Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

katmi
22. dec 2011

@puko21 na rozvodovom konaní sa rieši rozvod..nie zrieknutie sa otcovstva..takto to nefunguje..

katmi
22. dec 2011

@maminuska ak poprie otcovstvo, je jasné, že súhlas nepotrebuje.. ak som to niekde napísala, ospravedlnujem sa.. píšem viac vecí naraz... platí to, čo som popísala v príspevkoch nižšie..

puko21
22. dec 2011

@maminuskaon nje je otcom on.a to si myslim tiez ze ak sa zriekne pri rozvode tk by nemal byt problem.ci?

katmi
22. dec 2011

@puko21 PO narodeni dietata sa do 3 rokoch môže zriecť otcovstva.. ak to urobí, stretať sa s ním nemusíš..

katmi
22. dec 2011

@puko21 halooo.. pri rozvode to NEJDE... rozvod riesi rozvodove konanie manzelov..

puko21
22. dec 2011

ano uz chapem 🙂 a dakujem za pomoc

danielka1982
30. dec 2011

mám aj ja na vás otázku...dcéra má priezvisko po mne mala som ju za slobodna a otec nejaví zaujem.Vydala som sa mala s mužom syna ale rozviedli sme sa.Syn má priezvisko po otcovi a otec onho javi zaujem.Máme ale problémy v škole.Posmechy,nadávky lebo dvaja súrodenci a každý má iné priezvisko.Chcela som zmeniť synovi priezvisko na moje rodné ako má dcéra ale s tým aby jeho otec ostal v rodnom liste.Jeho otec nevie či má s tým súhlasiť.Raz súhlasí a raz nie.Ja mu syna nebudem odopierať je medzi nimi dobrý vzťah ale ako to vyriešiť?A ako postupovať,keď sa ex rozhodne,že s tým bude súhlasiť?Aká je pravdepodobnosť,že súd uzná moju žiadosť a synovi zmení priezvisko aj keď otec javí záujem o syna?

kokazm
1. jan 2012

No to vám poviem....ak sa volá matka inak ako dieťa, je to ako v Kocúrkove či v škole, či na úradoch....... Najprv mi ju nechceli do školy zapísať, lebo vraj nie som matka :DDDD, tá istá učiteľka mi nedovolila podpisovať sa ako zákonný zástupca, kým som nenarobila v škole bordel .......potom nešla na šk. výlet do Čiech, lebo v poisťovni tvrdili, že nie som matka. Poštu za dcéru nemôžem preberať, lebo nie som matka, atd...... A to robí všetko odlišné priezvisko. Ale už nosím pri sebe prefotené papiere: rodný list malej, papiere z rozvodu kde mi ju súd dal do starostlivosti a tiež sobášny list s novým manželom. ...... to by som v živote nepovedala, že je v tom taký bordel. A najlepšie je, že keď s ňou niekam ide terajší manžel , volajú ho dcériným priezviskom :DDDD - teda nám to smiešne nie je.

eaka
1. jan 2012

@kokazm No tak to nemyslíš vážne!!!!

eaka
1. jan 2012

@danielka1982 Ak otec vyjadrí súhlas písomne, súd nemá dôvod zmenu neodobriť...

kokazm
1. jan 2012

@eaka akože už je dobre, ale zozačiatku to tak veru bolo. S tou poisťovňou sme to mali minulý rok. Niekde sa skutočne musím preukazovať tými papiermi. Lebo ona sa volá inak a ja inak. Ani si nevieš predstaviť aké nepríjemnosti mi robila kvôli tomu učiteľka v 1 a 2 triede. Ešte si dovolila povedať, že ju má teda zastupovať v škole jej otec. To je sila. Jej otec ju ani nevidel.
@danielka1982 Moje deti sa tiež volajú každé inak. Dcére sa smejú v škole. Každý sa volá u nás ináč ako ona. Aj jej pôjdeme zmeniť priezvisko, vlastne manžel si ju adoptuje. Ex súhlasí, dcéru nechce. Vlastne bude pozbavený práv ale aj povinností. Malej sa bude aj meniť rodný list. Ale kamarátka dala na súd čisto len tú zmenu priezviska kvôli tomu, aby sa súrodenci volali rovnako a prešlo jej to. Jej ex súhlasil, ďalej ho volá ocko, ďalej otca navštevuje, ďalej platí výživné. .... Ja neviem, ako sa to po právnej stránke volá. Ale dá sa aj tak, že sa zmení len priezvisko a zostanú biootcovi všetky práva a povinnosti.

kokazm
1. jan 2012

@eaka a ešte som zabudla povedať, keď som išla vyzdvihnúť 12-ročnej dcére doporučený list z tej poisťovne, ukázala som len môj občiansky. A list mi nedala, pretože mi povedala presne toto: "No ale to môže prísť hocikto a tvrdiť, že je jej matka. Ja vám nemusím veriť. Rovnaká adresa neznamená, že ste zákonný zástupca". Som si myslela, že nech ju šľaktrafí za tým okienkom, lebo za ňu nemohla ísť malá na výmenný pobyt do Čiech. V tej obálke bola európska karta poistenca. Ja neviem, či konala správne /ale aj v škole/, a či protiprávne.

