Aký je rozdiel medzi Chorvátskom a Talianskom?

surfistka
31. máj 2009

Ahojte,
planujem dovolenku a neviem sa rozhodnut. Este som vela sveta neobisla, nemam skusenosti. Je tu niekto, kto uz bol aj v Chorvatsku aj v Taliansku? Viem, ze rozdiel je hlavne v plazach a blzkych piniovych lesoch, ale z katalogov nedokazem vycitit celkovu atmosferu danej krajiny. Ceny, jedlo komare, zapchy na ceste... Ak ste uz boli v oboch krajinach, do ktorej z nich by ste sa vybrali opat? Dakujem za vsetky odpovede.

horana
23. júl 2014

Bolo by asi dobre rozdelit Taliansko na sever kde su hromadne plaze s xx radami slnecnikov, plaze priamociare od nevidim do nevidim ako podla pravitka trochu nudne, natrieskane, masova vec, zvireny piesok kde sa ozaj neda snorchlovat. A potom juh Talianska, napr. spominana Sardinia, ktory je uplne iny, tyrkysove nadherne more na ktore sa Chorvatsko pri najlepsej voli nechyta a kde je to skratka nieco ineho, hodte napr. si do googlu uz tu vyssie spomiananu plaz La Pelosa Stintino a prekliknite na zalozku obrazky. No kde mate taketo daco v Chorvatsku?

dooscoby
23. júl 2014

@lady511 my sme sa vrátili z Chorvátska nedávno a nezdalo sa nám draho.Jumbo pizza plus dve kavy plus špagety 140 kún a k tomu zadara karafa vody čo je cca.20.eur.Káva pivo okolo 10-15 kún čo dáme aj u nás v Ba.Veľa záleží aj od oblasti kam ideš,najdrahší je Brac a Hvar.

lady511
23. júl 2014

@dooscoby ja som bola na hvare,,ale na večere sme nechodili...varili sme si,,,a dost sme si toho zobrali z domu kedže sme šli autom,,v chorvátsku bolo večerat vždy drahé preto s tým musia ludia počítat..ale my sme pri tých teplotách nemali chut moc na varene ked tak na lahku polievku na obed a tak..my sme dali za ubytko v pezione,,poplatky,bezín,vyše 1000e nieje to nič strašné 😉

evelin2511
3. máj 2015

Taliansko.Neolutujete.Komkretne ,,Lido do Jesolo".Pozvolný vstup do mora.Teplo,animácie,diskotéky,samba,indiáni s relaxačnou hudbou.Dlhá promenáda s obchodíkmi,strava mňam.Kolotoče,náádherný aquapark s atrakciami.My chodíme na toto miesto už štvrtý krát a vždy sa vraciame radi.Konkretne v hoteli Ala Rotonde.Manželka pána majiteľa hotela je Slovenka a verte,že je úžastné vedieť reč,ale keď sa chce človek viac poinformovať o niečom,tak je vo vyhradenom čase tam,a veľmi dobre a ochotne poradí,pomôže,(a v slovenčine) zlatá žena.A deti? No ako stvorené pre ne.Ak si chce niekto nakúpiť kožené čižmy,kabelku,bundu-dá sa veľmi výhodne 😉 Takže asi takto v krátkosti.👍🏼 Eva

isabellaa
4. máj 2015

@evelin2511 kolko trva cesta a financne??

evelin2511
5. máj 2015

Isabella@pokojnou jazdou autom v noci okolo 7-8 hodín samozrejme s prestávkami.V globtur sme pre štyroch z toho jedno dieťa( 12.rokov) zaplatili za apartmán štvorložkový s klímou 800€.To je bez dopravy a stravy a ostat.vydavkov.K apartmánu je zdarma lehátka so slnečníkom.V okolí s3km sú hypermarkety a Lidl.A v blízkom okolí plno obchodíkov -potraviny,ale tie sú neni ľahké.

