Žijem v zahraničí. Máte skúsenosť s papiermi po pôrode?

denili
10. jún 2008

ahojte,zijem v severnom Irsku,som 14 tyzdnov tehotna a planujem tu rodit a ostat niekolko rokov.Ma niektora z vas skusenosti,myslim tym,co sa tyka papierovania po porode?dik 🙂

macka23
10. dec 2008

ahojte,
tak pan doktor vyriesil dilemu velmo rychlo..nerobil totiz sono 😠
Inak vsetko by malo byt ok.
Dalsiu poradnu mam o 4 tyzdne, s tym ze si dohodneme aj termin na cisarsky 😖

zmrzka1
10. dec 2008

macka-- a preco ti ho nespravil? a ty si na slovensku teraz?
nevies ci ked pojdem na slovensko ku svojmu doktorovi ci by mi spravil alebo mohol spravit dalsie sono?
lebo som sa rozhodla ,ze 12.1 pojdem pozret domov

macka23
10. dec 2008

zmrzka, neviem prceco mi nerobil sono, ale to neva, vysetril ma a vsetko ok.
Ja ked som bola v anglicku este, vzdy ked som prisla na svk a sla k lekarovi, vzdy mi robil sono.
Tak som mala sono 2x v UK a 3x na svk 😀

nika12
10. dec 2008

Macka a ako to bolo, ked si bola doma u lekara?? Predpokladam, ze poistena si bola tu, platila si si vsetky ukony??? Ja ked chodim domov, absolvujem len zubara, u gyndosa som bola nedavno, ale to bolo po znamosti, kamoska mi vybavila vysetrenie u svojho, kedze doma nemam poistenie

macka23
10. dec 2008

Nika,
ano vzdy som platila kes, ani teraz to nie je uplne zadarmo...ale to je nadlho 🙂 Ale porod by som mala mat zadarmo :D

mili1008
10. dec 2008

Ahoj Macka, ty planujes rodit cisarskym? Teda nie normalny porod? Alebo to okolnosti zavinuju..?

macka23
10. dec 2008

mili,
neplanovala, ale ako si to spravne napisala, okolnosti si to vyzaduju 😖 mam na to indikaciu, a rodit normalne by bolo ovela vacsie riziko 😖
A to moj muz uz vyhlasil, ze on chce ist so mnou k porodu /pritom predtym mal vzdy strach/, ale takto zial nebude moct. Mozno pri druhom 😀

kackabrcka
11. dec 2008

nika12 - ahojky kde si? lebo ja som nemecko a ked mi skoncila prac. zmluva a potrebovala som ist nutne lekar tak vsetko som platila sama.. preto pokial stale niesom vydata chodim lekarovi do SR kazdy mesiac.. prva prehliadka na gynek. v nemecku ma vysla 250euro a este neviem ci mi to v SR urcit preplatia..

brcka

nika12
11. dec 2008

Ahoj kackabrcka, ja som v UK a pytam sa preto, lebo ja by som tolkokrat najradsej bola doma, nech sa tam o mna staraju lekari ...som v 9.tt a predstav si prve stretnutie s midwife mam az zajtra, takze uz som skoro v tretom mesiaci a vlastne nemam vobec potvrdene tehotenstvo ...navyse uz asi 8 dni ma trapi bolest hrdla, som doma, nepracujem, asi 6 dni som sa liecila sama, kedze kazdy mi vravi, ze v 1. tirmestri skoro nic nemozem, ziadne lieky, tak som sa snazila sama, ale ked ani po 5 dnoch bolest neprechadzala, tak som volala k doktorovi, ze sa objednam, lieky by mi asi nedal ziadne, ale potrebujem papier do roboty, visi mi tam 2 dni, ale nejak to uz uhram, lebo nakoniec som k nemu nesla..volala som v pondelok minuly tyzden na recepcii mi povedala, ze maju vollny termin az v piatok, ale ze mam skusit na druhy den rano, ze mozno bude nieco, ale uz som na to kaslala ...sla som do lekarne, kde v jednej mi ponukli cukriky halls na cmulanie, tie najsilnejsie, ktore mimochodom sa mi zda, ze ako tehotna ani nemozem a v druhej chvalabohu aspon nieco, ponukli mi taky glycerinovi sirup, ten zabera, ale len trosku ....pritom zistovala som si na vselijakych strankach, u nas v lekarni toho je ovela viac, co ti ponuknu, ci uz rozne homeopatika, alebo proste su lieky, ktore sa mozu ...dala som si z domu poslat lokalne antibiotikum na hrdlo, ktore ako tehotna mozem, takze dufam, ze zajtra alebo pozajtra to tu mam a snad mi to zaberie, pretoze uz som z toho riadne nervozna, vobec si to tehotnstvo neuzivam, myslim len na tu bolest hrdla ....
inak baby je to tak, ze ked si platim zdravotne poistenie tu v UK, nemozem si ho platit aj dobrovolne doma??? to mam od znamej z domu, vraj je to tak....

