.mam z toho aj trosku strach 😒

jankamamka
11. jún 2008

ahojte babulky.Ja som pred2 a pol rokom rodila v Londyne.Pracovala som ako au pair.Jedinou podmienkou ked som ostala tehotna a ako au pair som nemohla platit dane bolo prihlasit sa k obvodnemu lekarovi/GP/.Ten mi pomohol vyplnit tlacivo NHS.poslali sme to do centra NHS a odtial mi poslali zdravotnu karticku.Potom som isla do nemocnice na vysetrenia suvisiace s tehotenstvom,kde ma zaevidovali a urobili mi vsetky mozne vysetrenia v tt.Chodila som do tejto nemocnice /statnej/ na vysetrenia pocas celeho tt.Rodila som cisarskym v epidurale.Karticku ktoru mi v NHS centre vystavili plati na bezplatne osetrenie matky do 1.roka dietata a pre dieta do 12.roku zivota.Akurat treba absolvovat vsetky povinne ockovania a prehliadky u detskeho lekara.Po porode sme s priatelom museli ist na slovensku ambasadu,kde musel dat otec suhlas s priezviskom dietata/ nie sme manzelia/.Museli sme ist na matriku v obvode v ktorom sme byvali a tam nam vystavili angl.rodny list.S tym sme potom sli opat na slov.ambasadu a oni potom posielali kopiu rodneho listu na slovensku matriku v Bratislave,kde nam vystavili slovensky rodn7 list.Na slov.ambasade nam vystavili aj jednorazovy cestovny pas,kedze sme sa o par mesiacov vracali natrvalo na Slovensko

jankando
11. jún 2008

Ahoj Jankamamka....
no tu karticku z NHS mam, tak som nic nevybavovala...ja chodim ku svojeje midwife..ktora mi nejak nie je sympaticka, ...no ale ked ma raz tak chytili bolesti tak som tiez sla do nemocky statnej na maternity unit a tam su zlate tie midwifes.. 😉 no moja, kde chodim nie je taka mila.. 😠
a jani este sa chcem spytat, ake dokumenty ste potrebovali kedze nie ste rodicia zaregistrovat babatko tuna na matrike? ja neviem ako to my urobime.. 😠

olivka_zlatko
12. jún 2008

caute baby,pripajam sa k vam. aj ja zijem v UK a chystam sa na buduci tyzden tiez za doktorom so spravou, ze som tehotna. tiez neviem co ma caka:( som veeelmi zvedava, my sa ale chceme vratit na slovensko na matersku dovolenku a rodit doma. mne sa to zda lahsie, a materska by mi mala chodit na ucet tu v anglicku. Jankando, kde byvate? my v Bristole

jankando
12. jún 2008

Ahoj olivka-zlatko..
no my sme v Bradforde...neviem ako daleko sme od seba, ale asi daleko.. 😠 my ostavame tuna...i ked sem tam mam naladu odist domov a tam porodit..ale zase vsade to ma svoje vyhody i nebyhody.. 😉
no poviem ti aka ja som bola sklamana, ked som isla lekarovi oznamit , ze som tehu..vies, sak nie som kazdy den tehu, tak neviem co dalej a co sa robi a tak sme rychlo po zisteni sli k gp a ten na mna, ze co stresujem... 😨 no t si ma mala vidiet vtedy jaka som zarazena ostala...on mi dal tie vitaminky..folic acid...a ze cakaj doma na list..tak som cakala az do tretieho meisaca, kedy som mala prvy appoitment u midwife a prvy utz... 😀 😀
no ale nechcem ta znechutovat...u mna to bolo take..snad k tebe budu milsi...

xena22
12. jún 2008

Zijem v irsku a dnes som si robila test a som tehotna,tiez neviem co a ako dalej,asi sa spytam kamosky,ta je uz asi v 10tom tyzdni,kazdopadne je to tu divne 😀
Ona ked isla k lekarovi,ze je tehotna,tak jej akurat tak podal ruku,ze CONGRATULATION!
Sestricka jej vzala krv a z miestnej nemocnice jej prisiel list,ze ma prist na sono a datum bol kdesi az v 22tt,takze leti domov aspon na ultrazvuk.Ja neviem,letim domov az v auguste a to sa mi zda prili neskoro na prve sono a ja som po dvoch cisarakoch,urcite sa budem pytat skor,snad ma nevysmeju ,ze stresujem 😖

