Zrušenie trvalého pobytu v mieste bydliska

sandrika1986
15. mar 2012

Dobrý deň, chcela som sa opýtať a zároveň Vás požiadať o radu.... Od svojho narodenia mám trvalý pobyt v mieste bydliska, konkrétne u rodičov. Momentálne bývam s priatelom a s dcérkou v podnájme už 3. rok. Všetky poplatky, za byt, elektrinu a vodu si hradíme v podnájme. Poplatky za odpad chodia mne a dcére do trvalého pobytu, kde si to každý rok platím. Po jednej výmene názorov mi bolo oznámené z matkinej strany, že si mám vybaviť zrušenie trvalého pobytu u nich a taktiež aj dcére ( obe máme trvalý pobyt u rodičov ) a dieťa, ktoré čakám, po narodení nemám tam prihlasovať, ale nech sa prihlásim kde chcem. Môže mi rodič zrušiť trvalý pobyt u nich ? Ak áno za akých podmienok ? Poprípade, ak bude treba ho zrušiť, mám si to vybaviť sama, kde konkrétne a aké papiere budú k tomu treba ? Okrem tohto by ma čakalo iste tiež zmena údajov v dokladoch ako OP, zdravotná kartička poistenca a pod. Musím mať niekde trvalý pobyt ?

mauerka
15. mar 2012

Pokiaľ nemáš užívacie právo k bytu, t.j. nie si spoluvlastníkom a nie si maloletá, tak majiteľ bytu môže zrušiť trvalý pobyt, môže to byť aj vlastný syn. Musíš mať trvalý pobyt.

sandrika1986
autor
15. mar 2012

Nie som maloletá, ani spoluvlastník bytu. Mám tam iba trvalé bydlisko, byt patrí mame, obe žijeme v rovnakom meste , len ja žijem so svojou rodinou v podnájme. Ak ho nakoniec budem musieť zrušiť, kde konkrétne a aké doklady budem musieť mať so sebou ? Musí byť pri zrušení trv.pobytu aj vlastník bytu - moja mama ? Taktiež sa potom zruší trvalý pobyt tam aj mojej 3.ročnej dcére ? Okrem tohto a vybavovania zmien v mojich dokladoch by som mala porozmýšlať, kde nahlásim seba, dcéru a po narodení ďalšie dieťa. @mauerka : ďakujem za radu

cicimon
15. mar 2012

@sandrika1986 ono v principe ty sa odhlasit nemusis, ale musis sa prihlasit na iny trvaly pobyt niekde inde a vtedy ta na matrike z povodneho TP odhlasia... takze skor musis poriesit kde sa prihlasis
(ak kupis niekde byt a prihlasis sa tam k TP tak s povodneho TP sa neodhlasujes)

sandrika1986
autor
15. mar 2012

@cicimon: keď budem v podnájme tak aj vtedy sa to dá zrušiť ? Myslím keď sa nebudem mať kam prihlásiť na trvalý pobyt . Lebo na kúpu bytu to zatial nie je.

cicimon
15. mar 2012

@sandrika1986 no zrusit to mozes ale dakde sa musis aj prihlasit....
ved nebudes bezdomovec..

sandrika1986
autor
15. mar 2012

Žijem v podnájme, ešte taký rok budem, pokial si dovolím kúpiť byt. Tak poviem na úrade, čo je vo veci a trvalý pobyt inde nemám aby som si našla.

sisaha
15. mar 2012

@sandrika1986 trvaly pobyt moze zrusit tvoja matka. Nejdem skumat co ju k tomu vedie, hlavne ak nemas kde byvat. Skus si trvaly pobyt vybavit u "svokrovcov".

