Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

mili1008
16. okt 2008

dakujem macka, no u mna to vyzera asi tiez tak, ako u teba.. viem, ze chcem ist domov, len nechcem stratit matersku, na ktoru mam tu, v uk narok, lebo viem, ze doma narok na matersku nebudem mat.
Len neviem ako je to s tym poistenim a formularom E106, nechcela by som mat problem s poistenim, ked to budem najviac potrebovat..a co babo, po narodeni bude poistene na svk, alebo v uk? ved novonarodene babo potrebuje taktiez zdr. starostlivost..ako to budes riesit ty?

mili1008
16. okt 2008

macka, prave som navstivila tu web stranku, ktoru si mi napisala, to si im posielala vsetky tie papiere, ktore ziadaju?ze preco chces ist rodit do inej krajiny, datumy, kedy budes cestovat a ci sa vratis spat do uk +nejake papiere od GP, alebo midwife??Ako si si to vybavovala, online, alebo postou? a este jedna, podstatna otazocka, ziadala si E106, alebo E112?

macka23
16. okt 2008

Ahoj,
no babetko ked sa narodi, tak ho poistime hned na Slovensku, tak s tym si nerobim starosti. Bojim sa hlavne o mna :D hlavne pred porodom, o to, ci ten formular dostanem a tak. Pisala som dnes do poistovne, ci budu akceptovat aj E112, tak cakam na odpoved. O E106 som uz poziadala, ale zatial bez odozvy, a kedze o 3 tyzdne odlietam domov, tak by som velmi nerada vsetko na poslednu chvilu, chcem mat istotu, ze nebudem doma musiet platit za kazdu prehliadku a nebodaj aj za hospitalizaciu a porod 😠
To s tym E 106 je tazke 🙂
E112 potrebujes MAT B1 form, ktory si mozes vypytat od svojej midwife alebo GP, ale najskor az v 22.tyzdni, ked budes mat za sebou aj scan.
K tomu prilozit full name, D.O.B., NI Number, NHS number, adresa v UK, adresa na Slovensku, a datumy, kedy planujes odist a kedy sa asi vratis, ak sa vratis 😉 a poslat na tu adresu, co je na tej stranke.
Ja to tam poslem v sobotu, alebo v pondelok, este pockam, co mi napisu z poistovne. Nech mam pocit, ze som urobila co bolo v mojich silach.
Snad som ta nedomotala :D
vsetko posielam postou.

modicana
17. okt 2008

Ahoj tehulky v zahranici, ja som v Dubline a v 27. tyzdni. Moja sestra rodila v Corku vlani v auguste a bola velmi velmi spokojna. Ja budem rodit tu v Dubline, ale som na semi-private s VHI, takze som platila len 280 Euro na zaciatku a vsetko ostatne mi preplaca VHI. Ja som tu spokojna, mam combined care, cize raz GP a raz nemocnica. 2x sme sli na pohotovost, trvdlo mi brusko, vsetko bolo nastastie v poriadku a hned ma prijali. Aj doktori aj midwife su mili aj ochotni. Chodim v nemocnici aj na jogu, aj to je velmi prijemne (to uz sa plati zvlast). Sono mi tu robili 3x, a stale pocuvaju srdiecko, som fakt spokojna. Sice je to nase prve, takze neviem, ako je to doma.. Drzim vam palce 🙂

mili1008
17. okt 2008

Ahoj macka, takze vidim, ze sme asi v rovnakej situacii a rozmyslame, teda planujeme rovnako 😉 Tak kedze planujes poberat matersku odtialto z uk, znamena to, ze sa nemozes odhlasit, ani dat vypoved v praci (zostavas stale zamestnana, ze??), odchadzas 11 tyzdnov pred porodom, ako je to urcene, nemozes sa tu odhlasit, ani zrusit ucet v uk banke, aby ti mali kde posielat matersku, ze? A po 9mesiacoch, ked ti skonci materska, planujes sa vratit do uk aby si mohla vsetko zrusit a dat vypoved v praci?
A tvoj manzel, kedze sa chce vratit na svk natrvalo, musi sa tu odhlasit, vsetko zrusit, aby sa mohol doma prihlasit a hladat pracu, ze? Rozumieme tomu dobre???? Ak nie, tak ma prosim oprav 😉
Daj mi potom prosim ta vediet, ked ti zo VsZP odpisu ako je to s tym tlacivom E112.., ci sa to vobec oplati vybavovat, a hlavne, ci vobec u nas na svk vedia co to je 😖
Ja si teda skusim vybavit ten E106, stiahla som si tlacivo z internetu a skusim to poslat..
Tak zatial a do skoreho pismenkovania 😉

xena22
17. okt 2008

Ahojte,tak ja som sa objednala u toho Dr Jakubowa v Corku( niekto to tu spominal) ale len na sono,lebo chceme vediet pohlavie,inak som spokojna so zdr.starostlivostou...