Denili ty si v severnom irsku,tam by mali byt podmienky ako v UK...teoreticky,,,,nie?

denili
autor
12. jún 2008

Ahoj XENA,ja si myslim,ze podmienky su rovnake,tak ako v Irsku,tak aj v Severnom a aj v Anglicku.A to,co ti hovorila kamoska,je pravda,ja som to tiez zazila,ale lekari su tu velmi mili,fakt.

jankando
12. jún 2008

no aby ..mili.akomili..napr. moja midwife vobec nie je mila..robi svoju pracu a nic osobnejsie..teda ziaden usmev nic...to ma tak odraduje...prosto si robi svoju pracu ako na vyrobnom pase..a rychlo ...
no ale v nemocke sa mi paci..tam su zlati...

xena22
12. jún 2008

Je mi jedno ci budu mili,hlavne nech je vsetko ok a neviem ci je v irsku nieco ako midwife,,,,co to konkretne je?Viem ,ze nejake zienky po porode chodia na kontroly domov pozerat babo...ale pred porodom?To su nejake specialne sestricky?To sa k nim chodi kam?Na stredisko?No aspon ,ze sa tu mozem poradit,inak fajn,ak chytnem nejaku semetriku a este ked zahlasim svoju vahu 😀 jeeezis,snad nieco zo zaciatku zhodim 😖

jankando
12. jún 2008

a tuna sa chodia 2 x na utz...v 12 tt a v 22 tt tusim..no ale vraj sa da vybavit i sukromny utz..ak si zaplatis...
ja mam ted za sebou i test na cukrovku a brali mi ted krv aj ci mam dostatok zeleza.....
a triple test robia tuna, ale ja som si ho doma dala robit..tiez som doma bola na utz...lebo sa mi zda malo len dvakrat...

denili
autor
12. jún 2008

A ty planujes tu ostat a rodit?ja ano,ale neviem,ako je to potom s papierovanim,hoci je to este daleko,ja mam termin v decembri,a ty?

denili
autor
12. jún 2008

Jankado,aj mne uz robili tie iste vysetrenia a co sa tyka ultrazvuku,mas pravdu,je to tak.Kedy mas termin?

jankando
12. jún 2008

xena22..midwife je ako u nas porodna babca napr....
tu to funguje tak , ze cele tehu chodis k nej, alebo niektore vraj chodia k tebe domov..ja musim chodit k nej...raz za cas...ona ti dava appoitmenty.. 😉 a ona je s tebou i pri porode..teda ona ta vraj i odrodi.. 😉 teda ty si mozes vypisat do porodneho planu mena tych, ktori ti bude asistovat pri porode

jankando
12. jún 2008

denili...no ja mam na 31.08.2008....a ty?

jankando
12. jún 2008

xena22..
no a po porode este asi 2 tt chodi za tebou domov kontrolovat babco a jeho vahu a tak...a pak vraj , takm i vysvetlovali chodi nejaky health visitor ci ako

denili
autor
12. jún 2008

ja mam termin 20.12.Takze uz onedlho ides.budem ti drzat palce,nech je vsetko v poriadku. 🙂 Takze rodit budes v Irsku

xena22
12. jún 2008

No nepocula som o tom,ze tuna by sa k niekomu tak chodilo,ale ved ma hadam oboznamia,pojdem az o dva o tri tyzdne este je skoro,,,ten sukromny scan si zaplatim ak sa bude dat...mne vychadza termin az zac.februara ajaaaj ja mam este casu nieco riesit 😀

jankando
12. jún 2008

denili..
ja som v anglicku..a ano, rodit budem tu... 😉 no onedlho nas to caka..sa tesime..na babco, nie na porod.. 😠 😀

jankando
12. jún 2008

baby..si dajte do pasu v ktorom ste tyzdni..ak teda chcete..nech vidime.. 😉

margaret1
12. jún 2008

ja som rodila v severnom irsku...v Antrime...
denili ak mas nejake otazky rada odpoviem 😉

miracle
13. jún 2008

Xena,

v Irsku pred porodom nikto za tebou nepride...chodis na prehliadky podla schemy, ktoru si zvolis (nemocnica, Gp alebo kombinovana nemocnica + GP).

vysetrenia su velmi chabe, tri stvrtky testov, na ktore su baby zvyknute na Slovensku sa tam jednoducho nerobia (niektore sa daju za mastnu uhradu privatne).