kiki68
5. máj 2015

rozdiel je velky, ina mentalita, taliani to je uplne ine ako chorvati, kuchzna je tiez odlisna, ale dobra v oboch pripadoch, akurat taliani maju o dost viac piesocnatych plazi, pripadne taky uplne jemny pieskostrk, to chorvati maju skor tie okruhle drobne ci vacsie kamienky, zase casto je od toho menej mutna voda. Lebo sa nema co rozvirit. Cesta nam do Talianska trvala 8 hodin cca. cez Rakusko, iba maju trosku drahsi system,lebo sa vybera mytne, co pozerie eura trosku. Inak dialnice prejazdne, benzin maju taliani ale drahy. Chorvatstko dialnice fajn, ja som isla ale stranou od Ljublany, takze od Slovinska, tiez sa myslim platilo mytne, ale bolo to menej za dost vela km. Ceny co som pozerala su podobne za ubytko,asi zalezi co kde clovek chce,ale tak su to obidve vychytene destinacie, zvlast po destabilizovani Egypta sa tam chodia vsetci plahocit do mora. Este je mozne ist aj letecky aj mimo cestovky. A prenajat si mensie auticko, ale pozor na celkove poistenie auta!!!overit si 3x ci to tak naozaj je.

bublinka127
14. máj 2015

@evelin2511 Ahoj, akurat pozeram ten hotel cez globtour..770 eur...chcela som sa opytat chodite len v noci? vsetky tie turnusy su od soboty do soboty tak sa bojim aby neboli zapchy, my neradi cestujeme v noci...takisto by ma zaujimalo ci sa da vybrat zo stravy nejake ovocie, zelenina, jogurty, proste nieco kde nie je muka, nakolko mam bezlepkovu dietu ...a co parkovisko? pisu ze je spoplatnene...dakujem

marusia5
15. jún 2015

baby poraďte, keďže ste ako vidím v tom viac zbehlé?? chceme ísť ako dve rodiny, teda 4 dospelé osoby a 7 detí... neviem ako prebieha ubytovanie, ako si to rezervovať, či si máme zajednať hotel, alebo ísť na blink..
čítala som že august je to o ničom, ale nám iný termín nevychádza- kedy je lepšie koniec alebo úplný začiatok augusta..
a budeme sa vedieť dohovoriť po slovensky alebo tam chcú cudziu reč? cestovali by sme autom len neviem ako potom by to bolo s tým hotelom?? a ak máte skúsenosť s nejakým naj..dakujem krásne

sandra551
16. jún 2015

@marusia5 No vo vašom prípade keďže vás ide toľko by som na blink určite nešla. Na blink sa dá ísť keď ste dvojica dospelákov a je vám v podstate jedno kde spíte. S deťmi by som určite neriskovala ani náhodou. Navyše ako chcete ísť niekde kde si to nepozriete prv celé na mape a nenachystáte? Ubytko rieš cez booking.com - zadaj si tam konkrétnu lokalitu lebo aj určité časti môžu byť od seba v skutočnosti strašne ďaleko a nechcete asi celú dovolenku presedieť v aute.
Bez angličtiny by som to neriskovala nikde, Chorváti vám rozumieť nebudú, maximálne nezáväzná konverzácia pár slovíčok sa dá pochytiť ale na riešenie ubytka to je málo 🙂

tanaba
16. jún 2015

ja vas obdivujem, ze chodite tie soboty do Chorvatska. My sme isli raz a nikdy viac. Teraz ideme v stredu. A to som si vyberala z ubytka.

marusia5
17. jún 2015

Ďakujem V Chorvátsku sa dohovorite super aj po rusky tam netreba až tak vedieť aj..A je pravda že dovidenia ITA ideme prvý krát tak sa radšej informujeme aby sme veru nepresadili V tom aute. 😉

marusia5
17. jún 2015

Sandra A môžeš mi ešte poradiť že keďže ideme dve rodiny tak to ubytovanie cez booking.com sa hlási ako som písala že 4 dospelí a 7 deti alebo po samých rodinách..ako to je lepšie? Aby sme boli aj pri sebe.lebo som už pozerala a vychádza to dosť cenovo.takže neviem že ako.ak máte nejakú skúsenost, budem rada.

sandra551
17. jún 2015

@marusia5 Pre väčšie skupiny bývajú apartmány o 3 izbách s jednou väčšou kuchyňou a spoločenskou miestnosťou napríklad. Mám skúsenosti s tým z Talianska. Určite 1 apartmán o veľa ľuďoch vyjde lacnejšie ako izby po 2 - tie sú najdrahšie. Prípadne skúste sa dať ako 2 rodiny štyria a traja.

