Cestovanie autom s bábätkom. Máte skúsenosti?

eva4444
15. feb 2007

este to sice nie je hot aktualne, ale uz teraz o tom musim premyslat. v maji sa nam narodi babetko, a kedze byvame asi 800km od rodicov, chceli by sme ist po nejakych tyzdnoch na slovensko (aj kvoly papierom, krstu atd). Je mi jasne, ze sa nevyberieme s tyzdnovym babetkom na 8hodinovu cetu. Mate niekto nejaku skusenost, kedy by to asi bolo mozne? je to nase prve, takze ja nemam skusenosti ziadne. Mame v aute klimu, ratam, ze v lete bude dobre teplo. Lenze problem klimy je aj ten, ze po takych 8hodinach cloveka zacne niekedy skrabat v hrdle, hlavne ked je vonku hic. Je lepsie cestovat na noc? Soferi sme obaja, takze by sme to zvladli, a pokial by som kojila, myslim, ze aj strava by bola vyriesena.Prebalovanie by po ceste snad bolo mozne, na viacerych pumpach su prebalovacie miestnosti. Nemam sajnu ake vsetky uskalia na nas cihaju, ak mate niekto skusenosti alebo rady napiste please.

bihan
15. feb 2007

ešte síce nemám vlastné baby, ale v lete som sa starala o 4 mesačné mimi, s ktorým sme cestovali na prázdniny cca 600km a nebol to žiadny problém (keď nerátam všetky vecičky, ktoré sme museli brať so sebou a fakt, že sme cestovalis ďalšími dvomi deťmi). čím je baby menšie, tým je menej problémov, lebo väčšinu času prespí. S prebaľovaní nebol problém, ak dojčíš, odpadá ti starosť o sterilizáciu fliaš, resp. nákup jednorázových a ak budete robiť prestávky, mali by ste to zvládnuť bez väčších problémov.

yanikovamamina
15. feb 2007

Je to zvladnutelne, my sme isli podobnu vzdialenost s 5-mesacnym babom.
Zachranou nam bolo jeho oblubene cd, ktore sme po ceste uz vedeli odpievat naspamat. Ale male babo- do pol roka by nemalo sediet v autosedacke dlhe hodiny, vraj je to zle na chrbatik. Ale daju sa kupit kociky, v ktorych moze lezat a pripevnit ich k bezpecnostnym pasom. Pokial ides cez hranice- pozor na papiere, spytaj sa na konzulate, iba rodny list nestaci. A samozrejme, zalezi od baba, ale ak je velmi zive, priprav sa na najhorsie a hlavne den pred cestou uz nebal ani nic, len sa s nim hraj, aby bolo celkom kludne a necitilo tvoju nervozitu.

andik
15. feb 2007

eva4444 rodila jsem v zahraničí,vzdálenost 500 km,do česka jsme jeli autem a malej měl tenkrát 10 dní.Malej byl naprosto v pohodě,kojila jsem jednou v autě,jinak celou cestu prospal a jelo se nám všem dobře.Myslím si,že malé děti jízdu autem snášejí dobře a většinou usnou a neví o světě 😀

Jezdíme s malým pravidelně do ciziny autem,je mu už 10 měsíců a stále celou cestu spí v autě a je v pohodě.Takže si myslím,že to zvládnete bez problémů. 🙂

ena
15. feb 2007

eva4444, my sme cestovali len na trasu BA-VT, cize nejakych 460km, ale zistila som , cim mensie babao, tym lepsie cestovanie.. prvykrat sme sli s malym ked mal 10 tyzdnov, pohodicka, vacsinu prespal, nakrmili sme v aute, prebalili takisto, vajicko sedacku sme prehodili na predne sedadlo, vzadu som mala miesto na prebalovanie.. a v lete ocikde vonku na deke mozes prebalit...
no a cim je krpec vacsi, tym mame "zabavnejsie" cestovanie, prespi cim dalej tym menej a valcime cim dalej tym viacej hraciek, lebo ku koncu cesty je uz mrzuty, tak ho treba zabavat, mat viacej prestavok, v aute sa uz velmi prebalovat neda, teda v zime uriocte nie, lebo na jendom sedadle autosedacka a na druhom ak by si mala babo, tak ty musis mat otvorene dvere a byt vonku.. a po benzinkach su prebalovacie pulty na SK ako kde..
na dlhsiu trasy je asi lepsie ist k veceru, ked v lete uz nie je teplo.. My sme naposledy isli tak, ze z domu o pol siedmej vecer, do pol ítej bol maly hore a pootm uz spal nocny spanok... Ale my uz mame rok, tak to je uz ine..

