Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

babalka
24. mar 2013

@janula8375 Ak sa dieťa narodí do 300 dní od právoplatnosti rozsudku o rozvode, je zo zákona považovaný za jeho otca tvoj bývalý manžel, ktorý sa aj zapíše do rodného listu dieťaťa. V tomto prípade treba dať návrh na súd na zapretie otcovstva, po nadobudnutí právoplatnosti už tvoj bývalý manžel už nebude zapísaný v RL dieťaťa, a dieťa nadobúda priezvisko matky v čase jeho narodenia. Rozhodujúce bude, aké priezvisko budeš mať ty (či si ponecháš po exmanželovi, alebo využiješ možnosť oznámenia na matriku, kde ste uzatvárali manželstvo, že prijímaš späť tvoje predchádzajúce priezvisko). Lehota je tri mesiace od právoplatného rozsudku o rozvode bezplatne. V tomto prípade by malo dieťa v aktuálnom RL (po zapretí) priezvisko ako užívaš ty. Po uplynutí tejto lehoty na TVOJE priezvisko, s ktorým si vstupovala do manželstva, je možné toto riešiť len cez obvodný úrad podľa tvojho trvaého pobytu (s poplatkom 100,-€). Po týchto úkonoch môžeš spolu s biologickým otcom dieťaťa určiť k nemu otcovstvo súhlasným vyhlásením na matrike, kde sa zároveň dohodnete na priezvisku, ktoré bude dieťa užívať. Druhá možnosť je uzavrieť manželstvo s biologickým otcom dieťaťa ešte pred jeho narodením, kde samozrejme bude na RL uvedený ako otec on s priezviskom, na akom sa dohodnete pri uzavretí manželstva.

robertko1975
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
robertko1975
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
barbora789
25. mar 2013

@babalka Dakujem za odpoved..pride mi to dost komplikovane,ale hadam sa nam to podari..ked chceme overit suhlas u notara,tak je na to urcene dake originalne tlacivo,alebo staci napisat suhlas doma?ako asi to ma zniet?..a k tomu este treba ziadost o zmenu priezviska.a to vsetko sa poda na obvodnom urade..pochopila som to spravne?..dakujem..=)

babalka
25. mar 2013

Hlavička: Súhlas so zmenou priezviska, ďalej základné údaje o osobe, ktorej podpis sa overuje (t.j. otca dieťaťa) - meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, trvalý pobyt, č. obč. preukazu a text: súhlasím so zmenou priezviska môjho syna/dcéry: meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, r.č., trvalý pobyt z priezviska ..... na priezvisko ........ Súhlas s overeným podpisom tvorí súčasť predkladaných dokladov k žiadosti o zmenu priezviska dieťaťa, ktorú v tomto prípade podáva matka. Súhlas s overeným podpisom druhého rodiča nie je potrebný, ak na obvodný úrad prídete a žiadosť podáte spoločne s otcom dieťaťa (žiadosť obsahuje vyššie uvedené údaje o obidvoch rodičoch a dieťati). Do žiadosti sa okrem toho uvádza aj štátne občianstvo a dôvody žiadanej zmeny priezviska dieťaťa. Odporúčam ešte pred začatím celého "procesu" osloviť otca dieťaťa, či dobrovoľne súhlasí so zmenou priezviska dieťaťa a následne žiadosť prekonzultovať na obvodnom úrade, kde získaš aj zoznam ostatných dokladov, ktoré je potrebné k žiadosti predložiť. Nie je to až také komplikované 😉

evka2102
27. mar 2013

@elise
@alexandra
chcela by som sa opytať.bola som slobodna matka.mala ma bio otca v rod.liste,ale priezvisko ma moje za slobodna.teraz som vydata a mame druhe dieta.s bio otcom sd nikdy nestikala,ale alimenty plati.ako mam postupovat ked jej chcem zmeniť priezuisko po manželovi,aby sme mali ušetci rovnake?musi to ist cez sud?neda sa to nejak aby som to nemusela riešiť s bio?dakujem

alexandra
29. mar 2013

@evka2102 Mas dve moznosti:
1. Bio otec Ti da pisomny suhlas (idealne priamo na matrike, ak nie, treba overeny notarom)
2. Das ziadost na sud aby nahradili suhlas bio otca a v pripade schvalenia k ziadosti o zmenu prilozis rozsudok

gangula
1. apr 2013

@mima3114 ahoj mala som ten isty pripad ako ty a da sa zmenit priezvisko,najlepšie je ked budeš mat otcou suhlas a ked nie tak si podaš žiadost stim že musiš uveds dobre dovody na zmenua prejde neni v tom problem ak dlhšie spolu nežijete

