Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

sweetlucy28
28. júl 2008

Paradajke: Myslim, že tvoj muž má svojho syna rád aj keď má zmenené priezvisko, len sa teraz cíti oklamaný, odvrhnutý a nahnevaný, čo sa teda vôbec nečudujem. Byť na Vašom mieste okamžite podám odvolanie a obstarám si dobrého právnika. A odvolávala by som sa kým by to šlo. Pokiaľ sa tvoj muž o syna zaujíma a platí naňho výživné nemá nikto na svete právo meniť jeho priezvisko. Myslím, že keď sa do toho obujete dosiahnete, že sa syn bude naďalej volať po otcovi.
Tiež si nemyslím, že biologický otec je len na platenie alimentov. Viem, že veľa matiek sa vehementne snaží po rozvode vytlačiť otca zo života svojho dieťaťa z rôznych dôvodov (napr. preto aby v prípade druhého manžela neboli problémy a prípadné nezhody). Chápem matky, ktoré to robia pre dobro svojho dieťaťa (teda v prípade že biologický otec na dieťa kašle, alebo má naňho zlý vplyv), ale nechápem matky, ktoré bez najmenšej výčitky svedomia oberú dieťa o otca a otca o dieťa, len pre svoje vlastné pohodlie a budúcnosť. Neexistujú totiž len otcovia hajzly-neplatiči, ale aj normálni muži. A okrem toho nie vždy je otec ten zlý a matka tá dobrá, ale môže to byť aj naopak. Tak nech sa každý, kto odsudzuje najskôr zamyslí.

alexandra
28. júl 2008

noc moze, ale zase az tak sialene caste to nie je...

vinka
28. júl 2008

Noc záleží aký vstah má otec ku malej.Môj manžel si osvojoval môjho syna a podotknem,že bio.otca nemal ani v rodnom liste napísaného.žiaden záujem ani alimenty nikdy ho nevydel.A u psychošky sme boli.Ale tam išlo hlavne o to,že či chceme povedat malému pravdu,že on nieje jeho ozajstný ocko.Lenže sme ju predbehli lebo malý to už vedel.Tak nás pochválila a viac nás tam netahala.Na social.sme dostali papiere na vypísanie 4 str.ale zjavne to boli papiere na adopciu z decáku lebo tam boli tak formulované otázky.Takže vätšiu polovicu sme nevypisovali.Dalej nám trebalo výpis z registra a dokonca lekárske potvrdenie aj malý aj muž výpis kolko zarába a na súde sme sa zdržali 5 min.Pre 5 min.sme behali 2 mesiace jak blázni

lucifukball
29. júl 2008

No vinka mám sa teda na čo tešiť, aj keď my to budeme mať zložitejšie, lebo bývalý musí súhlasiť a samozrejme on si nenechá újsť príležitosť robiť napriek. 😠 Ale na malého zvysoka kašle, v piatok mal menini a ani mu nebol schopný zavolať, nehovorím o nejakom darčeku. Jáj, takých ludí by mali rovno kastrovať 😝

noc25
29. júl 2008

lucifukball -3000 na sude alebo ked odsuhlasia zmenu priezviska a nasledne pri vybavovani?Lebo viem ze vtedy sa plati..

noc25
29. júl 2008

vinka -tu sa o ziadnom vztahu hovorit neda,pretoze malicku nevidel viac nez dva roky a absolutne sa o nu nezaujima.Aco sa tyka toho ako jej povedat ze ona nie je dcera mojho muza,tak v tom som tiez v uzkych pretoze neviem ako to mam vysvetlit 3r.dietatu.Ak by si aj v tomt vedel niekto poradit bola by som rada.Dakujem

alexandra
29. júl 2008

noc povedz, ze ste si ho vybrali ked uz ste boli spolu..

noc25
29. júl 2008

alexandra-trosku sa toho aj obavam lebo prave je v tom veku kedy kladie otazky ,, preco,,?a tak stale dookola a neviem ak ma zastihne na tuto temu nepripravenu tak sa asi riadne zapotim pri vysvetlovani... 🙂 🙂

alexandra
29. júl 2008

Tym by si mohla uspiet - preco? Pretoze sme si chceli byt obe iste, ze je ot dobry tatinko, atd...

vinka
29. júl 2008

Noc Alexandra ti dobre radí.Ja som to povedala synovy ked mal 2 roky.Ešte nerozprával tak mi nedal žiadne otázky 😀 A potom som mu to povedala znova ked mal 5 ale tak,že sme pozerali fotky a ukazovala som mu fotku kde sme boli všetci a tak som mu to pripomenula.či si pamätá,že ocko nieje jeho ocko a on to bral jak samozrejme.Ked povedal,že to vie nechala som tu tému na pokoji.Jasné,že bez otázky to neostalo.Na další den sa ma opýtal,že prečo nieje s nami ozajstný ocko.Vysvetlila som mu,že nás nechcel a opýtala som sa ho či je spokojný s ockom ktorého som mu našla povedal,že hej a tým bola debata ukončená.Viac sa nepýtal na nič.Noc takže je najvyšší čas s tým začat.Neboj ked začneš slová ti pôjdu potom samé.Zvládneš to.

