Cestovanie lietadlom s malými deťmi. Aké to je?

sylvie
2. okt 2006

Baby, uz ste niekto cestovali s drobcami lietadlom? Je to nejak vekovo obmedzene? Mozem mat dietatko na kolenach?

endzi30
29. dec 2011

@katarina1989 - ahoj 😉 ak letis Ryanairom, tak tam dieta do 2 rokov urcite nema narok na sedacku, aj ked ste za malu platili - to su vlastne fixne poplatky za dieta do 2 rokov 😵

Pokial nie je plne lietadlo, tak mas sancu, ze vedla Teba bude volne a malinka tam moze sediet (na start a pristatie Ti ale musi sediet na kolenach z bezpecnostnych dovodov).

sakura77
29. dec 2011

@katarina1989 ja som letela viackrat s detmi,ked nemali dva roky,vzdy isli ako infant-cize bez naroku na sedacku-ak platis,platis prave za sedacku.... 😕 ale ak je do dvoch rokov,tak pri vzlete a pristavani si ju asi aj tak mala na svojom pase priputanu,ale inak by mala mat svoju sedacku...myslim si aspon teda..my sme nastastie mali vzdy ochotny personal,ktpory nas usadil tak ze vedla ostalo jedno volne sedadlo,takze tam mohli potom kludne sediet-ale to zalezi od obsadenosti a ochoty....

prasiatko30
29. dec 2011

Ak ma doeta menej ako 2r tak plati urcity poplatok - sa mi vidi ze su to letistne poplatky a u nizkonakladoviek mozu byt tie poplatky niekedy vyssie ako samotne listky pre dospelakov a samozrejme bez naroku na sedadlo az po dovrseni2r dieta zacina platit plnu sadzbu a ma narok aj na sedadlo+ prislusny limit na batozinu

blondynka400
29. dec 2011

@katarina1989 záleží jakou letenku jí koupíš. "Dětské" letenky jsou dva druhy, infant (do 2 let) a pak klasicky dítě od 2 let. Dítě do 2 let nárok na sedačku nemá a ani neplatíš celou cenu letenky, většinou je to jen nějaký poplatek (většinou nízkonákladovky, někdy zapatíš skoro stejně jako stojí letenka 😝 ), u některých "lepších" společností máš infanta zadarmo, ale je to fakt jak kde. U dítěte nad 2 roky máš nárok na sedačku, ale letenka většinou stojí úplně stejné peníze jako pro dospělého. I pro dítě mladší 2 roky můžeš koupit sedačku ale taky za plnou cenu, ne za cenu pro infanta.
Já tedy vždy kupovala letenku pro infanta, ale malá měla vždycky vlastní sedačku, letadla jsou málokdy úplně plná a pak je to jen o domluvě s letuškama. Kdyby to byla linka, co fakt létá 100% využitá, koupila bych plnou letenku, nedokážu si představit mít celý let dítě na sobě 😉

endzi30
29. dec 2011

@blondynka400 - ano, je to tak presne tak ako pises 😉 ale Ryanair je nizkonakladovka a u nich sa sedacka pre dieta do 2 rokov neda kupit 😠 som to tak chcela raz urobit, lebo niekedy vyjde ten fixny poplatok za dieta do 2 rokov VIAC ako pre dospeleho! bohuzial neslo to. Ryanair pyta 40 Eur za spiatocnu letenku pre dieta do tych dvoch rokov.

blondynka400
29. dec 2011

@endzi30 ale dá, napíšeš jiný rok narození a je to 😀 Nikdo to nekontroluje a letenka je stejně na jméno.
Já to tedy nepotřebovala, ale kamarádka to takhle dělá...
40 EUR to ještě docela jde, já létala hlavně s wizzem, a ty chtějí myslím 50 EUR....

katarina1989
29. dec 2011

dakujem pekne tak uz tomu rozumiem ...... zalezi uz len na tom ci si k nam niekto sadne a mala nebude mat svoje miesto alebo nikto k nam nesadne a mala bude mat tiez kde sediet .... snad nebude plne lietadlo dufam ... lebo uz je veksia a pochybujem aby mi prespala cely let a sediet na nohach tu dobu mi tiez nevydrzi

endzi30
29. dec 2011

@blondynka400 - no mozno sa to da, ze zmenis rok narodenia...ale to by som neriskovala v pripade akychkolvek komplikacii, clovek nikdy nevie co sa moze stat...ja som mala minule problem pri check-in online a musela som volat call centre (Ryanair) a zle napisali datum splatnosti na malej ID karte. Musela som volat znova a spytala sa, ci je to velky problem a vraveli, ze ano (bolo to len jedno cisielko) i ked na letenke tie udaje nie su (ale v ich systeme a mozno aj pod tym ciarovym kodom su).

