Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

sophie1981
3. jan 2009

a kde v Uk si??...ja som na Wandsworth, nemocnica st. George hospital, Tooting a hned pri prvom stretnuti s GP mi vraveli ze budu 3 scany...to este nevedeli ze mam zvysene prietoky.....20tt, je povinny scan na urcenie abnormalnych defektov...a je to nielen tu ale aj na svk.....skus sa informovat este raz u GP, mne sa to moc nechce verit....a v 32 sa zase kontroluje vaha a poloha.....urcite to nieje len jeden v 14tt....

wild.horses
3. jan 2009

nika12: naozaj sa zda ze to zalezi v akm meste zijes. Hmm, postcode lottery 😠 Moj sef zije nedaleko Yorku a tiez si druhy scan museli platit. Isli do Leeds na Nuffield kliniku. Plati sa tam za scan asi £150, ak chces k tomu aj triple test tak tusim £200. Nie som si ista tymi cenami, tu je radsej link http://www.nuffieldhospitals.org.uk/az_showserv... a mala by si tam najst vsetky potrebne udaje, kontakty a mesta. Viem, ze kliniky poskytujuce ten scan su aj v manchestri a lancastri. Podla toho kde byvate. Daj si jednoducho do google nuchal translucency scan a uvidite.
Ja mam druhy scan za sebou a treti mat nebudem, ale uvazujem, ze zbehnem do leedsu na 3d.

Vdaka za tie infosky o pase a rodnom liste. Asi to predsalen posleme postou tu apostillu a potom, ked to pride pojdeme do londyna aj s malym v ruksaku 🙂 Na Slovensko chcem ist potom s mimi len na par dni, iba kvoli slovenskemu pasu a prispevkom (ak teda budem mat na nejake este pravo, kedze zakony a podmienky na udelenie prispevkov sa radi menia).
Da sa vybavit pas mimi na slovensku do tyzdna? Hmmm, to by dost pomohlo 😎
pekny den.

kvietocek7
3. jan 2009

ahoj nika 🙂 z osobnej skusenosti viem,ze v UK podla zakona ma kazda pregnancy narok na 2 scany ostatne ak su nejake problemy. Osobne si myslim,ze lekarska starostlivost (ktora nie je v UK nejako vychyrene slavna )aj zalezi od miesta nemocnice a lekara kam patris. Inac ja nemam nejaku osobnu zlu skusenost s lekarmi ci nemocnicou pretoze som asi mala stastie a dostala som sa do fakt dobrej nemocnice kde som chodievala pocas prveho tehotenstva na prehliadky.To bolo NHS.
Teda narok mas na dva scany a ak je tehotenstvo rizikove tak to vsetko zalezi od osetrujuceho lekara.Tiez viem ako spomina sophie,ze su aj polsky lekari ale tam sa uz plati.

No a ta materska tam sa musi splnit pocet tyzdnov pred tvz.maternity leave.Tusim je to 26 ci 29 tyzdnov az potom mozes dostat matersku prve 3mesiace 90percent z platu a dalsie tyzdnenny zaklad.(neviem kolko to je)Napr ja som pracovala 2 a 1/2 roka a ked som sa medzi casom prestahovala hladala som si pracu-ale neuspesne tak sme do toho cakali nase prve babo.Potom sa mi uz nepodarilo zamestnat sa a ked som ziadala o matersku tak mi povedali ze nesplnam pocet tyzdnov a tym som nedostala absolutne nic.Teda ak si das vypoved skor ako chcete mat babo tak ti to nemusi vyjst casovo. Ja som teraz registrovana doma v socialnej poistovni hoci docasne zijeme v UK.

vela stastia pri druhom babatku 🙂

kvietocek7
3. jan 2009

Wild horses pas ma lehotu 30dni ale napr nam to stihli do tyzdna.Ja som sa vsak zabezpecila tym,ze som si necala malu napisat do mojho pasu a to urobia na pockanie.

sophie1981
3. jan 2009

wild.horses, u vas sa plati za triple test???...no to som netusila, ze az take rozdiely su v jednej krajine....ja som zatial za nic neplatila,....o vdaka bohu ze som zakotvila v Londyne.... 😕

nika12
3. jan 2009

Som v Scotland, takze asi je to tak, ako pises wild.horses, ze zalezi od oblasti ...tu je len 1 co ja viem. Je to dost vela 200 libier za scan, ale urcite by som do toho sla, keby som tu v blizkosti nieco nasla, uz len pre pokoj v dusi, ze je vsetko ok.
Co som bola teraz v nemocnici, nemozem povedat jedno krive slovo, personal - sestricky, doktorky boli velmi mile, ale zarazilo ma napr., ze mi neurobili sono, chcela by som vediet, ci plod zodpovedal velkosti mojho tt, alebo odumrel uz skor ...idem na scan buduci tyzden, ale uz len aby zistili, ci to mam ciste, alebo tam este nieco ostalo 😒

tana012
3. jan 2009

Nika12 aj ja som rodila v scotlande,v ktorom meste byvate?