bielanevesta
15. feb 2007

Tak som rada že tu niekto otvoril túto tému lebo ma to zaujíma. Manžela mám čecha a domov na SR 500 km takže budem tiež riešiť túto dilemu. Som sa bála, že s malinkým sa takto cestovať nemože, ale ako vidím nie je to až také hrozné. Len by ma zaujímalo, aké doklady budem potrebovať pre bábatko keď s ním už budeme chcieť vycestovať?? Neviete náhodou niektorá??

jess
15. feb 2007

Obecně se říká,že s malým dítětem na krátké trasy,kvůli páteři,autosedačka páteři dost neprospívá,ale zas rodiče když bydlí daleko od rodiny,tak jednou za čas to asi neva,já bydlet daleko,tak taky jedem a chci se pochlubit 😀 .Já malou měla v autosedačce na krátké trasy,já sama mám problémy se zády,manžel taky,nerada bych ničila zdraví i vlastnímu dítěti,chci aby při růstu byla zdravá.A nic ji neomezovalo

ena
15. feb 2007

bielanevesta: no bud mat babo vo svojom pase, alebo samostatny pas pre dietatko.. tusim pas moze mat uz malicke babo, len ma mat tusim na foto ot vorene ocka

andik
15. feb 2007

jess:my jsme malého nepřeváželi v sedaččce ale měli jsme ho v té vaniččce od kočárku,celou cestu ležel a byl v pohodě.Vaničku jsme připoutali a já seděla s ním vzadu samozřejmě. 🙂

ena:my jsme hned po porodu dostali na ambasádě pas,který byl určen jen na 1 cestu.Pak jsem si malého nechala uvést do pasu a od 1.9.2006 vyšel nový zákon,že každé dítě musí mít svůj vlastní pas.Takže jsme malému dělali v 5 měsících svůj vlastní pas.

Může se cestovat s dítětem jen když je zapsán v pasu?

vachovka
15. feb 2007

bielanevesta.Moj manzel je tiez Cech.Budes potrebovat pre mimi potvrdenie o obcianstve.To na to aby mu urobili pas.A rodny list.My sme jej pas dali urobit vcera a v pondelok uz bude hotovy.Ale mam strach z tej cesty my to mame domov az 1000km tak neviem ako to zvladne.Sice chceme ist az na Velku noc ale uz teraz mam nervozu.

jess
15. feb 2007

andik,to zní dobře 😉 ,já měla ale první asi 4měsíce kočárek s tou vložnou taškou,takže taby jí asi moc nepomohla,byla úplně měkká.

Já zatím jela nejdál do polska,naposled asi dva měsíce zpátky a stačilo jim ,že ji mám v pase,ale co je ten nový zákon,tak si asi radši udělám pro ni pas,jistota je jistota 😀

andik
15. feb 2007

ahojky jess 🙂 já tu vanu měla velkou,takže to bylo bez problému,asi bych si taky netroufla ho dát na 5 h do sedačky 😖

náš malej už má druhý pas 😀 musí se měnit každý rok,takže v září bude mít zase nový,v pořadí už třetí 😀 jinak právě jsem měla pocit,že tady některá maminka psala,že stačí když je dítě zapsané v pasu,ale proč tedy vyšel nový zákon,že každé dítě musí mít pas vlastní?

mapris
15. feb 2007

ahojte děvčata,
co se týče těch dokladů, tak jsem o tom otvírala nedávno téma. Já jsem dceři byla včera vybavit pas, stálo mně to 300. Někdo mi psal, že zapsat dítě do pasu se může jen do těch starých vínových, ne do těchto nových zelených. Od 1.9.2006 musí mít dítě bezpodmínečně svůj pas.

Jinak vy, co jste slovenky - moje kamarádka i její manžel jsou slováci a ti to udělali tak, že on dojel na slovensko a nechal si malou napsat do pasu. Na slovensku to ještě jde. Takže pokud jste vy, nebo vaši manželé slováci, tak to můžete uděla tímto způsobem. Nás čeká cesta na slovensko "snad" v březnu. Manžel pochází od jihu, takže tam taky pojedeme. Akorát musím dítě naučit na autosedačku - taky jsem na to založila téma. Manžel též mohl jet na slovensko a malou si nechat zapsat do pasu, ale když to tak počítám, tak tohle je jednodušší způsob, protože jet do KN a zpátky - to je za 1500 a pas za 300. Pokud by jste potřebovali vědět, co všechno k tomu, tak je to popsaný tady: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea....