sandrika1986
autor
15. mar 2012

Bývam s priatelom 3.rok v podnájme, Skúmať ? Hádka, lebo som matke nespravila to, čo chcela, lebo si myslela že to čo potrebovala spravím hned ako príde. A potom to len začalo, vykrikovanie čo komu kto pomohol, ako.... to vie len moja rodina, ja také veci nehovorím. A bolo mi povedané čo som tu napísala. Trvalý pobyt u svokrovcov ? Ja nemám svokrovcom, pretože priatelova mama už 2 roky nežije, bývala v byte s bratom, ktorý zdedili po rodičoch. Teraz tam býva priatelov 53.ročn. strýko v 3.izb.byte, síce priatel zdedil po mame istú časť z toho bytu ,ale aj to je divné, že podla strýka mu tam nič nepatrí. Kocúrkovov.... 😀

sisaha
15. mar 2012

@sandrika1986 no, ak ma tvoj priatel v liste vlastnictva nejaky podiel, tak po dohode so strykom ti tam moze trvaly pobyt zapisat. Strykovi z toho nic nevyplyva. A mama? Tak ked sa jej nepaci, nech ti ten TP zrusi sama. Nech si beha sama po uradoch, ked je to len z pomsty.

zuzkag2
15. mar 2012

@sandrika1986 ahojky...v prvom rade je to velmi smutne, ze tvoja mama takto reaguje a toto od teba chce. ☹ zrusit tvoj trvaly pobyt moze len majitel nehnutelnosti, teda bytu kde si prihlasena ty aj tvoja dcerka. Ale vobec nechapem, o co tvojej mame ide, pretoze trvaly pobyt ta k nicomu v ramci tej nehnutelnosti neopravnuje...
trvaly pobyt musis mat, a kedze nie si vlastnik ziadnej nehnutelnosti, mozes si nahlasit trvaly pobyt aj na obecnom urade. ale to uz budes ako bezdomovec ☹ smutneee, naozaj.

sandrika1986
autor
15. mar 2012

Možno to všetko prestane a za týžden , možno za dva už to pravda nebude. Ale radšej sa chcem dopredu pripraviť na najhoršie. To keby ste dnes videli, tak by ste krútili hlavou.... Priatel má napísané od notára z dedičského, že časť po matke je jeho a či je napísaný v liste vlastníctva ? To neviem.... Priatelovi bolo povedané, že na byt si nemôže nárokovať, pretože on mu kedysi pomohol finančne , ale zas nie horibilnou sumou, jeho strýko to nežiadal naspäť. Ale po smrti jeho matky vraj si nemá na to nárokovať. Možno, keby to človek dal právnikovi tak to bude celkom iné. To je tak ked si rodina delí majetok, alebo sa kvôli tomu háda.

sandrika1986
autor
15. mar 2012

Tak som sa dnes poriadne vynervovala a teraz mi je divno, isto to aj malé, čo čakám cíti ☹ Mám do mesiaca vrátiť všetky veci , čo malá dostala od našich, podla mojej matky. To mi bolo povedané do telefónu pred hodinou, oblečenie, sánky.... sila, však ? Však nech si to zoberie ...

alicia28
15. mar 2012

@sandrika1986 , tak sa zbytocne nenervuj a ked chce veci vratit nech si pride k tebe pre sanky 😀 😀 😀 hadam vie kde byvas,,ty jej nic nenos a vybavene 🙂 drz sa to prejde,,,rodicov si nevyberame,,niekedy im poriadne drbe, co ma s tym tvoje dieta???? ze vy ste sa pohadali, ????

sandrika1986
autor
15. mar 2012

Vieš je smutné. keď ty musíš počúvať ich múdre reči a ked sa ozveš je oheň na streche.... ty si zlá, nevďačná, pod. Začnú Ti vykrikovať všetko, spomínať čo ti dali, zaplatili a keď sa ozveš , že aj ty si im pomohla, nemuselo to byť finančne , ale inak, sama od seba alebo keď sa ťa opýtali či by si bola ochotná spraviť to a pod a to už nespomenú. Len spomenú čo oni.... Tak som jej na to povedala, že sme ko....rodina. Nie, aby mi boli oporou, ale musím počúvať reči a pod. Ja znesiem veľa, niekedy to držím všetko v sebe a poviem to druhým už keď to naozaj musí byť. Taký je život, žial....

