Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

macka23
19. nov 2008

Ahoj mili,
tak som strasne rada, ze je vsetko v poriadku 😵
Ten MATB1 posli len kopiu, original budes potrebovat pre zamestnavatela 😉 teda aspon ja som potrebovala.
Ono to bez manzela nie je take lahke, lae zasa na druhej strane sme v dennodennom kontakte cez skype a tak. Je pravda, ze mi strasne chyba, ale o to viac sa na neho tesim 😵 snazim sa v tom najst to pozitivne. Na druhej strane, sa mozem stretnut s kamoskami ktore som dlho nevidela a viac menej travim cas s rodicmi, riesim, co vsetko este potrebujeme a tak nejak. No a ak ma napadne este nieco so potrebujem z uk tak ho tym poverim 😉 Riesili sme aj to, ci sa vratime nazad, ale cakali sme vic menej na to co mu v tom pripade ponuknu v praci, a nakolko nic extra, tak sa to viac menej vyriesilo. A inak uvidime casom, ako to pojde tu. My sme v uk nikdy nechceli ostat natrvalo, len nabrat nejake skusenosti, mozno vidiet troska svet, ale svoj zivot si tam nevieme predstavit. Dlho sme zvazovali vsetky za a proti a takto sme sa rozhodli. 🙂
A samozrejme dufam, ze spravne 😔

wild.horses
Ja som zdravotna sestra, sice som v uk ako sestricka nepracovala, nepaci sa mi to tam, som zvyknuta na nas system, a na druhej strane sme tam boli asi 2 a pol roka, jazyk je pre mna stale bariera, ja sa ani nebojim o seba ale o to malinke, takto tu predsa len mam viac priateliek s babatkami, nase maminy, ktore budu vediet poradit a pomoct. Mna tiez manzel rozmaznava, ale myslim ze tych 5 tyzdnov bez neho stale nie je az taka tragedia, sice sme uz velmi dlho neboli takto dlho od seba, no a ked pride sem v polovici decembra, stravime spolu krasne vianoce a na konci januara dalsie, ked sa nam narodi babo 😵
Pre nas je doma tu 🙂

Tak sa drzte babenky 😵

sophie1981
20. nov 2008

caute, tiez som v Uk...konk. Londyn, momentalne 22tt, ale rodit tiez idem domov a nie tu....my sme tu s manzelom spolu, riesili sme aj to kedy domov ale nakolko viem ze bez neho by som na svk nechcela byt, tak sme sa po lete obaja vratili a planujeme ist domov zciatkom februara, len dufam, ze to stihneme a ze nebudu ziadne komplikacie, riziko pred. porodu.....ale budem sa modlit, rodit tu by som nechcela....ako pise Macka, najviac sa bojim jazykovej bariery...aj ked komunikovat nema problem, ked sme dosli do nemocnice a spustili na mna vsetky tie zdravotne term. v angl., tak som bola tak trocha mino....mala som aj pozitivny screening a to som sa uz tej jazykovej bariery tak zlakla, ze niecomu nebudem na 100 percent rozumiet tak som sla na svk a tam som podstupila vsetky potrebne vysetrenia....ale taktiez chcem byt doma s drobcom.....predstava ze babku budeme vidiet max 3x za rok a budem tu sama, kym manzel bude zarabat....hm.to nie....radsej doma na svk, kde to poznam a mam priatelov a rodinu...

mili1008
20. nov 2008

Ahoj Macka, suhlasim s tebou, ze doma je doma, doma mas rodinu, priatelov a vobec vsetko, co potrebujes. 🙂
ani my sme v uk neplanovali zostat zit, to urcite nie, nevieme si to predstavit tu zit.., aj ked sa tu zije lahsie, ako doma, tu si z jednej vyplaty dovolis aj zit, aj nieco usetrit, kdezto doma sa usetrit neda, to by sme museli mat zazracne platy 😒
No este som sa ta chcela spytat,..hovorila si v praci, ci sa planujes vratit, alebo nie? Mna sa na to minule v praci pytali, dokonca mi povedali, ze aj ked sa neplanujem vratit, tak uz im to mozem dat vediet teraz a matersku tym nestratim, tak neviem, zdalo sa mi to take divne..