Padli tu otazky ako je to v Corksej nemocnici,tak ja som bola oboznamena,ze budem mat babo po cely cas na izbe so sebou,maju dvoj a stvor lozkove izby s kupelkami a weckami,cize vcelku fajn,je to tam pekne a ciste...dufam,ze budem spokojna 🙂

xena22
17. okt 2008

Alienka nasiroko tu babatka nebalia,ale mozes ak chces,nikto ti to nezakaze...mna sa pytali,ci sme mali v rodine problemy s bedrovymi klbami ,ked pocula ze som zo slovenska,lebo u nas a hlavne v cechach su tieto vyvojove vady rozsirene (kedysi sa to nazyvalo choroba ceskej kotliny) ,preto sa to u nas tak striktne kontroluje. Hned mi dr povedala,ze pri narodeni scanuju klbiky a ak by nieco nebolo v poriadku,tak sa to riesi,ale ak je vsetko ok,tak preventivne mozes ale nemusis balit nasiroko.Ja osobne nasiroko balit budem aspon kym to babo nebude mat ale 6kg 😀 ja bez toho vagla na zadku neviem take male babatko ani pestovat...a potom sa uvidi...nic netreba robit nasilu...

macka23
17. okt 2008

Mili,
vsetko presne tak ako pises. 7.11. natupujem na matersku, na 39 tyzdnov, nechame si jeden ucet otvoreny, druhy zmrazime, on sa bude musiet odhlasit a uz si zacina doma hladat pracu. Ked mi skonci materska, prideme sem v lete bud s tym, ze vsetko ukoncime, dam vypoved a tak, alebo sa vratime, uvidime ako nam to pojde na slovensku 🙂
takze asi tak 🙂
Teraz uz len cakam na odpoved z tej poistovne a uvidim 🙂
Zatial sa maj pekne, a ja sa ozvem ako som dopadla 🙂

majsan
18. okt 2008

ahojte mamicky ja som prveho syna porodila na sk v roku 2001 a druheho teraz v auguste vo svajciarsku.Mozem povedat ze starostlivost je ina u nas a ina tu. U nas som bola castejsie na kontrolach ale zato pristup bol katastrofa.a tu som chodila zo zaciatku na kontroly kazde 6 tyzdnov neskor kazde 4 tyzdne ale pristup v nemocnici aj celkovo je vynikajuci.O jedno babo som prisla v 12tt lebo srdiecko uz nebilo a myslela som si ze ma poslu na kyretaz ale nie.Moj gynekolog tu vo svajciarsku mi dal 2 tablety a to mi vyvolalo potrat po nich som sa sama vycistila.najpr som bola z toho nervozna a bala som sa ale teraz si myslim ze je to ovela setrnejsie nez ist na kyretaz.Tak Vam drzi palce

bianus
19. okt 2008

majsan, nezda sa mi zeby to bolo setrnejsie...praveze po takomto potrate sa maternica ovela dlhsie spamatava...

mili1008
20. okt 2008

Ahoj Macka, este sa ti neozvali zo VsZP ako to je s tym tlacivom E112??Ja som tak vycerpana z toho vsetkeho
😒 v praci mam len stres a nemam cas si vziat break a normalne sa najest..robim recepcnu a je nas tam malo, tak nas manazer tak deli, len aby bolo, ale on sam nerobi tak, ako my a to mam este jednu koleginu, ktora je v rovnakom tt ako ja..Pravdupovediac najradsej by som sa zbalila a odisla odtialto, strasne chcem ist domov..
Tak ani neviem, ci to tlacivo E106 mam vobec vybavovat..
Neviem je tazko sa rozhodnut co robit, ci ist domov, dat vypoved, alebo vydrzat, v takychto podmienkach..
Myslim predovsetkym na babo a chcem pren to najlepsie..

mumtobe
20. okt 2008

ahojte tehulky,ja zijem v londyne,je tu nejaka tehulka z west london?a som v 24tt.

