Cestovanie bez mumps, osýpky, rubeola očkovania

dusko14
24. jún 2012

Ahojte. Zaujímali by ma vaše skúsenosti resp. názory na cestovanie s deťmi bez očkovania mmr. Chystáme sa do Grécka autom s 15 mesačným synom a 11 ročnou dcérou. Syn nie je očkovaný proti osýpkam, mumsu a rubeole (mmr). A ani ho nemôžme dať zaočkovať, pretože mu to neodporúčajú kvôli zdravotnému stavu. Je po chorobe s komplikáciami. No pobyt pri mori by mu určite pomohol. Máte skúsenosti z dovoleniek s deťmi bez základného očkovania? Alebo sa radšej vzdať cesty? Ďakujem Vám za všetky názory 🙂

kaja73
24. jún 2012

@hajanka moj to uzival od roka a na tom baleni co mame doma je pisane ze je to urcene pre deti do 15 rokov-spodna hranica tam pisana nieje a nas pediater o tom vedel.
Maly to bral vyse roka-pre ekzem.
V chorobe som davala plnu davku-jeden gram-6 miliard- a inak pol gramu-teda 3 miliardy denne.

hajanka
24. jún 2012

@kaja73 😝

dusko14
autor
24. jún 2012

@poleva odchádzame 11.7. A ako vravím u nás sú hnačky resp. riedka stolica stále. Len teraz po atb je to horšie...

poleva
24. jún 2012

@dusko14 a dávala si aj probiotíka s ATB?? ja by som si asi premyslela destináciu,prečo idete až tak daleko?? či už ste niekedy boli?

kaja73
24. jún 2012

@hajanka 🙂

dusko14
autor
24. jún 2012

@poleva veď on užíva probiotika viac menej stále na odporúčanie lekára z gastra aj počas atb. My sme tam boli už 4x a sme tam natoľko spokojní ako nikde doteraz. Dokonca aj s majiteľmi hotela máme už nadštandardné vzťahy.

hajanka
24. jún 2012

@dusko14 co je to za destinacia?

dusko14
autor
24. jún 2012

@hajanka mestečko Sarti. A nám sa tam veeeľmi páči. Hlavne more.

sorciera24
24. jún 2012

moj nema MMR a boli sme na dovolenke vlani aj teraz ideme (TAliansko).....ziadne obavy....vacsina krajin ma toto ockovanie dobrovolne...takze kludne mozes ist 🙂

dusko14
autor
26. jún 2012

@latvia No. Tak som si zavolala a informovala sa o to očkovanie... a lekár mi viac menej naznačil, že cestovať s tak malým dieťaťom je čisté bláznovstvo 😢 . A samozrejme, že nakaziť sa tam je vyššie riziko ako u nás. Teraz zvažujem všetko možné....uvidím ako sa teda rozhodneme.

denduska
26. jún 2012

@dusko14 ahoj nečítala som to celé - my sme boli Grécku pred dvoma rokmi, keď tam zúrili osýpky..obe deti nemajú MMR a mladšia mala vtedy 4 mesiace (čo by asi povedal váš lekár na toto 😀 ) Osýpky sme tam ani na obrázku nevideli a staršej sa krásne vyhojil atopický ekzém 😉 Ja by som šla ešte raz bez obáv 🙂

hajanka
26. jún 2012

@dusko14 jaaaj moja ved to si uz vopred nemohla od lekára inú oddpoved ani čakať 🙂 nenechaj sa vystrasit a poblaznit rečami bububu, ockovat je ich robota, nehladiac na skutočnú potrebu, nehladiac na rizika ockovania

dusko14
autor
26. jún 2012

@denduska takže ste ani na chvíľu nemuseli ľutovať 🙂 . A boli ste tam autom alebo letecky?

denduska
26. jún 2012

@dusko14 my sme boli letecky, ale tá cesta bola hrozná..lietadlo meškalo, transfer bol dlhý...v podstate to bolo na tom to najhoršie, jediné negatívum...sme sa smiali že za ten čas by sme už autom v boli v Chorvátsku určite..od 17.00 sme boli na letisku v KE a do hotela sme sa dostali o 1.30 v noci 🙄 ale tam už bolo fajn 🙂

riamim
26. jún 2012

Nečítala som to celé, ale prečo sa bojíš práve týchto chorôb? 😕 Kedysi patrili medzi bežné detské choroby. Keď ich dieťa prekoná, získa celoživotnú imunitu, čo pri očkovaní nezíska ani náhodou. Ak ťa niekto strašil komplikovaným priebehom chorôb, tak áno, zomrieť sa môže aj pri chrípke, zápale slepého čreva a pod.

sofia2008
26. jún 2012

my cestujeme v piatok do Chorvatska a ani moja dcerka nema MMR vakcinu..a neviem, co by sa take strasne stalo, keby dostala osypky..no nic..ved sme ich my cele generacie deti prekonali, aj mumps a rubeolu..nikdy nedam tu vakcinu svojej dcerke a to som rozpravala nie s jednym lekarom na tu temu a ani jeden mi ju neodporucal..moja dcerka mala po tretej davke Hexy podozrenie na epilepsiu, neurologicka nam sama povedala, ze ockovanie sposobuje epilepsiu, autimzus, poruchy spravania atd..prezili sme tyzden hrozy, nastastie sa to upravilo a mala je ok..viac uz nikdy neockujeme..jednej znamej ostala dcerka po MMR vakcine ochrnuta na pol tela..

