Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

gabinka41
20. sep 2011

@daad Ahojky. Mám taký istý ,,problém". Minulý rok som sa druhýkrát vydala. Z prvého manželstva mám 12-ročného syna. Chceme mu zmeniť meno (chce to aj syn. Po svadbe si hneď na zošity písal nové priezvisko
🙂 ). Môžem ťa poprosiť o zaslanmie návrhu na zmenu priezviska? Vopred ďakujem G.

lmaja47
14. nov 2011

pocujte baby mam dietatko ale v rodnom liste som otca neudala (nestal mi za to ) a mam noveho priatela moze si osvojit mojho teda nasho maleho a ako to prebieha?dakujem snad tu niekto poradi :(

sisaha
14. nov 2011

@lmaja47 tu nejde iba o samotne osvojenie.. Pravdepodobne mas priatela iba chvilku. Osvojenie znamena, ze na neho bude aj platit vyzivne, bude jeho dedicom. Uvazovala si aj nad tym, ze sa mozete rozist? potom co? On si uvedomuje do coho chce vstupit? Ak by ste boli dlhorocní priatelia, alebo by ste sa vzali, tak je to ine, ale mas 3mesacneho syna a predpokladam, ze cerstvu znamost..

baby2310
18. nov 2011

@lmaja47 odhliadnuc od toho, že ste spolu krátko a podobne...to je vaša vec, samozrejme, kedže nie je uvedený otec, môžeš kludne prísť so svojím priateľom na matriku a spísať určenie otcovstva, zájdite na matriku, tam vám s všetkým poradia 🙂

sisiacik30
19. nov 2011

ahojte, chcela by som info, som rozvedená, mám 2 deti, prvého chlapca mám s bývalým manželom a má priezvisko po ňom a druhé dievčatko mám s terajším partnerom a sme spolu tri roky, momentálne sa neplánujeme vziať ale malému chce dať svoje priezvisko, keďže jeho biolog. otec o neho nejaví záujem ale nesúhlasí o zmene priezviska-to povedal pred 2 rokmi, odvtedy sme nie v kontakte, ako mám postupovať?

kukucka26
19. nov 2011

@gabinka41 ahoj mam taky isty problem moj syn z manzelstva si pise priezvisko na zosity po otcovi ktory ho vychovava a dava mu lasku tiez som ztoho sklamana ako mu mazmenit meno nakolko to dieta ziada samo a otec s tym nesuhlasi ☹ nejavio nzaujem a neplait vobec vyzivne

gabinka41
20. nov 2011

@kukucka26 tak môj ex paltí,ale až po výzvach polície....ja to dávam na súd, ja sa s ním nebudem baviť.....nemám na to nervy a ani chuť sa s ním hádať

kukucka26
20. nov 2011

vies co ja ho nehlasim nikde ako sa hovori pride na psa mraz a tiez das pokoj mas pokoj ja som ticho ak je on ak bude vystrajat tak aj ja

baby2310
22. nov 2011

@sisiacik30 Zmena priezviska je oveľa jednoduchšia, ak ste manželia s novým ockom 🙂 Jedna možnosť tá najjednoduchšia je, že dá súhlas bio otec na zmenu priezviska, normálne to podpíše na obvodnom úrade, ty napíšeš žiadosť, nový ocko tiež podpíše súhlas, aby sa dalo dieťatku priezvisko po ňom. Skús ho znova kontaktovať, máte oveľa väčšiu šancu na zmenu, ak bude súhlasiť. Čo tiež nemusí byť niekedy 100%, nakoľko žiadosti sa posudzujú podľa toho, či je zmena priezviska vhodná pre dieťa, teda či žije v reálnej novej rodine, najlepšie novom manželstve. Dobré ale je, že už máte spoločné dieťatko, takže aj ked nie ste zobratí, už ste nová rodina🙂 Mohlo by vám to výjsť, len treba dosiahnuť ten jeho súhlas. Úprimne ti poviem, že ak nebude súhlasiť, neviem či to na súde prejde, ked dáte žiadosť o zmenu priezviska....lebo ak platí výživné a bude tvrdiť, že má záujem, nemanželom sa stáva, že to súd zamietne. Ale skúsiť to samozrejme môžete, treba všetko opísať, ako sa nezaujíma, čo nad rámec výživného platí, koľko ste spolu s týmto novým partnerom, povedzte, že máte naplánovanú svadbu onedlho a podobne. Toto je najhoršie, že bio oteckovia majú tromf v rukáve... :( je to úbohé z ich strany, môj mi robil to isté, ale pod vyhrážkou súdu a zvýšenia výživného dal súhlas a potom si už mohol trieskať hlavu o múr, ked mi to raz podpísal 😀 držím päste

