Cestovanie lietadlom s malými deťmi. Aké to je?

sylvie
2. okt 2006

Baby, uz ste niekto cestovali s drobcami lietadlom? Je to nejak vekovo obmedzene? Mozem mat dietatko na kolenach?

emicka09
8. júl 2010

vikri - letěla jsem s malou 2x - z Lucemburku do Vídně a z Lucemburku do Prahy. Mám ji taky jen zapsanou v pase a na el.letence bylo psaný, že je potřeba doklad s fotografií, tak jsem radši zavolala do Lux. na letiště a zeptala se. no a řekli mi, že pro lety v rámci EU stačí mít dítě zapsaný v pase. ale na letišti při check-inu jsem měla trochu v gatích, protože si to šla slečna ověřit k nadřízenému 😖 ale řekla mi pak, že je to v pořádku, takže jsme letěli 🙂

emicka09
8. júl 2010

bonaquaba - koukni se stránky letecké společnosti, se kterou chceš letět, měli by to tam mít napsaný..jednou jsem takhle letěla s ryanairem, už nevím v kterém týdnu do bylo, někdy koncem června a termín jsem měla v půlce srpna. musela jsem mít povrzení od svého gynekologa, že jsem v pořádku a můžu letět. ale od určitého týdne tě nevezmou už vůbec, ale jak říkám, najdeš to na netu nebo tam zavolej a zeptej se.

vikri
8. júl 2010

estterka- ano, narodila sa v Spanielsku. Telefonovala som do Malevu kvoli pasu a povedali mi ze moj konzulat mi povie akymi dokladmi moze dcera letiet. Len ja viem zo skusenosti ze na letisku Barajas v Madride vzdy pytaju fotku...

estterka
8. júl 2010

@vikri vsak prave,lebo ja budem rodit v spanielsku a zaujimave,ze ju mas v pase,v madride ti ju zapisali?lebo ja som volala na ambasadu do madridu a povedali mi,ze musi mat pas alebo nejaky jednorazovy cestovny dokument,s ktorym moze opustit krajinu ale na cestu spat potrebuje pas.druha vec je,ake obcianstvo ma tvoje dieta..

emicka09
8. júl 2010

@estterka - my taky nejdřív dostali tzv. náhradní doklad, vypadalo to jak pas, ale je to na krátkou dobu. na pas totiž čekáš dlouho (my ho měli až od listopadu), potřebuješ na něj český rodný list a všechno to děsně dlouho trvá 😒

vikri
8. júl 2010

@estterka
@estterka
ahoj,
byvam v Madride, dcerka sa tu narodila... Nemoze mat spanielske obcianstvo lebo Slovensko nema uzatvorenu dohodu so Spamielskom, ale ked tvoj manzel je spaniel tak to je ine...
Ja som malej vybavila slovensky rodny list, az potom ti ju zapisu do pasu. Trva to asi 3 mesiace.
Ak nechces cakat, mozes cestovat aj nahradnym cestovnym dokladom, ale len do Blavy a doma musis vybavit dietatu rodny list. Cauko

estterka
8. júl 2010

@emicka09 no povedali mi,ze najprv osobne na ambasadu(co teda nepojdeme s novorodencom rovno),poziadat o rodny list(4 mesiace),potvrdenie o statnom obcianstve(2 mesiace) a pas dalsie 2 mesiace..to mi povedali v madride ale teoreticky by sa to dalo za kratsie vybavit cez slovensko priamo,co sme zistovali.a ten nahradny doklad ti kedy vydali?lebo mne povedali,ze je len jednorazovy 😒 hroza tieto vybavovacky.. a predpokladam,ze si letela na ten nahradny doklad domov,preco si nevybavila pas "na pockanie" v cechach?

estterka
8. júl 2010

@vikri no ja byvam velmi daleko od madridu,preto sa to pokusime riesit postou cez slovensko,ten rodny list a potom uz pas vybavime doma,velmi rada by som sa vyhla letu do madridu s tak malym babatkom.uvidime ako to poriesime nakoniec.lebo mala bude mat slovenske obcianstvo,urcite nie spanielske.

emicka09
8. júl 2010

@estterka - není jednorázový, je na určitou dobu, záleží (bohužel) na úředníkovi, na jak dlouho ho vydá 😒 ten cestovní doklad vyřizoval manžel an ambásadě, zanesl tam lucemburský rodný list. no určitě to nemohlo trvat nějak dlouho, protože Emmi se narodila 5.srpna a hned po šestinedělí jsme jeli do ČR. nějak koncem srpna to myslím bylo, ale to jen proto, že konzulka měla dovolenou 🙄 jinak by to bylo rychleji. jen je potřeba dávat pozor, pro jaké země Ti to vydají - musí se tom explicitně uvést, pro jaké země ten doklad platí.