mili1008
20. nov 2008

Ahoj sophie, vitaj v klube tehuliek zijucich v uk a planujucich rodit doma 🙂
Takze planujes ist domov vo februari? Tak to uz budes mat poriadne brusko 🙂 A planujes ist lietadlom? Lebo som citala, ze letiet mozes len do 27tt, potom uz potrebujes potvrdenie od midwife, alebo GP..
A vies uz aj co to bude, alebo sa nechavate prekvapit??
No co sa tyka jazyka, ako bariery, pre mna to az taka bariera nieje, som uz zvyknuta rozpravat anglicky, kedze robim recepcnu, ale samozrejeme, ze sa mi stane, ze niecomu nerozumiem, zvlast co sa medicinskeho hladiska tyka..aj ked niektore nazvy su spolocne, ako mame aj my na slov., kedze pochadzaju z latinciny..
Ale aj napriek tomu by som tu nechcela rodit, neviem si to predstavit, ved minule som bola na odber krvi a midwife (ktora len zastupovala) mi ani nevedela vziat krv 😢 poslala ma k sestre, lebo ona to nevedela, tak potom ako to zvlada pri porode, neviem si predstavit 😒
A to nieje jedina negativna skusenost..
No couz doma, je doma 😉

macka23
20. nov 2008

Ahojte 🙂
Tak aspon nie sme sami, kopec ludi sito predstavuje velmi jednoducho, vsetci sa pytaju preco sme sa vratili, a malokto fakt vie, ze to tam nie je az take lahke, ale skusili sme, zazili sme a pacilo sa nam. Bolo tazke rozlucit sa s ludmi a priatelmi tam...ale doma je doma 🙂

Mili, mozes im dat vediet, ale mne u nas v office poradila, aby som dala vypoved az pred ukoncenim materskej. Po prve, nikdy nevies ci nezmenis nazor a nevratis sa 😉 a po druhe, prave kvoli naroku na dovolenku ci co. Keby som podpisala hned ze uz sa po materskej nevratim, asi by som nemala narok na tolko dovolenky, alebo teda aspon tuto docerpat...ci tak nejak... a kedze som chcela letiet najneskor do 28.tyzdna, tak mi ta dovolenka, aj ked len zopar dni bodla..vzdy lepsia ako neplatena 🙂 takze ja dam vypoved az niekedy v juli 😉

sophie1981
20. nov 2008

dakujem za privitanie...
mili, ja tiez s anglinou nemam problem, pracujem ako nanny s vacsimi detmi, takze im jazyk ide o sto sest, plus som robila kurzy....alec sa tyka mediciny,som zastancom, ze si musim byt sto percent ista ze rozumiem co hovoria....myslim, ze inac je to dost velke rizikopre malinke alebo pre mna....domov ideme autom, kedze nalietadlo nedostanem od midwife papier, ani ked sa pretrhnem....koly krvy a riziku na predc. porod, riziko maleho plodu....no dufajme ze to je len riziko a ze patrim medzi tych 15 zien, na ktore to neplati a nie na tu jednu....a ci je to chlapcek alebo dievcatko.nona ult. je to stale lakave zisti, ale chceme sa nechat prekvapit...ja mam dalsi ultrazvuk v 28 tt, tak uvidim ci odolam... 😉 ...

vela ludi co si to tu predstavuje ako prechadzku ruzovym sadom to nikdy neskusili a budu mudrovat, aky uzasny zivot je tu....ja som nikdy nevravela ze zivot je tu super, ale musis sa rozhodnut, bud si uzijes a neusetris, alebo budes driet, zarobis a z celeho londyna uvdis akurat tak ranne prepchate metro a vecerne prepchate metro....ale toto ludia neradi pocuvaju...oni radsej ze za tri mesiace usetris 300 tisic a robis 25 hod do tyzdna.....aj ja som sa s vela stretla...ked som im vyratala nase vydavky na byvanie, stravu, cestovne, dane, poistenie a ostatne potr. veci a vyratalaostatok, tak neverili....no ale ved to urcite pozante....najviac ma dokazerozcarovat, ked ma zacnu presviedcat, ze ak to porodim tu, tak bude mat angl. obcianstvo....a nedaju si vysvetlit ze to tak nieje....nam sa tu tiez paci, ale ako rodina financne nemame sancu....to rdsej budem zivorit doma medzi svojimi... 😀 😀