martineckac
22. nov 2011

@sisiacik30 Ja som sa druhykrát vydala a môj manžel si osvojil moju dcéru z prvého manželstva. Celý ten proces trval asi rok. Návšteva sociálnej pracovníčky, všetci sme boli u psychológa a potom bol súd. Mojou výhodou bolo to, že môj exmanžel mi podpísal papier, že sa vzdáva dcéry, ale aj tak to je dlhé lakte.

miskax2
19. dec 2011

ahojte maminy. jaj ja by som chcela zmenit priezvisko mojej 2 rocnej dcerke jej bio otec o nu nama zaujem uz rok ju nevidel a mala ani nevie ze existuje ako by aj mohla .....za otca povazuje mojho noveho partnera lubi ho a on ju v priebehu buduceho roka by sme sa chceli zosobasit a potom zjednotit priezviská....s jej bio otcom sme nikdy netvorili par a nebyvali v spol. domacnosti je sice zapisany v rodnom liste a na par vinimiek plati alimenty pravidelne no dcera ma priezvisko moje s cim on pred narodenim suhlasil...otazka teda znie:
aky je postup pri zmene priezviska dietata po vydaji matky ak toto nesie matkyno priezvisko?tiez musi bio otec suhlasit? a zanika mu potom povinnost platenia alimentov?

baby2310
20. dec 2011

@miskax2 bohužiaľ musí, pokiaľ je zapísaný v rodnom liste ako biologický otec, skús ho požiadať o dobrovoľný súhlas, bude to tak oveľa jednoduchšie...pravdepodobne mu nebude vadiť, ked sa dieťatku zmení priezvisko...však ani doteraz sa nevolala po ňom....pokiaľ to nepôjde dobrovoľne, tak už len obrátiť sa na súd so žiadosťou o nahradenie jeho súhlasu. Čo sa týka výživného...na rodnom liste sa dieťatku bude meniť JEDINE priezvisko...nie biologický otec, to znamená, že nech sa neteší, že sa niečomu vyhne, bude musieť platiť tak, ako mu stanovil súd, takisto mu ale zostávajú aj práva na dieťa. Jedine teda ak by si ju tvoj nový priateľ osvojil, to už by sa menil na rodnom liste aj otec, takže vtedy by bio otec stratil práva aj povinnosti.

miskax2
21. dec 2011

dakujem :D

puko21
22. dec 2011

ahojte.mohli by ste mi prosim poradit?s priatelkou cakame babatko no ona je este v rozvodovom konani s byvalim.chcem aby nase male nieslo moje priezvysko.budem mat stym problem alebo ako najrychlejsie to vybavym a kde?dakujem

maminuska
22. dec 2011

@puko21 budeš mat s tým problém a riadny, pretože dieta tvojej priatelky bude právne považované za manželove. Budeš najprv musiet prizanť otcovstvo a on ho zapriet, a až potom môžeš žiadat o zmenu priezviska. Jediné ako tomu predíst je si priatelku ako tehotnu vziat ihned po rozvode.

puko21
22. dec 2011

@maminuska .to znamena ze ak sa on po rozvode zriekne otcovstva moze hned po narodeni niest moje meno?dakujem

maminuska
22. dec 2011

no to presne neviem , ale najprv tymusíš byt zapísaný do rodného listu a musí ti byt priznané otcovstvo , potom môžeš riešit zmenu priezviska.

