Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

tinka843
29. apr 2010

juj dakujem , idem pozret 🙂

ivankova
30. apr 2010

tinka843-ahoj urcite ano,len tam je lehota asi 15 dni na moznost odvolania sa ak by si to ex rozmyslel tak to moze stiahnut, ale ako mam skusenosti tak to trva niekedy aj mesiac kym sa rozhybu..

tinka843
1. máj 2010

ivankova ahoj, toho sa nemusim báť, že by sa odvolal, lebo aj tak mi na dceru neplati, tak by bol len sám proti sebe... už nech to mám za sebou. dakujem pekne

paula1308
1. máj 2010

ja mam taktiez problem s tým ze by som chcela aby moja dcerka mala meno po mne

paula1308
1. máj 2010

aj ja mam taky problem chcela by som aby moja dcerka po rozvode nosila moje priezvisko, ako to dosiahnuť?len s otcovim suhlasom,?

ivankova
2. máj 2010

paula1308 -len s otcovym suhlasom alebo sudne a to sa dosahuje veeeeeeeeeeeelmi tazko da sa povedat ze je to nemozne 😒

tinka843
12. máj 2010

takže dnes som dostala z bývaleho podpis ohladne zmeny priezviska dcerky, čiže v pondelok, po zmene mojho priezviska budem "dufam"meniť aj mojej dcerke, a tiež dufam, že pani matrikárka bude chápava a nebude robiť problemy 🙂

ivankova
13. máj 2010

tinka843-tak to ti blahozelam a nemali by robit problemy..

lila22
17. máj 2010

ahojte,mam 3 synov s cudzincom za ktoreho niesom vydata.Chcela by som od neho odist pretoze nema vôbec zaujem o rodinu a po vsetkych iba steka,proste mu zavadzame.Problem je v tom,ze deti maju priezvisko po nom a aj oni by si ho chceli zmenit,pretoze maju s tym priezviskom uz dlhe roky v skole problemy.Chcela by som vediet ci aj tak potrebujem suhlas ich otca,pretoze on s tym nikdy by nesuhlasil.Najviac ma trapi,ze su deti cele nestastne s toho priezviska.Dakujem za radu.

ivankova
17. máj 2010

lila22 - urcite na to pootrebujes jeho suhlas!!! 😖

tinka843
18. máj 2010

ivankova-ahoj, včera som bola na tom obvodnom urade, ohladne tej zmeny priezviska, pani matrikárka ma odbila s tým, že či si myslim, že pár dni po sobáši, že chcem zmeniť dcery priezvisko, že kde som to videla, bola som uplne vytočená, tak som nanu aj ja začala tým jejim tonom hovorit, a hned otočila, že mám prist v juni, napisať žiadosť a uvidime, čo sa s tým bude dať robiť, no ja som myslela, že ma trafi šlak. a potom že to pojde bez problemov, ešte uvidim, čo bude o mesiac, dufam, že to pojde lepšie ako teraz. pekný dnik prajem

ivankova
18. máj 2010

tinka843- to naozaj?lebo ked som tam bola ja s manzelom tak sa nic take nepytala, lenze mi sme museli ist cez sud pretoze otecko s tym nesuhlasil a taktiez ked bola kamaratka menit priezvisko tak tiez sa jej nepytal nik ako dlho su svoji a pod.

bonparuska
18. máj 2010

zdravím kočky. mám takú otázočku, tie ktoré už máte detičky ako na ne vplýva, že majú iné priezvisko, ako mamina? pretože mám dilemu, či si zmeniť priezvisko po rozvode, alebo nie, kvôli babynku, aby sme mali rovnaké priezvisko, lebo dieťatko musí mať po otcovi. tak neviem čo bude lepšie, či mám nadalej trpieť jeho priezvisko, alebo nie

ivankova
19. máj 2010

moja dcera ma 4r aj 1/2r vola sa po expriatelovi a ja som vydata a mame tiez syna....nejako to ani nevnima..samozrejme ze su chvile ked mi povie, ze sa chce volat ako bracek ale myslim si, ze to este len pride...teda ak nam sud nevyhovie ohladom toho aby si moj manzel dceru osvojil,kedze jej biol.otecko sa o nu absolutne nezaujima a ani neplati vyzivne a vyjadril sa ze nech sa vola radsej po manzelovi len aby nemusel platit 😝
takze ja osobne si myslim,ze nejaku velku traumu s toho mat nebude,ale kazde dietatko je ine..u nas je to mozno tak preto,ze dcera si na biol.otecka nepamata....to je moja skusenost