macka23
21. nov 2008

sophie1981,

to zivorenie doma medzi svojimi, tak to si teda trafila klinec po hlavicke 😀 😀 😀
Ale to, ze si rizikova, a das sa na taku dlhu cestu autom a este k tomu v takom vysokom stadiu tehotenstva, to je odvaha, to ti poviem 😕 ale samozrejme dufam, ze vsetko dobre dopadne, a to riziko snad nie je take riziko ako sa o nom rozprava.
Ultrazvuj je lakavy, ja ked som bola asi v 20tt na slovensku, lekar skoro povedal, a my s muzom, ze nie, ze my nechceme vediet pohlavie, a on ze aha, tak ale budete spokojni 😀 😀 😀 ale co tym myslel ani srnka netusi, lebo on nevie ci chceme chlapca alebo dievcatko. Tak potom mi este tyzden tak prebiehalo myslou, ze co to je, a ze ci sme si to radsej nemali nechat prezradit 😠

Tak pekny vecer zzelam 😀

sophie1981
21. nov 2008

macka, uvidimako sa to bude vyvijat to moje tehotenstvo...ak tam bude nejaky problem,tak samzreme ze nikde nejdem a vytisnem to tu v anglicku....ale zatial sa nic nedeje.....stale vladzem pracovat na full time, plus babysittings, nerobi mi to problem ani drobcekovi..skor mam probem, ked musim ostat doma....to ma ide slak trafit....ja so bola pre dvoma tyzdnami na svk, dala som si skontrolovat krcok nieje vobec skrateny, takze zatial som len v riziku na papiery....ja uz neviem cosi o tych krvnych testoch mysliet...mne vysiel pozitivny screening test na Down"s synd......na slovensku mi vaveli ze na dow, to nieje, ale ze je tam trojnasobne vyssie cislo na raztepy, tak sme absolvovali dalsie testy a prenatalny screening, tam vyslo vsetko dobre...robili sme aj chromozony, kde na prvy krat vysli vysledky dobre, na druhy krat uz nie...tak neviem, nechala som to uz tak a co bude to bude...ja verim,ze dietatko je v poriadku a ze jednoducho mam len smolu na zle vysledky.....to je na dlhsie, cim sme si presli tie dva tyzdne a nechcem sa k tomu vracat, pretoze to bolo velmi tazke.....uz si chcem tehulkovanie len vychutnavat a nie byt v strese, cakat v cakarni na result testov....a s toho to je aj tak pol na pol dobre a zle.....takze tonechavam......
nam uz tiez na svk skoro povedal v 20tt, se kontrolovali maleho od hlavicky, a ked dosiel ku brusku nam vravi ze tu su ladvinky, zadocek a ked sa pozrieme tu tak vidime ze to bude....a ja v tom ze my nechceme vediet...tak sa doktor pousmial a vravi ze sa ta potom nemame pozerat... 😀 ...tak tiez ma to potom asi par dni sralo, ech ze mohla somuz vediet....no nic, uvidime neskor... 😀 v marci...a odkial ste z svk?

miriamasr
21. nov 2008

ahojte baby.

len by som chcela vediet ci niektora z vas nevie ci v tehotenstve mozem brat betakaroten.
dik

macka23
21. nov 2008

sophie1981,
tak to s tym stresom s vysledkami a podobne, nezvidim, my sme mali a aj jezatial nastastie vsetko v poriadku, viem ze je to tazke, lebo jedni znami tiez trpli lebo niektory z testov im vysiel pozitivny, amly je nakoniec zdravy ako buk 😵 pekne sidlo to je 😵

Inak sme obaja zo zapadneho slovenska, vlastne dokonca z jednej dediny 😀 pri Galante.

miriamasr,
ja som to tiez riesila na zaciatku tehotenstva, ale nikde som nic nenasla, viem ze vela vitaminu A skodi, a preto som to potom viac nebrala...pre istotu, lebo nikde som nenasla priamo napisane, ano je to povolene a v prvom trimestri som sa bala 😕

sophie1981
22. nov 2008

miriama, tak s tym ti ja nepomozem...ja som stale brala len klasicke vitaminy, v tehotenstve som ich zmenila na babyplan......skus sa informovat v lekarni...