tin007
15. mar 2012

@sandrika1986 ak ti mama zrusi TP, tak sa prihlas na miestnom urade, budes mat v TP adresu sidla MiU. treba si potom davat pozor, aby si si preberala postu, lebo bude chodit na MiU

liz_lemon
15. mar 2012

@sandrika1986 k tomu bytu tvojho priatela, ak byt vlastnila jeho mama + stryko, kazdy 1/2, tak tvoj priatel musel tu jej 1/2 zdedit, lebo ako syn je neopomenutelny dedic (jedine, ak by ho vydedila, tak by to neplatilo), urcite si to zistite, ved sa predsa nenechate obrat o 1/2 bytu

nibiru
15. mar 2012

noj priatel ma v obcianskom bratislava petrzalka jeho mamicka nam po prerobeni bytu nasmi usporami takto pekne dala najavo ze nasa uloha v jej byte sa uz skoncila ....on ani nevedel ze mu zrusila trvaly pobyt len zaklopali policajti predviedli nas jemu prestrihli obciansky stym ze je neplatny.pokila su oni vlasnici mozu vsetko 😒 tiez byvame v podnajme vsade mame uvedenu korespondencnu adresu tuto kde byvame ja sice mam v obcianskom trvali pobyt aj moja dcera ale tiez je to adresa kde som vyrastala a pochybujem ze na urade ho tam stale mam podla mna je zdruseny no ked som si menila obciansky nenahlasovala som nove bydlisko nemala som ake tak mi v obciankom ostala stara adresa.

sisaha
15. mar 2012

@sandrika1986 suhlasim s liz_lemon. Ak ma osvedcenie o dedicstve, tak sup s tym na kataster a nech si svoj podiel necha zapisat do listu vlastnictva.. A kedze tvoja mama ma asi velmi zle obdobie, tak by som ju nekontaktovala. Ak chce dary, nech si pre ne pride. Zbytocne si budete iba ublizovat. Bohuzial rodinu si nevyberas, takze ak sa da, prestrihni vsetky nitky, ktore vas spajaju, ale nezabudni dodat, ze ak bude mat zaujem o normalnu komunikaciu, tak tam pre nu si. Drzim ti palce.

anella07
16. mar 2012

@sandrika1986 ahoj, nedá mi nereagovat na tvoju situáciu :( moja rada je mamu neries, ked chce dary, nech si príde ako tí kočky píšu, ALE naozaj nechápem ako je možné, že čakáte druhé dieta a tak lahko ste sa nejakým strýkom vytlačiť z bytu a vy musíte platiť podnajom!!! To by mala byť vaša priorita pre rodinu, hlavne deti, raz to bude aj ich dedičstvo... Takže odporucam urýchlene kontaktovať strýka, aby vas vyplatil z polovice bytu (nenechať sa odbyt a rozdiel co vam dal si odcita ak chce) alebo predať a rozdeliť. Samozrejme byt dat znalcom ohodnotiť a nie ze strelí sumu z brucha.! Ste mlada rodina evidentne ustupujuca pre kľud, ale je to ja vašu skodu a skodu vasich deti...:( nnechcem zle, som len nahnevaná, aj z podobnej situácie spred dvoch rokov u nas. Držím palce, obrnit sa a starať sa hlavne o svoju rodinu!!! 🙂

raiden11
19. sep 2012

Ahojte, ja mam zase problem nasledujuci. Byvam u rodicov v byte a mam 24 rokov. Mama tiez zacala sa spravat dosti divne. Neustala paranoja a co urobim je zle a pod. Skratka nechcem vas to s tym zatazovat.... Tiez vydrzim vela, ale toto trva uz nejaky ten rok a povedal som si , ze sa odstahujem, pretoze cim dalej tym viac sa presviedcam, ze u nas doma su stastni skor ked ma vidia tak maximalne na fotke ci iba ako spomienku... Tu je moja otazka: Mozem si aj sam zrusit alebo poziadat o zrusenie trvaleho pobytu aj bez toho aby o tom vedeli rodicia? Planujem si ho na nejaku dobu dat na MiU a potom po case dat si ho uz do svojho bytu. Prosto sa to uz neda a s priatelkou planujeme , teda chceli by sme byt spolu a na tieto casi uz len spominat....