andik
15. feb 2007

mapris:já jsem platila za nový pas malému 50 kč.Jak to že jsi platila 300??? 😲

kocurek
15. feb 2007

Ahoj holky, tak ja mam rodice 3000km daleko, ale vse se da v dnesni dobe zvaldnout i s ditetem. BYdlim ve Spanelsku, ale do CR jezdim dost casto a to musim litat 2 letadly nebo letadlo, vlak a autobus. Ale jak jsem psala, zalezi na tom prizpusobit se a nebat se...v dnesni dobe je plno moznosti. Dokonce i jezdivam autem a s malym to taky planuji a to uz v lete, kdy by mu melo byt 6 mesicu...hlavne se nebat.
Co se tyce pasu, ptala jsme se a vydava se diteti od narozeni a to na jeden rok astoji 50,-kc.

maart
15. feb 2007

Ahoj eva, jeste donedavna jsme bydleli v Nizozemi a do CR jsme na navstevu jezdili 1000 km kazde 2-2,5 mesice. Prvni s prvnim synkem a pak i s druhym. V korbicce od kocarku je to mozna pro dite pohodlnejsi, ale je to absolutne nebezpecne, nesplnuje zadne bezpecnosti standardy. Dite se MUSI prepravovat v sedacce, ktera je na to urcena. S prvnim synem jsme jeli poprve, kdyz mu byly presne 2 mesice a zvladli jsme to vsichni vyborne. S kojenym ditetem vlastne neni zadny problem. Je dulezite se vzdycky aspon po 2 hodinach zastavit, najist napit a mimi vyndat na cerstvy vzduch. Druhy synek absolvoval cestu do Cech ve svych 6-ti tydnech (druhy mel v te dobe 2,5 roku) a taky jsme to zvladli dobre. Kluci si proste na dlouhe cestovani zvykli a v podstate jsme nikdy nezazili nejaky vetsi problem. Kdyz byli kluci vetsi, tak jsem mela zasobu dobrutek a pravidelne na kazdou cestu nejakou drobnou hracku, ktera byla pro ne nova=zajimava. Pred prvni cestou jsem mela velke obavy, ale opravdu to bylo v pohodicce. Nemej strach, miminku se to nakonec bude libit. Ted uz bydlime v CR a do Nizozemi nejezdime tak casto, ale kdyz jedeme, tak se kluci moc tesi a cestu si vylozene uzivaji (nejvic jsem zmozena a zlamana ja, ha ha).

dorotka
15. feb 2007

maart su vanicky ktore su akreditovane v EU ako autoesedacky vnutri maju pas a daju sa pripevnit na pasy ale tiez mi pride vajicko bezpecnejsie

maart
15. feb 2007

Aha, tak to jsem nevedela. My jsme totiz taky meli v planu maleho vezt v korbicce od kocarku, ale nebylo nam to doporuceny. Vajicko neni tak pohodlne, ale je bezpecne. Ale jestlize je neco pohodlnejsiho a je to bezpecne, tak proc ne, to by bylo idealni.

franti
15. feb 2007

ahoj babenky! my jazdime s malym "len"300 km. kym bol mensi, tak bolo lepsie, lebo vacsinu cesty prespal. teraz ma uz rok a niekedy je to dost tazke ho nejako zabavit (vacsinou to konci tak, ze ku koncu cesty sa uz maly hra s nasimi mobilmi 🙂 ). jazdime tuto vzdialenost s jednou prestavkou a zatial je to viac menej v pohode.
prvykrat sme cestovali na slovensko ked mal maly tri mesiace, ale to kvoli tomu, ze sa narodil v januari a cakali sme na lepsie cesty, inac by sme urcite isli aj skor. keby som s nim mala cestovat taku vzdialenost ako ty eva4444 tak by som si to asi rozdelila do dvoch dni, pretoze aby male miminko stravilo osem hodin vkuse v autosedacke sa mi zda moc, kvoli jeho chrbatiku. asi by som si na pol ceste nasla nejaky penzionik alebo pod. a tam prespala a pokracovala na druhy den. alebo nemozete ist letecky? ked som este pracovala, tak som raz letela s dvojtyzdnovym miminkom a bolo to uplne v pohode, rodicia vyzerali tiez spokojne, bez stresu.
a co sa tyka tej klimi nastavila by som ju len o par stupnov nizsiu aka bude teplota vonku a miminko co najmenej obliekla, ak by sa ti neskor zdalo, ze mu je zima, zakries ho dekou, aspon ja som to tak v lete robievala. a ak budete cestovat v lete a cez den, urcite by som si zabezpecila take tie tienidla na okna, aby na male nesvietilo cez okno slniecko.