a plus, nikdy nevies na akeho colnika natrafis...ked ukazujes pas, alebo inu ID kartu, tak jasne, prebehnu to ocami, ale co ak nejaky misuge uvidi vek dietata (v pase alebo ID karte) a nebude sa zhodovat s letenkou (kedze ta nebude pre Infanta) 😅

endzi30
29. dec 2011

@katarina1989 - ked nastupis do lietadla, tak si s malinkou sadni tak, ze ty si sadnes pri ulicku, malu supni k oknu, medzi vas tasku a JE mala pravdepodobnost, ze si nejaky dospely dobrovolne sadne medzi vas 😀 😀

to by uz fakt muselo byt plne lietadlo 🙂 vedla mna si zatial nikto nikdy nesadol...mala skakala po sedadle ako besna, tak to by musel byt samovrah, keby chcel sediet s nami a nedajboze by si chcel zdriemnut 😀

veronikam
29. dec 2011

Toto vyskusam aj ja spravit, mam sedadlo do ulicky, a maleho supnem pekne k oknu a budem cakat ci to vyjde 😉 .

endzi30
29. dec 2011

@veronikam - a s akou spolocnostou letite? ak s Ryanairom, tak tam si sada kazdy kde chce (miesta sa nedavaju)...ty pises, ze uz mas miesto do ulicky, takze predpokladam, ze letis s nejakou inou spolocnostou, kde ti pridelia miesto, alebo si sama pri check-in online sama vyberies.....tu uz zalezi na pani pri check-in pulte, ci niekoho vedla teba posadi, alebo ci si ten niekto sam pri check-in online to miesto nevyberie vedla teba (on totiz nevidi, ze ty cestujes s miminom)....ale vo vacsine pripadoch nechavaju pri dospelom s dietatom to miesto volne, ale nie je to iste 😉

veronikam
29. dec 2011

@endzi30 Letime do Washingtonu s Austrian, mam rezervovane miesto, idem cez agenturu. Takze hadam sa podari aby bolo vedla nas volne 😉 .

monika15
29. dec 2011

@veronikam

@endzi30

hmmm to ludia idu do lietadla a sadnu kde chcu ?

1 krat to pocujem.... a lietame uz vyse 12 rokov .... pravidelne..... 🙂))))))

veronikam
29. dec 2011

@monika15 Nie, ja som to tak nikdy nezazila, ze sa sada kam chce, vzdy mame dopredu miesto rezervovane.

estterka
29. dec 2011

@katarina1989 ked bolo velmi plne lietadlo rysanairom(pytam sa pri odovzdavani batoziny vzdy,ako to vyzera),tak som mala na sedadle vedla mna cely cas "prebalovala" a nikto si nesadol.

@veronikam nuz tak ak mas miesto rezervovane,nezmozes nic,ak si vedla teba niekto sadne. ale austrian je v tomto super,pretoze aj im zavolas,co som tu uz dnes spominala,rezervuju ti aj tu detsku postielku vpredu.

@monika15 predpokladam,ze nelietas nizkonakladovkami z kanady,u tych je to bezne.

endzi30
29. dec 2011

@monika15
@veronikam

ano, ano 😀 😀 😀 asi ste teda este neleteli nizkonakladovymi spolocnostami 😀 oni preto nedavaju "miestenky", aby sa tak vyhli pomalemu nastupovaniu cestujucich, oni cim rychlejsie opustia dane letisko, tym lepsie pre nich 😉 maju robene zmluvy s letiskami vacsinou na 25 minutove statie...preto sa ponahlaju

ja tiez ked letim inou spolocnostou, kde mam urcene miesto, tak sa do lietadla neponahlam, vzdy idem do lietadla medzi poslednymi, aby som sa tam nemusela tlacit...hlavne s malinkou, tu necham behat co najdlhsie sa da...v lietadle pred startom je to nemozne 😀 a viem, ze miesto mi nikto neobsadi....kdezto Ryanair...tam ludia priam az bezia, aby si kazdy uchytil miesto (hlavne ked cestuje par, alebo vacsia skupinka, aby mohli sediet pokope)

@estterka - prave som chcela napisat...ze najlepsie je, ked este babo prebalujes 😀 😀 😀 to potom miesto vedla teba iste ostane volne 😀 😀