macka, tak my sme zase z opacneho konca....tiez s dedinky spod Tatier... 😉 ....ale na zapad chodime velmi casto, sestra mi byva v BA, tak ku nej a hlavne k nasmu krstniatku...a tu v Uk odkial...?...som si teraz vsimla, ze vy to uz mate len za par mesiacikov.....ja mam stale pocit, ze mam este toooolkooo casu.... 😀 😀

olivka_zlatko
22. nov 2008

ahojte baby, mna len jedna otazka napadla, ako vas tu citam🙂 tusim macka pisala, ze v robote jej navrhli nech da vypoved. a preco? nechapem preco nechces brat matersku z anglicka a byt na slovensku? my sme sa z Uk vratili v septembri. keby som bola ja tehotna a planovala sa vratit domov, tak urcite vydrzim tam do zaciatku tehotenstva, idem rodit domov a aj zostanem doma. po skonceni materskej len poslem do prace vypoved a konec...mam aj kamosky co uvazuju takto, tak vypoved urcite nedaj! ved predsa aj pocas tehotenstva mas narok kedykolvek ist k lekarovi a ten ta vypise bez problemov, povies ze sa citis na odpadnutie a je to...na slovensku mas narok aj na prispevok pri narodeni dietata a po skonceni anglickej materskej ti budu davat rodicovsky prispevok. formality si samozrejme vybavit musis dopredu,aby si potom nebola zaskocena.tak len to je moj nazor, ked das vypoved neviem ako to je, podla coho vypocitavaju vysku materskej tu doma, to som sa tak podrobne nezaoberala tymito vecami...tak mi kludne napiste, co si o tom myslite. pa

sophie1981
22. nov 2008

cau Olivka, tak moj nazor na tento problem ti nenapisem....kedze ja niesom zamestnana u zamstnavatela, ale ako self employer...matersku samozrejme budem poberat odtial, kedze na slovensku mam tak akurat narok na rod. prispevok co pri malom dietaji je tak akurat na dva veci...ved vies na ktore.. 😒 ....co to som sa uz informovala aj u midwife....da sa to, len musim absolvoat poradne a vysetrnia aj tu aby som dostala peciatku...myslim, ze poziadat o materku mozes 12 tyzdnov pred terminom porodu, zrusit zivnost nemozem pokial budem poberat prispevok, a taktiez NIN...takze po materskej tu pridem na par dni to dovybavovat a zrusit,po pripade ak sa rozhodneme este vratit tak budem v tom len pokracovat....ale myslim, ze aj ked das vypoved u zamestnavatela, na matersku mas zo zakona narok.....akurat neviem ako to je s NIN, kedze zamestnavatel uz nebude platit...ale myslim zase na slovesnku automaticky po prihlaseni dietata na zdr. poistovnu vznika narok aj pre matku...aleto si niesomista....len uet je treba nechat otvoreny, kedze na slovensky to neposlu...tolko zatial malych a strohych info mam, tak skusim este viac ziskat a dam vediet....

macka23
22. nov 2008

sophie1981,
to sa len zda, ze tooolko casu 😀 😀 😀 to teraz uz pojde velmi rychlo, mne to tiez tak pripadalo, a ked si teraz predstavim ze uz zhruba len 8 tyzdnov...tak to uz fakt za par 😵
my sme byvali v Newbury - Berkshire, ale ja uz som 2 tyzdne doma na svak a moj manzel pride o tri tyzdne 😀
Uz sa ho neviem dockat 😵
A ked tak sem tam citam januarovky, tie uz maju vsetko nakupene, tusim dokonca aj zbalene tasky do porodnice, tak ja si pripadam strasne pozadu, bo mi este kopec veci chyba 😕

macka23
22. nov 2008

olivka,
to s tou materskou a vypovedou si asi len vytrhla nejak z kontextu. Ja som od 17.novembra nastupila na matersku, ktoru poberam z uk azz do 15 augusta. Vypoved dam, az ked mi skonci materska a vtedy tiez vybavim vsetky formality v v uk a zaregistrujem sa opat na svk. Len stym poistenim je to troska komplikovanejsie ako by clovek cakal 😖 takze uvidim, ako to vsetko pojde. Porod by mal byt v pohode, ale neviem co bude po, male sice dame poistit na svk, ale co bude so mnou, to je otazne, kedze ten formular sa tyka len toho porodu a starostlivosti okolo toho 😒
Musim zasa nieco vygooglit niekde....