mili1008
11. dec 2008

Ahoj Macka, ak sa mozem spytat.., preco musis rodit cisarskym rezom?
Ja som od zaciatku chcela a aj chcem rodit normalne, ale ak si to okolnosti budu vyzadovat a ma to pomoct babatku, tak potom samozrejme, ze nebudem vahat.

mili1008
11. dec 2008

ahoj nika12,
no presne viem, ako sa citis, ja som tiez v uk uz 2 roky a momentalne v 23tt 🙂
K midwife som sa dostala tiez, az ked som bola uz asi v 8-9tt, co sa mi tiez zdalo dost neskoro na prve stretko v tehotenstve, ale co narobime 😠 ked oni tu maju taky system, doma ides k lekarovi hned a tu ta objednaju tak, ze musis cakat tyzdne na to, aby si sa dostala k lekarovi..ale uz som si na to celkom zvykla..
Tiez ma v prvom trimestri bolelo hrdlo a bola som aj nachladena, ale nechcela som nic brat proti bolesti,kedze som tiez citala a pocula, ze sa to nema, ale to nachladnutie ma trapilo dost dlho, potom som sa pytala midwife, ci je to normalne v teho, ze stale smoklim a kycham a ona na to, ze ano, ze to moze byt tou zmenou hormonov v teho a ze mam pit vela tekutin a samozrejme vela curat, aby sa bakterie odplavovali.. takze som bola na teplom caji s medom a citronom a lezala v posteli, pokial sa dalo..
Inak co sa tyka toho poistenia, tak napisala si spravne, ak si poistena tu-v uk, nemozes byt poistena aj doma, na svk. Len v jednom state.. tiez som si to doma zistovala, kedze som sa rozhodla rodit doma.
A teraz sa uz tesim, ze za 4tyzdne letim domov.. 🙂

macka23
11. dec 2008

Ahojte,

nika,
ja tiez nemam dobre skusenosti s lekarmi v uk 😖 Ked som otehotnela, sla som k GP, ta sa ma spytala na poslednu menstruaciu, pozrela do toho svojho kalendarika, vyplula termin porodu a zagratulovala mi. Bola som z toho skovana. Ziadne odbery alebo nieco. Asi v 10tt som mala appointment s midwife a kratko na to letela na slovensko, kde som bola aj u gynekologa, ktory mi spravil sono a tam sme prcka videli prvy raz a konecne sme uverili 😵 chora som nastastie nejak nebola, aspon nepamatam. Az nejak pred odchodom domov v oktobri som mala strasny kasel, tak som si nechala poslat kalciovy sirup a potom sa mi ulavilo 😉

mili,
rodit cisarskym budem pretoze mam pruh ☹ mam to asi 2 mesiace, samozrejme ze som stym bola u GP este vtedy, ale samozrejme, povedala, ze to nic nie je, ze to len jak mi rastie brusko, tak mozem citit bolest a mat kvazi opuch vaziva ci co to zarvala. No a ked som prisla domov, sla som hned k lekarovi, povedal, ze je to pruh, co ja som si aj myslela, este som bola aj na chirurgickej ambulancii, tam to potvrdili 😕
No a ak by som rodila normalne, mohlo by mi to pri tlaceni prasnut asi 😖
Tak asi tak ☹

mili1008
11. dec 2008

macka,
tak to musi byt neprijemne, ten pruh 😒 ale co uz clovek si nevybera..
Mala si to uz pred teho, alebo sa ti to vytvorilo v teho? Tak to chapem, ze musis na cisarsky, ved to by mohlo prasknut pri normalnom porode a jak by to bolelo...juuuuj.
Tak drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo 😉
Kedy mas vlastne termin? koncom januara?

