Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

ywana
22. sep 2010

@sumsumienka ...neviem ako to posudzoval tvoj advokát, ale so zmenou priezviska dieťaťa musí súhlasiť aj jeho biologický otec...

ivankova
6. okt 2010

no zeny..ja mam teraz cerstvu skusenost..ja so podava ziadost na zmenu priezviska- ziadost zamietli,pretoze biol.otecko nesuhlasil!!!! o dva tyzdne na to sa ma kamoska pytala ako to chodi lebo ma problem :jej manzel ma nemanzelske dieta a matka toho dietata sa vydala a chce zmenit priezvisko po novom manzelovi....biol.otec nesuhlasi a rup bol sud a ta ista sudkyna ktora mne zamietla ziadost zrazu asi spadla na hlavu a im to odklepla,povolila....TOTO JE UZ AKA SPRAVODLIVOST V TOMTO STATE? neverim nicomu!!!! zajtra mame s manzelom pojednavanie koli osvojeniu dcery tak nam drzte palce a som zvedava ako to dopadne 😒

natali1985
8. okt 2010

Ja som už tiež olutovala to,že som dala synovi priezvisko po otcovi....môj byvali nemal nikdy zaujem o svojho syna i ked sa tvaril pred ludmi uplne inač....proste dobry herec....maly bude mat na február tri roky a dodnes nevie kto je jeho otec...byvali mi neustale vyčital to že ho to neučim 😖 pss vtipne...ked aj prišiel za malym tak ho maly oslovoval ako ujo oco....teraz je vo vezeni a ja využijem tu priležitost a podam žiadost o zmene priezviska...som zvedava ako vnima sud takychto ludi...myslim trestanych....

ywana
9. okt 2010

@ivankova ...normálne si ma prekvapila - prednedávnom som čítala ten zákon a bolo tam jasne napísané, že s tým MUSÍ biologický otec súhlasiť...možno som to prečítala zle, alebo som mala staršie znenie tohto zákona...pozriem sa na to ešte raz...
...a k tomu tvojmu prípadu - spravodlivosť na slovenských súdoch nehľadaj (vlastná skúsenosť)...tiež veľmi záleží od toho aké argumenty v žiadosti napíšeš, a či si ich pred súdom dokážeš dobre obhájiť...

ivankova
9. okt 2010

ywana -ano je to presne ako hovoris,ze zo zmenou musi suhlasit biol.otec takze neviem akym pravom sudkyna zmenila to priezvisko,ale mna uz asi nic neprekvapi...uz konecne mam pokoj od byvaleho lebo suhlasil z osvojenim takze dcera je osvojena mojim manzelom 🙂 🙂 🙂
natali1985 - ja som to strasne dlho lutovala,ze som pristupila na to aby sa volala po ex, ale co uz narobime,kedze v tych chvilach sme asi rozmyslali pod navalom emocii z porodu a suhlasili by sme asi z hocicim 😝 daj potom vediet,lebo mna to tiez dost zaujima ako to vezme sudca/kyna...

sisi246
10. okt 2010

@ivankova ahoj, mozes mi napisat podrobnosti?

ivankova
10. okt 2010

sisi246 -mas IP

adrika72
14. okt 2010

Chcem sa pripojiť do tejto diskusie, mám s tým vlastné skúsenosti. Vydala som sa druhý krát a s prvého manželstva mám syna. Chcela som mu zmeniť priezvisko, pretože som nechcela aby sa volal inak ako celá naša rodina. Myslím, že by to nebolo dobré aj z dôvodu, že máme s terajším manželom ďalšie dieťa. Je potrebný súhlas biologického otca, ale ak ho nie je ochotný dať treba si dať žiadosť na súd. My sme to tak spravili a súd nám dal súhlas namiesto neho. Potom treba toto rozhodnutie spolu zo žiadosťou o zmenu priezviska zaniesť na mestský úrad+ vtedy 1000sk kolok.
Oni to schvália a vypíšu nový rodný list na nové meno. Trvá to všetko dosť dlho, ale stojí to zato...