macka23
20. okt 2008

Ahoj Mili,
no stale cakam a cakam a nist...ziadna odpoved odnikial 😒
Este k tomu je manzel chory, tak som sa uz chytila aj ja, ani som nebola dnes v praci, ja robim care assistant, a som z toho strasne unavena a niekedy tiez uz fakt nevladzem ☹
A najhorsie je, ze sa mi to stale krati, ja uz idem o tri tyzdne domov, a zacinam mat stresy, ze nic nemam vybavene ☹ Podla mna by si nemala davat vypoved, skus este vydrzat, dohodnut sa na neplatenom volne trebars a ist domov skor. Neviem co by sme robili doma, tam sa chodi myslim az 6 tyzdnov pred porodom 🙂
Tiez sa uz tesim domov...tak budem stale cakat a ozvem sa ked bude odniekial nejaka odozva 😉
Drz sa a zatial pa pa..

mili1008
20. okt 2008

No ahoj Macka. Manzel sa Ta pyta, odkial pochadzate na SVK, lebo on mal spoluziacku na strednej z Popradu a ona sa sama tak nechavala volat - Macka (Marcela). Ale, ked pozeral tvoju fotku s manzelom, tak povedal, ze to asi nie je ona, ale clovek nikdy nevie, svet je maly. A ak chces, tak napis, kde asi byvate tuna v UK, mozno sme blizko seba a nevieme ani o tom. My pochadzame od Sabinova a v UK byvame v jednej velkej dedine pri Cheltenhame. Inak ja som uz dva-tri tyzdne chora, len kycham a soplim a nechce to prejst a nic si na to v teho nemozem dat a iba pitim cajov s medom to nejako nejde. Inak chcela som sa Ta spytat, ci beries nejake vitaminy v teho, ja som brala len folic acid aj to len do 12tt, ale aj teraz si este sem tam dam. To mi povedal doktor na svk, ze to kludne este mozem. Vravel aj o vitaminoch, ze nejake mozem, ale teta mi to velmi neodporucila v teho, ze radsej nic, tak neviem. Kamoska mi zasa dnes povedala, ze mam si kupit jod a nejake morske riasy, ale neviem. Ona je v 29tt tiez odhadza v takom case ako ty a vravela, ze v pohode vybavila E112 a malo by jej to stacit na porod a osetrenia, atd. Ale ona planuje skory navrat po porode spat do uk. Ze ta E112 jej prisla za tyzden. Tak cauko zatial a opatrujte sa.

mili1008
21. okt 2008

Ahoj Macka, prosim ta ako a kedy si mam poziadat o matersku tu - v uk? Ake tlacivo na to potrebujem?Dakujem

macka23
21. okt 2008

Ahoj mili,
tak dnes odpisali, poslem ti to do IP, takze dnes posielam ziadost o E112 😉
Inak tiez som brala folic acid a teraz neberiem uz nic, myslim, ze pocas leta som jedla strasne vela ovocia a tym padom aj dostatok vitaminov, co je podla mna lepsie 😉
Byvame v Newbury, pri Readingu, a inak sme zo zapadneho slovenska 🙂 galanta - trnava
Tak sa zatial drz ja bezim na postu 😎

mili1008
21. okt 2008

Macka, takze posielas aplikacku na E112? A na aku adresu to posielas, nie nahodou do Newcastle?
Tak po tom, co som si precitala v odpovedi od VsZP, co si mi poslala, by to malo byt ok.. takze doma potom len ist na VsZP s tym formularom, aby ti mohli vystavit karticku EU,..ze?
Tak drzim ti prsty, aby si to cim skor vybavila, kedze sa ti termin krati, ale nic sa neboj, bude to ok..

A prosim ta, napis mi kedy a ako mam poziadat o matersku v uk..

dakujem, tak zatial
😉

rybca
21. okt 2008

Ahojte - je tu niektora z vas z Holandska?

macka23
21. okt 2008

Mili,
som to dnes poslala :D snad im to dojde, a aspon jeden z nich mi daju 😉

No ja som to s materskou mala tak, ze som priniesla v 20tt MATB1 form, ktory ti vypise midwife alebo GP, a je to uz na dohode so zamestnavatelom. Ja napr. v praci koncim 31.10., tyzden mam este zbytok dovolenky co mi ostal a od 7.11. myslim nastupujem na matersku, co je najskor 11 tyzdnov pred predpokladanym dnom narodenia babatka, no a pochopila som to tak, ze by to malo byt automaticky, lebo prvych 6 tyzdnov mne plati zamestnavatel a potom je uz SMP a to by malo nadvazovat a ist na cislo uctu, kde mi doteraz chodila vyplata.
Aspon tak som to ja pochopila 😕
Tak sa dufam nemylim, uz nechcem ziadne komplikacie 😠