nika12
11. dec 2008

dakujem za reakcie baby:-/ takze nie som jedina, ktorej tento system nevyhovuje ...
a chcem sa vas este spytat, budete rodit doma a odkial budete poberat matersku??? z uk?? doma narok na matersku asi nemate, len na prispevok , ze?? urcite uz v tom mate jasno, ja sa do toho este len dostavam...

macka23
11. dec 2008

nika,
skus si precitat tuto temu asi od strany 4 a myslim, ze tam najdes odpovede na vsetky otazky 😉
A keby nahodu este nieco, tak skusim poradit 🙂

nika12
11. dec 2008

dakujem macka, je toho dost, takze postupne si to budem citat... 🙂

macka23
11. dec 2008

nika,

nemas za co 😀

wild.horses
11. dec 2008

Nuz, ja som bola chora minuly tyzden. 38 stupnova teplota, kaslala som ako kon, nemohla som ani rozpravat, co ma bolelo hrdlo. V praci som si vzala 2 dni PN, doktorka ma dost dokladne prezrela, vela sa vypytovala. Odporucila mi paracetamol, kedze ATB som odmietla a aj tak ich nema zmysel uzivat, kedze tento typ ochorenia sposobuju virusy. O sirupoch proti kaslu tvrdi, ze je to vyhadzovanie penazi, s cim do istej miery suhlasim. Z domu som mala skorocelovy sirup, nezabral. Nastastie tu je dost siroky vyber sirupov, minule sa mi osvedcil glycerinovy a sirup s ipecacuanou. Po par dnoch kasel aj horucka presla, pekne som si to odlezala s teplym cajom a medom a samozrejme, paracetamolom.
Homeopatia uz nie je velmi uspesna, ked je choroba v rozvinutom stadiu. No ak si to niekto zela, staci ist do lekarne a vypytat si.
Kolegyna mala vcera bolesti v bruchu, volala NHS, midwife ju prisla skontrolovat domov do hodiny. Nastastie len babatko bolo v zlej polohe.

Dnes som mala stretnutie s midwife a cakala ma tam aj ta GP, chcela sa presvedcit, ci som OK, co ma dost sokovalo 😀
Po zisteni, ze som tehotna som hned isla k doktorovi. Kedze som v dennom kontakte so zvieratami, vysetrenie na listeriu a toxoplazmu bolo viac nez prioritou. Denne operujem asi 4 hodiny, pouzivame isty anesteticky plyn, takze aj toto som predebatovala s GP. Okamzite ma objednal na odbery.
Je pravda, ze tu nechavaju tehotenstvu volnejsi priebeh a na mnohe veci, ktore su mi nejasne sa musim naozaj dost vypytovat (napr. na specialny USG, po odbere krvi na triple test). Mne kazda navsteva nemocnicneho zariadenia vyzenie krvny tlak dost vysoko, takze na tuto skutocnost sa nestazujem.
Nastatsie, kazda mame volbu kde zit, kde pracovat a tiez, kde rodit.

kackabrcka
11. dec 2008

nika12 ako vidim v UK je to pestre.. no este ze tu to neni tak. nezavidim ti.. ty ked si tam robila a mas PZ tak tak mas aj poistenie nie?
ja mam odrialto taku skusenost ze ako samoplatca kedze som v nemecku a nemala PZ som platila za prvu prehliadku a vysetrenia a krvne testy na gynde 250€ a to este neviem ci ich dostanem zo SR naspat.. je uzasne ist lekarovi v EU s nasou kartickou ktora vam je na dve veci.. aj tak si to musite zaplatit sama a potom to ziadate v SR naspat a to na mna ten posudkovy este pozera ze a vy ste boli tehu ci ako? no lebo viete niektori z BA ideu do rakuska daju si tam spravit osetrenia uhradia a este na to ziskaju.. no hadam ja nepojdem 1000km do nemecka k lekarovi aby som este zarabala na zdravotke.. dufam ze prechodom na euro sa nieco pohne aj v tomto..
a ako je to s materskou.. - ja osm doma pracovala a ked som bola robit vonku na PZ tak som si platila doma dobrovolne nemocenske poistenie - to ma nastarosti soc. urad, musi tam byt uhradenych 270dni potom vznika narok na podporu.. aj ked to co som tu zarabala rataju tak ako napr. casnicka zarobi v SR v danom regione a nie v nemecku..
ja nemam narok tu nanic tazke materska bude slovenska aj ked ma caka v jan. svadba nic sa nemeni som cuzdinec takze tym to kocni..

