Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

alexandra
23. okt 2009

ivankova zrejme toto konkretne zavisi od sudu, ako to posudi. Cim viac dokazov v Tvoj prospech, tym lepsie.

ivankova
23. okt 2009

no tak zatial mam to ze som sa vydala a mame spolocneho syna,biol.otec sa o malicku nezaujima-nevidel ju asi zo 3roky,nevola,neinformuje sa o jej zdravotnom stave,v auguste som na neho podala trestne oznamenie koli neplateniu vyzivneho sice ho potom zaplatil ale teraz mi zase nezaplatil za 2m..dcera nevie ze ma ineho otca a manzela oslovuje ocko,bio otec je lieceny alkoh.,nezamestnany a v piti pokracuje a taktiez som si dala napisat riaditelke zo skolky-ze pre dceru je zmena priezviska vhodna..co myslis bude to stacit v moj prospech?aj ked som si nie velmi ista..

alexandra
23. okt 2009

ivankova ak by som ja bola sudca, prilozila by si tam to trestne oznamenie (jeho cislo, alebo kopiu ze si ho podala), vyjadrenie riaditelky, stacilo by mi to.. No ci to bude stacit, to naozaj neviem ☹

ivankova
23. okt 2009

urcite to dolozim a co je este potrebne dolozit viem ze rod.list dcery,asi sobasny list,to trestne oznamenie...

alexandra
23. okt 2009

rozhodnutie o zvereni dcery do tvojej starostlivosti a to by podla mna malo stacit..

ivankova
23. okt 2009

dakujem pomohla si my velmi 🙂 🙂 🙂

alexandra
23. okt 2009

Drzim palce.. 🙂

danu
23. okt 2009

ivankova • Dnes o 11:40
ahojte maminky chcela by som zalozit temu ktora by sa tykala vasi skusenosti- na tuto temu, ci vam ten sud pomohol alebo skor potopil. Pretoze ja mam z nasim sudnictvom len zle skusenosti tak ma zaujima ako ste na tom ostatne..dufam ze sa tato tema ujme 😉

zajacik...
23. okt 2009

Ivankova a neskusala si ziskat suhlas biologickeho otca k zmene priezviska dietata? Lebo pokial by ti ten suhlas dal pisomne (musi byt aj osvedceny podpis), tak potom mozes rovno ist na obvodny urad podat ziadost o zmenu priezviska uz s tym suhlasom otca, teda nemusela by si najprv podavat navrh na sud... Podla mna ak mas na neho kontakt tak sa skus s nim nejako dohodnut, mozno ak nema zaujem o dieta tak mu bude jedno ako sa bude volat a ten suhlas ti da...

ivankova
25. okt 2009

zajacik...-viem ze by to bolo ovela jednoduchsie ak by mi podpisal suhlas ale ked som mu to navrhla tak mi povedal ze v ziadnom pripade,ze je to jeho dcera,a od vtedy sa neozval....

zajacik...
28. okt 2009

Ivankova treba mu vysvetlit ze jeho dcerou ostane aj ked bude mat ine priezvisko, to ze je jej otcom sa nezmeni. Mozno toto keby chlapi vedeli, tak by nerobili take problemy. Lenze mnoho z nich si mysli ze ked dieta nebude mat ich priezvisko tak oni nebudu uz dalej otcami a to mnohi z jesitnosti nepripustia 😠

ivankova
29. okt 2009

zajacik.-lenze na to aby to pochopil by musel byt aspon pol hodinu triezvy a to je dost tazke...a on len chce robit problemy, jemu o dceru vobec nejde..

ivankova
5. nov 2009

volala som na okresny urad, tam kde sa podavaju ziadosti na zmenu priezviska dietata a tam mi pani povedala,ako co mam spravit,len som nepochopila,ked mi povedala ze ked budeme mat ten sud tak bude prebiehat aj socialne setrenie to je co?to je ze k nam budu behat zo socialky a kontrolovat ako sa staram o dieta?ci je najedene,ciste a tak?