Bola som v Irsku do 35 tyzdna... stacilo

xena22
13. jún 2008

Miracle tomu trosku nerozumiem...a co je vyhodne?TO kombinovane?Viem,ze najprv pojdem k GP a ten ma objedna v nemocici na scan,ale co dalej to netusim...aj sa toho obavam,ale zrejme im to takto funguje dobre,ked to tak maju roky,ja si myslim,ze na slovensku je tych kontrol zasa habakuk,samozrejme ,ze kazdy tuzi po zdravom babatku,ale myslim,ze z vacsej casti je to vsetko na prirode a nie na lekaroch...samozrejme,ze budem obcas chodit aj na Sk pre pokoj duse,taky 3D ultrazvuk si urcite doprajem...

Ono niektore testy tu nerobia uz len z toho dovodu,ze nemaju zakonom povolene interupcie,tak sa mi tiez zda zbytocne stresovat mamicky popredu,ze budu mat poskodene dieta,ked aj tak nemaju moznost inej volby,ako vynosit to a starat sa a otazka interupcie je velmi ozehava tema,sama neviem,co by som urobila...zasa som bola prekvapena,ze kamoske stale vraveli,ze ma nizky tlak a ze by na to mala brat lieky,to som este nepocula,ved tehotne mavaju nizky tlak,alebo sa stazovala,ze ma opuchy na nohach a tiez jej chceli na to davat hned lieky a pritom to je normalna vec a da sa to riesit aj setrnejsie ako liekmi,tak neviem,,,,myslim,ze ja toto moje tehu prebehnem svojpomocne s informaciami z internetu 😀 a radsej sa nebudem na nic stazovat 😉

Ja len dufam,ze vsetko bude ok a zvolim si asi kombinovanu starostlivost medzi sk a irskom a dufat,ze to vsetko dobre dopadne,uz teraz viem,ze budem mat cisarsky,tak sa toho obavam,dufam,ze su tu dobri doktori aspon v nemocniciach a ze sa s nimi nejako dohovorim 😀

elbel
13. jún 2008

Ahojte
ja som porodila obe svoje deti v Londyne a bola som velmi spokojna zo starostlivostou pocas tehul.,porodu a aj potom
inac jankando tu v Uk doktory nerobia nejake velke halo okolo tehotensta az kym nie si v myslim 12tt az potom to vsetko zacne a aj to neni caste az posledne mesiace sa budu o teba viac zaujimat
a az sa ti nepaci midwife mozes kludne zmenit ale neviem ci by si nemusela menit aj doktora lebo doktory maju svoje midwife a neviem ci by tvojej poziadavke vyhoveli ci budu mat nejaku inu pre teba

krasulka
13. jún 2008

ahojte, my zijeme s muzom v Irsku, momentalne sa snazime o babo..mam 6 dni do mrsky, dnes som testovala,ale test bol negativny, tak sa utesujem tym ze na test bolo skoro a tentokrat sa to predsalen podarilo..My zatial navrat domov nezvazujeme, takze asi by som aj rodila v irsku, aj ked mam neskutocne obavy, ako by to tu bolo, pretoze irske zdravotnictvo je dost zaostale....

