Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

sue
14. sep 2015

Meno dieťaťa nijak neovplyvňuje práva ani povinnosti rodičov.

aida5
14. sep 2015

ano, to viem, ale nechce platit, tak mi navrhol aby sme sa volalipo mnezaslobodna. len neviem citreba ist na sud alebo staci soziadostou na matriku

sue
14. sep 2015

@aida5 ale tým, že zmeníš dieťaťu meno situáciu s výživným nijak nezmeníš.

Ak otec súhlasí so zmenou mena, choďte s dokladmi na Okresný úrad - obaja rodičia. Spíšete žiadosť, k nej sa OÚ vyjadrí a s tým pôjdete na matriku vybaviť nový rodný list.

Ak otec nesúhlasí, treba dať návrh na súd.

cecil36
14. sep 2015

@aida5 a to si pan ex mysli, ze ak bude mat tvoje priezvisko nemusi platit? srandista 😀

aida5
15. sep 2015

@cecil36 No mysli si tak...😊

cecil36
15. sep 2015

@aida5 zmen ak ty to tak chces (podla mna je to praktickejsie pre teba aj dieta), ale na vyzivnom sa ti nic nezmeni 😉

aida5
17. sep 2015

@cecil36 dakujem

mamanikka
20. okt 2015
Používateľ mamanikka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamanikka.

skus sa informovat na sude alebo na matrike, tam aj poradia presny postup a co k tomu potrebujes

zuzu448
16. dec 2015

Prosim vas poradte mi chcem malej zmenit priezvisko lebo ma po otcovi ale nezijeme spolu a ani sme neboli zobrati a chcem aby mala pomne lenze nesuhlasi tak.to idem riesit cez sud myslite ze tam musim mat advokata?dakujem

zuzana_v1
17. dec 2015

@zuzu448 ahoj. nepotrebujes advokata. Staci spisat ziadost, dat tam odovodnenie, preco chces menit priezvisko a podat na sud. Dnes som to akurat vsetko dovybavovala a doniesla domov dcerkin novy rodny list 🙂 kludne napis, ak budem vediet, rada poradim

zuzu448
17. dec 2015

ahoj..neposlala by si mi ako to tam ma vypísat...a ako prebiehal sud??platila si niečo???

zuzana_v1
17. dec 2015

@zuzu448 poslem,len sa mi prosim zajtra pripomen. Najlepsie,keby si mi poslala svoju mailovu adresu. Na sude som neplatila nic. Sudca zapol diktafon a hned na zaciatku sa byvaleho spytal,ci suhlasi s návrhom alebo ma namietky. On nastastie suhlasil,tak pojednavanie prerusil s tym,ze mame ist k notarovi ten suhlas spisat a podpis overit a ze keby nahodou odmietol mam zas prist a rozhodne aj bez neho,lebo jeho suhlas ma nahratý. Tak sme sli k notarovi, spisali to a ja som jeho suhlas spolu so ziadostou zaniesla na OU.

zuzu448
17. dec 2015

aha lebo mne nesuhlasí..zuzanakuklova@zoznam.sk...dakujem zatial 🙂

zuzana_v1
17. dec 2015

@zuzu448 mozno na sude zmeni nazor 😉 ja som tam tiez isla s tym, ze nesuhlasil, 5 rokov som ho prosila o podpis a tam hned, ze suhlasim. Som skoro odpadla 🙂

laciko
17. feb 2016

ja som chcela tiež zmeniť deťom priezvisko, právnička mi poradila , aby som si ja zmenila po rozvode, zastúpenie to všetko ma stálo 300 e, bývalý neplatí, nezaujíma sa a ešte nás stihol pred rozvodom strašne zadlžiť. nebyť dobrých ľudí, sme pod mostom... ale to všetko sudcovi nestačilo a nezmenil im mená, som z toho znechutená a naštvaná strašne........ kedy potom by súhlasil. Nie sú to dostatočné dôvody, vlastne ich okrem toho, že neplatí, pripravil o strechu na hlavou!