sophie1981
22. nov 2008

macka, tak pocit byt pozadu mam sem-tam aj ja ked mrknem na marcovky....ja sa tam nejako neviem zaradit...tie baby len nakupuje o zivot....ja si stale beriem, ze so len v 22tt, mam cas a este tolko veci sa moze stat a potom co....(mam za sebou 2xmissed)....ale tam sa to uz o veciach ako postielka, preb. pult ani nediskutuje, to uz davno nakupene... 😲 ...atie pretekykto ma viac a co najviac mna nejako nebavia....ja tiez nemam do kopy nic.....ale uz sa zacinam obzerat pomali po veciach...nakolko kojeneckych som zdedila az-az, tak pozeram skor, kedze mimco bude malicke na tiny baby aspon co to, nech nevyzera v porodnici ako strasidielko,ked sa narodi a vsetko bude velke...ja ti mam stale nejako strach zacat vo velkom nakupovat.....a to poverciva niesom... 😖 ..a dnes som kupila cumliky....pre tiny baby....take male rozkosne som este ani nevidela... 🙂 ....no a mam kociar...ten som dostala ako dar od mojich rodin, co pre ne pracujem...a keze teraz je super cena a akcie, tak sme sa dohodli a dovliekli ho teraz...takze mam kociar pod postelou a snazim sa nan cely cas necumiet... 🙂 😕 ..ti nezavidim byt bez manzela....ja si bez neho neviempredstavit ani den...pred letom som tu ostala sama na 10 dni a slo ma porazit....ako dlho ste manzelia??/...

macka23
22. nov 2008

sophie,
ja sa priznam, jedine co mam fakt nakupene je oblecko, lebo to sa v uk neda odolat, a hlavne ked su vsade tie zlavy, no nekup to 😀 😀 😀 ...vsetko v neutralnych farbach samozrejme 😵
Kocik sme tiez kupili tam, ale je to skor taky ten sportovy aj s autosedackou, ponukla nam ho pani, ktorej som strazila decka sem ta, ze upratuje v skriniach pred vianocami 🙂 a ten kocik je fakt ako novy, ona pouzivala viac menej len autosedacku. Tak sme tiez neodolali 😕 A ostatne riesim nejak postupne teraz, ale nerada nakupujem sama, tak pisem len zoznamy a pockam na manzela a pojdeme pekne spolu autom a poriesime aj prebalovaci pulat, vanicku a take tie ostatne srandy. On je este v uk, tak este riesim, ze mu dam kupit nieco od Aventu, ked to vsetci chvalia a mam pocit ze tam je vsetko o polovicu lacnejsie.
Manzelia sme 2 a pol mesiaca 😵 ale uz sme spolu viac ako 6 rokov, v januari sme zacali planovat svadbu a v aprili sme si povedali, ze nechame volny priebeh aj pre babo...a zadarilo sa nam na prvy raz 😵 no a v septembri sme sa vzali 😵
Nie je to lahke byt bez neho, ale o to viac sa na neho tesim, a potom uz budeme stale spolu 😵 a myslim ze pre neho je to tiez tazke, lebo on tam ostal sam, len nejaki priatelia, ja tu mam aspon rodicov a tak...ale snad to rychlo ubehne...a budeme zasa spolu 🙂
A ak sa smiem spytat, vy ste ako dlho spolu? a ako dlho v uk?