natali1985
5. nov 2009

Ahojte baby...ja mam tiez podobne problemi ako vy!Z ex cakame na datum kedy bude pojednavanie ohladom vyzivneho...teda ja cakam on to ma na haku...mysli si,ze ma potopy a ,ze mi nebude na maleho nic prispievat...to je jedna vec...neviem ako to dopadne kedze ex nebol nikdy v zivote zamestnany,nebol ani zaevidovany na urade prace a je to aj recidivista ale prispieval mi na maleho stale...kazdy mesiac mi daval 200eu az donedavna kedy prestal...asi to s nim ide dole vodou...tiez by som chcela zmenit svojmu malemu priezvisko na svoje...no otec i napriek tomu,ze mi neustale tvrdi,ze nema syna atd...nechce o tom ani pocut...ja neverim ze sa to neda riesit aj inou cestou nez ziadat od neho povolenie na suhlas o zmene prizviska...ma niekto podobne problemi...poradi mi niekto co mam robit...ja zakonom a paragrafom nerozumiem:(

ivankova
5. nov 2009

natali1985-ahoj ja to mam tiez podobne..biol.otec suhlas na zmenu priezviska dat nechce ale takisto ani peniaze...cize ak neziskas jeho suhlas na zmenu priezviska,ktory ti podpise pred notarom a ktory potom zanesies na prislusny obvodny urad..
tak ti ostava len jedno.podat navrh na sud-v navrhu popises vseeeetko ci sa stretava s dietatom,aky maju vztah,ci sa o dieta zaujima,ci prispeva na dieta a dovody preco chces zmenit priezvisko, dolozis doklady ako rod.list dietata...a potom uz len budes cakat kym ti nepride papier zo sudu,kedy sa mas dostavit na pojednavanie.

natali1985
5. nov 2009

Toto mi povedala aj ta pani na socialke co som u nej bola ohladom vyzivneho tak uvidim...asi ho poslem do smutku toho svojho ex uz je teraz nervozny ze co a ako...on by mi to nikdy nepodpisal!!

ivankova
5. nov 2009

natali1985-tak budes musiet ist len cez sud...ja to ties skusim no uvidim ako dopadnem a mam z toho trosku obavy lebo moje skusenosti zo sudmi nie su dobre..

natali1985
5. nov 2009

mas zle skusenosti zo sudmi?a to preco?

natali1985
5. nov 2009

ivankova...teraz si mi nahnala strach...som zvedava ako dopadnem ja na pojednavani

ivankova
5. nov 2009

natali1985-nie ty sa neboj to by si musela mat s pekla stastie aby si natrafila na taku ,,pani,,sudkynu ako ja..ty to budes mat urcite v pohode...zle skusenosti preto lebo sudkyna je a asi aj bude zaujeta voci zenam-neviem preco.pocula som viacej takych pripadov,ktore riesila ona, ze zenu uplne potopila vratane mna..

ivankova
5. nov 2009

natali1985 -daj potom vediet ako si dopadla ok?

natali1985
6. nov 2009

a odvolala si sa?viem,ze ked sa odvolas tak by ti maly dat inu sudkynu resp.sudcu...urcite dam vediet...este sice neviem kedy to bude lebo mi nedosiel este papier...ale ze vraj kym mi dojde papier tak to potrva aj 3mesiace tak neviem...ale dam ti vediet

ivankova
7. nov 2009

natali1985 -poslala som IP

ivankova
8. nov 2009

-volala som na okresny urad, tam kde sa podavaju ziadosti na zmenu priezviska dietata a tam mi pani povedala,ako co mam spravit,len som nepochopila,ked mi povedala ze ked budeme mat ten sud tak bude prebiehat aj socialne setrenie to je co?to je ze k nam budu behat zo socialky a kontrolovat ako sa staram o dieta?ci je najedene,ciste a tak?