victoriab
20. nov 2010

maminky-spolutrpiteľky!rada by som sa pripojila!najprv sa ospravedlňujem,ale všetky príspevky som si neprečítala (už sa mi šikmia oči🙂),tak sa vás chcem spýtať (a pardon,že to tu bude možno už 10-tykrát)-tiež chcem zmeniť synovi priezvisko,aby sa volal po mne,keďže s bývalým sa náš vzťah skončil pre jeho alkoholové excesy a vety typu:to,že mám dieťa,neznamená,že si nemôžem robiť,čo chcem (chlast,cigy,kamoši),resp.. nudím sa s vami...malý má 2 roky,je veľmi šikvný,staršne rada by som ho už učila,ako sa volá,no pri počutí toho priezviska mi je hneď zle:/o týždeň ma čaká súd os tarostlivosť a výživné (kde nepredpokladám,že sa na niečom dohodneme-keďže ex chce syna na celý deň,pritom osamote s ním bol 1x na 2hod,aj to bol opitý),takže ten proces sa isto natiahne...:(no ja tú zmenu fakt chcem,takže neviem,či je lepšie počkať až na koniec tohto procesu alebo sa dá zmena priezviska riešiť aj bez toho?nie sme zosobášení...aké máte skúsenosti?a to o tom vymazaní z rodného listu-fakt sa to dá?lebo ja som sa sesternici pýtala (je právnička) a tá mi vravela,že to sa nedá (vymazať z rodného listu),lebo by tým dieťa pripravili o výživné....budem vďačná za vaše odpovede.

pipinka79
24. nov 2010

ahoje, pokecam aj ja s vami o tychto problemoch. mam podobne.tiez chcem synovi zmenit priezvisko co ma po otcovi. tiez nezijeme spolu uz roky a on ma druhu rodinu a ja sa snazim nakolko mam dve deti a dcera ma moje meno tak nech sme vsetci rovnako. podala som ziadost na sud aj som tam bola a tam mi bolo povedane ze to tam riesia len az je zverene dieta do opatery a stanovena vyska vyzivneho, co my nemame lebo otec maleho si to nezelal ze nechce chdit po sudoch.mame len cestne prehlasenie o vyzivnom ale kym sa ho drzi je to ok. ze staci pisomny suhlas biol. otca s overenym podpisom u notara alebo na matrike, co uz mam.najprv nechcel ale pri spravnych argumentoch, ze aj synovi to vadi a pyta sa ze preco sa vola inak a tiez, ze aj mne vadi ked ma oslovia jeho priezviskom nakoniec suhlasne vyhlasenie podpisal aj overil. tak som sa tiez chcela len opytat ale teraz to uz viem ze kam mam podat ziadost ja, ale ak som dobre citala tak na obvodny urad?????? to je asi tam kde som vybavovala rodny list pri narodeni. ja by som chcela len vediet kolko to stoji a asi ako dlho to trva? myslim ze by v nasom pripade nemali robit problem.ospavedlnujem sa ako je to napisane ale nemam momentalne slovensky pocitac a neviem normalne pisat.

pipinka79
24. nov 2010

@victoriab ahoj precitala som si tvoje aj ostatne prispevky.....o tom ze sa neda urobit vymaz z rodneho listu viem z vlastnej skusenosti. chcela som to urobit pri dcere ma uz 14 ale ked bola este mala tak som to chcela lebo jej otec sa nestaral a nechcel platit a tak aj mna to napadlo ale sudkyna nam oznamila ze to nie je mozne iba ak by otec dietata si dal urobit test DNA aj to jie je jednoduche ak uz raz podpisal otcovstvo. ale ak by sa zistilo ze nie je jeho iba vtedy sa da urobit vymaz, inak len si ho moze adoptovat alebo osvojit niekto iny ale s tym by mal suhlasit biol. otec alebo rozhodnut sud.stat totiz půati vyzivne za tie deti co nemaju zapisaneho otca a preto sa to neda lebo by vyzivivaciu povinnnost miesto otca musel prebrat stat.

