Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

luciauk
22. dec 2008

na sk ti stačí dať žiadosť s rodným listom. mne to stačilo.
v uk musíš brať nejaký benefit . my berieme working tax credit a child tax credit a nárok na tých 500libier sme nemali. ale určite máš nárok na 250libier voucher pre dieťa, na jeho meno a môže si ich vybrať len ono, po dovŕšení 18r. je v tom aj základné poistenie. vložíš to do banky, ktorej ty chceš.

luciauk
22. dec 2008

zmrzka, aby som bola presnejšia, stačí ti úradne preložený rodný list, teda anglický, ten, s menami rodičov. lebo dostaneš dva 😉 no a v žiadosti treba potvrdenie od midwife, ale mne netrebalo. len som tam napísala jej meno 😒

zmrzka1
22. dec 2008

luciauk--dakujem zlata si...

bubicek
22. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat babeniek ktore porodili v uk na ake vysetrenia s dietatom boli tak do 1.roka dietata.Dakujem

jitrenka4505
23. dec 2008

Ahojte holky,

precetla jsem si vase prispevky, celych 10 stranek. Ale nikde jsem nenasla, jestli nekdo, kdyz zadal o E112, popravde napsal, ze se do UK vracet nebude. Ted mi napsali email, ze potrebuji vedet, jestli se vratim nebo ne. Porotoze kdyz jsem o ten formular zadala, tak jsem jim napsala, ze jeste nevim, ze se rozhodnu pozdeji. ALe oni to teda vedet chteji.

Vracet se nechci, ani na vyrizovani formularu, to vsechno zaridim z CR. Takze - napsala nektera z vas, ze se NEBUDE vracet do UK? A i presto vam vydali E112?

Diky za odpoved.

mili1008
25. dec 2008

Ahoj jitrenka,
no ja som v uk ziadala o formular E112 a tiez som im napisala, ze este neviem, kedy sa vratim, ze asi az ked babo bude mat par mesiacov (ale aj to este ozaj neviem, ci sa sem vratim). Ale neziadali odomna to, ci sa vratim, alebo nie, ved ten formular aj tak plati len na dobu urcitu (tusim na 6mesiacov) potom to aj tak musis nejako riesit.
Bud sa vratit do uk, alebo sa tu odhlasit a prihlasit sa doma..
To este neviem ani ja ako to budeme riesit 😖 Uvidime ako to pojde doma..

nella1
26. dec 2008

halo kocky, je tu niekto, mna by zaujimalo ako to je ked ste tehu a pred porodom sa vratite z Uk na SK nemozete si sami zacat platit poistenie na SK v zdrav. poistovni aby ste dostali vsetko osetrenie pred porodom aj po v pohode ako ked ste normalne uz rezidenti SK... napr. ja som odhlasena ako urcite aj vy zo zdrav. poistovne na SK nakolko nemozem byt poistena v dvoch krajinach a na SK som dobrovolne nezamestnana ...tehu este niesom ale planujeme v blizkej buducnosti babo

sophie1981
27. dec 2008

nella, ked sa odhlasis tu v Uk, dojdes domov, zaregistrujes sa tam na urade, hned ta poslu aj na zdravotnu, a zacina ti poistka tam...je to ako ked skoncis skolu a musis sa nahlasit.....

nella1
27. dec 2008

diky sophie jasne, kocky vy co sa chystate na stalo z UK na SK tiez ste zahlasene na SK ako dobrovolne nezamestnane alebo ako to mate vy...pracujem v UK normalne na zmluvu u zamestnavatela a neviem ci mam to potom spomenut na urade ze som pracovala v zahranici kedze tam som vedena ako dobrovolne nezamestnana...

sophie1981
27. dec 2008

ja som tiez vedena ako dobr. nezamestnana.....kedze odvody neodvadzam, nemyslim, ze by v tom mal byt nejaky problem...ale si myslim, ze tam niesi povinna udavat preco menis svoj status....jednoducho sa chces dat zaregistrovat ako nezamestnana a uchadzacka o pracu na svk...eta vsio...aspon ja to budem takto robit...no a samozrejme o mesiac nahlasim rodicovske....tak uvidim, kolko problemov budu robit na uradoch... 🙄

jarka82
27. dec 2008

ahoj maminky a buduce maminky neviete mi poradit je tu niekde v irsku najlepsie v severnom ultrazvuk 3d ci 4D? lebo ja mam takeho blbeho porodnika ze nam nechce povedat pohlavie a cakame dvojicky a rada by som vedela co to bude,dakujem za kazdu odpoved 🙂 🙂 🙂