beasi
17. jún 2015

@marusia5 v Taliansku,hlavne na severe je vela agentur,ktoré poskytujú ubytovanie a majú aj www stránky.

bublinka127
29. jún 2015

@evelin2511 my mame hotel s ranajkami na 9 noci za 765 eur...ale len ranajky, spolieham sa na tie potraviny, ze sa tam prestravujem nejako....kedze v hoteli mi bezlepkovo nenavaria veceru...a ked bude treba, tak niekde sa najest pojdeme...vodu si berieme...lebo udajne je tam draha

sorciera24
30. jún 2015

@bublinka127 ahoj, mozem vediet aky je to hotel?das link? a to vas vyslo pre kolko osob tolko? dakujem

bublinka127
30. jún 2015

@sorciera24 cez booking.com som objednala...pre 2 osoby na 9 noci

leaa70
29. máj 2016

ahojte viete mi poradit nejaku kludnu destinaciu v severnom Taliansku? najlepsie by bolo byvanie u domacich 😉 dakujem 🙂

rutie
19. júl 2016

@leaa70 Uz to mozno nie je aktualne, ale predsa... V severnom Taliansku existuje pokojna destinacia, je na konci Benátskej riviery, tesne pri Benatkach - kusok od Jesola - je to oblast Cavallino - Treporti. Nenajdes tam ziadne velke hotelove komplexy, len kempy a male apartmanove domceky. Relativne velku cast polostrova tvori chraneny pas lesnej rezervacie - oddeluje plaz a kempy od mesteciek a malých rekreacnych stredisk - a od poli a sklenikov 🙂 . Na severe je krasne uzemie kanalov, zatok, rakosia a malých farmarskych dediniek - Pozri napr. Lio Piccolo. Je odtial kusocek lodou alebo trajektom do Benatok a na ostrovy Murano a Burano.

Nam vyhovuje najviac byvanie v kempe v mobilných domcekoch. Je to pokojna oblast, v kempoch su vacsinou rodiny, je tam ticho, pokoj, tien, cisto a skvele sluzby pre rodiny (bazeny, ihriska, zenova zahrada na cvicenie, aktivity pre deti, pozicovne bicyklov). Je tam bezpecne, deti chodia same po kempe, hraju sa von, kusocek na plaz, ktora nie je preplnena. Nechodi tam vela ludi od nas, vacsinou Nemci, Svajciari, Francuzi a Skandinavia - este sme tam nezazili otravných, hlucnych, ci neohladuplnych susedov. Ale daju sa najst aj apartmany a ubytovanie v sukromi, len nemam tu skusenost.

Ak sa zhorsi pocasie, da sa ist na vylet do Benatok, alebo na opacnu stranu - do zabavnych parkov v Jesole...

momoqui
19. júl 2016

Ahoj. Bola som v Chorvatsku iba jedenkrat na vikend a uz sa tam viac nechystam. Plaz s travou alebo kamenni sami vobec nepacila. Zato mestecko bolo pekne. Taliansko/ sever : more je uuuuplne zle (Taliani povazuju za more az to co je na juh od Neapolu) ale su tam dobre infrastruktury pre deti s rodinami. Taktiez to mas blizko moznost ist autom. taliansko juh (kalabria puglia sicilia sardinia) mas krasne plaze (mam to tu pobehane takze naozaj odporucam) niektore naozaj s bielym pieskom a azurovym morom. Avsak mnohe tieto plaze sa nachadzaju mimo dedin a bez auta sa tam nedostanes. Moj manzel je talian a kazde leto chodime na juh do Kalabrie sme tu aj teraz takze ak budes potrebovat nejake info tak kludne sa pytaj 🙂 zatial sme sem vzdy leteli tento rok sme sli prvykrat autom aj s babatkom

uz_nechcem
20. júl 2016

@rutie Juj škoda, že si to tu napísala až teraz 😒 Tiež som sa pred istým časom, ale v inej diskusii pýtala na kľudnejšiu destináciu v severnom Taliansku, a nikto mi nič neporadil. A to Cavallino - Treporti teraz, keď som kukala sa mi celkom pozdáva. Len už máme s priateľom zajednaný hotel v Caorle, len to mám trochu strach, že to tam bude až moc preľudnené.