janula8375
2. apr 2013

@babalka dakujem pekne za radu a mozem potvrdit kedze maly je uz davno narodeny ze sme nakoniec postupovali presne tak. hned po narodeni ziadost na sud o zapretie otcovstva a s pravoplatnym rozsudkom sme isli hned na matriku kde sa malemu vystavil novy rodny list s menom otca. este chcem povedat ze ak niektora je taktiez v takej situacii je dobra sa s byvalym dohodnut aby na matrike odsuhlasil meno ake chcete dat babatku lebo bez jeho suhlasu bude mat uvedene meno v RL nezname a priezvizko po nom az do rozsudku

16nela
5. apr 2013

@paradajka123 -no zaujalo ma tvoje rozhorcenie..nepochopila som rpesne co mas na mysli...

kaja444
5. apr 2013

treba aby biologický otec dal s úhlas so zmenou priezviska podpis overený matrikou alebo notárom a a potom ísť na obvodný úrad a ked nedá tak súdnou cestou, ale lepšie je ked sa dohodnete a ten súhlas ti dá 🙂

16nela
5. apr 2013

ja mam iny problem..s manzelom som sa rozviedla mame dceru ma priezvisko po nom.on sa druhy raz ozenil so zenou ktora uz dieta mala ale jej dieta sa volalo podla nej za slobodna.ked jej chce zmenit priezvisko na mojho byvaleho muza ide to bez suhlasu bio otca jej dceri a bez suhlasu jej manzela?dakujem

lucianinka
24. apr 2013

ahojte mne povedali že na zmenu priezviska mojich detí potrebujem aj rodné listy mojich rodičov aj rodné listy partnerovych rodičov.Stretli ste sa niekto s tým ?

macocha
25. apr 2013

@lucianinka to počujem prvýkrát 😕 . Nebolo to nedorozumenie? Nemali na mysli vaše rodné listy, teda RL rodičov dieťaťa, ktorému idete meno meniť?
Alebo to by ste menili priezvisko na nejaké iné než tvoje, resp. by si menila na meno nového partnera, s ktorým nemáš rovnaké priezvisko a ktorý nie je otcom?

lucianinka
25. apr 2013

@macocha no môj partner je biol. otcom všetkých mojich troch detí ale ked sa narodili tak mali priezvisko po mne ,lebo nie sme zosobášený,a na matrike som pri prevzatí rodného listu nechala detom priezvisko po mne ,lebo som vtedy bola blbá a počuvala som moju mamu ktorá mi do všetkého kecala,,, ale teraz chcem,aby mali deti priezvisko po svojom otcovi teda po mojom partnerovi,Pani mi do telefonu povedala,že ak su naši rodičia narodený po roku 1954,tak rodný list starých rodičov netreba,ale ak skôr tak áno.Aj ja som sa čudovala tomu ale tak mi to povedali ved sa ta este pojdem osobne spýtať,chcem i to prepísať cez prázdniny aby to mali od septebra v škole ok.

lucianinka
25. apr 2013

@macocha opravujem sa ak su narodený po 1954 tak rodný list treba..

lucianinka
25. apr 2013

@macocha a este som zabudla napísať že deti maju mojho partnera v rodných listoch uvedeneho ako biol.otca ,len priezvisko nemaju po ňom.

macocha
25. apr 2013

@lucianinka no neporadím, ale je to divné. Držím palce v boji s úradným šimlom. 🙂

palinkova87
20. jún 2013

Chcem sa opytat otec suhlasi so zmenou priezviska a. Mam uz aj podpisany papier..kolko to bude asi tak trvat?

stanicca
1. júl 2013

Nevedel by mi prosím niekto poradiť? Mám problém a neviem na koho sa mám obrátiť. Žijem s priateľom v jednej domácnosti a máme spolu dcérku, ale nastali medzi nami problémy no najväčší problém je v tom, že dcérka má priezvisko po mne ale priateľ chce z určitých dôvodov dať priezvisko po ňom s čím ja nesúhlasím. Môžem do toho dáko zasiahnúť alebo s tým ja nič neurobím? Neželám si aby mala priezvisko po ňom prosím poraďte mi ako postupovať.Ďakujem

vivusika
1. júl 2013

@stanicca pokiaľ nedáš súhlas, tak nič neurobí... viem z osobnej skúsenosti, menili sme priezvisko dcére...

