Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

lucifukball
6. okt 2008

Ahojte, ja som si bola na mestkom pýtať papier na zmenu priezviska a tam ma odbila, že si mám žiadať na matrike, a pritom ked som tam predtým volala ze ako sa to rieši tak mi povedali aby som si dosla na mestký. tak asi pravá ruka nevie čo robí lavá 😠

katy09
6. okt 2008

ahoj baby menili ste už niektora priezvisko dietatku sudnou cestou ja sa idem oto pokusit a prave pret by som vas chcela poprosit o radu ako by mala vyzerat žiadost na sud a ake dolkady tam budem potrebovat ...Dakujem...prosim odpovede na IP 😉

alexandra
6. okt 2008

luci matrika to riesi, nie mestsky..

karta
7. okt 2008

Ahojte, chcem sa opýtať, či je biologický otec povinný platiť výživné v tom prípade, keď sa jeho bývalá manželka vydala opäť a tým pádom dala zmeniť priezvisko dieťaťa na priezvisko nového manžela. Biologický otec so zmenou súhlasil. Môže podať matka žiadosť o zvýšenie výživného, keď už ani meno nemá jeho? Má vôbec povinnosť platiť? Ďakujem.

alexandra
8. okt 2008

karta opat:

Ak je v rodnom liste dietata, ma k nemu vyzivovaciu povinnost, teda rodicovske prava, i povinnosti.

Jedina vyzivovacia povinnost, ktora by mu mohla zaniknut, je vyz. povinnost k byvalej manzelke (ak ju mal)

paradajka123
23. feb 2009

Ahojte, tak konečne po velkom boji mozem povedat ze naš sud rozhoduje naozaj spravodlivo....manželov syn sa bude volat tak ako jeho skutočný otec a nie ako si zmyslí najaka zakomplexovana chudera ktora sa rozhodne hrat pred svetom na poctivu žienku z kompletnou rodinkou!!!!!

simib
23. feb 2009

Paradajka.V tvojom prípade super,keď to vyšlo,ako ste chceli a ako to malo byť,ale u nás opačne.Moj ex sa nikdy nestaral a moj terajší manžel sa stará od mala ako o svoju a aj malá ho volá tato.Priezvisko má ako my.Bio otec ale súhlasil,čo nám ulahčil ale teraz jej začína dávať do hlavy že on je jej otec.Malá má 6 rokov.

malalady
11. júl 2009

ahojte.. ja by som chcela zmenit priezvisko malému.. No jeho otec nebude na 100% súhlasiť dá sa to? lebo on o neho vobec nemá zaujem.. a dovod ? hm koli tomu, že on mna má v trubkach.. to mi povedal, ked som sním telefonovala.. že koli tomu za ním nechodí.. tak ja už neviem jak on rozmýšla, ale proste dá sa to?

nolaiv
3. aug 2009

ahojte,potrebovala by som poradiť, na súde sme vyhrali zmenu priezviska,už mám potvrdenú aj právoplatnosť rozsudku,len neviem ako ďalej postupovať,kam mám ísť s papierom a rodným listom požiadať o prepis priezviska, za Vaše rady veľmi pekne ďakujem 😉 😉 😉 😉

alexandra
3. aug 2009

Na matriku prislusnu miestu pobytu, zober rodny list, rozsudok a naposledy poplatok bol 50sk, neviem kolko je to teraz.. takze aj nejake peniaze. Na matrike Ti RL na pockanie zmenia

nolaiv
3. aug 2009

Ďakujem krásne alexandra 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😵 😵 😵 😵 😵

zajacik...
12. aug 2009

Nolaiv pozorne si precitaj vyrok rozsudku sudu, pokial viem tak sud nerozhoduje o priezvisku, ale dava suhlas na podanie ziadosti o zmenu priezviska. Takze pokial mas takyto rozsudok, je potrebne obratit sa na Obvodny urad podla miesta vasho trvaleho bydliska a tam podat ziadost o zmenu priezviska dietata, uvedeny rozsudok bude len prilohou k tejto ziadosti. Obvodny urad vyda rozhodnutie, v ktorom povoli zmenu priezviska a az s pravoplatnym rozhodnutim obvodneho uradu mozes ist na matricny urad podla miesta narodenia dietata vybavit mu novy rodny list na nove priezvisko. Alexandra ti neporadila spravne, nic v zlom Alexandra 😉

alexandra
12. aug 2009

zajacik nehnevam sa, naopak dakujem za opravu, zbytocne by som nolaiv prehnala.. Skusenost mam len s krstnym neom a tam bol rozsudok iny a stacilo na matriku, kde to zmenili, preto ta moja ´rada´. 🙂

zajacik...
12. aug 2009

Alexandra pri krstnom mene ho urcil sud zrejme kvoli tomu ze nedoslo k dohode rodicov o mene dietata, ze? Bud sa nevedeli na mene dohodnut alebo bol otec ktovie kde a preto nedoslo k dohode, alebo ktovie preco... Tam sa zrejme nejednalo o zmenu mena, ale o urcenie mena sudom 🙂 Ak by sa jednalo o zmenu mena dietata, a otec by nedal suhlas, ale jeho suhlas by nahradil sud (ako to bolo u nolaiv pri priezvisku), tak by sa znova muselo ist najprv na obvodny urad podat ziadost o zmenu mena dietata a az potom na matriku...