gabika28
11. nov 2009

ahojte dievcata!
Ja som podala navrh na okresnom sude o zmenu priezviska mojho syna, kedze sa otec o nho nezaujima a nic na nho este neprispel. Podala som to asi pred mesiacom plus kopiu rodneho listu. No dufam, ze mi raz pride odpoved. Otec je z ineho neclenskeho statu, nemam na nho kontakt a aj keby som mala, tak mi tu ziadost urcite nepodpise 😢 Ved same viete, ako nam chcu robit natruc. A vyzivne mi neplati, neviem, ci mam podat na nho trestne oznamenie, bojim sa totiz, ze si poziada, aby sa stretaval so synom. Byvaly mal totizto problemy so zakonom a myslim si, ze by na nho nemal najlepsi vplyv. Co vy na to??

zajacik...
11. nov 2009

Gabika dufam ze ten navrh na sud si len tu uviedla nepsravne, ale ze v skutocnosti si to uviedla spravne, teda nie navrh o zmenu priezviska, ale navrh na udelenie suhlasu na podanie ziadosti o zmenu priezviska namiesto otca dietata, v tom je rozdiel, a dost podstatny, uz som videla aj rozhodnutie sudu kde zastavili konanie prave z tohoto dovodu, pretoze oni niesu kompetentni rozhodovat o zmene priezviska, sud ti moze dat len suhlas na podanie ziadosti o zmenu priezviska namiesto otca dietata... a s tym suhlasom - rozsudkom sudu potom podas ziadost o zmenu priezviska na obvodny urad... a inak drzim palce, tie skutocnosti co si tu uviedla hraju v tvoj prospech 😉

selyma
11. nov 2009

Anojte. Ja mam zasa trosku inu otazku. Riesite tu zmenu priezvika, ale ja by som potrebovala vediet, ze ked nie som vydata ale s priatelom zijem a chcela by som aby sa dieta volalo samozrejme po nom. Je to biologicky otec. Staci na porodnici povedat, ze dieta sa nebude volat po mne ale po otcovi? Alebo potrebujem k tomu potvrdenie od matriky, nejake potvrdenie otcovstva, ci co.

zajacik...
11. nov 2009

Selyma najbeznejsie je, ze po narodeni dietatka ked pojdete na matriku pre rodny list, tak na matrike urobite zapis o urceni otcovstva a dohodnete sa na priezvisku a to priezvisko daju dietatu do rodneho listu. Teda v nemocnici to zbytocne budes diktovat, ajtak to nezapisu, kedze nieste manzelia...
Druha alternativa, menej bezna, ale da sa, ze pojdete na matriku urobit zapis o urceni otcovstva este k nenarodenemu dietatu, teda este pre porodom, mozte uz aj teraz, dohodnete sa na menach aj priezviskach pre deticky oboch pohlavi, teda pre dievcatko aj chlapceka, a potom ten zapis o urceni otcovstva si vezmes do porodnice a oni ho spolu s hlasenim o narodeni dietata dorucia matrike a tam uz potom staci, aby na matriku isiel pre rodny list len otec dietata, ty s babikou tam uz nemusis chodit. To urcenie otcovstva pred narodenim mozte urobit na hociktorej matrike, najlepsie podla trvaleho pobytu. A rodny list vybavite na matrike prislusnej podla porodnice, v ktorej sa babika narodi.

ivankova
14. nov 2009

ahojte- nevie niekto kolko sa plati na sude, ked som bola podat ziadost tak mi dali papierik ale peniaze odomna nepytali a az doma som si vsimla ze tam bolo napisane ze poplatok neuhradeny..ma s tym niekto skusenosti?dufam ze odomna nebudu pytat tisice 🙂 dakujem

kristinka4m
14. nov 2009

Ahojte ja chvala bohu take problemy nemam moje dieta ma priezvisko po mne aj ked zijem s biol.otcom.A ak bude druhe tak bude ties po mne.A k tym poplatkom no neviem isto ale
platilo sa 2000sk,ale mozes poziadat aj o oslobodenie poplatkov na sude,malo by sa to pisat do navrhu.