mima4
1. júl 2013

@stanicca nemoze nic spravit a ani nie je dovod, je to tvoj priatel, nie manzel.

sense
1. júl 2013

@stanicca ako pisu baby nic s tym nespravi, nie ste manzelia a ty si matka....takze pokial ty s tym nebudes suhlasit on nic nezmoze

stanicca
1. júl 2013

ďakujem Vám moc, pomohlo mi to

barbora789
24. júl 2013

ahojte mamicky..chcem sa poradit..mam syna ktory ma priezvisko po mne..teraz som sa vydala a chcem mu zmenit priezvisko,len samozrejme byvali nechce podpisat suhlas..nie z dovodu zaujmu o syna ,lebo o neho sa nezaujima a ani sa nestretavaju..jednoducho mi chce robit napriek..teraz som podala ziadost na sud,lebo syn sa velmi chce pisat tak ako jeho mala sestricka a cela rodina.tiez sme zmenili bydlisko a nechcem aby sa mu v skole smiali ze sa pise inak..mate niektora s tym skusenost?bojim sa ako dopadne sud a ze moj syn bude trpiet pre dake hlupe zakony a tvrdohlavost svojho biologickeho otca..co robit ak sud nevyhovie mojej ziadosti?..dakujem vsetkym za odpoved.

sisiacik30
5. sep 2013

Ahojte, prosim vás neviete nejaký link, kde sa dá spísať žiadosť o zmenu priezviska, resp. žiadosť o udelenie súhlasu ku zmene priezviska ďieťaťa bio otcovi? Nejaký vzor. Ďakujem krásne!

ivonn2
24. sep 2013

Treba požiadať súd o náhradný súhlas za biologického otca k zmene priezviska, i ked s tým nesúhlasí. Dieťa trpí tým, že nenesie priezvisko, aké máte vy. Súd v takejto situácii zvyčajne vždy vydá súhlas na zmenu priezviska dieťaťa, pretože je to vážny dôvod a je to v prospech tvojho syna. Takže sa nemáš čoho obávať a tvoj syn bude istotne mať to isté priezvisko ako vy. Držím palce a potom napíš, ako to dopadlo.

ivonn2
24. sep 2013

Posielam vzor na zmenu priezviska, treba to ale pozmeniť, ak žiadate súd o náhradný súhlas za biologického otca k zmene priezviska dieťaťa. Tak, že uvediete VEC: Žiadosť o náhradný súhlas súdu za biologického otca k zmene priezviska maloletého...
Žiadosť by mala byť stručná a jasná a treba uviesť vážny dôvod, prečo o zmenu priezviska žiadate.
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace...

barbora789
4. okt 2013

Ahojte mamicky..tak my uz mame po sude a vsetko dobre dopadlo..aj ked bio otec nasuhlasil..vsetko dopadlo v nas prospech a uz sa nas maly drobec pise rovnako ako ja.tak vam drzim palce nach aj vam vsetko dobre dopadne.

m_ij_ka
8. okt 2013

aj ja riešim otázku zmeny priezviska mojej dcéry. Žila som s partnerom, s ktorým mám dcéru, ja mám z predchádzajúceho vzťahu ešte jednu dcéru tá má moje priezvisko. Mladšej dcére som dala priezvisko po partnerovi, nakoľko sme sa v čase tehu dohodli, že ak malá bude mať rok tak sa zobereme a strašej dcére taktiež zmením priezvisko, aby sme všetci mali priezviská rovnaké. So všetkým súhlasil. Malá mala v máji rok a zrazu sa partner ženiť nechce, jeho otec ho v tom ešte aj podporuje, ja som ostala zaskočená, nejaké veci ohľadom svadby som už začala vybavovať tak všetko som musela odhlásiť, len staršia dcéra začala sa ma pýtať kedy už konečne jej zmeníme priezvisko. Tak som sa s partnerom rozprávala, ale on nereagoval na túto tému, tak som mu nvrhla, že nech teda zmením mladšej dcére priezvisko na moje a keď sa rozhýbe so svadbou tak si my tri zmeníme priezvisko. On ani s týmto nesúhlasí. Volala som teda na obvodný úrad, že aký mám problém a chcela by som mladšej dcére zmeniť priezvisko, na nete som našla, že ak partner nechce spečať vzťah sobášom , že aj to je dôvod na zmenu priezviska. No ale zrejme záleží aj od osoby na ktorú natrafíte, lebo mne jednoznačne všetko zamietla čo som jej povedala. Tak neviem aké vážne dôvody môžu byť na zmenu priezviska. Poradíte mi? ďakujem