eaka
1. jan 2012

@kokazm No na pošte to je ešte pochopiteľné, to často nechcú dať ani rodičom s rovnakým menom, hoci teda ak mala pod 15, ako jej môžu posielať doporučený list?? Ale v tej škole, to by ma učka pekne vytočila a neviem, či by som sa vedela ovládať.. Dobre debilný prístup

kokazm
1. jan 2012

@eaka no práveže jej poisťovňa poslala ako 12-ročnej EUkartu poistenca ako doporučený list. Aj ročnému synovi tak poslali a keďže je priezvisko rovnaké, tak tú mi dali bezproblémov na môj OP.

eaka
1. jan 2012

@kokazm No chápem, že v minulosti to fungovalo a takýto systém neprinášal žiadne problémy, keďže dá sa povedať, že všetky matky mali rovnaké priezviská ako ich deti...ale myslím, že trošku prispôsobiť systém aktuálnej situácii by asi nebolo odveci... Je mnoho matiek, ktoré majú iné mená ako ich deti a nemali by byť takto diskriminované a obmedzované.. Ja mám pre dcéru EU kartu, ale úprimne si vôbec nepamätám, či prišla poštou alebo som pre ňu bola osobne, ale asi osobne, pretože mi na pošte nikto také problémy nerobil... 😉

nestastna23
4. mar 2012

ahojte.vie mi niekto poradit ako zmenim priezvisko nojmu synovi z otcovho na moje?otec nema o maleho absolutne ziadny zaujem,nechodi za nim a neplati ani vyzivne tolko kolko by mal.maly bude mat 2 roky a jeho otec ho videl naposledy ked mal maly 4 mesiace.poradte mi prosim...dakujem

nivejka
4. mar 2012

@nestastna23 ..ahoj..ja som už konečne dosiahla,aby moja dcéra zmenila priezvisko--len u nás išlo o osvojenie,tak som sa rozhodla,lebo bio.otec nejavil žiaden záujem a vôbec ani na dcéru neplatil...samozrejme všetko išlo súdnou cestou a trvalo to nekonečné 2roky a to len preto,že bio otec je cudzinec--musel dať súhlas,lebo bez toho to ani nejde--aj ked sa o nu nezaujímal a vždy vykrikoval ,že nie je jeho---nebolo to jednoduché a musela som použiť všetky páky,aby som ho donútila podpísať,lebo je až tak bezcitný,že pýtal za podpis peniaze--chcel si predať vlastnú dcéru!!...ale nedala som mu ani cent.. 😀

baby2310
4. mar 2012

@nestastna23 ahoj, najjednoduchšia cesta by bola, keby ti dal súhlas, skús sa ho spýtať narovinu, či dovolí zmenu priezviska, je potrebné, aby ste obaja zašli na obvodný úrad vo vašom meste, to ti poradia na matrike kde máš ísť, ak nevieš. tam sa spíše žiadosť o zmenu priezviska, overia sa vaše podpisy, za to budú chcieť po 1,50 za podpis...potom je potrebné uhradiť 33,-eur, aspon tak to bolo pred 2 rokmi...a už si len počkáš na rozhodnutie, tam by nemal byť problém, ked dá súhlas, ak nedá, treba si aj tak zájsť na obvodný, tam ti určite poradia ako presne postupovať, lebo ja som išla podla prvej verzie. to potom bude treba dať žiadosť na súd o nahradenie súhlasu otca, ak ti to uzná súd, tento súhlas zanesieš na obvodný úrad. Neviem, či si znova vydatá, vtedy sú tieto zmeny zväčša bezproblémové....lebo ak si slobodná, to už hádam asi poradí niektorá, ktorá má s týmto konkrétnym prípadom skúsenosť, či to uznávajú aj ked nemáš novú rodinu s novým priezviskom. ale želám ti veľa zdaru a síl 🙂

nestastna23
5. mar 2012

@nivejka ahoj a bez jeho suhlasu by sa to nedalo?lebo on s tym NIKDY suhlasit nebude..zijem spolu s priatelom a mame s malym u neho aj trvaly pobyt a mame naplane sa aj vziat tak preto chcem malemu zmenit priezvisko pomne,lebo ked sa vydam tak tak chceme,aby sa aj maly pisal po priatelovi a nie po bio.otcovi..

nestastna23
5. mar 2012

@baby2310 ahoj.nie niesom vydata som slobodna,ale planujeme sa s priatelom brat a byt ako kompletna rodina a preto chcem,aby sa maly pisal pomne,lebo bio.otec so zmenou priezviska NIKDY suhlasit nebude..