drzim palceky.. obcas to mame pestre ako vidim..
brcka

macka23
11. dec 2008

Ahojte,

Ja zdravotnictvo v uk neodsudzujem. Je to len ine, a my na to nie sme zvyknuty. Ja som zdravotna sestra, doma som studovala 7 rokov, odpraxovala v trnavskej a galantskej nemocnici zopar rockov, pracovala v bratislave, mozno preto to viem viac porovnat. Su veci, ktore sa mi v uk viac vyhovuju, ako napriklad, ked si booknes appointment, tak ta na cas vezmu, ale na druhej strane, nie raz sa mi stalo, ze som fakt surne potrebovala ist k lekarovi, tak som appointment dostala az o dva tri dni 😒
Moja midwife bola zlata zena 🙂 ale neviem si predstavit, ze by som tam rodila, mozno je to stale ta jazykova bariera, strach z toho, ze by som to sama len s manzelom nezvladla, takto viem, ze tu mam nablizko rodicov, kamaratky s babatkami a ked budem cokolvek potrebovat su tu pre mna 😉
Vysetrenia mi spravili vsetky, len sa mi nepacilo, ze napriklad v Surgery, kam som chodila nebolo mozne aby mi zobrali krv, musela som ist kvoli tomu do nemocnice, alebo, ja som mala tu vyhodu, ze som pracovala v nursing home, takze tam mi niekto z kolegov tu krvicku vzdy vzal 😒 Je to len ine, niekto si to tam nevie vynachvalit, a ja to respektujem. Ved mame moznost volby, a ja som zvolila to co poznam 😉

mili,
vytvorilo sa mi to pocas tehu 😒 no co uz...tak bude cisarsky, prezili ini prezijeme aj my 🙂
Termin mame na konci januara, ale este to tak vidim na 6-7 tyzdnov 😉
Vyhodou planovaneho cisarskeho je, ze viem kedy to bude 😉

brcka,
ja som pracovala v uk 2 a pol roka, a ked som sa zaregistrovala do ich schemy, doma som sa odhlasila, tym padom, ze som si tam platila odvody a vsetko, mohla som chodit k lekarovi, proste tak ako doma ked si platis poistne. Ale ked som prisla domov na svk, a sla k lekarovi, platila som si vsetko tu v plnej vyske, lebo s europskym preukazom poistenca som malanarok len na urgentnu starostlivost. Ale kedze v uk sa nechodi ku gynekologovi ale k obvodakovi, uprednostila som platbu kes doma a sla ku gyndakovi tu 😉
A aj so zubarom sme to tak vzdy riesili, dovolenka na svk, isli sme tu k zubarovi, lebo to je v uk sukromne, a to by sme sa asi nedoplatili 🤐
A s materskou je to tak, ze mam narok, nakolko som tu pracovala a sme v EU, takze ju budem poberat z uk, ale stravim ju doma na svk.

Tak sa drzte...to sme ale bojovnicky niekedy, ked sa nad tym zamyslim 😀

kackabrcka
12. dec 2008

ahoj macka23, no ja som robila v nemecku ale len sezonne a nemam narok nanic dokonca ani ked sa vydam 23.1. za nem. manzelika..
ohladne lekara v SR sa musim informovat nakolko po sobasi sa mi zmeni situaci a mozem ist lekarovi aj tu UZ.. ale myslim ze ako dobrovolny platca by si si mohla platit v Sr zdravotne p. tym padom chodit aj v SR lekarovi ked si doma.. od 15.12. idem v SR do VsZP tak sa na to spytam..
no ja som bola s EU preukazom tu u lekara a hradila som si vsetko sama takze 350€ islo..

neviete ako je to s prispevkom pri narodeni dietata ked ste obcan SR a porodite v EUstate ?
brcka

macka23
12. dec 2008

Brcka,
nemozem si platit poistenie v dvoch statoch EU naraz. A kedze poberam matersku z UK, odvody platim tam, nemozem sa prihlasit tu.