jaduska
4. okt 2012

@raiden11 určite si môžeš zmeniť trvalý pobyt aj ty sám, keďže si už plnoletý....ono to nie je tak,že trvalý pobyt musí zrušiť vlastník bytu. Iba má právo urobiť to aj bez tvojho vedomia. Tak isto si ty môžeš zrušiť trvalý pobyt bez vedomia vlastníka bytu.

patinooooo
3. nov 2012

Dobry den 🙂 Mam uja byva u nas a ma vela exekutorov.Chceli by sme mu zrusit trvaly pobyt no ale asi sa to neda ak tam aj po zruseny pobytu bude nadalej byvat, ci ?? 😉 dakujem

maja1104
7. feb 2013

ahojte kocky.. no . mam takyto problem... zrušili mi trvali pobyt ... pretozetam uz nebyvame asi3roky . zistila som to az vtedy ked sme sli zapisat synovi do rodneho listu meno otca . no nechcela nam ho tam zapisat kvoli tomu ze na obcianskom mam napisany trvali pobyt .. ktory my vlastne zruseli ... ..byvam u priatela ale stale je to na slovensku .. vadi to?je to pravda ze kvoli tomu ze mam v obcianskom napisany ten trvali pobyt co vlastne neplatny, ze my meno otca nechcela napisat ?do rodneho listu maleho? samozrejme ze sme tam boli obaja ... dakujem za radu

evina313
7. feb 2013

no ak nastala zmena v udajoch, tak je OP neplatný, nie? ak mas zrušený pobyt, si prihlasena iba na obci a to treba mat aj v OP 😉

evina313
7. feb 2013

@patinooooo pobyt mu zrusit možte, pokial nie je jedným z vlastníkov.

maja1104
7. feb 2013

dakujemm tak asi preto priatela nechcela napista do rodneho listu dietata ked mam neplatny obciansky ... pretoze ked som to vybavovala tak ta baba sa rozpravala o velkonocnych vajickach s koleginu a somnu len cez reč aby sa nepovedalo ... tak si budem musiet zmenit adresu na obcianskom. a ist potom vybavovat ..

evina313
8. feb 2013

je problem dat si adresu k partnerovi? pretože dieta ma pravdepodobne tiež pobyt bezdomovca... 😒

maja1104
10. feb 2013

kebyze to problem nebol tak by sme tu uz ,mali pobyt... ale jednak ... do konca roka by sme sa mali stahovat na byt ...takze potom zasa budem menit pobyt .... kebyze nas nenahlilo zapisat otca do rodneho listu tak by som to naraz .... ale do marca musim zapisat otca kvoli bonusu aby dostal ...kazda koruna je dobra ...

maja1104
10. feb 2013

oni maju vlastne chalupu .. su natom 5ti vlastnici ... no byvaju tu len jeho mama a jej brat ... kedze ostatny suhlasili ze si tu dam pobyt bolo vpoho az na jedneho on je vzahranici a neni niako snimi vkontakte a ten tu ma ties podiel ... na mestskom urade mi povedala ze musim doniet podpisani papier co mi tam dala od vsetkych vlastbnikov ... no a tu nastal ten problem ... tak teda aspon rok budeme mat so synom lemn mesto :((( a potom ked sa konecne odstahujeme tak zmenime uz sa neviem dockat .. erychlo preč odtialto ... teda len odnich :(

babybumen
22. mar 2015

v tejtosituácií som aj ja ale bohužial ja nemám čo zdediť a ani priateľ a jeho rodičia my stím nechcú pomôcť lebo moja matka okrem toho že ma vychlásila z bytu aj ma ohovárala do neviem aj čoho,
a ak som ako bezdomovec ale v občianskom mám ešte trvalí tam kde som bívala mamou mám nárok na niaké prídavky alebo na niečo na sllke?