@veronikam - skus, ked prides na letisko odovzdat kufre na check in sa spytat tetusky, ci ak to bude mozne a nebude plne lietadlo, aby vedla teba nikoho nedavala 😉 alebo si tam zavolaj dopredu ako @estterka a miesto ti rezervuju 😉 na takychto dlhych letoch su pre maminky s detickami najlepsie miesta za "bulkhead", tam je pred tebou len stena a viac miesta na nohy, batozinu a da sa tam zavesit ta postielka 🙂

blondynka400
29. dec 2011

@endzi30 já bych to klidně riskla, žádný problém v tom nevidím, ikdyž je fakt že Ryanair jsou hodně šmějdi a u nich člověk nikdy neví. Kamarádka to takhle udělala hodněkrát a nikdy problém nebyl. Celník si může zjišťovat co chce, věk dítěte nikde uveden není 😉 Ale souhlas, že risk to trochu je a pravděpodobnost, že bude plné letadlo není moc velká...
Já to takhle udělala minulý rok s dovolenou, malou jsme ostaršila, protože to pak vyšlo levněji a měli jsem rodinný pokoj s 2 místnostmi. Rozdíl v ceně 2 dospělí a infant versus 2 dospůlní a 2 leté dítě byl skoro 1000 EUR 😒, to mi přiělo fakt jako v kocourkově 🙄
Jen tě trošku poupravím s těmi místenkami (@veronikam ), není to z toho důvodu, aby ale letadlo rychleji naplnilo a lidi zas vystoupili (abych pravdu řekla, spíš je to tento systém na tohle pomalejší), ale z finančních důvodů, protože v kombinaci s elektronickou letenkou jim silně klesnou náklady na odbavení na zemi a to je dost drahá záležitost. Proto většina nízkonákladovek používá i autobusy pro přístup k letadlu než tubusy, protože je to opět mnohem levnější...

nikak23
29. dec 2011

@endzi30 to chapem a nepovazujem to za problem, ale ja mam skusenost aj z restiky, ze vodu na caj "varia" len v presso kavovare ( teda v podstate to je horuca para) a ta voda tam tiez stoji a neprejde varom. To iste je napriklad pri parkoch v bufetoch, nenechaju ich prevarit, len ich ohrievaju a tie tam stoja aj dva tri dni, takze vo vela veciach si treba davach pozor. Podla mna si na kvalitu vody v lietadlach musia davat bacha, ale my zijeme v Indii cize nasa imunita je silna🙂 ale jasne, ze malemu kym bol "babetko" tak som brala termosku s vodou, ale teraz v tom nevidim problem. Ale je to vecou nazoru, ale naozaj si nemyslim, ze by voda na palube lietadla bola nejakym sposobom zavadna, prilis vela by letecka spolocnost riskovavala. Mam susedu sefku crew letusiek na palube a vodu davaju pred kazdym letom cerstvu, to len pre info. pa

moni
29. dec 2011

@veronikam
Ten let DC-Vieden byva vacsinou plny, aspon z mojej skusenosti. v sezone aj mimo nej 😝

veronikam
29. dec 2011

@endzi30 hej viem, ja uz mam miesto rezervovane 😉

endzi30
29. dec 2011

@veronikam - super, budem drzat palce, aby ste sedeli same 😵

@nikak23 - jasnee 🙂 najlepsie je dat si caj doma 😀 a presne ako pises, ja som len chcela povedat, ze ja osobne by som to babatku nedavala a tiez ako ty, nosim termosku s horucou vodou 😉
a zijete v Indii? tak to mate isto silnu imunitu 🙂 🙂

ja som tiez ex crew a od technikov viem o tej vode vselico 😅 ale mozno vela zalezi aj od spolocnosti, niektori su poctivi a ini nemusia... 😠

@blondynka400 - fuha, tak to bola pekna palka, ze 1000 Eur rozdiel 😠 😠 to by som uz asi aj ja rozmyslala o zmene roku narodenia 😀 😀 😀
ale ked letim, tam spekulovat nechcem...mala ma totiz ID kartu, kde je jasne pisany datum narodenia a na letenke je velkymi tlacenymi pismenami pisene INFANT 😀 😀 nerada by som sa s niekym handrkovala a nedajboze zmeskala let....ale vsetko je mozne 😀 😀 ine by to bolo handrkovat sa s niekym na hoteli, kde mam kopu casu 🙂
mmm...by si sa cudovala, ked clovek nema dane miesto, ako rychlo je v lietadle...cas nastupovania je fakt ooomnoho kratsi 😉 neviem ci to suvisi s tymi elektronickymi letenkami, lebo aj u normalnych spolocnosti mas elektronicke letenky a miesto si mozes vybrat....ale urcite nejake peniazky takto usetria...a ci uz nizkonakladova spolocnost alebo nie, bohuzial kazdy kto ma kufor k tomu check in desku musi ist...
pred par rokmi Ryanair nemal ziadne elektronicke letenky, tlacili vsetko na check-in...tak to uz mohli rovno aj sedadla davat, ale nedavali
🙂