danielkapo
29. júl 2008

Ahoj dievcata...celkom zaujimava a prakticka debata...len poznamocka...
paradajka
uplne sice chapem rozhorcenie tvojho manzela...no na koho sa vlastne hneva...? prislo by mi prirodzene, ze na matku svojho syna, ktora ziadala o zmenu priezviska...no vysvetli mi ako moze na zaklade toho vypustit taky nezmysel ze kvoli tomu vydedi svojho syna....a ty s tym suhlasis? pripada ti to normalne?koho tym chce vytrestat..? Lebo mne z toho vsetkeho ako obet vychadza ten maly...Ak niekoho lubim - a je to moje dieta - tak ho budem lubit aj keby sa volalo po komkolvek....VZTAH K DIETATU to nemeni... riesit situaciu ale nie na ukor dietata...co ono moze za zmatky co robia jeho rodicia...prepac, ale pride mi to na hlavu postavene...."Si moj syn, lubim ta...ale kedze mas ine priezvisko, tak ta uz nechcem?"...

mamkine
29. júl 2008

no pokial viem dieta sa neda vydedit

vinka
29. júl 2008

Dá sa ale iba v 4-roch prípadoch.Viem to určite.Mamkine ale nieje problém rozdelit majetok alepo prepísat na niekoho iného.Ak niekto chce na všetko sa nájde spôsob ako

alexandra
29. júl 2008

danielkapo obavam sa ze s takymto nazorom Ta tu pomaly zlyncuju, tak ako aj mna.. No nie si sama s takym nazorom..

noc25
30. júl 2008

paradajka123-myslim ze je to uplne na hlavu.Dieta nemoze za chyby jeho rodicov.Aj moja dcera ma priezvisko po cloveku,ktoreho bohuzial ale nemozem ani citit a preto ju uz nemam lubit?A taktiez ty si matka a prave ty by si to mala manzelovi vysvetlit a ,,davat ich dohromady"

daesy
2. aug 2008

nevie niekto poradiť, že keď dám bábätku zahraničné meno, či je tam nejaký poplatok??? A ak hej, tak aký?

vinka
2. aug 2008

Dnes majú už v databáze omnoho viac mien ako niekedy.Mi máme dcéru Vivien a zapísali ju bez problémov.A je to francúzke meno.Ale musíš sa íst opítat na vašu matriku či majú toto meno o ktoré máte záujem.Ak ho nemajú tak oni vám poradia čo dalej.Už niekde uznávajú aj ked stiahneš z internetu konkrétne meno a zapíšu ho.Ja som sa pítala na Tyfany a mali až som ostala v šoku.A vybavuje sa to aj cez ambasádu konkrétnej krajiny odkial pochádza meno.Tam sú zato dáke poplatky ale to už presne kolko neviem.Na každej je to ináč.

malalady
6. aug 2008

ked chcem zmenit priezvisko mojho syna mám na to právo? Ked on platí len výživné, ale inak dlabe na neho?? bo on mi povedal, že on má prisudene platit na neho určitu sumu sudom a on čas na maleho nemá lebo pracuje.. a popritom ho kamaratka stale vidí z jeho priatelkou! Ale on na syna nema čas kedy ho príst pozriet!!! 😠 😠 Mám vto právo ho zmenit??? 😔

plasta
6. aug 2008

malalady
tak sme na tom uplne rovnako, co sa zaujmu otca o dieta tyka... a poviem ti to, co povedali mne... ked chces zmenit priezvisko, musis mat jeho suhlas, potvrdeny notarom, alebo pojdete spolu na matriku, kde podpise suhlas... potom ti staci napisat ziadost, prilozit RL dietata, tvoj RL, OP a dobry dovod na zmenu priezviska... najlepsie zvycajne zabera, ze otec s dietatom nema ziaden vztah a tym padom aj citovu vazbu a tak...
ked od neho nedostanes suhlas, tak to musis riesit sudnou cestou... napises si navrh na zmenu priezviska 😅