nika12
3. jan 2009

v mestecku blizko Edinburghu ...tana si este stale tu??

tana012
3. jan 2009

ano,tu som

tana012
3. jan 2009

ja zijem v Glasgowe

tana012
3. jan 2009

ak by si sa chcela vratit domov,musis platit doma odvody i rok pred tehotenstvom(ty,alebo zamestnavatel)nie som si 100% ista.ak si mala pri predchadzajucom tehu problemy,budes mat narok na viac scanov.aspon mne tak bolo povedane.

nika12
3. jan 2009

ano tana, to je v pripade materskej, ale myslim, ze na rodicovsky prispevok by som mala narok aj bez toho ...

tana012
3. jan 2009

no,tak o rodicovskom prispevku neviem nic.robis teraz?

tana012
3. jan 2009

ak pracujes teraz a rozhodla by si sa ist domov,aj tak je zamestnavatel povinny platit matersku.cize by si ju dostavala odtialto

nika12
3. jan 2009

ano tana som zamestnana na full time uz rok a pol...
tiez je tam nejake obmedzenie, ze pred porodom musim byt zamestnana neviem kolko tyzdnov, aby som mala narok na matersku ...

tana012
3. jan 2009

zistim ti presne,ale ked uz robis pol roka,to uz 100% mas narok.a vyplacaju 90% tvojej mzdy

nika12
3. jan 2009

tana rok a pol 😉 a ano 90% je spravne, ale len prvych 6 tyzdnov ...

tana012
3. jan 2009

ja som myslela,ze ak tu otehotnies a este by si robila,a potom by si isla na sk,tak by ti odtialto posielali matersku

nika12
3. jan 2009

ano tani, je to tak, ale ako som pisala, este by som asi nejaku dobu potom musela byt zamestnana, hoc by som sa dala vypisat a bola doma na svk, ako tehotnu ma vyhodit nemozu, ale keby som chcela dat vypoved s tym, ze sa idem zaregistrovat na urady doma, tak je tam nejaky pocet tyzdnov pred terminom porodu, co musim byt zamestnana, aby som na tu matersku odtial mala narok ...aspon tak som to pochopila z toho, co som nasla info na nete ...
ty planujes aj druhe dieta?? pracujes, ci si s malym doma??

tana012
3. jan 2009

ja pracujem na polovicny uvezok odkedy mal maly 5 mesiacov.neplanujem este babo,ale prave mi meskaju a dnes som cely den vracala 😠

nika12
3. jan 2009

wau tani a bola by si rada??? ak ano, budem drzat palce, kedy robis test?? my si musime davat pozor teraz 3 mesiace, potom snaad sa skoro podari 😕

tana012
3. jan 2009

ja by som na tvojom mieste ostala zamestnana tu,kym nebudes tehu,a potom by som isla na sk,(ked tak planujes aj tak).a keby ti posielali 90% tvojej vyplaty na sk,urcite by to bolo prijemnejsie ako tie vybavovacky doma.a zdaleka by si nedostala tolko

nika12
3. jan 2009

aha, prehliadla som, ze neplanujete este, ale aj tak, urcite by ste to prijali s radostou, ked uz by ...nahodou

tana012
3. jan 2009

manzel sa uz teraz tesi,ale ja by som mala strach,lebo porod nebol bezproblemovy.ale urcite by som bola rada

nika12
3. jan 2009

no ved rada by som vyuzila tu matersku, keby sa dalo, hlavne kvoli dietatu, aby som mu mohla dopriat vsetko, co bude potrebovat... aj ked to bude len 9 mesiacov, ale aj to je lepsie, ako ta almuzna doma 😒

tana012
3. jan 2009

aj ja si tak myslim.prajem ti aby si bola tehu co najskor a zdrave baby.odkial si z sk?

nika12
3. jan 2009

chapem, ale zas kazdy porod je iny, nemaj obavy, urcite to bude lepsie 😉 drzim ti palce..

nika12
3. jan 2009

som z kosic tani a ty??

tana012
3. jan 2009

ja som z okresu komarno.idem na nakup,ozvem sa neskor.zatial sa maj.

nika12
3. jan 2009

ok tani, kup si aj test 😀 a daj vediet...