katmi
22. dec 2011

@puko21 ak tvoja priatelka nieje este rozvedena, bohuzial plati to, ze novonarodene dieta nesie meno byvaleho muza, teda toho, s kym je v rozvodovom konani... bohuzial taky je zakon..
po rozvode ho treba poziadat o suhlas so zmenou priezviska a postupovat dalej tak,ako tu uz dievcata uviedli..

puko21
22. dec 2011

@katmi dakujem. aposledna otazka.ak sa dietatko narodi az po ukonceni sudneho sporu a nie pred budem musiet ist za nim aj tak a ziadat jeho suhlas?velmi pekne dakuje

maminuska
22. dec 2011

@puko21 viem že so si sa pýtal

@katmi ale ked on zaprie otcovstvo a ty potvrdíš podla mna jeho suhlas k tomu nepotrebuješ, a pokial viem ak si vezmeš priatelku , tak vaše spoločné dieta automaticky nadobuda tvoje meno. Ak si ju neplánuješ vziat , tak potom asi potom asi len nejaké suhlasné vyhlásenie priatelky že so zmenou suhlasí .
Ja by som tam už exmanžela a jeho práva v tomto nevidela.

puko21
22. dec 2011

@maminuska dakujem baby za pomoc.velka vdaka pomohli ste my.co by sme mi muzi bez vas robyli.a uz sa tesim velmi na mojho maleho. 😉 .dakujem

katmi
22. dec 2011

@puko21 ano, aj tak.. v zmysle Zákona o rodine podľa § 85 ods.1 Ak sa narodí dieťa v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva alebo po jeho vyhlásení za neplatné, považuje sa za otca manžel matky.

katmi
22. dec 2011

@puko21 taktiež v zmysle Zákona o rodine podľa § 85 ods.2 Ak sa narodí dieťa žene znovu vydatej, považuje sa
za otca neskorší manžel, aj keď sa dieťa narodilo pred uplynutím trojstého dňa po tom, čo jej skoršie manželstvo
zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné.

v ludskej reči to znamená, že aj keby ste si priateľku zobral za manžellku po rozvode, a bolo by to v lehote 300dní po rozvode, aj tak sa za otca dieťaťa bude považovať predchádzajúci manžel..

katmi
22. dec 2011

@puko21 v zmysle §86 ods.1 Manžel môže do troch rokov odo dňa, keď sa dozvie,že sa jeho manželke narodilo dieťa, zaprieť na súde, že je jeho otcom.

čiže.. keď sa priateľke narodí dieťaťko - vaše - bývalý manžel sa musí zriecť otcovstva, aby dieťa mohlo mať vaše priezvisko..

ak ešte dačo, kľudne do správy 🙂

katmi
22. dec 2011

@maminuska nemáš pravdu.. v zmysle zákonov to takto bohužiaľ nefunguje..

puko21
22. dec 2011

@katmi cize aj tak sa s nim budem musiet stretnut,resp ked sa na rozvodovom konani zriekne otcovstva tak stym nebude problem?

maminuska
22. dec 2011

@katmi ja neviem nie som právnik , ale takto to riešila moja sesternica, popretie otcovstva zapísanie do RD a následne svadba . A to mala právnika ktorý to všetko vybavoval.
Ak bude exmanžel otcovstvo poprie a bude mu vyhovené , prečo by musel dávat suhlas s zmenou priezviska ked ni eje otcom ?
Nepletme si situáciu ked otcom je a matka chce zmenu priezviska tak vtedy je potrebný suhlas otca.

maminuska
22. dec 2011

@puko21 on sa nemôže na rozvodovom konaní zriect otcovstva až potom ked sa malé narodí.

maminuska
22. dec 2011

@katmi v zmysle akých zákonov ?

katmi
22. dec 2011

@maminuska Zákon o rodine.. máš to v príspevkoch vyššie .. a nie.. na rozvodovom konaní sa otcovstva zriecť nemôže..