olivka_zlatko
22. nov 2008

jej baby, tak vy to mate lepsie prestudovane ako ja🙂 my sme zili v Bristole, dva roky, v juli som prekonala MA a v septembri sme sa vratili domov, zobrali sa a postupne zaciname od znovu. Obcas ked pocujem o anglicku, tak sa mi aj zacnie, ale ked sme boli tam, tak som sa nemohla dockat navratu domov. tak vam drzim palceky nech su babatka v poriadku a nech sa vam dari🙂

sophie1981
22. nov 2008

Macka, no my sme teraz dosli domov s manzelom, boli sme v HM, kuila som ciapocky, tiny baby...ma porazi, ke to bude nakonie valibuk 😒 ...my mame phil and ted kociar, stale som po takom snivala, ale ked som zistila cenu, tak som nan pomali aj zabudla....zachranili to tie rodiny, za co som im vemi vdacna.....aspon ze v tom mali logicke zmyslanie... 😀 ...takze sa tesim, ako sa zacnem prehanat u nas doma aj s malym so super kociarikom, aky som v nasom meste nevidela... 😉 ....avent planujem kupit aj ja....len niesom si isa s odsavackou na mlieko, nevies nahodou kolko sa toci cena na svk. tu je to nejakych 25 lybier, tak teraz neviem ci nahodou na svk nieje lacnejsia... 😒 .
my sme manzelia vyse 7 rokov, spolu 11......tiez sme chceli babatko hned, ale nevislo nam to na dva krat, tak teraz sa tesime kolko vladzeme... 😵 😵 😵 ...tu v uk sme 4 roky....a stacilo aj tolko....tesim sa domov, ale na druhej strane je to aj taky cudny pocit, ze uz tu nebudem...dost veci mi bude aj chybat, aj ked si myslim, ze pri malinkom to asi nebudem mat cas riesit... 😀

olivka, ja sa tiez tesi domov...len sa bojim toho zaradenia sa do spolocnosti...predsa za 4 roky sa aj ludia zmenili...ako si to zvladla ty?...a hlavne v praci...kedze je to dost velky rozdiel tu a tam... 😖

wild.horses
22. nov 2008

hmmm, ked to tak citam, tak uz aj vlastne rozumiem, preco rodit na slovensku. My sme vsak doma aj tu aj tam, tak to nejako neriesim.
Betakaroten sa v tehotenstve moze, treba si davat pozor na vitamin A.

macka23
23. nov 2008

ahj sophie,
tak si to tu googlim a porovnavam.
Na slovensku:
http://www.interstore.sk/e-shop/index.php?page=...
V anglicku:
http://www.argos.co.uk/webapp/wcs/stores/servle...
Takze myslim, ze anglicko vedie,
no a mne sa este paci a premyslam nad tymto:
http://shop.sharmanspharmacy.com/avent-isis-bre...
lebo tam je toho vsetkeho na zaciatok akurat dost 🙂 a ked bude treba nieco dokupit, tak dokupime uz aj tu.
My mame mamas&papas model tak dva tri roky dozadu, ale ked som ho videla, tak som si ho zamilovala. A ked som bola este v anglicku, dva dni po tom co sme si ho priniesli domov sme sa s nim stale hrali, skusali, co sa da ako skladat a kombinovat 😵 dala nam ho za £100, takze ked tu si kupime este nejaky len s vanickou na zimu, tento bude super tak od pol roka, na leto si myslim...a je tam aj autosedacka...proste sa mi velmi paci 😵

No ono sa mne tazko odchadzalo, tiez sme tam nechali vela znnamych a priatelov, bolo nam tam fajn, ale berieme to tak, ze toto je taky dalsi nas spolocny krok a uvidime 🙂
Myslim, ze si zvykneme, tu zasa mame viac priatelov, ktori uz maju alebo planuju babatko, tak dufam, ze si zvykneme 🙂 a je pravda, ze ked uz bude male, tak taketo veci budeme riesit menej 🙂

sophie1981
23. nov 2008

macka, tak pojdem po tom z anglicka... 😀 ...no vidim, zesvkje este staledost draha aj na ine veci okrem jedla.. 😨 ....ta sada je super, ale v Boots som nasla akciu na flase...tak asi to kupim takto..no a tu pumpu extra....mrkne d argosu kolko to tam stoji... 😉 ....co sa tyka phil and ted, vazne tam chyba ta auotsedcka....ale uz sa da dokupit nadstavec na kociar ale treba kupit original phil and ted autosedacku....tak uvidime.....ale co jezase super, ze ma cocoon na zimu pre batola.....cze nepotrebujem vanicku.... 😉 ....my sma mali nas zlozenyasi 4 dni...a ako pises...stale sme don stuchali prezerali skldali, tak som ho zbalila spat do krabice a je pokoj... 😀 😀 ...len kazdy vecer si hopohladim nohou a ide snivat... 😀 😀 ...