victoriab
25. nov 2010

@pipinka79 dakujem,moc ma to nepotesilo,ale keby som mala rozum a pri narodeni ho tam nezapisala,bol by pokoj:/

miia
3. jan 2011

Ahojte,viete mi niekto poradit-dcera nema priezvisko po biologickom otcovi ale moje za slobodna a chcem ho zmenit na moje terajsie kedze som sa minuly rok vydala?nemate s tym niekto skusenost ak by jej otec nesuhlasil zo zmenou ako na to prihliada sud? ci je to rovnako akoby mala jeho priezvisko(pri narodeni netrval na tom aby mala jeho priezvisko)

nefertitiavi
15. feb 2011

@elise trošku musim oponovat, prave tento pripad riesime s mojou dcerkou, sud moze dat za otca suhlas na zmenu priezviska. moj ex tiez nesuhlasil, urobil to zaneho sud. nastastie

daad
20. apr 2011

@elise : Nie je to tak ako píšeš. Zmena priezviska sa dá urobiť ako dole uviedla kolegyňa: na MsÚ ak s tým otec dieťaťa súhlasí. A ak nesúhlasí, treba dať návrh na súd na zmenu priezviska a všetky skutočnosti, ktoré popisovala dotyčná tam treba spomenúť. Nestýka sa s dieťaťom, nejaví záujem ako sa už vyjadril atď. V takomto prípade nie je dôvod, aby súd nevyhovel. A možno tam spomenúť, že dieťa trpí, ak nemá priezvisko ako matka a fakticky otca nepozná a ani nikdy nespozná, keďže otec záujem nemá. Ešte je dobré tam zahrnúť i problém výživného. Ak by neplatil, alebo načas neplatil, alebo málo platil a nechce viac.....
A tiež nie je pravda, že ak sa dá zbaviť rodičovských práv, tak sa zbaví i rodičovských povinností. Nedávajte tu takéto zavádzajúce informácie. Deprimujete mamičky a detičky. Ak má niekto záujem, som ochotná mu taký vzor návrhu poslať, ale najlepšie je naozaj "ušiť to" na konkrétnu situáciu a čo najviac info.

elise
20. apr 2011

@daad prečo reaguješ na mňa? to je už starý práspevok z roku 2008, a písala som to zo skusenosti.

daad
21. apr 2011

Ak som sa ťa dotkla, prosím prepáč. Náhodou som našla tento príspevok a nedalo mi nezareagovať. Nemám rada, ak sa píšu veci, ktoré nie sú pravdivé a zvlášť to má uberať matkám chuť a nádej.

daad
21. apr 2011

Ak sa rodičia nedohodli na podaní žiadosti o zmenu priezviska mal. dieťaťa príslušnému administratívnemu orgánu, dá súd súhlas k podaniu tejto žiadosti jednému z rodičov v tedy, keď sú na to závažné dôvody- napr. ak rodič, ktorý so zmenou priezviska mal. dieťaťa nesúhlasí, si neplní svoje povinnosti voči dieťaťu, neprejavuje o dieťa záujem, k dieťaťu stratil citový vzťah, alebo z iného závažného dôvodu, nie je v záujme ďalšej výchovy dieťaťa, aby u neho bol udržiavaný a prehlbovaný pocit spolunáležitosti s týmto rodičom.

daad
21. apr 2011

@elise Dala som len príspevok. Ak chceš, prečítaj si v diskusii nižšie.

larmimi
2. máj 2011

ahojte, tak mne bio otec necakane suhlasil so zmenou, mam uz aj rozhodnutie sudu, teraz len staci ist na krajsky urad s tym? 🙂

maggie59
4. máj 2011

Tiež sa chystam podat na súd navrh na zmenu synovho priezviska. Mám ale strach ze ked si ja do tych 3 mes. od rozvodu zmenim priezvisko a súd nahodou mojej ziadosti nevyhovie, tak sa maly bude volat inac ako ja a ked bude vacsi tak to bude zle niest, a ja tiez ze bude mat priezvisko po niekom o kom nevie ze ani existuje. Jeho otec o neho nema ziadny zaujem od 3 mesiacov a to bude mat maly uz 2 roky. Pani na matrike mi povedala ze ona ma skusenosti ze vacsinou to vzdy sud povoli, ale pochybnosti mam aj tak. Viete mi niekto nejako poradit?

