Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

ivankova
23. nov 2009

ahojte dnes mi prisli papiere zo sudu,ziadaju odomna vypis s registra trestov mojho manzela (chcem aby sa dcera volala po nom) a tiez mam tam napisat ci som biolog.otca ziadala o zmenu priezviska a ak ano tak kedy...cize toto je tiez dobre napisat do navrhu a pridat ten vypis z registra trestov a tiez dorucit navrh na sud v troch kopiach..snad tymto usetrim niekomu behacky.. 🙂

ivankova
6. jan 2010

su tu maminky ,ktore sa snazili o zmenu priezviska dietatka a vyslo im to?alebo aj tie co im sud zamietol ziadost?

zuzana1971
6. jan 2010

ako to citam, je to smutne, ze biologicky otec ma tolko prav a to mozno svoje dieta nikdy nevidel, kasle na neho, neplati na neho...a preto ja mojho byvaleho do rodneho listu neuvediem....zrejme tym stratim narok aj na alimenty, ale dufam, ze aj on nebude mat ziadne prava voci mojmu synovi (kedze nulovy zaujem uz od zaciatku tehotenstva)

ivankova
6. jan 2010

zuzana1971- ahoj tak s tym s tebou suhlasim povedala by som ze biol.otec ma pomaly viacej prav ako matka aj ked sa o dietatko nestara a som strasne sklamana z nasich zakonov.Ochranuju biol.otca a nemyslia na to, ze biol.otec moze byt len jedno hnusne prasa-sorry za vyraz.A ak by som mala moznost vratit vsetko spat tak tiez by som uz dvakrat porozmyslala ake priezvisko dcere dam a ci by sa objavil aj v rodnom liste.
Na alimenty nebudes mat narok ak ho neuvedies ako otca, ale on nebude mat ziadne pravo na dieta. 🙂

julia08
7. jan 2010

ahojte mamicky.som druhy krat vydata a z prveho manzelstva mam syna.ma 10rokov.od jeho 4 rokov uz nezijem s jeho otcom.teraz mam aj druheho syna,no a ja manzel a mladsi syn sa volame inak ako moj starsi.viem je vela takych rodin,ale starsiemu synovy sa to nepaci,dokonca psychologicka mi povedala ze sa kvoli tomu citi ako outsider v nasej rodine,co mna ako matku velmi trapi..velmi by som chcela aby bol aj on stastny a volal sa rovnako ako my.jeho biologicky otec ho navstevuje cca raz za tri mesiace,nikdy mu nevola,nezaujima sa o neho.a dokonca uz prestal platit asi pred 7 mesiacmi aj vyzivne..no a ja neviem ci sa mam do toho boja so zmenou priezviska pustit,lebo ex mi povedal ze sa to stane len cez jeho mrtvolu...klasicke rozmyslanie chlapov-vsetky prava,ziadne povinnosti..tak co vy na to?mam to skusit?

alexandra
7. jan 2010

julia08, sme na tom podobne, az na to vyzivne... A ja som to skusila.. Mas vyhodu, ze ak to chce aj syn, vo velkej miere prihliadnu aj na jeho nazor.. Drzim palce!

ivankova
7. jan 2010

alexandra- a ako si dopadla?zaujima ma to preto,lebo aj ja som podala navrh na sud,tiez sme boli na socialke a kolizna mi povedala,ze aby som nebola prekvapena ak nam to neprejde,ze vraj ona bola na pojednavaniach,kde sa otecko 11r nezaujimal o dieta a aj tak im to nepreslo,cize neviem co mam od toho vsetkeho ocakavat..a tiez ideme ja,manzel a dcera ku psychologicke a neviem ci tam nahodou nepozvu aj biol.otca. S tym by bol trosku problem pretoze dcera nevie,ze ma ineho otca tak dufam ze ho tam nezavolaju...a nevie niekto co sa na takom psych.vysetreni robi?budu sa dcery pytat ci ma rada otca alebo co?

alexandra
7. jan 2010

Este nijako, stale cakam.. ☹

ivankova
7. jan 2010

ja som bola az prekvapena ako rychlo vytycili pojednavanie. Navrh som bola podat zaciatkom decembra a za 2 tyzdne som mala datum 🙂 len nech to este dopadne ok

lina55
7. jan 2010

ivankova....ahoj chccem sa spytat odkial si ze na ktorom sude su taky rychli....lebo ja idem zajtra podat navrh na zmenu priezviska a som velmi zvedava kolko to bude trvat...

ivankova
7. jan 2010

lina55-poslala som IP

alexandra
11. jan 2010

My mame pojednavanie zaciatkom februara..

ivankova
12. jan 2010

my sme dnes boli u psychologicky ja,manzel a dcera a zajtra mame pojednavanie.psychologicka slubila vypracovat posudok do zajtra aby sa pojednavanie nemuselo odrocovat tak som velmi zvedava ako to zajtra dopadne 😖 uz teraz mam s toho streeessss..

julia08
13. jan 2010

dievcata je tu aspon jedna mamicka,ktorej sa to podarilo????ak ano,napis nam,ked nic ine,aspon nam dodas trochu optimizmu...

