Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

lenkaniky1
28. júl 2011

Ahojte kocky...mam podobny problem....syn ma priezvisko po mne...otec mu svoje nechcel dat...neviete mi poradit v tom: keby mu chcel dat teraz svoje? Syn ma uz skoro tri roky...a kolko by to stalo?

rora
1. aug 2011

Ahojte, chcela by som sa spytat, ak bude v rodnom liste uvedeny otec dietata, dieta bude mat automaticky priezvisko po nom?

luciana157
1. aug 2011

@rora ak ste neni zobrati, tak bude mat tvoje priezvisko.musite na matrike podpisat prehlasenie obaja,ze suhlasite aby malo babatko priezvisko otca. ak to do porodu nestihnete tak davaju automaticky priezvisko matky,ale potom sa da priezvisko zmenit. no len ide o to teda ake meno bude mat babatko v rodnom liste.

alexandra
1. aug 2011

@rora Nie, je to na dohode Teba s jeho otcom, z vlastnej skusenosti odporucam dat mu priezvisko po Tebe ako matke..

rora
1. aug 2011

@alexandra No ved o to mi ide, aby malo dieta priezvisko po mne, kedze fungujuca rodina zrejme nebudeme tak chcem aby mala dcerka meno ako ja, ale v rodnom liste uvedeneho otca, aby mal povinnost na nu platit, vobec sa v takychto veciach neviem orientovat, neratala som ze by som ich potrebovala... 😔

luciana157
1. aug 2011

tak nemusis nic riesit, daju tvoje priezvisko aj ked bude otec na rodnom liste. i ked ja osobne by som teda kvoli vyzivnemu dala radsej meno otca,ale to je len moj nazor

alexandra
1. aug 2011

@luciana157 Prosim Ta, ako priezivsko otca suvisi s vyzivnym? 😉

luciana157
1. aug 2011

nijako,len podla mna otec nebude mat o to dieta ziadny zaujem ked ani len meno nebude mat jeho. to uz bol len moj nazor. my sme tiez neni zobrati a meno som dala otcove, aj neskor kebyze sa cokolvek stane,tak malinkej necham otcove priezvisko.ale ako vravim to uz bol len moj osobny pohlad na vec

alexandra
1. aug 2011

@luciana157 Tak ved, ze otec ma rovnake prava a povinnosti k dietatu, t.j. aj sa starat, aj vychovavat, aj prispievat na vyzivu, ci ma, alebo nema jeho priezvisko. A ked nebude chciet mat zaujem, neprinuti ho ani to, ze sa dieta bude volat po nom, naopak, ked bude, tak mu bude jedno ake to priezvisko bude.

555lucia
2. aug 2011

ahojte chcem sa spytat ak ma moj syn priezvisko po mne a chcem mu ho zmenit na terajsieho priatela s ktorym mam dalsieho synceka a chceme sa aj brat da sa to?a z tym , ze biologicky otec platit vyzivne neprestane....

alexandra
3. aug 2011

@555lucia Biologicky otec Tvojho syna s tym musi suhlasit, v tom pripade staci ist na matriku, alebo, ak s tym nebude suhlasit, mozes dat ziadost na sud na nahradenie jeho suhlasu.

elise
3. aug 2011

@555lucia ak má syn tvoje priezvisko (myslela som tým že si mu dala svoje priezvisko za slobodna alebo si nebola s bio otcom zosobášená), môžeš mu ho zmeniť, ak je ex napísaný v rodnom liste nič sa zmenou prezviska k jeho povinnosti platiť výživné nemení. ak by mal syn priezvisko po bio otcovi ten zo zmenou musí súhlasiť. a ako napísala @alexandra

alexandra
3. aug 2011

§ 40
(1) Deti majú spoločné priezvisko rodičov alebo priezvisko jedného z nich určené vyhlásením pri uzavieraní
manželstva podľa § 6 ods. 3 a 4.
(2) Ak priezvisko maloletého dieťaťa nebolo určené podľa odseku 1 a rodičia majú rôzne priezviská, dohodnú sa o priezvisku dieťaťa a oznámia to matričnému úradu najneskôr do troch dní od narodenia maloletého dieťaťa.