baby2310
5. mar 2012

@nestastna23 tak ked nebude súhlasiť, tak v tom prípade odporúčam zosobášiť, počkať istý čas...mne pani vravela, že je dobre, že viac ako pol roka manželia a u nás bolo dalšie plus, že sme mali spoločné dalšie dieťa, ktoré sa volalo po nás......pokial ten súhlas naozaj nedá, nemyslím si, hoci neplatí nezaujíma sa...z nejakého dôvodu na svk majú bio oteckovia práva, aj keby sa 15 rokov neozvali...čiže obávam sa, žeby vám to zamietli...takže ak sa dá, lepšie by bolo, keby už ste boli zobratí, môžete aj skôr sa ísť spýtať ako pol roka, však vám povedia na tom úrade...ale s tým súhlasom by som nevzdávala...ono dá sa trošku na neho zatlačiť, ja som napríklad PROSILA bio 7 mesiacov...a potom som mu oznámila, že to pôjde na súd..a nech sa pripraví aj na zvyšovanie výživného...no a povolil...najprv hral hrdinu...ale ked videl, že to myslím vážne, tak to radšej podpísal 😎 😎 😎

nestastna23
7. mar 2012

@baby2310 problem je v tom,ze sa nechcem tahat po sudoch,ked sa s priatelom zoberieme..a nevies nahodou ako postupovat pri tomco mam robit,ked mi prisiel trestny rozkaz?bio.otec totisto neplatil vobec dala som ho policajtom oni to dali prokuratorovi a on to dal na sud a bio otec dostal 6mesiacov na tvrdo s tym,ze ma skusobnu dobu na 20mesiacov,ale ma platit 80e vyzivne a plati len 20e ostatok mi doplaca socialne..uz mi je dlny na vyzivnom skoro 2000e..

baby2310
7. mar 2012

@nestastna23 nuž tak toto neviem, ten môj platí...nie načas..ale zaplatí...aby si nenarobil problémy, treba zájsť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, tam ti isto poradia 🙂)).... a bohužial...ked to inak nejde a myslíte to vážne či už so zmenou priezviska alebo niečím iným...treba niekedy prežiť aj súd, ked to bude pre dobro veci 😉 veľa síl prajem 🙂

nestastna23
7. mar 2012

@baby2310 maly bio.otca vobec nepozna ako by aj mohol,ked ho naposledy videl,ked mal 4mesiace a maly vola teraisieho priatela ocko.bojim sa aby mi nezacal bio.otec robit problemy s tym priezvisko..lebo on je strasny chrapun..ma priatelku a dozvedela som sa,ze ked sa oni dvaja zoberu(bio s tou jeho priatelkou)tak si chce dat na sud ziadost,aby mi maleho zobral a nie koli tomu,ze by maleho mal aspon trochu rad,ale koli tomu,aby mi ublizil..uz raz ma dal na sud,ze chce maleho,ale nepreslo mu to,lebo dovtedy nejavil o maleho zaujem a maly ho ani nepozna..a nejavi zaujem ani teraz..

baby2310
7. mar 2012

@nestastna23 dosť sa čudujem, že mu to súd neuznal...nejak sa mi to nezdá...lebo nezáleží na tom, či sa zaujíma, ale či je otec...takže ak je na rodnom liste...má práva bohužial. môj sa nezaujímal 3 roky, odmietal ju, dal si robiť DNA testy, no naschvály samé...napriek tomu sudca teraz na poslednom súde o návštevy, ktoré si dal tiež určiť zrazu...nebol úplne na jeho strane, ale keby sme sa nedohodli, tak mu isto nejaké návštevy určí... ak sa tak stane, nemá zmysel sa chcieť pomstiť...ja som si povedala, že dcérka príde na to sama aký je...takže ju otcovi dávam, ako nič s tým nespravíš, ak ho bude chcieť...potom už ale skôr než sa tak stane...by som skúsila adopciu tvojím manželom, ale ked už budete manželia...tým stratíš síce aj výživné, ale pokoj svätý je niekedy na nezaplatenie 😔

nestastna23
7. mar 2012

ahojte maminky chcela by som vediet ako mam napisat navrh na zmenu priezviska ak bio.otec by dal suhlas..dakujem

alexandra
7. mar 2012

@nestastna23 Nemusis pisat navrh, staci ked pojdete s bio otcom na matriku a tam to vyhlasite.

nestastna23
8. mar 2012

ahojte a ked s tym nebude suhlasit zo zmenou priezviska tak mam ist do ktorich dveri na socialnom?a staci,ked im tam poviem,ze bio.otec nedal suhlas na zmenu priezviska aj napriek tomu,ze sa o maleho vobec nezaujima,neplati vyzivne,?

nivejka
12. mar 2012

@nestastna23 ...bohužiaľ bio.otec musí dať súhlas..ani ten môj ex nechcel,ale kedže na dcéru vôbec neplatil,tak som sa mu vyhrážala,že si dám spätne 8rokov doplatiť...a on prachy nemá,tak mu bolo lepšie sa jej úplne zbaviť--a to chcel najprv prachy odo mňa-za podpis... 😠

alexandra
13. mar 2012

@nestastna23 Mas 2 moznosti
1. ak otec suhlasi, idete na matriku, vyhlasite a je to na pockanie zmenene
2. ak nesuhlasi, poziadas sud o nahradenie jeho suhlasu, kde uvedies aj to ze sa nestara, neplati, atd.