Ved ked budem mat nieco nove, tak sa ozvem 😵
Tak zatim pa pa

civavava
22. okt 2008

ahojte babenky, ja sa stahujem 30.10. do Luxemburska a budem potrebovat E106-ku tlacivo..viete mi prosim poradit, kde sa to vybavuje, na co to je dobre, atd?
Vsetkym zelam pekny dnik

mili1008
23. okt 2008

Ahoj Macka, tak ako sa mame? Dufam, ze uz lepsie.. Chcela som sa ta spytat, do ktoreho tt mozes letiet, ja som prave studovala SkyEurope a tam to pise, ze do 27tt vratane, potom uz musis mat lekarske potvrdenie o tom, ze si v poriadku..Tak ma napadlo, ze ty odlietas domov o 3 tyzdne, tak to si si asi vyziadala nejake potvrdenie od GP, alebo midwife?

macka23
23. okt 2008

Ahoj mili,
dakum, uz je lepsie, uz som zasa v praci 😒 ale uz len tyzden 😉 tak to snad nejako vydrzim.
Ano to s tym lietanim si dobre prestudovala.
SkyEurope chcu do 27 tyzdna, Ryanair ma myslim o tyzden viac.
Ja som sa pytala mojej GP, a povedala ze asi tyzden pred odletom sa mam este u nej ukazat a ona mi vypise ten formular, oni tomu hovoria nieco ako Fit to fly, takze tam idem o tyzden, medzitym mam este appoitment s midwife, ta mi uz naposledy vytlacila vsetky vysledky doterajsich krvnych testov, no a este by som asi potrebovala nieco ako potvrdenie o tom, ze som chodila na pravidelne prehliadky od 4.mesiaca, to myslim ze ziadaju potom, ked chces poziadat o ten priplatok k prispevku pri narodeni /tych 20 000,-Sk/.
A uz ma nic ine nenapada. Tak to bude snad vsetko co budem potrebovat 😠
No a este cakam na ten formular samozrejme 😖
Kazdy den ked mozem, cakam na postara...a stale nic ☹
A ty ako v praci? Uz si rozhodla kedy pojdete domov?

mili1008
24. okt 2008

Ahoj Macka, tak mas to pekne nastudovane, co vsetko potrebujes k tomu, aby si mohla ist domov rodit bez problemov, aj ked clovek nikdy nevie, co sa naskytne, ale snad uz bude len dobre..
To si musim zapamatat, aby som potom vedela co vsetko budem potrebovat, ked budem odchadzat ako ty teraz..
No ja mam buduci tyzden appointment s midwife, chcem ju poprosit, aby mi napisala ten list, ktory potrebujem ako potvrdenie k tomu formularu E112, dufam, ze nebude mat namietky voci tomu, ved je to moje rozhodnutie, kde budem rodit.. no a potom sa budem snazit poslat vsetky tie doklady.., rozmyslala som, ze mozno by bolo dobre si vybavit oba formulare E106, aj E112, vcera som pisala mail do VsZP, tak mi odpisali, ze aj E106 zabezpecuje zdr. starostl. v plnom rozsahu.., a E112 je spravidla vydavany pre cerpanie zdr. star. suvisiace s teho a porodom, takze to je asi jedno, ktory z nich budem mat, len aby platil a bolo vsetko ok.
No a nakoniec sme sa rozhodli, ze to budeme riesit v podstate ako vy.., zostanem do do casu, kedy by som mala ist na matersku a potom tych 11 tyzdnov pred odideme, ale budem sa musiet dohodnut na dovolenke, alebo neplatenom volne, aby som mohla odist skor..no uz sa nesmierne tesim..
Tak nech ti ten formular poslu cim skor, aby si mala kludne srdiecko a mohla pokojne odist domov..

macka23
24. okt 2008

Ahojky Mili,
no ja ked mam pravdu povedat, ja som ziadny sprievodny list ze preco chcem rodit doma neposielala :D
Ked som volala na tu linku, ani si nepamatam, ze by to spominla, iba mi nadiktovala co vsetko mam poslat /teda tie osobne udaje, datum odjazdu a priblizny navrat, prilozila som kopie MATB1 a pre istotu aj kopiu sobasneho listu, lebo sme mali svadbu pred necelymi dvoma mesiacmi, a nerada by som aby mi tam dali moje rodne priezvisko 🙂/ Tak uvidim. Uz sa to krati.
Ja sa uz tiez tesim domov, mam tu toho niekedy plne zuby, ale zasa mi bude aj smutno..je to tazke rozhodnutie. Ale moznost ktoru sme zvolili ma viac za, ako to keby sme ostali tu. ja si totiz neviem predstvait, zeby som mala babo tu. A ked budem mat toho doma plne zuby, stale sa mozeme vratit sem 😵 snad 🙂
Tak zatial pa pa a opatrujte sa.