mirica
7. aug 2008

ja si myslím , že ste dobre nepochopili paradajku.....ak sa nemýlim , tak on sa nenahneval na syna za to , že mu dala matka zmeniť priezvisko - ale skôr na to , že syn na súde povedal, že ho chce zmeniť a preto tam bola reakcia , že ak mu nie je dobré meno tak mu nebude dobrý ani majetok .....cíti sa dotknutý a ja ho chápem ....na druhú stranu si ale myslím , že sa napokon cez to prenesie.
Môj osobný názor je , že ak sa raz rodičia dohodli , ako sa má volať ich spoločné dieťa, tak by to malo byť záväzné , a nie meniť dieťaťu meno ako sa im páči ....najme ak sa otec o dieťa stará , chodí za ním , kupuje mu veci a pod.
len aby ste si nemysleli , že neviem o čom hovorím ( otec môjho staršieho syna ho 8,5 roka ani nevidel, nepočul, neposlal mu pohladnicu k sviatku, výživné platí tak ako má až teraz po exekúcii -čiže donútením, zrážkov zo mzdy, no a počas manželstva ma bil - na týranie mám aj rozsudky, kde to priznal)
Napriek tomu by som mu ja meno zmeniť nedala - a ani ho nepresviedčala že nech na súde povie , že si chce zmeniť meno .....syn má už skoro 15 , a povedal mi , že ak sa s mojím partnerom vezmeme a ja si zmením meno on chce tiež zmeniť - zatiaľ to riešiť nemusím , ale už som nad tým uvažovala ...neurobila by som to - skôr by som sa ho snažila presvedčiť nech počká do 18 - no a potom nech si urobí čo chce - veď už bude dospelý..

ako tu už niekto písal- jeho peniaze na výživné mi sú dobré - tak by mi musí byť dobré aj meno , ktoré som mu mimochodom sama vybrala....

vinka - ak sa nemýlim , nemôžeš vydediť nezletilé dieťa vôbec, vydediť za určitých podmienok môžeš len dospelé dieťa...ale zákon ti na druhú stranu hovorí, že za svojho života môžež nakladať so svojím majetkom ako chceš , a aj to , že nemusíš nič vlastniť.....aj mi to tak máme (nie kvôli deťom , ale kvôli priateľovej bývalej - nebudem to rozvíjať , ale naspäť sa to vráti až budú jeho deti dospelé a potom budú po ňom dediť , alebo ak by sa mu nedajbože niečo stalo - tak to na jeho deti prevediem ja , keď budú dospelé )

noc25
8. sep 2008

ahojte ak pojdem na krajsky urad, tam si vypisem ziadost na zmenu priezviska,potom to oni?posielaju biol.otcovi alebo musim ist za nim s tou ziadostou ja?ak by sa mi na to ,,vybodol,, a nepodpisal tak co potom?musim si dat navrh na sud?vedel by mi niekto s tym navrhom pomoct?velmi dakujem...

leoni.d
10. sep 2008

Ahoj, rada Ti pomozem s navrhom. Prave taktiez podavam navrh na zmenu priezviska na sud .Mam ho spisany, ak mas zaujem, ozvi sa mi na moju meil. adresu... babs77@azet.sk

toshiba84
11. sep 2008

Ahojte moja malá bude mať 2roky a pred rokom som normálne šla na mestský urad s rodným listom a OP a tam mi dali také tlačivo, uviedla som tam príčiny prečo žiadam zmenu priezviska, že s jej otcom nežijeme a ani sme sa nevzali.....a že aj ked sa narodila som chcela aby mala moje priezvisko čo on robil natlak a hned sa hrabal so mnou na matriku a nechcela som sa tam s ním hadať, no a ta pani to potom napísala, neviem presne už ako sa to vola, a poslali to aj jemu, a mal možnosť myslím do 15 dní sa odvolať ale kašlal na nu tak asi zabudol

toshiba84
11. sep 2008

😝

noc25
11. sep 2008

toshiba84-ahoj a ked sa neodvolal tak malej zmenili priezvisko?

dadadidi
16. sep 2008

ahojte!!!Chcela by som sa spytat, ci niekto neviete, ako vybavit novy rodny list dietata s tym, ze bude vymazany otec, ktory tam bol zapisany a sudne sa zistilo, ze nie je biologickym otcm dietata. Kde si amm vyziadat novy rodny list a ako mam o to poziadat?Co mi k tomu treba???Po skonceni sudu mi nikto nic nepovedal, myslela som, ze mi o tom niekto nieco posle ale uz dlhu dobu nic, tak asi si to musim nejak vybavit a neviem ako.Dakujem vopred.

alexandra
16. sep 2008

dada zober si rozsudok a chod na matriku, tak Ti to spravia a mozno aj na pockanie 🙂

katy09
4. okt 2008

ahojte baby...chcem sa spytat v mene kamošky,ak žena znení dietatku priezvisko po rozvode na svoje čo mala za slobodna a muž to podpíše na matrike tak on musí aj nadalej platit na dieta alebo nie???poradte.dakujeme 🙂

alexandra
5. okt 2008

Samozrejme ze ano, kym je v rodnom liste, ma k dietatu vyzivovaciu povinnost.

katy09
5. okt 2008

dakujeme....alexandra hned sme o niečo mudrejšie.. 🙂