Ja som vzdy najlepsiu odpoved dostala cez info linku VsZP na ich stranke, lepsie ako osobne v pobocke. 😉

No a myslim , ze ak mas trvaly pobyt na slovensku ty a aj babatko, vydokladujes, ze si chodila na pravidelne prehliadky pocas tehotenstva, nemal by byt problem. Samozrejme, ak nepoziadas o prispevok aj v state kde si rodila, bo mozes dostat zasa len z jedneho / u teba bud nemecko alebo slovensko ak sa nemylim/

nika12
12. dec 2008

kacka co sa tyka prispevku zo Slovenska, neviem presne ako to je, niekde som to uz citala, skus sa pohrabat v tomto fore alebo urcite to bolo v nejakej podobne teme, co sa tyka bab v zahranici ... keby som na to natrafila, tak ti poslem link
dnes som bola na prvom stretnuti s midwife, tie midwife su asi vsetky zlate, proste na to musia mat, aby to robili ...velmi zlata zena, urobila mi odbery, zmerala tlak, odvazila, pokecali sme ...len som trosku sklamana, lebo prvy scan mam az 22.1., co je este veeelmi daleko, budem uz v 16 tt zhruba ...dala mi to az tak neskor, lebo idem domov zaciatkom januara ...a dalsi appointment mam zaciatkom februara ...
hrdlo ma trapi stale, pevne verim, ze zajtra mi dojdu tie antibiotika, lebo uz je to fakt neprijemne :-/

nebraska
14. dec 2008

denili ahoj no ja tiez som v anglicku,a som tehotna takze je to tu aspon tu lepsie ako doma aspon zatial podla zistenych informacii

zmrzka1
21. dec 2008

baby ako prezivate vianocny cas??? a co darceky?pokupene?

luciauk
21. dec 2008

nárok na príspevok pri narodení dieťaťa máte automaticky, bez ohladu, kde sa dieťa narodilo. ale ak vezmete na sk, nesmiete v uk.

ja som porodila dve deti na sk a jedno v anglicku a hoci tu majú iný systém, zvykla som si a mám ovela lepšie skúsenosti ako so slovenskom. keby ste boli na sk, tak by ste asi nadávali na systém tiež a na to, že v zahraničí majú to a ono. tu nerobia tolko zbytočných vyšetrení a ženy majú pocit, že sa o nich nestarajú. naopak, tu je zadarmo plno vecí, za ktoré na sk musíte platiť. a navyše, úsmev a slušné správanie si aj tak nekúpite. ale je to vec názoru 😉

zmrzka1
21. dec 2008

luciauk-- a co to niekto zistuje ci si zobrala aj v inej krajine? a ako ? moj lekar na slovensku povedal ,ze mozem od oboch ked ma dvojite obcianstvo teda ak je moj partner z tadeto

luciauk
21. dec 2008

ja mám skúsenosti, že niekto musel doniesť potvrdenie, niekomu stačilo čestné prehlásenie. a to, že môžeš požiadať z oboch krajín je hlúposť. je to príspevok štátu rodičom na veci pre dieťa, tak prečo by to EU dávalo dvakrát na to isté dieťa?

macka23
21. dec 2008

ahojte,

zmrzka, ja si tiez myslim, ze nemozes ziadat od oboch statov...mne to pride logicke ako napr aj s poistenim, nemozes legalne pracovat v uk a doma byt dobrovolne nezamestanana a platit si poistne, s tym ze ked pojdes domov na dovcu, tak to bude zadara 😉
Myslim, ze treba zistit podmienky v oboch statoch a tam kde je to jednoduchsie tam poziadat 😉

zmrzka1
21. dec 2008

luciauk--ja neviem iba popisujem co mi bolo povedane ja az tak do toho nevidim iba ked som sa bola informovat mi povedali takto,ale hadat sa nebudem lebo to nie som si 100%ista
macka--no tu mi pravnik povedal,ze mozes poziadat uz v 28tt a daju ti 500£ ale musis byt socialny pripad na benefite alebo brat working tax credyt a neviem ci to nie je teda nieco ako pomoc v nudzi ....
a na slovensku ti daju ak dieta prezije prvych 28 dni a najneskor do mesiacov a staci si vyptat od socialnej poistovne tlacivo ktore ti potvrdi lekar s tym ,ze si navstivila 2krat pocas tehotenstva ak zijes v inej krajine...
teda tak mi bolo povedane...