Ak aj ma dieta priezvisko matky, na zmenu stale treba suhlas oboch rodicov zapisanych v RL.

555lucia
3. aug 2011

elise dakujem pekne hm tak to mi moc nepomohlo bo on suhlasit urcite nebude

lillika
3. aug 2011

ahoj.chcem sa spytat,ci niekto neviete,ako to je so zmenou priezviska,ak bio otec nieje zapisany v RL?

elise
3. aug 2011

@lillika ak bio otec nie je zapísaný v rl tak si súhlas nemusíš pýtať🙂

lillika
3. aug 2011

dik.ale neprestane potom platit vyzivne?

saranata
3. aug 2011

@lillika presne tak ako píše @elise, nerozhoduje vobec o dietati ked nie je evidovaný ani na matrike -teda v rodnom liste, rozhoduješ sama 🙂 🙂

saranata
3. aug 2011

@lillika akou formou máte stanovene vyživne ked nie je v rodnom liste?

lillika
3. aug 2011

kratko po narodeni si cezsud vyziadal testy otcovstva a nasledne sud urcil vyzivne.a 7rokov sme sa sudili,aby ho platil 🙂 .ja som ho mala dat na zaklade vysledkov testov zapisat do rl,ale nejak nebol cas.a hlavne chut.

saranata
3. aug 2011

@lillika tak to je trocha problem , síce tam neni ale zo zákona tam má byt, v tom RL , takže ak dietatu zmeníš meno nakolko nemusíš podla RL pýtat povolenie, tak on to može napadnut aj spätne , tak by som to asi nerobila takto 😒

lillika
3. aug 2011

no,tak to asi zatial necham tak.ved maly ma moje meno a ked sa vydam,mozem mat obe priezviska.aj tak dakujem 🙂

saranata
3. aug 2011

@lillika ja mám prvé dieta z predchádazjuceho vztahu a jej otec zapísaný v RL ,dcera ma však moje meno
neskor som sa vydala a nemohla som zmenit jej priezvisko bez jeho povolenia, nakolko som s ním však toto vobec nechcela riešit a o niečo ho žiadat tak som jej nechala moje priezvisko a ja som si nechala svoje a mám aj manželove, takže je to ok, akurát má každe moje dieta iné priezvisko 😀 😀 😀 ale je mi to jedno su to baby, a raz sa aj vydaju predpokladám tak aj tak budu mat iné mená 😀 😀 😀 , staršej sa to páči a malej to nevadí 😀 😀
takže mat dve mená je riešenie 🙂 🙂 🙂

lillika
3. aug 2011

🙂 hm,ja som na tom podobne.syn ma moje a dcera priatelove.tak po svadbe si necham obe mena.len dufam,ze sa vydam iba raz 😀

usacek79
3. aug 2011

ja som sa narodila ked este rodicia neboli zobrati, tak som automaticky dostala mamine priezvisko. Potom, ked sa vzali (mala som 7 rokov) sa mi automaticky zmenilo na otcove, tak to urcili v sobasnom liste. No a ked sa potom napokon rozviedli, poprosila som otca o podpisanie suhlasu zmeny priezviska spat na mamine. Sice nebol nadseny, ale napokon podpisal.. Teraz som sa vydala ja a mam tak uz tretie priezvisko 😀 pekny bordel 😠

pipinka55555
16. aug 2011

ahojte,mam 2 mesacnu dcerku,ktora ma otcove priezvisko,ale chcem ho zmenit na svoje,a kamosky mi poradili,ze do 3 mesiacov sa to da aj bez suhlasu otca.je to naozaj tak????

nikita308
16. aug 2011

@pipinka55555 myslím že to tak nie je, ak je raz otec zapísaný v rodnom liste, musí dať súhlas na matrike, ak nebude súhlasiť, tak potom súdnou cestou... ale radšej by som sa informovala na matrike...

miluna11
5. sep 2011

Ahojte chcela by som sa spitat na zmenu prizviska syna co k tomu potrebujem a co to stoji Dakujem 🙂

pici
5. sep 2011

@pipinka55555 neda. musi dat suhlas

lillika
7. sep 2011

@miluna11 ahoj.v prvom rade k tomu potrebujes suhlas bio otca ☹ .alebo otca,ktory je uvedeny v RL 🙂