ja sa celkom aj bojim ist domov...ako pises je tu vela priatelov, ktory mibuduchbat a taktiez miesta...ale taktiez to beriem, ze zacina nova etapa zivota a zase nastal cas zmenit nas zivot a otocit sa o 380 stupnov... 🙂 ...ale myslim, ze toto pootocenie bude jedno z najkrajsich v nasich zivotoch... 🙂 😵 😵 😵

question
23. nov 2008

ahojte..ja len pridam miju skusenost.. ja som zila aj s manzelom 3?5 roka v Irsku a v 32 tyzdni tehotenstva som prisla domov a aj tu predbezne zostavam,aj ked manzel bohuzial sa este musel vratit..bo mame hypoteku a tu treba splacat.. zatial nam pekne vychadza stretavat sa.. po narodeni bol 2 tyzdne doma,potom 3 tyzdne tam teraz pride na tyzden ,potom zasa 3 tyzdne tam a na vianoce sme spolu 2 tyzdne,tak sa to da.. este ked som bola v irsku som tvrdila,ze sa tam vratim ajs malou ked bude mat pol roka,co manzel nechcel a teraz sa vymenila situacia,manzel chce aby sme tam este na nejaky cas prisli amne sa uz nechce. ale ako tu vravite,kedze splacame uver,neviem si predstavit zit tu z jedneho platu,ale zasa aj v irsku by sme museli dost prepociatavam,aj ked urcite by sme boli na tom o nieco lepsie,ale bola by som tam opat sama a museli by sme asi zasa s niekym byvat...no tazko povedat co bude alebo nebude....momentalna pracovna situacia nie je lahka nikde a clovek nevie co bude....a starostilovost ohladom babatka je urcite lepsia ako tam..a ako tu pisete rozumiem lekarsykm veciam..co tam by som mala urcite problem... tak vsetkym drzim palce...

mili1008
25. nov 2008

Ahoj Macka, chcem sa ta opytat: Posielala som ziadost na E112, so vsetkym, co bolo potrebne (adresa v UK, datum nar., NHS number, NIN, MAT B1 a tiez datum kedy priblizne planujem odist z UK - napisala som, ze zaciatok januara - 11tyzdnov pre porodom a ze este neviem, kedy sa vratim naspat, ze priblizne 3-4 mesiace po narodeni, ked babo bude ok) a to este fakt neviem, ci sa vratim.
Dnes mi poslali odpoved, ze odomna potrebuju presny datum odchodu z UK a ze formular mi bude vydany odo dna odchodu z UK az do 15 tyzdnov po narodeni babatka. Aj ty to mas tak, lebo co mi odpisali zo VsZP, pisu tam, ze zalezi na tom, ako bude formular vydany, ci na ucely bydliska alebo na ucely liecby, podla toho treba potom E112 predlozit bud VsZP, ktora mi vyda preukaz z oznacenim EU (takto to mas asi ty, podla toho, co si pisala)alebo priamo lekarovi.. Tak neviem, mam v tom mierny zmatok..Ty si formular ziadala na ucely bydliska, alebo ako? Lebo ja som im napisala, ze chcem ist domov porodit a byt v rodinnom prostredi, ze tu nam nema kto pomoct a poradit. Pisala si im, kedy sa planujes vratit spat do UK? Alebo ci sa vobec vratis? Lebo v liste sa este pise, ze karticka EHIC (modra karticka) mi zabezpeci hocijaku zdr. starostlivost pocas pobytu na Slov., ale len v pripade ak sa vratim spat do UK. Tak neviem, som z toho trochu popletena.., lebo neviem, ako to myslia, ci ten navrat do UK spajaju iba s EHIC alebo tym myslia aj E112.
Vies mi v tom nejako pomoct, kedze si to uz vybavovala a mas v tom mozno vacsi prehlad a jasnejsie, ako ja
😒

mili1008
25. nov 2008

Macka este na jednu vec som zabudla: Davala si im aj slovensku adresu?Kedze tvoj manzel odchadza, lebo mi este presne nevieme, ako to bude s mojim manzelom, ci tu este chvilu zostane alebo sa vrati so mnou na Slov., tym padom stratime Uk adresu a potom to bude vyzerat, ze sa uz do UK nevratime. Neviem, porad prosim ta, ak vies ☹

