Ako to vyzerá na Kréte?

moll
27. jún 2015

Dobrý večer ... chcem sa opýtať či je tu niekto kto sa už vrátil Z Kréty alebo má neake reálne Informácie ako to tam vyzerá ohľadom bezpečnosti A utečencov ...ďakujem

lulana79
29. jún 2015

lucianka222 - vrátili sa teraz z Kréty, skús jej napísať a popýtať sa

nika1020
29. jún 2015

@moll ahoj my sa chystame na Thassos, viem je to otazka z obliga, ale len taka vseobecna informacia. Volala som na min. zahranicnych veci a aj do cestovky. My riesime dve veci, tiez utecenci a aj kríza v grecku. Vraj kym ministretsvo nevyda upozornujuce varovanie o krajine, tak "sa koze nic nedeje", dovolenku nebude cestovka povazovat za "opravene stornovanu"...sú vsak ustretoví destinaciu vymenit a podobne... vraj delegati ani z Krety a ani t tych vrchnejsich ostrovov nehlasia ziadne problemy. Mame chut zrusit zajazd a kupit si nieco ine. Lebo podla interenetu tak na 50% kazdy hlasi klud a na 50% aj informacie, ze sa nebudu moct pouzivat eura, nebudu fungovat platobne terminaly, iba dolare (vraj nejaky cas, nikto nevie kedy..)Tiez som citala diskusie, ze utečenci sa motaju vsadial.. takze ani my nie sme si istí, co a ako..sledujem kazdu diskusiu..
My sme si dovolenku s malym dietatom kupili este skor, kym o tomto "blazinci" nebola ani rec. Tiez nie som nadsena a zrejme to prehodnotíme s cestovkou co chvila.

lulana79
29. jún 2015

My na budúci týždeň odlietame do Atén... Budeme dovolenkovať cca 35km od nich... Ja sa na dovolenku aj na Grécko teším... Utečenci sa objavili na pobreží ostrovov Kos a Lesbos, pokiaľ ja viem... Jediné, s čím ja počítam je, že bankomaty nebudú fungovať, ani platby kartami, takže budeme musieť brať hotovosť

nika1020
29. jún 2015

@lulana79 tak sa potom ozvi... ako ste platili..
ja fotografujem, velmi sa tiez tesim na grecko, pochodili sme uz viacero ostrovov...
peknu dovolenku...

lulana79
29. jún 2015

@nika1020 jasné... aj keď som už v jednej skupine čítala od niekoho, kto sa práve odtiaľ vrátil, že im automaty fungovali... už neviem, na ktorom ostrove to bolo... takže asi to bude veľmi individuálne; niekde pôjde a niekde nie

martuska75
29. jún 2015

Určite by som brala hotovosť. Ak idete teraz na bankomaty by som sa nespoľahla.

hanka_april
29. jún 2015

Citajte noviny - domaci mozu vyberat 60€ denne a kartami vydanymi v zahranici (turisti) neobmedzene....

martuska75
29. jún 2015

@hanka_april No dúfam že im to vydrží. Ja osobne by som sa na to nespoľahla, ale je to na každom ako sa zariadi. už toho v novinách popísali. Deň dozadu citovali v novinách gréckeho premiera že kap. kontrola určite nebude a o pár hodím zavreli banky ....

hanka_april
29. jún 2015

@martuska75 neriesim ako sa zariadim ja sama, podavam zverejnene informacie.....

martuska75
29. jún 2015

@hanka_april
„Občanom, ktorí cestujú do zahraničia, odporúčame použiť alebo mať k dispozícii nielen karty, ale aj hotovosť či cestovné šeky,“ odporučilo nedávno slovenské ministerstvo zahraničia. citujem sme

Rovnako bolo zverejnené že 2000 z 5500 bankomatov nevydáva hotovosť lebo sú prázdne.
Ale stačilo k téme bankomatov otázka bola o Krete a utečencoch tak nech tu nespamujeme.

hanka_april
29. jún 2015

@martuska75 konzervativnyvyber.sk uvadza DNES (aj ked to davali aj rano na SRo):

"Karty vydané v zahraničí však môžu byť použité v bankomatoch bez obmedzenia"

a myslim, ze otazka bola a o bezpecnosti a toto s tym suvisi....

mimochodom, moji rodicia boli uz na ceste po Korfu a okruh Talianskom v 2005 a bolo to tam plne utecencov v pristavoch, oni su tam uz 100 rokov, len na SK sa to "donieslo" az teraz..... 😝 😝 😝 a hned si vsetci myslia, ze sa tam asi nasukaju do tych 5* hotelov.....OMG 😕 😕 😕

ale ja suhlasim, treba rusit dovolenky, aspon budu prazdnejsie plaze 😀 😀 😀 (sebecke, fuj....)

😎

martuska75
29. jún 2015

@hanka_april Ked je bankomat bez peňazí môžeš do neho dávať kartu akú len chceš a asi ho nepresvečíš. Leba že by držali pre cudincov extra bankomaty, čo si teda nemyslím.
Inak tento rok sa na Kretu určite nechystáme a nie je to z dôvodu utečencov alebo prípadne terajšej situácie... Boli sme minulý rok a určite sa tam teraz pár rokov nevyberieme, pomer cien a služieb je tam naozaj dosť slabý. Gréci to majú služby dosť na saláme. Čo sa týka utečencov je jasné, že do dovolenkových rezortov nepôjdu, takže pokial sa celú dovolenku nezvyknete pohnúť z pláže/hotela nie je sa čoho obávať, ale ak zvyknete aj trochu cestovať, ked už ste tam, tak to môže byť horšie.