kittyna
17. máj 2011

ahojte, s terajším priateľom sa v apríli budeme sobášiť. Máme spolu 5 ročnú dcéru, ale 2 ročnú mám s niekým iným. V tej dobe som s terajším bola rozídená a žila som s iným - s ktorým sa mi narodila najmladšia dcérka. Ale pred tým ako sa narodila sme sa rozišli a dala sa dokopy s otcom 5 ročnej dcérky. Na matrike som na ,,Drzovku´´ pred bývalým povedala pani aby najmladšia mala po mne priezvisko a nie po otcovy. Ten si len niečo zašomral a bol ticho. Výživné platí ako sa mu chce, je to veľký klamár, dlhy má, deti na niečo naláka a nesplní to.... ale spýtať sa chcem, Keď má malinká moje priezvisko a vydám sa, automaticky sa mení aj jej priezvisko??
Ďakujem

ela2710
17. máj 2011

@kittyna ahoj, nie automaticky sa jej priezvisko nezmeni, lebo ma ineho otca, bez jeho suhlasu sa to neda, priezvisko sa moze zmenit, len ak by si ju tvoj buduci manzel chcel osvojit - adoptovat, napisat na seba a jej biologicky otec by to schvalil a podpisal, ak to podpisat nebude chciet, mozes ist na to aj sudnou cestou, ale ak sa s dcerkou stretava a plati jej vyzivne, ma s nou dobry vztah tak je velmi mala pravdepodobnost, ze by ti to sud schavili 😒

tanyja
17. máj 2011

@daad ahoj, a mňa by zaujímalo ako to je, keď má matka iné priezvisko (nechala si ho zmeniť po rozvode) ako dieťa, nie je vtedy problém na úradoch atď. prípadne pri vycestovaní a malý má svoj vlastný pas?

titkovamiriam
17. máj 2011

ja mam ine priezvisko ako ma najmladší syn a nikdy som nikde nemala problém 🙂

daad
18. máj 2011

@maggie59
@maggie59 V tvojom prípade nevidím dôvod, aby to súd neschválil.

daad
18. máj 2011

@tanyja
Prečo by mal byť problém ak má svoj pas? A na úradoch sú tiež len ľudia a väčšinou ženy. Alebo nerozumiem tvojej otázke. Je to tvoje dieťa a je ti zverené do opatery (predpokladám), takže žiaden problém. Problém by bol, ak by si ho uniesla 🙂))). Ale to bol naozaj len žart. (asi i blbý)
Z úradov a súdov nerobte strašiakov. Samozrejme, všade sa nájdu nazvem ich: "takí" (nechcem nadávať), ale to je skôr výnimka. A ak máš nejakú obavu, nos pri sebe súdne rozhodnutie s vyznačenou právoplatnosťou o zverení dieťaťa do výchovy. Len originál nikde nikomu nenechávaj. Ak, tak kópiu a originál k nahliadnutiu na overenie kópie. Dúfam, že som pomohla aspoň takto. Veľmi sa bojíme o tých našich drobcov, že? Pekný deň želám.

tanyja
18. máj 2011

@daad neviem, len ma tak napadlo, že ked by som ja mala iné priezvisko ako malý.. takže je to v pohode, som rada a starosť si robím velikánsku o môjho malého, vytúžené dieťa a nakoniec aha ako to dopadne s "ocíkom" otočí sa mi o 360° 😖
veľmi si mi pomohla, vďaka

kittyna
18. máj 2011

@ela2710 ďakujem za odpoveď. Aspoň mám už v tom jasno. Ešte raz ďakujem 🙂

daad
18. máj 2011

@tanyja Myslím, že takých "ocinov" je viac. Ja som to tiež zažila a našla neskôr niekoho, kto to napravil. To, čo si sem dovolím napísať je hlavne vďaka nemu. Nevie to, on by nemal oficiálne radiť, ale mne nedá aspoň takto pomôcť, ak mám možnosť. Niečo môžem a viem i ja z mojej profesionálnej praxe. Viem a zažila som i ja pocit bezmocnosti. Takže ak by ste potrebovali radu ohľadom práva, kľudne napíšte, zistím a odpíšem.