blondynka400
30. dec 2011

@endzi30 no já jsme trošku ráznější povahy, takže se nějaého handrkování nebojím 😀
K té rychlosti nastupování, právě že s tím zkuenosti mám, ono asi záleží jak v které zemi. Wizz to takhle taky má, a než si italové poposedají, trvá to klidně i přes půl hodiny 😠 Takže díky tomu mělo letadlo skoro vždycky sekeru 😝 Fakt tím ušetří hodně peněz, služby letiště jsou nechutně drahé... A k tomu kufru, záleží jak je které letiště zařízené, někde jsou sběrné boxy k přepážce nemusíš. Navíc když jdeš odevzdat jen zavazadlo, poplatek za odbavení za jednoho pasažéra je o hodně nižší, než když musí zadat místo, vytisknout letenku... Ale třeba v It je tohle postavené nahlavu, když máš zavazadlo, musíš k přepážce, ikdyž máš elektronickou letenku vytisknou ti vlastní...
Každopádně já nízkonákladovky nemusím a to že nemáš místo mi hodně vadí, ale nic jiného mi nezbývalo, protože to byl jediný přímý spoj... Můžeš si sice zaplatit víc místa na nohy a tím mít rezervované sedadlo, ale to je u nouzáku a tam s dítětem být nemůžeš, tak alespoň přednostní nástup jsme si kupovala, abch byla první v letadle a nemusela se s blbými špagetami handrkovat 😀 Ale veřím, že třeba z DE tohle bude možná lehc kulturnější...
A ještě k tomu Ryaniar že nedává sedala už roky, kdy ještě elektornická letenka nebyla, oni jsou zrovna případ toho, že šetří absolutně kde můžou, až nevhodně a jakmile nepoužijí na letišti jejich rezervační systém, odbavení bylo ppět levnější. Všechno je to hodl jen o financích...

lenka112
4. jan 2012

Pekný večer maminy, prosím vás o pár dobrých rád, ako zabaviť rsp. udržať ročné dieťa v kľude v lietadle. Raz síce už letel, ale krátko. 🙂

zajaciq
6. jan 2012

ahojte, pridam jednu radu, pred par dnami sme leteli budapest-amsterdam - mam 22. mesacnu dceru, pouzivame taky obycajny poharik plastovy so slamkou a krytom... priatel sa olial cestou domov na sviatky ako jej chcel dat pit a ja cestou do Holandska, .. ako sme otvarali flasku, prud vody nas olial, ktory sa nedal zastavit. 😀 😀 😀 asi sa vo flaske pomenil tlak ci co, no hroza. doma sa nam to nestava.

inak check-in sme mali online, vybrali sme uplne zadne sedadla a oplatilo sa. nastupujeme ako prvy, kedze mame dieta. potom sice trcime pol hodinu v lietadle "navyse" ,ale mame zachod hned za chrbtom, dvakrat sa nam mala medzitym vycikala, bohuzial uplne natrepane lietadlo bolo, takze bola cely cas na nas. na cesty odporucam teda vsetky elektricke a rozpravajuce hracky a knizky. no, akurat sme vo veku, kedy to dieta jednoducho neobsedi a je turbozvedawe. bohuzial pri plnom lete sa neda behat v ulicke, pretoze je stale vela ludi, co pendluje na WC alebo obsluhuje posadka.

estterka
6. jan 2012

ahojte,najnovsia skusenost..v nemecku som presla kontrolou s 10timi vyzivami a dvoma litrami vody 😀

sandrita08
15. jan 2012

tak a mam za sebou prvy let s malou.Moja dcerka ma 4 mesiace a uz letela 10 hodin aj 3prestupmi:O
velmi som sa toho bala,ale zvladla to velmi pekne.Stupanie a klesanie jej nerobil problem skor sa usmievala pacilo sa jej to,ze s nou nabija :D Pri stupani a klesani sa bola priputana omna,ale inac mala tak postelku kde spinkala.Co sa tyka vody dovolili nam zobrat do flasky vodu mali sme so sebou aj termost flasku,ktora mala byt prazdna a ked sme presli kontrolou v restavracii nam to naplnili a tak zobrali hore na lietadlo.

monika15
28. jan 2012

@mimave
ahoj mozem sa primotat 🙂 idete do US ci Kanada?

mimave
28. jan 2012

@monika15 ahoj, no chceli by sme buduci rok na zeland... tak to tu sledujem a snazim sa zapamat si vsetky vychytavky co baby poradia 😀 pozeram ze ziijes v kanade, asi tiez toho dost nalietas, co? 🙂

aninka30
28. jan 2012

super tema, nas caka nastastie let len do bruselu ale uz teraz mam z toho bobky ako to maly zvladne 😅 ale snad nikomu nebude vadit ked bude chodit v ulicke, pochybujem ze ho udrzim na kolenach 😝

monika15
28. jan 2012

@mimave
ahoj,
wow novy zeland krasny 🙂))
aj somv kanade no zatim s malym sme neleteli ani raz premiera bude v juni 🙂 hehe
a ja som tu 10 rokov a bola doma len 2 krat.....
skor sa nalietame dnuka, vegas cuba a tak 🙂)))