ivankova
13. jan 2010

no takze mali sme to pojednavanie, sice bolo odrocene ale hned na zaciatku som sa od pani dudkyni dozvedela,ze vraj zmena priezviska ako pravny ukon nie je mozna!!!sice ma chape ako clovek ale ona predstavuje paragrafy a tam to bez suhlasu biol.otca nejde!pretoze stat uprednostnuje biol.otca za kazdu cenu nech je to ten najlepsi otecko alebo najvacsi uboziak pod slnkom-to su jej slova....no nastastie kedze biol.otecko je pijan a nezamestnany a kedze neplati vyzivne povedal ,ze chce aby si dceru osvojil moj manzel 😀

ivankova
13. jan 2010

a este sudkyna povedala nieco co mi nie je jasne:ak by ona aj povolila zmenu priezviska tak by sme museli ist na matriku a vraj tam by nam to nemuseli povolit nevie niekto preco?

janka369
14. jan 2010

To som ešte nepočula.Ale nehádam sa.Viem o dosť prípadoch so zmenou priezviska a toto som fakt nepočula. Je pravda,že súd nezmení priezvisko dieťaťa,ale len dá súhlas namiesto otca na zmenu (aspon tak si to vysvetľujem) a potom to už vybavuje matrika. Ale keď súhlasí s osvojením a chce to aj manžel,tak je to podľa mňa lepšie ako len meniť priezvisko

alexandra
14. jan 2010

Takze, sud vydavva len nahradenie suhlasu otca so zmenou priezviska.
Samotnu zmenu priezviska schvaluje matrika, respektive obecny urad v mieste trvaleho bydliska...

andzi
14. jan 2010

alexandra, nie matrika, ale Obvodný úrad, odbor všeobecnej vnútornej správy

alexandra
14. jan 2010

.. a matrika vyda novy rodny list.

andzi
14. jan 2010

áno správne, tak

paradajka123
8. feb 2010

alexandra - ahoj tak ako si dopadla?

lenoca1
8. mar 2010

mohol by mi niekto poradit?menim mojej dcere priezvisko aby mala po mne,otec suhlasil aj mi to schvalili ale stale cakam na peciatku aby to nadobudlo platnost...povedali mi na obvodnom urade ze to musim cakat 15dni...uz je tomu 20dni a stale nic...a este ci mi rodny list urobia hned ako sa zmeni priezvisko a co bude mat este niake vybavovacky okolo toho!!!dakujem 🙂

tinka843
11. apr 2010

ahojte, aj ja mám podobný problem. Mám 6 ročnu dcerku, ktorá má priezvisko po mne, teraz v máji sa idem vydávat, a chcem aby mala priezvisko po mojom manželovy(jej biol.otec sa o nu nezaujima,dcera ho ani nepozná, neplati výživne, a povedal, že suhlasi z jej zmenou priezviska), len neviem, kde mám o tu zmenu požiadat a ake doklady potrebujem., chcela by som to stihnut, než pojde v septembri do školy, aby potom neboli v tom zmatky.moj buduci manžel je pre dcerku otec od 1 roka, spolu sa staráme o jej výchovu, aj sme sa prestahovali a už bývali 4 roky spolu.

andzi
11. apr 2010

tinka, keby si si poctivo prečítala celú túto diskusiu tak by si odpoveď na svoju otázku našla. Zmenu priezviska povoľuje Obvodný úrad, odbor všeobecnej vnútornej správy.

tinka843
11. apr 2010

ahoj andzi, no to som pochopila, ale bude mi stačit len suhlas a nič viac?a ako dlho musime byt manželia, lebo raz som skušala volat jednej pani matrikárke a tá mi povedala, že musime byt min.2 roky manželia a že až potom si možem žiadať o zmenu priezviska dietata.

ivankova
28. apr 2010

tinka843-ahoj no to je asi hlupost o zmenu priezviska mozes poziadat kedykolvek ked som sa bola pytat ja tak sa ma nikto nepytal ako dlho sme manzelia len ich zaujimalo ci biol.otec s tym suhlasi...a ten suhlas musis mat podpisany pred notarom

dudulkaaa
28. apr 2010

ahoj tinka, ja som toto riesila tento tyzden takze: pokial sa vezmete, tak ako berie zena priezvisko muza muze ho vziat aj dieta, alebo pokial by ste mali spolu dieta a neboli manzelia a das meno po sebe, tak ho mozes kedykolvek bezplatne zmenit. horsie by to bolo keby si dala meno po otcovi - priatelovi a potom by si to chcela menit. plati sa za to a musia ti to schvalit..

tinka843
29. apr 2010

ivankova takže 15. mája mám svadbu, ked mi to biol.otec podpiše a pojdem 17 . mája zmeniť priezviska tak by to malo ist, no dufam, lebo už teraz ma z toho boli hlava. dakujem dievčatá za pomoc, dam vediet ako som dopadla. dudulkaa aj tebe vdaka 🙂))

dudulkaaa
29. apr 2010

tinka, prave som pozerala na internete casopis mama a ja a je tam teraz aktualny clanok o mene a zmene mena pre dieta tak si to pozri mozno tam najdes nieco co ti pomoze..pekny den 🙂