romanelka2
23. máj 2010

Ahojte aj ja chcem zmenit dcerke meno mi žijeme z mužom spolu ale suhlasi aby mala moje priezvisko poradte kam mam ist a kolko to stoji? dakujem Diana

tinka843
14. jún 2010

ahojte dievčata. takže dnes som bola "opäť" na obvodnom urade, priniesla som napisanu žiadosť, doložila kopec dokladov, ktore bolo treba, a bolo mi povedane, že mám čakať, že mi pride najaká zápisnica, potom mám zavolať tej pani matrikárke, ktorá to vybavuje, aby sme sa dohodli kedy pridem, prinesiem kolky a ked by bol bývaly ochotný prist tiež na urad a podpisať, že sa vzdáva práva odvolania bude to ihned právoplatne, no ked nepride musi sa mu to poslať poštou a ja musim čakať 15 dni, či sa náhodou neodvola a potom poletim zase na urad prevziať papiere že je právoplatne zmenené priezvisko, tak držte palce, aby išlo všetko bez problemov. nechápem prečo s tým robia take orácie. prajem pekný dniiik

sasasx
22. jún 2010

ahojte,

riesim zmenu priezviska syna po rozvode, exmanzel vyjadril zatial ustny suhlas, na matrike mi povedali, ze potrebujem jeho pisomny suhlas s overenym podpisom. nemate na to niekto nejaky vzor, akoby mal ten pisomny suhlas so zmenou priezviska vyzerat?

tinka843
23. jún 2010

sasasx pošli mi tvoj mail, pošlem ti ho

baby2310
25. jún 2010

Ahojte, neviete poradiť, bývalý mi dal súhlas na zmenu priezviska, normálne podľa protokolu písomný na matrike....ale na 15-ty deň sa odvolal.... ako je možné, že hoci dá dobrovoľný súhlas, má právo ho len tak, z trucu, odvolať?
Máte s tým niekto skúsenosť, čo mám robiť...??? Keď sme to podpisovali, matrikárka mi jasne povedala, že aj keby sa odvolal, nič nedosiahne, neuznajú mu odvolanie.... no a stalo sa, odvolal sa a nepovolili mi zmenu, všetko prepadlo, vrátane 33 euro za žiadosť... Čo je toto za štát??????? To si naozaj chujovia, čo sa o vlastné deti vôbec nezaujímajú, môžu robiť čo chcú??? A naťahovať nás matky ako gumičky??? Nechápem, rok som čakala na tú jeho "ochotu" podpísať mi súhlas, doslova som si ju vyplakala a teraz čo? Matrikárka mlela niečo v zmysle, že ona už dala pečiatku právoplatnosti, predtým, než sa uistila, že či sa odvolal alebo nie... čiže jej pochybenie asi...
Ak sa v tom niekto vyzná, prosím, poradte....zase to riešiť cez súd, bola som taká rada, že som sa tomu vyhla a teraz toto 😢 😢 😢

sumsumienka
4. júl 2010

Ahojte zienky som rada ,ze som nasla takuto diskusiu .No kedze mam podobny problem a dala som navrh na zmenu priezviska kedze s oitcom sa neda dohodnut sudca resp.sudkyna rozhodne prevazne v prospech toho komu je dieta zverene s kym zije.Myslim si ze je to adekvatne aj k rodicovi aj k dietatu ak je to dieta male alebo samo chce zmenu priezviska ,ze mu to nerobi problem.A som i toho nazoru priklad ze matka chce priezvisko dietata zmenit otec namieta tak sa pytam ze preco vzdy to bude jeho dieta ci s tym ci s onakym priezviskom.Druha cast alimenty patria matke aj keby sa dieta neviem pokom volalo otca ma a ten je povinny plnit si vyzivovaciu povinnost!

jojcob
5. júl 2010

@sumsumienka Tak to sa velmi mylis. Alimenty nepatria matke, ale dietatu. A podla mna, ak sa otec o dieta zaujima a pravidelne na neho plati, mal by mat aspon pravo, aby sa dieta podla neho volalo.