vikri
8. júl 2010

@estterka
aj ja jej vybavim pas ked budem doma... na ambasadu som musela zobrat moj cestovny pas, manzelsky list a spanielsky rodny list malej sudne prelozeny a apostilovany... oni posielali do blavy na osobitnu matriku vsetky doklady... potom uz slovensky rodny list vyzdvihli v blave moji rodicia... ma osobitnej matrike im to trva min 10 tyzdnov odo dna prevzatia... potom mi uz tu v Madride na zaklade rodneho listu zapisali dcerku do pasu na pockanie....

pattie
9. júl 2010

Nevím jak je to na Slovensku, ale v ČR je normální mít dítě zapsané jen v pase, dělají to na pasovém oddělení za 50 Kč. Letěla jsem takhle s malou mockrát (Lisabon, Riga, Istanbul, Dubai atd...) a nikdy s tím problém nebyl, ani do Emirátů, kde vyžadují víza...... ale je možné, že pro občany SR to platí trochu jinak....

bubelko
18. júl 2010

@vikri trocha oneskorene - ja mam obe deti zapisane len v pase a zatial nam na letisku (zurich, vieden) nikdy nerobili kvoli tomu problemy. pokial viem, jedine na cestu do usa musia mat deti vlasnty pas. 🙂

krpcek
19. júl 2010

ahojte, vidim, ze stu tu vsetky dost zlietane. 🙂 za dva tyzdne ideme na dovolenku do Grecka, prvy raz lietadlom, letime z BA, cez slovensku cestovku. mozte mi niekto v skratke povedat ako to funguje? teda co vsetko sa deje od chvile kedy dorazim na letisko? ideme aj so 16 mesacnou.dcerou. dakujem. 🙂

sophie1981
19. júl 2010

@estterka k tomu kociku...ja by som si este zistila, kedze pises o kociku s vanickou, ci ti letecka spolocnost vezme kocik, ktory sa neda zlozit v celku...kedze viem ze nas na to u ryanairs upozornili....cize len kocik, ktory ked zlozis ostava v jednej casti, a nie konstrukcia a vanicka..... 😉...teda dufam, ze ty si sa pytala na toto.... 😅

estterka
19. júl 2010

@sophie1981 ano,ja som sa pytala,lebo mi budeeme mat len hlboky kocik zo zaciatku..a keby ho doma zlozime a zabalime do folie rovno,ze by zostala jedna cas z neho? 😅 no budeme musiet zistit potom ked to bude aktualne 😒

sophie1981
19. júl 2010

@estterka no neviem, ci bude casu pri lietadle balit kocik do folie, kedze sa ti poza chrbat bude drat stado dalsich ludi, ktory budu chciet tiez dobry flek...... 😝 .......radsej si to pozistuj.....a pories to nejakou golfkou, co sa da zlozit do lahu...je to najidealnejsie na lietanie a cestovanie s babom...... 😉 ....my mame phil and teds kocik.....a je na cestovanie super..... 😉

estterka
19. júl 2010

@sophie1981 no vsak ale to,ze mi nebudeme kupovat iny kocik zo zaciatku 😒 a kocik keby zabalime uz doma,myslis,ze by to preslo,ako zabalene uz do jedneho celku? lebo vsak to nasadneme do auta s kocikom zbalenym,odovdvame ho hned na letisku a nepotrebujeme uz,co myslis?tu len pol hodku pred letom treba byt na letisku,takze vela ju nebudeme mat na rukach-pripadne keby nosic zoberieme na tu dobu,ze nie je vyslovene na rukach..

spaagetka
19. júl 2010

Ahoj, letěla jsem teď s malým na Sardinii a v pohodě. Let zvládnul, dávala jsem mu při vzletu pocucávat čaje a při přistání jsem kojila. Ouška v pohodě 😉 Co se kočárku týče, u gatu se mě ptala, jestli je při složení z 1 části či ze dvou, aby věděla, jak ho má označit.. Před nástupem jsem přes střechu přetáhla velký stahovací pytel na odpadky(mám Jané Slalom), letěla ještě jedna maminka a ta měla hluboký kočárek a taky šla s ním ke gatu, označili jí korbu i podvozek a obojí jí dorazilo v pořádku 😉 Malýho jsem "sprostě" posadila do první řady a nechala hlídat letušce, než jsem ho složila 😉 Letěla jsem se Smart Wings, ale posádka byla Travel Service 😅 Zpátky poletím s Alitalií a ČSA, tak pak poreferuju, jak to bylo s kočárem a přestupem 😅

lyenka
27. júl 2010

Ahojte, neletel prosim vas niekto s MARTINAIR Holland ? letime z Budapesti do Orlanda a neviem sa rozhodnut, vychadza tam dost velky rozdiel v cene oproti Lufthanse tak neviem ci to mame risknut. Nema niektora z vas s touto airolinkou nejaku skusenost? kazda info veeeelmi pomoze 🙂 dakujeeeem