alexandra
13. aug 2009

Velmi spravne zajacik, meno nebolo urcene, pretoze sa panovi otcovi nechcelo prist na matriku. 😔

katka1012
17. aug 2009

ahojte, mam 5 mes.synceka rozisla som sa s priatelom a malemu chcem dat svoje priezvisko.
aky je postup,vie mi niekto poradit? je potrebny jeho suhlas,on ma totiz jeho priezvisko.

sokovana.sk
21. aug 2009

ahojte.este som vydata.moj manzel ma dieta s inou.moze dat dietatu svoje priezvisko pred rozvodom?

vroni
21. aug 2009

Sokovana, uplne si ma rozosmiala, prepac 😝 Ale preco by nemohol? Kazde dieta moze mat priezvisko otca alebo matky, co s tym ma spolocne, ci je otec zenaty?

andzi
21. aug 2009

katka: písalo sa o tom vyššie, zmeniť priezvisko dieťaťu môžeš len so súhlasom otca.

gabika28
23. sep 2009

ahojte baby, som z toho dosť zufala, mam 9 mesačneho chlapčeka, má otcove priezvisko a chcela by som ho zmeniť. Z bývalým priateľom už nemám žiaden kontakt. Najprv som chcela od neho výživné, ale neskôr som si to rozmyslela./nežijeme spolu už prakticky od narodenia malého a neposlal mi ešte ani cent a podľa mňa aj keď by som od neho vyžadovala súdnou cestou výživne, aj tak by mi ho nechcel dobrovoľne zaplatiť/ Radšej od neho nič nechcem, aby ho náhodou nechcel do svojej opatery. Myslim si, že by mal zlý vplyv na chlapčeka. Nieje občanom SR. Mohla by som zmeniť priezvisko aj bez jeho súhlasu??? Aj keby to trvalo dlho, mne na tom skutočne záleži, vie mi niektorá poradiť??? ďakujem

natali1985
25. sep 2009

Potrebujem poradit kto mi pomoze?viem,ze tema o zmene mena ci prizvyska je tu na dennom poriadku no ja som tu po pryv krat a naozaj potrebujem pomoct....alebo poradit?

zajacik...
25. sep 2009

Gabika suhlas otca potrebujes v kazdom pripade. Ak by si ho nemohla od neho ziskat, tak jeho suhlas moze byt nahradeny rozsudkom sudu, teda najprv si podas na prislusnom okresnom sude podla trvaleho bydliska ziadost, aby ti udelili suhlas na podanie ziadosti o zmenu priezviska namiesto otca dietata. A ked budes mat ten rozsudok pravoplatny, tak potom pojdes na obvodny urad podla trvaleho bydliska podat ziadost o zmenu priezviska a urad o tom vyda rozhodnutie, na zaklade ktoreho sa potom napise zmena do matriky a teda aj do rodneho listu.

xanthe
22. okt 2009

No ja som sa prave vratila z matriky a vobec ma nepotesili. Moja dcera ma priezvisko po mne, bio otec je zapisany v rodnom liste. Ja sa idem vydavat a povedali mi ze priezvisko sa meni iba so suhlasom otca. Ale to som sa informovala pri vydaji..mozno ked sa poziada iba tak, konkretne iba o zmenu, sa to da..ma s tym niekto kladnu skusenost???

alexandra
22. okt 2009

xanthe zial nie, neda sa to iba tak. Je nutny suhlas biologickeho otca, respektive jeho nahradenie sudnym rozhodnutim.

ivankova
22. okt 2009

ahojte ked dam ziadost na zmenu priezviska na sud tak bude aj pojednavanie a vsetky veci okolo toho(budeme obaja predvolani a tak)?pytam sa preto, lebo kamoska to mala bez pojednavania..

ivankova
22. okt 2009

a este ako je to potom z vyzivnym ak mi povolia zmenu priezviska na terajsieho manzela je povinny biol.otec dalej platit vyzivne?ide len cisto o zmenu priezviska,nie o vymazanie z rodneho listu ani osvojenie..dakujem

alexandra
22. okt 2009

ivankova rodicovske prava a povinnosti k dietatu sa viazu na osobu uvedenu v rodnom liste, nie na priezvisko dietata. Ty nemenis priezvisko diietata na priezvisko terajsieho manzela, ale na svoje (ktore si ziskala sobasom)

ivankova
23. okt 2009

alexandra-napisala som to preto aby to bolo jasnejsie..
teraz som uz vazne zmatena-teda ak chcem zmenit priezvisko dietata tak najskor mam ist na sud a podat navrh?alebo na krajsky urad podat ziadost?

alexandra
23. okt 2009

ivankova ok.

K tej ziadost potrebujes rozsudok, takze najprv sud, potom ziadost o zmenu.

ivankova
23. okt 2009

alexandra-aha cize ja si teraz napisem navrh a pojdem to odniest na okresny sud a nevies ako to prebieha s tym pojednavanim ci nejake bude alebo mi len dorucia rozhodnutie..pytam sa lebo ked sme mali pojednavanie o vyzivnom tak sa 3 krat nedostavil, tak ma zaujima ci to zase budem musiet pretrpiet vsetko znovu..dakujem