derek19
1. nov 2016

Ahoj, vyskušaj aj google street, tam sa priamo prechádzaš po uliciach, spraviš si tam minimálne obraz o čistote, dostupnosti obchodov a podobone 🙂 a ubytovanie nájdeš na rôznych weboch, neodporučam cestovať už na vlastnú päsť, hlavne cez hlavnu sezonu býva všetko dobré rezervované, vyskúšaj rezerovavať chorvátsko napr. cez tento web, ten mam odskúšaný- http://www.booking.com/searchresults.sk.html?ai...

akinom0077
25. júl 2019

@surfistka / Taliansko mam precestovane zhora dole celkom kvalitne, jedine kde som nebola je Ligurska riviera a Sicilia ale aj to planujem🙂 Celkovo som bola 38x :P Bola som aj chorvatsku. Mne chorvatsko nevyhovuje ani ma nicim nezaujalo, pripadalo mi komunisticke a take ako na “ rudne” myslim jednu slovensku priehradu. Pre mna more musi vidiet ako nekonecno a nie ako v chorvatsku vidiet v uvodzovkach na druhy breh🙂 skaly, lesy... more- studene, po par metroch hlboke, aj pieskova plaz v chorvatsku piesok sa nevyrovna talianskemu jemnemu... nevybavena plaz par trapnych stankpv, takmer ziadny nightlife, cesta zakruty, nie pekna rovna dialnica ako do italy, pumpy na ceste do chorvatska su na vacsich zdialenoatiach... nie su tam eura... uz som si zvykla na pohodlie bez vymeny penazi... Niektori povedia ze more je cistejsie... ale preboha ved je to to iste jadranske! je pochopitelne ze ked sa v It muli na dnes jemny piesok neposobi cisto ako ked mas kamene... v chorvatsku na plaz vacsinou potrebna karimatka lehatko a pod lebo lezat mna milovnika plazi od rana do vecera na kamenoch alebo betonoch nebavi... som rada ze som
chorvatsko videla ale stacilo mi 2x🙂 za to do italy aj 4x rocne 🙂 Sardinia je najkrajsia prirodne... aj more ako s pohladnice urcite odporucam La pelosa najkrajsia plaz co som videla ani Dubaj take plaze nemal... atd... Ale aj tak moja srdcovka je severne taliansko ... ale kazdy podla chuti ja milujem masy ludi preplnene plaze a nocny zivot... ked idem prvy x do nejakej novej krajiny a nepodari sa mi vybrat zivsiu lokalitu s peknou plazou som nestastna.

akinom0077
25. júl 2019

@rainee ja hladam masovku🙂

akinom0077
25. júl 2019

@beasi ano ale v ita musis v sezone len od soboty do soboty

eliska13
25. júl 2019

@akinom0077 kde v IT sa Ti páčilo okrem Sardínie?bola som v Lignane iba a chcem tento rok IT
Bola si na palmovej riviére San Benedetto?Bola si v delfinariu Rimini?ja chcem len hotel s PP a trocha je to problém čo som pozerala hotelov ponúkajú cestovky malo musím pozrieť booking.Hotely, ale nie sú tak vnútri dobre zariadené ako v HR a vraj aj strava poslabsia info z cestovky.lenze chcem rušno a nie hneď hore ďakujem🙂

eliska13
25. júl 2019

@momoqui prosím Ťa je tá Kalabria masaker autom prespali ste po ceste?tá ma láka najviac a nechcem ísť letecky len sa obávam cesty

momoqui
25. júl 2019

@eliska13 neviem ake mas velke deti. My teraz s nasimi 1,5 a 3,5 jedine letecky. Autom je to daleko, vtedy sme isli so 6 mesacnou a robili sme si pauzicky po 3-4 hodinach a cesta nam trvala 2 tyzdne. Ak mas deti kludne ktore v aute presedia tak skuste ale urcite treba cestu rozplanovat na viac dni. Letecky je to pohodka

eliska13
25. júl 2019

@momoqui už veľkého 11r len muž nie je z toho nadšený taká cesta a všetko naplánovať.Letecky mám fóbiu, ale vidím, že to bude najrozumnejšie ako 2 dní sa spamätávať z cesty