hanka_april
29. jún 2015

@martuska75 hej, kto sa boji, nech nejde do lesa.....

martuska75
29. jún 2015

@hanka_april
😀

Ešte si dovolín zacitovať p. Motejlka z jeho FB stranky motejlek.com (veľmi poučná stránka) - jeho dnešný príspevok:
"neumim si predstavit Reka, u ktereho by se dnes dalo platit kartou ...musel by to byt opravdu velky vlastenec"

martuska75
29. jún 2015

A ešte jeden citát k téme bankomatov (slubujem že už posledný ) 😉

"Tri a pol miliardy eur. Toľko budú potrebovať grécke banky, aby každý deň až do nedele vydali 60 eur každému dospelému občanovi." (The Wall Street Journal)

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7885731/minuta-po-min...

sandra551
30. jún 2015

Baby vy ste ale neuveriteľné streserky 🙄 Ja sa do Grécka nechystám, ale boli tam moji kamaráti už 2 partie a nemali absolútne žiadny problém. Akože vezmite si hlavne cash to je pravda, ale inak by som to teda vôbec neriešila nejakými stornami 😕 Však ich bude držať len turizmus a keď im to všetci zrušia tak čo bude?

moni244
30. jún 2015

@sandra551 a hlavne, hotovost bolo treba vzdy brat, nemat pri sebe len karty 😉 ja tiez zasnem, ako kazdy stresuje, tak nech nejdu a ostanu na Slovensku

sandra551
30. jún 2015

@moni244 Presne... do dovolenkových rezortov by som ani nešla bez cashu v zásobe NIKDY, nie len teraz počas situácie v Grécku...

lulana79
30. jún 2015

@moni244
@sandra551 ale veď toto je predsa jasné každej, si myslím - mať pri sebe hotovosť... len je rozdiel, či si vezmeš 50-100eur do peňaženky aby si mohla napr. hneď kúpiť vodnú hračku dieťaťu, alebo na večernej prechádzke nejakú drobnosť a počítaš s tým, že keď sa dostaneš do mesta kde sú nákupné možnosti, tak si vyberieš z bankomatu, lebo sa ti tam zapáčilo niečo za 150eur

sandra551
30. jún 2015

@lulana79 Nevidím dôvod nemať cashu v eurách aj viacej do zásoby, veď máme rovnakú menu. Bol by rozdiel zamieňať si peniaze, ale veď predsa vybrané peniaze, ktoré neminieš môžeš používať aj tu.

lulana79
30. jún 2015

@sandra551 tak my sme to takto nikdy nepraktizovali... všade, kde sa dalo platiť kartou na dovolenkách sme kartou platili. A hotovosť sme mali fakt len tých cca 100eur... ale ja bežne mávam v peňaženke 5 - 10eur a j tu doma, tak asi preto

sandra551
30. jún 2015

@lulana79 Ako ja tiež všade kde sa dá platím kartou. V zahraničí som tak 2 krát mesačne a hlavne keď sú iné meny tak karta mi je lepšia. Pri eurách to neriešim a to si vždy vezmem radšej viacej lebo viem že to miniem hocikedy. Tak to asi vyskúšajte raz s tým cashom a je aj dokázané že psychologicky papieriky sa ťažšie míňajú ako keď ti to ide z karty, že to viacej vnímaš. Takže možno vďaka tomu aj ušetríte 🙂 😉

lulana79
30. jún 2015

@sandra551 tak toto vôbec na mňa neplatí... ja dokážem mať 5eur v peňaženke celý týždeň, ale keď budem mať 50ku, tak ju miniem za dva dni a ani netuším za čo a kde 🙂

sandra551
30. jún 2015

@lulana79 Faaakt heh tak to ja zasa keď vidím, že sa mi fyzicky vyprázdňuje peňaženka tak spozorniem, že dačo nie je v poriadku 😅 Prípadne si strčím peniaze do 2 priehradok a v jednej mám menej peňazí, ktoré mám v rámci bežného rozpočtu a do "skrytej" priehradky si dám ostatné čo sú na výnimočné prípady. Zatiaľ mi to fungovalo a držím sa dobre 😀 Možno by ti to pomohlo tiež takto 🙂

lulana79
30. jún 2015

@sandra551 mne to ale úplne vyhovuje takto... nechcem nič meniť 🙂 už raz som o peňaženku prišla a som ďakovala sama sebe, že nenosievam väčšiu hotovosť a zlodeji teda na mne nezbohatli 🙂

dendulik82
30. jún 2015

hlavne, ze kazda odpovedate k teme 😀

lulana79
30. jún 2015

@dendulik82 k téme sme už odpovedali... ďalej sme diskutovali...

kiki68
30. jún 2015

teda ja sa na karty nespolieham, staci mi tu Rakusko kde zijem, ved tu karty beru malokde a vacinou nie kreditky,ale iba ich bankomat karte. Co pre nas na SK,kde vacsina ludi ma skor nejaky typ kreditky ako visa alebo tak je nezvyk. Tu mi v 90% restik v mensom meste,ale ani Wien neni na tom o moc lepsie nie su ochotni brat kartu. Pekne hotovost a do ruky iba vypisany lajter za co platim. Tak v tom Grecku by som to riesila rovnako. A vziat hlavne drobnejsie peniaze ako 5, 10 eurovky a platenie jedla, suvenirov, slnecnikov atd. Inak Grecka by som sa vobec nebala, oni maju dobreho obchodneho ducha. Ja som tam kupila este aj kozusok 😀

martuska75
30. jún 2015

Ono dajú sa tam teraz čakať demonštrácie a štrajky to je jasné.