luciauk
27. dec 2008

bubiček, klasické vyšetrenie po pôrode, ďalšie ešte v ten istý den, ďalšie na druhý den, klbiky tiež, na druhý den po pôrode hearing screening, očkovanie tbc, po príchode domov dieťa zasa pozrie midwife, odváži ho, zoberie krv na testy ,len bodku z pätičky, bezbolestné, na 10. deň príde health visitor, skontroluje, odváži. na konci šestonedelia zasa večšia check up, aj matky aj dieťaťa ,aj kĺbiky. potom podla vlastného uváženia, hocikedy môžeš navštíviť health visitor, zväčša ordinujú 1x v týždni, odváži a ked treba , poradí s problémami. ďalšia vačšia prehliadka je v 8 mesiacoch, ale u nás napriklad v 10. no a medzitým samozrejme očkovania. 😉 hadam som nič nezabudla.

luciauk
27. dec 2008

jaj, a po šestonedelí robí kontrolu aj midwife aj GP 😉

luciauk
27. dec 2008

čo trepem, health visitor aj GP 🙂 a v pôrodnici samozrejme pediater

myskapipiska
27. dec 2008

luciauk
ahoj, vidim ze sa vyznas, poradila by si mi. v anglicku som podla papierov skoro rok, poberam child tax credit, working tax som poberala, ale som na materskej, takze uz nemam narok nan, teraz som na slovensku, rozhodla som sa rodit tu, ak sa po porode s dietatom vratim do uk, mam narok na tych 500 gbp? lebo ked som bola naposledy s midwife, asi 28 tyzden tehotnosti a pytala som od nej potvrdenie na ten prispevok, povedala mi ze ak odchadzam na svk nemam na to narok. viem ze do troch mesiacov zivota babatka sa tam urcite nevratim, ale ak nahodou by sa mi podarilo, moze mi midwife odmietnut zase dat tu peciatku? dakujem

luciauk
28. dec 2008

myska, len ak príjem vašej domácnosti bol menej ako 14 150 libier. inak dostaneš len tých 250 😅

vicky
28. dec 2008

Ahojte, mohli by ste mi poradit? zijeme v uk 2 roky, snazime sa o babo ale uz teraz viem ze rodit by sme chceli na sk. Viem ze narok na matersku prvych 9 mesiacov mam od uk zamestnavatela. ale co potom? uz sa asi nevratime naspat do uk. Viete ci budeme mat na nieco narok aj na SK? Dakujeme :=)

sophie1981
28. dec 2008

vicky, na rodicovsky prispevok....po ukonceni materskej...

myskapipiska
28. dec 2008

luciauk
no to hej, ja tam akoze zijem sama, a vlastne teraz je jedinym mojim prijmom je child benefit a child tax credit, len ze ci mam na to narok, aj ked nerodim v uk

luciauk
28. dec 2008

myška, tak to ti neporadím, neviem. zavolaj si do jobcentra. a materskú budeš poberať na sk? do ročného príjmu sa zahrňuje aj partner.

bubicek
29. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ako je to v pripade dietata ked si vybavim e106 a chcem zostat na svk nejaku dobu aj s dietatom co mi treba na vybavenie poistenia v pripade ze sa narodil v zahranici dakujem.. 🙂

myskapipiska
29. dec 2008

luciauk
na slovensku nemam narok na matersku, iba rodicovsky budem dostavat a v uk uvadzam ze nemam partnera, no sak budem sa musiet skusit tam poinformovat, aj tak dik

luciauk
31. dec 2008

myskapipiska, tak to ti nepomôže. aj tak bude platiť. majú taký zákon, aby sa všetky mamičky navydávali za slobodné a nedávali im vela peňazí. a je to dosť vela. kamarákin bývalý nie je ani na rodnom liste a sťahujú mu až 40 percent výplaty na ten fond, z ktorého sa platí slobodným mamičkám

wild.horses
2. jan 2009

Mozno dalsia blba otazky, no co uz 😉
Mate skusenosti s vybavovanim rodneho listu a pasu (nemyslim ten jednorazovy co plati len na jednu cestu) cez ambasadu?
Vazne tam treba aby sme prisli obaja (ja a priatel) osobne?
Niekde som citala, ze ta apostila sa da vybavit aj priamo v Londyne a nemusim to posielat na ten overovaci urad do milton keynes ci ako sa to pise. Kde v londyne sa to da teda potvrdit a da sa stihnut zohnat apostillu a vybavit rodny list pripadne pas v jeden den?
Ako dlho trva vybavenie pasu ak sa ho rozhodnem vybavit na slovensku?
Sorry, snazim sa to vsetko trochu zorganizovat a naplanovat popredu. Potom budu ine starosti 😉
Dakujem velmi pekne.