zajaciq
26. jún 2012

boli sme v Anglicku, Francuzsku, Holandsku, Belgicku, Spanielsku, Chorvatsku, letecky, autom, lodou...
a tu sme 🙂 a zatial stale bez ATB.
jedine co ma prekvapilo pocas ciest bola zla reakcia atopickej pokozky na obycajne postipnutie komarom...v Chorvatsku min.rok aj hnacky, ale tak to je bezny symptom..
my nemame ani prevenar a hexu, teda len tu prvu. a nebojim sa. vsetko je predsa v hlave...teda prevazne 😀

tin007
26. jún 2012

Bez MMR sme boli v Tunise, Turecku, Francuzsku, Spanielsku a v okolitych krajinach a vsetko bolo uplne v poriadku. Vobec sa nebojim cestovat, praveze by som bola rada, keby syn detske choroby prekonal prirodzene (ale sa nam vyhybaju, este aj tie obycajne kiahne).

dusko14
autor
27. jún 2012

Babule ako to tak čítam, tak ja som strašný bojko. Asi netreba úplne počúvať len lekárov. Z tej mmr vakcíny mám aj ja neskutočný strach....ale bojím sa tých komplikácii pri osýpkach ako sa o nich píše.
@zajaciq ďakujem. Povzbudila si ma.
@tin007 Myslíš si, že tie osýpky nemusia byť také tragické? Takže radšej by ste si tým prešli ako sa očkovali...

tin007
27. jún 2012

@dusko14 radsej osypky ako mmr vakcinu; mimochodom, moja mama (s dost oslabenou imunitou, stale ma herpesy, v zime chripky, v lete iba "studene" nohy atd) prekonala osypky, ked mala 23 rokov a zije. hovorila, ze niekolko dni mala vysoke teploty okolo 40, potom bola este skoro mesiac velmi slaba ako po silnej chripke, no ziadne dlhodobe nasledky to na nej nenechalo.

dusko14
autor
27. jún 2012

@tin007 Dík. Asi teda nejdem špekulavať a pekne krásne si to Grécko užijeme. Ale ja som 5 minút presvedčená, že bude všetko ok a potom zase taká obava - čo ak....

dusko14
autor
27. jún 2012

@sofia2008 Prajem Vám krásnu dovolenku 🙂 .

sofia2008
27. jún 2012

@dusko14 napodobne!!!

dusko14
autor
30. jún 2012

Ahojte. Takže dovolenka sa nekoná. Syn prechádza na bezlepkovú dietu...snáď sa nám podarí dovolenkovať v auguste. Ďakujem Vám 😉

zuzana92101
1. júl 2012

@zuzana76 Ja tiez moju dcerku nemam zaockovanu, prerusili sme to hned v 4mes. Ideme do Chorvatska, to uz bude mat vtedy 9mes a vobec sa neobavam. Skor by som sa obavala ockovania. 😉

zuzana92101
1. júl 2012

@dusko14 Ja by som radsej prekonala s mojou dcerkou osypky, ako strach co bude po MMR vakcine.

dusko14
autor
2. júl 2012

@zuzana92101 ja neviem. Koľko ľudí prekonalo v detstve osýpky a sú tu. No tí, ktorí ich neprežili resp. majú trvalé následky, o tých sa nedozvieme. Tiež mám z tej vakcíny zmiešané pocity. No autizmus resp. poruchu autistického spektra môže spôsobiť aj prekonanie hocijakého vírusu. A veľa ľudí, ktorí tvrdia, že vakcína im spustila toto ochorenie tvrdí, že dieťa bolo dovtedy úplne v poriadku. No autizmus do roka až roka a pol skutočne nie je jednoduché rozpoznať...No a potom má človek z toho v hlave zmätok. Ale my sme rozhodnutí posunúť očkovanie. A koľko má Tvoja dcérka? Vy ste odmietli očkovanie alebo Vás toto rozhodnutie ešte len čaká?

dusko14
autor
2. júl 2012

@zuzana92101 aha. pochopila som. Takže ste odmietli. Ale dieťa do jedného roka je chránené materskými protilátkami proti osýpkam. A ak by ich dostalo, mali by mierny priebeh. 🙂

kaja73
2. júl 2012

@dusko14 z mm mlieka moze byt chranene len dieta ktoreho maminka prekonala skutocne osypky.
Po ockovani nevznikaju take protilatky, aby presli aj do m. mlieka,nehovoriac o tom ze po 10-20 rokoch od vakciny uz ani maminka chranena nie ja-na to by sa musela pravidelne stretavat s tymto virusom a opakovane posilovat tvorbu svojich protilatok na osypky,ale kde sa s nim dnes stretne-nikde -teda telo v kontakte s nimi nie je a tak pocet pritlatok rokmi vyrazne pada az zmizne uplne-toto je navacsia slabina vakcin-imunita je-ak vobec je-len docasna a choroba nas moze doslova zotat v dospelosti-vtedy ma horsi priebeh ako v detsve.
Teda ak mas ty okolo 30 rokov si tak isto ohrozena osypkama ako tvoje neockovane dieta-len ty ich asi zvladnes horsie a tvoje materske mlieko ziadne protilatky babenu na osypky neodovzda.
Kedysi vakcina ucinkovala dlhsie,lebo osypky tu bezne boli,takze ockovani ludia s a s nimi stretavali a tak akoby sa nanovo vzdy zaockovali a obnovili si protilatky.
To dnes uz nehrozi,takze ucinok vakciny je mozno 1O ,vynimocne viac rokov.

kaja73
2. júl 2012

no a naposledy sa ockuje na SK v 11 roku zivota -v cechach dokonca v 2 roku-tam maju dve vakciny kratko po sebe--teda vacsina 25 a viac rocnych maminiek uz ani sama nema imunitu na osypky, nie este ich mlieko, aby ju podavalo dalej.
V cechach su uz bezne epidemie napr na mums u pubertakov -ockovanych--takze asi tak ucinkuje v tom veku vakcina MMR-mums,osypky,rubeola-ktoru im naposledy pichli v 2 roku zivota