wild.horses
24. okt 2008

Ahojte,

my zijeme tiez v UK. Som v 17tt, zatial sa nemozem stazovat ci uz na starostlivost (midwife, GP) a ani na pracu. Aj ked je pravda, ze brusko rastie a uz mam vacsi problem so statim viac ako 3 hodiny, no snazim sa. Na matersku chcem ist najneskor ako sa len da kvoli tomu, aby som mohla byt s babatkom co najdlhsie. Nemame tu rodinu, takze mi to pride prirodzene snazit sa o mimi postarat cim najdlhsie.
Mate niekto skusenosti s amniocentezou a usg, ktore sa robi okolo 14 tt a meria sa tekutina na zatylku mimi? Cakam ako dopadne triple test, tak preto ta otazka.
Vdaka.pa.s.

mili1008
25. okt 2008

Ahoj Macka, no ja potrebujem ten list, ako potvrdenie od midwife, ze v ktotom tyzdni som a tak, lebo ja este nemam ten MAT B1, takze im musim poslat aspon take potvrdenie.
Dufam, ze to bude stacit, aspon mi tak vravela jedna kamoska, ze ona im posielala take potvrdenie, tak uvidime.Lebo ktovie kedy dostanem ten MAT B1..
Som v praci, koncim o 23:00, ale uz som tak unavena, rada by som uz sla domov..
Tak zatial papa 😉

mili1008
25. okt 2008

Ahoj wild horses, sme pravdepodobne v rovnakom tyzdni 😉 Takze chystas sa zostat a rodit tu, v uk?
No ja mam tiez problem so statim a este k tomu pracujem ako recepcna, takze stojim cely cas, no nieje to nic prijemne, ale mam tu stolicku, takze ked uz nevladzem, sadnem si..Brusko tiez rastie, zaokruhluje sa.. 🙂
No s amniocentezou nemam skusenost len som o tom pocula.., preco sa pytas, chces si to dat spravit?A co prosim ta znamena triple test, ja som to zatial neabsolvovala.., aspon o tom neviem..
Tak zatial pap 😉

ostrovanka
25. okt 2008

Ahoj tehulky,
ja som v Norsku a chcem Vam dat nejake infosky ohladom E106. Ja som si ho vybavila hned, ako som tu zacala pracovat. Co potrebujete, je vyplnit formular, dat si ho potvrdit v krajine, kde mate poistenie (ja v Norsku) potom som poslala tento formular do pobocky svojej poistovne (kde som bola na posledy na Slovensku poistena). Na Slovensku formular znovu potvrdia, vydaju na zaklade toho aj karticku poistenca, ktora vyzera identicky ako klasicka, akurat tam ma ine ocislovanie (v mojom pripade nejaky kod, ze poistenec Norska).
No a na zaver este Slovenska poistovna posle formular naspat do Norska.
Zabudla som dodat, ze som pracovala s dvoma koopiami formularu. Jeden zostava v Slovenskej poistovni a druhy je ten, ktory Sk poistovna po potvrdeni posiela do krajiny, kde pracujete.

S takouto kartickou poistenca mate narok na klasicku zdravot. starostlivost, ako kazdy iny obcan Slovenska.
Este pripajam link.: http://www.zzz.sk/?page=pracovanieEU

macka23
26. okt 2008

ostrovanka,
diky za infosky, lenze tu je to troska komplikovanejsie, tu je troska problem dostat ten formular 😠
mam pocit, ze este tu nikto nenapisal, ze by sa mu ho podarilo tu v UK vybavit ☹ tak uvidime, ci my budeme uspesnejsie, a ked nie, tak E112 bude tiez ok. Lepsie ako nic 🙂
Takze asi tak nejak...
Pekny den 🙂

macka23
26. okt 2008

Mili,
ten formular dostanes v 20tt, ked budes mat appointment po druhom scane, tak si ho mozes vypytat od midwife alebo GP, budu si ho pytat aj v praci, takze je to na tebe, ci este pockas alebo im poslel list 🙂
ja by som este kludne dva tyzdne pockala 🙂 ved sa az tak neponahlas 🙂
No a mne sa v praci niektori cuduju, ze som unavena a a to robim ako care assistant, cize som stale na nohach, a este aj to dvihanie a tak ☹ ale uz mam len posledny tyzden 😉 tak to nejak vydrzim 😵
Tak zatim pa 🙂