kvietocek7
2. jan 2009

ahoj wild horses
no s vybavenim british pasu nemam skusenost-iba viem,ze ziadost sa da vyzdvihnut na poste.
No a co sa tyka vybavovania slovenskych dokladov tak najskor si musite vybavit birth certificate na prislusnom urade kde urcuje nemocnica teda miesto narodenia baby. Potom ho date apostilovat-ano vybavuje sa to v Londyne blizko Trafalgar square.Prave som ti to nasla tu je adresa
The Legalisation Office
Foreign & Commonwealth Office
Old Admiralty Building
The Mall
London SW1A 2LG

(on Trafalgar square)
a web ked si chces zavolat
http://www.linguaspot.com/Services/OfficialTran...
nam to urobili na pockanie ale postou to asi trva. Teda nemusis to posielat ak si tam zajdete. Staci ak pojde priatel. A tiez sa tam za to overenie plati asi 30lib. Potom s tym a rodnym listom pojdete na slovensku ambasadu myslim,ze musite obaja -my ako manzelia sme museli- koli podpisu. Tu sa zatial zo skusenosti da vybavit ten jednorazovy vystup pre baby a ak budes chciet aj slov. pas tak to riadne dlho trva.Ked si tam zavolas tak ti povedia presne co ti treba k vybaveniu. Ano,vybavovacky zo Slovenska aj cez ambasadu trvaju od podania ziadosti az 3 mesiace a zo skusenosti aj inych viem ze o nic skor. Ono sa to totiz vybavuje na osobitnej matrike kam sa posielaju vsetky vase dokumenty.Ono je aj moznost na ktoru sa mozes spytat,ze pocas vybavovania mozes vycestovat na SR a tam poziadat aby Vam slovensky rodny list poslali na vasu domacu adresu trvaleho pobytu na SR.
Ked budete mat aj Slovensky rodny list az potom si vybavite slovensky pas pripadne len zapis do pasu.
Tak to je v skratke su s tym opletacky ale da sa to v pohode vybavit 🙂 tak len vela trpezlivosti

luciauk
3. jan 2009

kvietoček to dobre rozpísala, ale chcem upresniť, že poštou to trvá max. 2týždne, nám to prišlo po týždni. stojí to 27 libier, doporučene 32 libier. a na tej stránke je upozornenie, že sa po novom roku sťahujú do Milton Keynes.
slov. rodný list som nepočula, žeby niekomu vybavili skôr ako o tie 3 mesiace 😠 nám prišiel 3 dni pred skončením lehoty. na jednrazovy cestovný doklad stačia pasové fotky a apostilovaný rodný list.
doporučujem, ked ste na sk, tak dať niekomu splnomocnenie na vybavenie rodného listu, trvalého pobytu a pod. lebo v niektorých mestách robia problémy. a pripájam sa, strááááááááááááášne vela trpezlivosti 😉

nika12
3. jan 2009

Ahoj Vicky, momentalne uvazujem podobne ako ty, som v Uk 2 roky, pred par dnami som potratila v 3. mesiaci a som rozhodnuta, ze ked sa nam podari otehotniet, rada by som sa zverila do ruk slovenskym lekarom...len neviem ako to funguje, viete mi poradit?? Keby som dala vypoved u zamestnavatela a zaregistrovala sa doma do zdravotnej poistovne, do socialnej, mala by som narok na matersku z uk??

nika12
3. jan 2009

Este ma napadla otazka, tu v UK je pocas celeho tehotenstva len 1 scan, ak nie su problemy, existuju nejake sukromnce centra, kde by som mohla absolvovat sono viackrat, aby som si bola ista, ze je vsetko ok?? Mate niektora skusenosti s tymto, popripade aka nakladna je tato sluzba...???

sophie1981
3. jan 2009

nika,len jeden scan???...ja viem o troch...v 10tt, 20tt a 32tt...zatial som absolvovala 2, treti ma caka 12. januara, koly zvysenym prietokom, tak koly tomu a potom ten posledny v 32tt.....urcite to nieje len jeden..viem ze nejake baby chodia do sukromnych, a vela k polskym doktorom...

nika12
3. jan 2009

ano sophie, jeden, ak nie su nejake zle vysledky, ja som mala naplanovany scan na koniec januara, kedy by som uz bola v 14 tt, kamoska co tu uz rodila, mala tiez len jeden, na slovensku si dala spravit 3d okolo 20. tt, chceli vediet pohlavie