jankando
13. jún 2008

No Ahojte baby..
elbel...ja to necham tak s tou moju midwife...i tak si sama mozem vybrat , ktora mi bude asistovat pri porode..no ale nebudem svina a dam asi ju..i ked v nemocke som stretla ovela privetivejsie a viac sa o mna starali midwifes.. 😉
baby, teda niektore ste mali stastie na dobrych lekarov a vse je v poho..ale ja to tu mam nejak zamiesane..v aprili som dostala nenormalnu bolest do hrude...fakt..po polnoci..(myslim, ze to bude tym, ze som pouzila savo a cuchala koberec) tak sme na pohotovost dosli a ty jak videli, ze som tehu a ked som im ukazala ze kde ma boli, tak normlane jak v ER som sa citila..okamzite ma brali na vozik, pak na postel a do nejakej inej izby, hned mi merali tlak, (80/40)a bola som v soku vraj..no a na ten tlak mi vraj dalilen slanu vodu do kapacky..a vkuse, kadych 5 minut mi merali tlak a na bolesst som dostala morfin..tak ma previezli na maternity unit, kde ma pozorovali a poslali domov..vse dobre dopadlo..nik si dalej z toho hlavu nerobil.ani moja sestricka...napisali do karty, ze abdopain.no ja nevedela co to je..(vysvetl. mi to az teraz, ze je to bolest v podbrusku a ja vtedy mala bolest v hrudi , nie v podbrusku..) 😠
minuly pondelok som celu noc nespala, ako som mala bolest v podbrusku na prvej strane az do chrbata..tak sme tam zavolali a oni, ze paracetamol aby som si vzala, to moj priatel uz nezvladol a jej jemne vynadal, ze ako mozu bez vystrenia hned povedat co mam brat..ze ani nevedia co mi je..tak ona , ze ked az tak stresujeme, tak nech prideme tam...zistili mi nejaku infekciu v moci (vraj to maju tehu zeny casto a su na to nachylne)tak mi dali antibiotika, cos som neverila, lebo doma mi farmaceutka radila ziadne tabletky pocas celeho tehu..no a poslali ma domov..na druhy den som tam v noci zase oxidovala, lebo bolest neprechadzala, tak mi naordinovali 4x denne po 2 tblety paracetamolu k tym antibiotikam a pytali sa ma ake beriem a ja povedala nazov a ona, ze v zivote taky nazov nepocula, tak jej vravim, ze v karte mi to urcite zapisali ..no a nezapisali..co su to za lekari?nechapem..
takze take mam ja skusenosti tuna, ale uz nebudem odbiehat domov..aj tu to zvladli miliony zien, tak to zvladnem i ja..a uz som v tt kedy by som musela mat povolenie na let od lekara a vobec nechcem riskovat,tak ostanem pekne tu a budem robit co oni povazuju za vhodne.. 😉
no ale pomhlo to a pitie dostatku vody tiez..

jankando
13. jún 2008

fuuu..ale som sa rozpisala.. 😀
elbel..ja viem, ja som to pochopila..ze preco mi mali vies robit halo z toho , ked mas vtedy este najvacsiu sancu potratit...tak aby sme sa i my netrapili ..ono to je takto tuna..par veci sa mi tu paci a par nie..no co uz.. 😲
Krasulka, tak to vam drzime placeky, nech sa vam podari.. 😉

elbel
13. jún 2008

jankando
neboj sa oni sa o teba musia dobre postarat aj keby sa im nechcelo lebo sa boja sudenia a mastnej pokuty az by prisli komplikacie(boze chran)
ja si pamatam na svoj prvy porod akoby som rodila len vcera,isla som len na kotrolu k midwife a ta ma hned poslala do nemocnice na dalsie vysetrenia ze mam az velmi vysoky tlak tak si ma tam nakoniec nechali,pozorovali a nakoniec zacali vyvolavat ze nebudu riskovat cakanim,tak mi dva dni vyvolavali malemu sa nechcelo von ale nakoniec som rochodila tak to potom slo ale aj to som bola 12hod na sale iba s jednou midwife a manzelom,no nakoniec ked som maleho porodila midwife povedala manzelovi ze ma zazvonit na zvoncek pri dverach on to spravil a behom troch sekund bolo pri malom dalsich sest ludi co sa starali o maleho lebo ked sa narodil tak nedychal par sekund a mna zasivala moja midwife,po par hodinach nas dali na izbu a na druhy den poslali domov a vse bolo ok
druhe tehotenstvo som zas prenasala desat dni ale nakoniec porod bol velmi rychly vsetko trvalo iba 4 a pol hod a po siestich hodinach som uz sla domov,oni ma nevyhanali to som sa ja pytala sama,lebo v nemocnici hnusne varia
no a ked som uz bola doma tak mna a deti chodila kotrolovat midwife pocas dvoch tyzdnou,potom si nas prevzala health visitor

dididi30
13. jún 2008

ebel ahoj, ja som porodila vcera, za dve hodky, ...mala som tlak 170/112 hruza co?? ale som bola za 2 hodky otvorena na 10 tak som to pekne porodila....a co sa tyka stravy, ako pre psov, este,ze tam mali senvice 😀 ale tak zaz jeden den da sa.. 😉
jankando, neboj, staraju sa, su ochotni fakt... 😉

elbel
13. jún 2008

dididi30 gratulujem,nech maly thomas je poslusne babenko a nech vela papa a hlavne spi 😉
no to si mala fatk rychly porod a to si riadna sikulka ked uz tu aj takto pises po konikovi 😉
ja ked som dosla domov z nemocnice tak som nevedela co skor 😅