tinka843
6. júl 2010

ahojte babenky, takže dnešným dnom sa moja dcerka oficialne volá po mojom manželovy, dnes som si bola pre papiere, a kedže bývali bol ochotny prisť podpisať papiere,že sa nebude odvolávať, právoplatnosť je ihned, v pondelok idem vybaviť nový rodny list, lebo najprv musim počkať, pokial pridu papiere aj na prislušný matričny urad, juj, šťastná som, konečne sa mi to podarilo 🙂)))

sumsumienka
6. júl 2010

jojcob mas pravdu dietatu ale kedze matka je zadpovedny zastupca dietata tjs spravuje jeho majetok ....

bubbles
8. júl 2010

ja mam zvlastnu otazku - chceme s muzom obe nase priezviska, je nam vsak jasne, ze mimi moze mat len jedno.. ale ak sa za nejaky doplatok da pridat priezvisko alebo zmenit dospelemu, musi to ist aj pri dietati - ci? bude to niekto schvalovat, ci len formalita na matrike? je to nejako obmedzene vekom? dakujem, velmi by ste mi pomohli...

ivankova
9. júl 2010

sumsumienka-ahoj nechcem ti brat iluzie ale za skusku nic nedas a ak sa ti to podari tak daj vediet,ohladom toho preizviska..pretoze ja som si tiez dala ziadost na zmenu priezviska kedze som sa vydala a chcem aby sa dcera volala po mne a mojom manzelovi a tiez mame spolocneho syna.Pani sudkyna nas odbila stym,ze ked biol.otec nechce tak stym neurobi nic ani sud...biol.otecko dceru nevida uz 4r. a vyzivne neplati uz 1r. ale to nikoho nezaujima...mna v nadeji drzi len to,ze pred sudom sa vyjadril,ze bude suhlasit len z osvojenim dcery mojim manzelom-aby nemusel platit vyzivne...a taktiez ma potom kolizna informovala,ze sme sa skor mali prist opytat ku nej a hned by nam povedala,ze to nema cenu,lebo ona sa este nestretla s tym aby sudca/kyna povolila zmenu priezviska.... 😢 ale budem velmi rada ak sa to tebe podari a drzim silno palce....

ivankaba
15. júl 2010

Ahojte..chcem sa len spýtať, ako to prebieha na tom pojednávaní?

tinka843
16. júl 2010

Ahojte dievčatá.takže od dnes má moja dcerka nový rodný list, z novým priezviskom, konečne sa to dopracovalo ku šťastnému koncu 🙂 teraz už len za nejaký ten rôčik podáme za osvojenie a bude to uplne fantasticke....

wivern
28. júl 2010

Ahojte ja by som potrebovala tiez pomoct..hlavne zmena priezviska..skusim v skratke popisat situaciu...s priatelom sme sa rozysli ked mal maly 4 mesiace z hruba po roku a pol nezaujmu zacal otec dieta navstevovat asi tak do troch rokov a potom to znova skoncilo.dala som si ziadost na sud o vyzivne..to plati otec poctivo je to 100 euro na mesiac..ale pri tomto rozhodnuti sudu je aj dopisane ze obydvaja rodicia maju pravo spravovat majetok dietata,neskoro som si to vsimla a nesuhlasim s tym na kolko otec dietata uz tri roky nejavy zaujem o syna,ziadny darcek na vianoce proste nic iba vyzivne posiela to je vsetko.nekomunikujeme spolu vobec!a co chcem vlastne tymto povedat-no chcela by som si podat znova ziadost o vyzsie vyzivne a tym padom aj o zmenu priezvyska a hlavne zmenit rozhodnutie sudu ohladne spravovania majetku syna.vie mi stym prosim Vas niekto pomoct ako to vsetko s kombinovat a podat na sud..dakujem moooc pekne 🙂

baby2310
28. júl 2010

môžem poradiť stránku www.poradne.rodinka.sk, registrovať sa a obrátiť sa na pána Judr. Radoslava Procházku, mne veľakrát veľmi poradil, na otázky odpovedá takmer denne🙂
Veľa šťastia 😉 😉 😉

sumsumienka
22. sep 2010

ivankova ...Ahoj musela si natrafit na piiip sudkynu ..moj advokat mi povedal,ze to nebude problem skor to ako sa to taha pokial vobec pride predvolanie a...