franti
15. feb 2007

a co sa tyka toho pasu, urcite by som ho zvlast pre miminko vybavila. podla mna je to jednoduchsie ako si dieta zapisovat do pasu,hlavne ked maju obaja rodicia rozne pasy. moj manzel si ho do pasu dal zapisat, ale ja som nemohla, pretoze maly ma ceske obcianstvo a cesky obcan vraj v slovenskom pase nemoze byt zapisany. a takto ked ma maly vlastny pas, mozem s nim kdekolvek cestovat aj sama, a nemusime sa prisposobavat manzelovi. 🙂

olianko
21. feb 2007

ahojte 🙂 tiez sa chystame v lete na dovolenku.Malinka bude mat uz skoro 7mesiacov ale tiez sa obavam dlhej cesty ako to bude.
chystame sa ist totiz autobusom a cesta trva skoro 20hodin 😅
dalo by sa ist aj lietadlom lenze to by som este musela prestupovat na vlak acestovat z krajiny do krajiny a toho sa bojim viac

jita2
22. feb 2007

eva4444,
já teda zkušenosti nemám s tak dlouhým cestováním...ale jak slyším klimatizace pro tak malé mimi, tak si myslím, že ten rozdíl teplot je velmi nebezpečný..pro dospělého, tak určitě pro mimi, myslím, když je venku hic, a v autě si ochlazuješ vzduch a najednou vylezeš do toho horka, tak nevím, jak by to na mimi působilo, vím, že klimatizace celkově je velmi nezdravá, právě, kvůli těm šíleným skokům teplot...radši bych v autě zvlhčovala vzduch mokrou plenou, ale na velké rozdíly teplot bych si dala pozor 😉

jita2
22. feb 2007

olianko,
nemyslím to sice zle, ale se 7 měsíčním dítětem absolvovat 20 hodin cesty autobusem, to musí být teda fest postavené na hlavu...to přece myslím ani není normální...absolutně nepohodlné a nesnesitelné pro tak malé dítě...jak vás to proboha napadlo?? 😕

danona
22. feb 2007

olianko-hm, spíš než bus bych volila auto nebo letadlo...
jsem z čr, bydlím v sr, s malinkou cestujeme od narození - autem. mám kočár chicco trio s3 - je tam autosedačka i homog.vanička, z vlastní zkušenosti musím říct že ta vanička je pre malé mimi o moc lepší, pohodlnější... 😉

erika153
22. feb 2007

tak ja prave cestujem o 2 tyzdne do prahy z kosic je to cca 700km a s 2 mesacnym babom. najradsej by som ho mala vo banicke ale vraj sa to nesmie ☹ musi byt v autosedacke... mame vajicko tak dufam ze to krpec nejako pretrpi tu 7 hodinovu cestu. uz teraz sa bojim. len som ho dala zapisat do pasu, vlastny pas moze mat az od 5 rokov.

erika153
22. feb 2007

s tym pasom som sa bola informovat u nas tak neviem ako je to v cechach. 😕

danka2
22. feb 2007

erika vlastný pas až od 5 rokov? Kamoš dal teraz svojej zrobit pas a malá má 9 mesiacov

erika153
22. feb 2007

no ved aj ja som pocula ze sa da spravit vlastny a som bola teraz pred par dnami na pasovom a povedla mi tam pani ze az od 5 rokov a zapisala mi ho do pasu. tiez som sa cudovala ale ved nebudem predsa odporovat pani co tam pracuje. tak som zvedava ci nebude problem na hranici.. 😕

danka2
22. feb 2007

tak ked ho máš v pase nemal by byt ale neviem teraz medzi sviatkami - vianocami bol malej pre pas ešte sme sa smiali z fotky....možno to platí od nového roku....nevadí len nech tam dojdete zdraví 🙂

bielanevesta
22. feb 2007

Tak mi našej malej keď sa narodí dáme spraviť vlastný keďže manžel je čech. Ale budem musieť aj ja si ísť vybaviť nový, lebo ten starý mám ešte na dievčenské meno. No na Slovensko cestovať nemožem, lebo som na rizikovom a 2 x som bola v nemocnici. Mamina mi vravela, že si to vraj možem vybaviť aj v Prahe na ambasáde. Neviete o tom niečo??

danona
22. feb 2007

bielanevesta-neviem 😝
erika-vanička može byť, no len ked je homog. aj ako autosedačka - napr. jané, chicco majú homog.... 😉