macka23
26. nov 2008

Ahoj mili,
ja som davala presny datum kedy som odchadzala, lebo som to uz vedela a mala som kupenu letenku, no a datum kedy sa vratim nazad som dala niekedy v july, ale to myslim nie je az take podstatne, lebo ten formular mi vystavili len na 6 mesiacov, cize to mam asi do maja.
Neviem, ci to na co bude vystaveny ten formular /myslim bydlisko alebo liecbu ci ako to je/ mozes ty nejako ovplyvnit, lebo ked napises ze chces len rodit na sk, tak oni ho daju len na tuto starostlivost. Ja som sice bola v poistovni, odovzdala tam ten formular, a oni mi dali ten ich preukaz, ale po 2 tyzdnoch ma predvolali /asi si prestudovali ten formular/ s tym, ze sa vztahuje len na starostlivost pred porodom, porod, a po porode, ale ked idem k inemu lekarovi, alebo k lekarovi vseobecne, tak mam pouzivat prave tu modru EHIC z uk, ale ako vsetci dobre vieme, tu ju lekari vobec nemaju radi 😠 a ja to zasa na druhej strane chapem.
EHIC je len na akutnu starostlivost, alebo ako by som to povedala, nekryje vsety ukony, len tie urgentne.
Do uk sa aj tak budes musiet vratit, ked budes chciet ukoncit matersku, dat vypoved a vybavit vsetky tie papierovacky, aby si sa znova mohla prihlasit na sk.
Adresu daj urcite aj slovensku, a ak tvoj manzel odide na sk, stale si mozete na nejaky cas dat presmerovat postu na sk. A to ako to bude pre nich vyzerat, vobec neries 🙂 myslim ze im je to uplne jedno, bo ten formular vystavia len na nejaky cas a potom to zasa budes musiet nejako riesit. Ale to budeme riesit az ked to bude aktualne 😀
ufam, ze som ti aspon trosku pomohla.
Pekny den 😵

mili1008
26. nov 2008

ahoj Macka,
dakujem za pomoc 🙂Aj ja to chapem tak, ze kedze ten formular vystavia na dobu urcitu, tak im je v podstate asi jedno, kedy sa sem vratim. A ked sa nevratim ja, tak bude musiet prist manzel a vybavit vsetky tie veci za mna. Ale to uvidime potom.
No idem hned napisat ten list, aj ked letenky este nemame, ale uz sa to riesi 🙂 pravdepodobne 6.januara pojdeme domov, juuj, uz sa tak tesim, ale urcite mi bude aj trochu smutno, tu sme si uz zvykli, ale doma, je doma 🙂 ze vraj nam uz aj sneh napadol na Katarinu 🙂 no dufam, ze do januara napadne dalsi 😉

macka23
26. nov 2008

ahoj,
no ked uz vies kedy poletis, viac ta to motivuje 😉
Ano bude ti aj smutno, ale ved vratit sa mozes kedykolvek...
No my si spravime asi dovolenku buduci rok v anglicku 🙂 ale to je este daleko 🙂
Ano, dokonca aj my tu dole sme mali sneh 😀 alen teraz uz svieti sluniecko a vsetko sa roztopilo 😠

mili1008
26. nov 2008

no s tym navratom to nebude az tak jednoduche, lebo, ked uz odide aj manzel a odovzda byt majitelovi, potom sa neviem kam vratime, aj keby sme chceli 😒 , snad len niekde prespat u kamosov slovakov, ktori tu este pobudnu, alebo sa na cca tyzden niekde ubytovat, kym sa vybavia papiere..no uvidime 😖

zmrzka1
26. nov 2008

baby ja by som chcela vediet ci mam narok na prispevok alebo porodne(coi ako sa to vola) ked porodim tu v gb lebo ked som bola naposledy u mojho lekara na slovensku on mi povedal ,ze by som mala mat na to narok lebo moje dieta bude mat dvojitu narodnost cize aj slovensku a v tom pripade by som mala tieto peniaze dostat aj ja bez rozdielu v ktorej krajine porodim...
neviete niekto nieco blizsie o tomto?