spaagetka
27. júl 2010

Ahoj, tak zpáteční cesta stála zato 😅 Při přestupu v Římě mi nevydali kočár, ale poslali normálně na pás s kuframa, i když se letuška rozčilovala, že když jedeme autobusem(mají tam bez sedaček, takže jsem měla co dělat, abych udržela 10 kilovýho prcka a 5 kg tašku a ještě sebe😖), tak by mi ho měli vyndat. Na přestup jsem měla hodinu, jenže pak jsem musela znovu přes odbavení, páč od pásu s kuframa se zpět nedalo dostat 😠 Takže fakt rychlovka u skenerů jsem už sprostě předbíhala. Kupodivu gate změnili jenom 2x, což se mi v Římě stává běžně(rekord na jeden let mám 6 gatů 😀 ). Ale na obou zpátečních letech jsem měla pro nás celou trojku, i když na ten let Řím-Praha mi to bylo k prdu, páč jsme seděli v 1. řadě a nešly zklopit područky, takže musel spát ve stísněných podmínkách, ale snesl to líp než já 😀

zuzca80
11. aug 2010

ahojte. zvazujem cestu do usa. mala bude mat vtedy rok. tiez sa obavam toho 9 hodinoveho letu (chcem ist priamo z viedne do nyc austrianom). ako je to s dennymi letmi? daju mi aj tak postielku?

bubelko
11. aug 2010

@zuzca80 na postielku mas narok ci je let denny alebo nocny, akurat ze austrian ma obmedzenie na urcity typ lietadla, tiez vek a vahu dietata (6-9mesiacov, max.11kg). takze v tvojom pripade uz asi narok na postielku nemas vobec. ale najlepsie je zavolat si priamo do austrianu a popytat sa na konkretny pripad 😉

zuzca80
11. aug 2010

@bubelko hmmm...no moja bude mat rok, ale budem rada, ak bude mat vobec 9 kil 🙂. teraz nema este ani 8 🙂. tak snad by nam ju dali. to by bolo super.

zuzca80
11. aug 2010

@bubelko a nevies, ako je na tom british airways? radsej by som potom isla cez londyn, ak by to oni povolili.

bubelko
11. aug 2010

@zuzca80 s british airways nemam skusenosti. ja lietam na trati zurich-vieden najma s austrianom alebo swiss 😉 a do usa sme leteli tiez so swiss a ti maju takmer rovnake podmienky ako austrian. 🙂

briketa
11. aug 2010

@zuzca80
ja lietam vzdy s British z USA a s carrycot som nemala problem rezervovat ked mal maly rok. v pohode.

juicyluu
11. aug 2010

o mesiac letim prvy krat, moja bude mat 7 mesiacov a mam straaasnyyy stres. ☹
nalietala som za zivot 1200 hodin aj viac naposledy ako tehotna a teraz som hotova. bojim sa letiet, mam stress co kocik a uplne nezmysly a to letim len do londyna. ☹

keby tak niekto letel so mnou ☹ niekto ide na luton prvy septembrovy tyzden?

juicyluu
11. aug 2010

a este jedna otazka, dietatko vam normalne zapisu do pasu na pasovom? a tak je to do uk ok?

bubelko
11. aug 2010

@juicyluu pokial viem, jedine do usa potrebuje dieta vlastny pas. nam deti zapisovali na ambasade, ale kedze kvoli problemom s miestom v pase volali na pasove, verim, ze ti ho zapisu normalne na pasovom.

co sa tyka kocika - precitaj si kusok vyssie sa to riesilo, zrovna lety do londyna. zalezi aj od spolocnosti a od letiska, ale vacsinou bolo vsetko ok.
ja sa osobne bojim lietatat, lietam casto. vzdy to predychavam,ale je to najpohodlnejsie, takze asi tak 🙂
co sa malej tyka, neboj sa, deti zvladaju cestovanie daleko lepsie, ako my rodicia 😉

sussanah
5. sep 2010

Ahoj, mam dotaz, letime s prckem na Kretu a resim, jak s ouskama behem odletu a pristani. Cetla jsem nekde, ze kojit, ale vzhledem k tomu, ze budu muset byt s nim pripoutana, tak to asi nepujde. Navic on ma kojeni hotove asi tak za 5min, takze co potom ze. Uvazovala jsem nad nejakym lizatkem nebo oslazenym pitim (aby se nenapil jen na zizen, ale pocucaval prubezne). A taky v jake casti stoupani/klesani nabizet piti - prubezne? Precejen to cele stoupani do uvolneni pasu trva vetsinou 20-30min. Nejake tipy? Diky.