zdenulka30
6. mar 2016

ahojte... mohol by mi niekto poslat vzor ako mam napisat ziadost na zmenu priezviska dakujem

lenjaaon
18. apr 2016

Dobrý deň my to mame tak že priateľ bol dlhodobo v zahraničí a nestihli sme preto dať malej jeho priezvisko. Mala má šesť mesiacov a keďže sa vrátil chceli by sme to vybaviť... mozem sa opýtať ci je to možné a čo na to potrebujeme.

mk_tinka
12. júl 2016

dobrý deň

som rozvedená a mám 20 mesačné syna s mojim ex manželom ktorý je samozrejme zapísaný v RL a má jeho priezvisko.
Obaja máme vlastný vsťah o malého sa nezaujíma videl ho len asi raz aj to len na fotke neprispieva. ja so svojim terajším partnerom planujem budúcnosť chceme sa vziať a môj partner chce syna privlastniť. čo môj ex nemá problém práve naopak. no chceme zmeniť najprv priezvisko, svadbu planujeme na rok, a môj ex by bol rád keby sa poponáhľam s tým priezviskom, do konca nechce byť uvedený v rodnom liste. ako postupovať v tomto prípade a obísť súd.
dakujem za odpoved

majusqa77
12. júl 2016

@mk_tinka najrychlejsie je spravit svadbu na urade a priezvisko pre mensieho mrnusa mas vybavene. inak zalezi, kedy prebehol rozvod - ak menej ako 300dni pred narodenim, musi byt inak ex uvedeny ako otec

mk_tinka
12. júl 2016

no ved práve že neprebehlo rozvod bol niekedy v septembri 2014 a syn sa narodil 29.11 2014
takže tak, ale kde si som čitala že sa to dá potom že nie človek nevie už čo je fakt....
dôležité je že on súhlasí, a tak ja to vidím na 2 kroky,
1.) priezvisko na moje malemu teraz zmeniť môžem asi bez súdu nie na matrike s jeho suhlasom a odôvodnenim, a 2 krok svadba a potom to osvojenie nie ??

laurika1432
12. júl 2016

@mk_tinka presne ako si to napísala. Nie je to síce najjednoduchšie riešenie, budeš mať trošku viac vybavovačiek ale stojí to za to 🙂

majusqa77
12. júl 2016

aha, ja som myslela, ze druhe este len cakas. ano, v takom pripade tak ako si napisala

mk_tinka
12. júl 2016

kočky tak čo teda ešte raz lebo už mi z toho šibe

maja7671
5. aug 2016

Ahojte, ja by som sa chcela spýtať ako ma postupovať matka keď chce zmeniť synovi priezvisko. Keď sa malý narodil jeho tatinko bol už 6 mesiacov mŕtvy. V pôrodnici museli zapísať priezvisko po mame. Potom sa konal aj súd o určenie otcovstva a keďže všetci súhlasili otcom bol určený zosnulý. Malému ale priezvisko zostalo po mame. Ona mu ho chce zmeniť len nevie ako postupovať. Za radu moc ďakujeme. Maja

babyxl
29. nov 2016

Ahojky mohol by mi niekto poradit ohladom mojej situacie prosim?

babyxl
29. nov 2016

Zijem v Holandsku uz rok som momentalne tehotna s muzom ktoreho milujem a vazim si Ho poziadal ma o ruku a kedze sa vydam a nase spolocne dieta bude mat jeho priezvisko chcel by si osvojit moju sestrocnu dcerku a dat jej svoje priezvisko jej otec zije na slovensku ale nejavi o dcerku zaujem je mozne osvojenie a zmena priezviska bez expartnerovho suhlasu? Neboli sme zosobaseny ale dcerka ma priezvisko po otcovi. ....za prispevky ohladom mojej situacie vopred dakujem 🙂

robodracica
29. nov 2016

@babyxl Potrebujes suhlas otca...

babyxl
29. nov 2016

To znamena ze za nim musim ist na Slovensko a poprosit o suhlas?

liviekn
23. jan 2017

@elise da sa to zmenit.treva dat navrh na sud.