Cestovanie lietadlom s malými deťmi. Aké to je?

sylvie
2. okt 2006

Baby, uz ste niekto cestovali s drobcami lietadlom? Je to nejak vekovo obmedzene? Mozem mat dietatko na kolenach?

endzi30
11. aug 2012

@katarina1989 - ahoj 😉 no pozeram, ze ti tiez stavaju vlasy dupkom, co? 😠

mne tiez povedali, ze si to mam vybavit na letisku, lenze ja mam letisko 190km od domu 😠 a letela som o dva dni, bol vikend, cize uz som mala slzy na krajicku, ze ani nepoletim... vzdy som si check in online robila hned ako to bolo mozne (tych 14-15dni pre odletom), ale teraz som si davala nacas 😠 tak mi treba

na ich stranke som nasla cislo kam mas volat...ja som volala z NL, takze som mala ine cislo...ako pozeram, ty byvas v Irsku, tak tu ti kopirujem cisla z ich stranky:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
However if you still want to speak to an agent you can call on the following number:
0818 30 30 30 - National rate
Calls from mobiles and other networks may cost more.
Our lines are open Mon - Fri, 9:00 - 19:00 GMT , Sat 10:00 – 17:00 GMT and Sun 11.00 – 17.00 GMT.

Priority Assistance
If you have problems using the site or need assistance when booking online and would like to speak to an agent you can call on the following number:
1550 92 70 30 - €0.95 per minute

Calls from mobiles and other networks may cost more.
Our lines are open Mon - Fri, 8:00 - 19:00 GMT, Sat 10:00 – 18:00 GMT and Sun 10:00 – 17:00 GMT
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neviem ako daleko mas letisko, ak blizko, tak chod tam, vybavis to asi rychlejsie a minies menej penazi (akurat benzin). Ak to mas tiez daleko, tak to proste musis vytelefonovat... jednoznacne musis tu letenku SPAT pre malinku kupit ako pre dospeleho a nasledne im zavolat, nech ti tu letenku prepoja s tvojou! a plus musia oni v systeme uz vyplnit vsetky udaje (datum narodenia a cislo pasu)...ak natrafis na nejaku kacu, tak jej to takto povedz, ze to takto spravili kamaratke. Pevne verim, ze to rychlo napravia, nech uz mas klud 😅

Co sa tyka toho kocika, mala som take iste obavy, ze ako to bude na ceste SPAT. Ja som letela z Bruselu do Bratislavy. Ja byvam 10min od Bratislavy, tak som sa v priebehu tych 2 tyzdnov, co som bola doma, stavila na letisku, aby som nesaskovala potom v den odletu. Sla som rovno za pani na check-in (Ryanair) a rovno sa jej spytala, co som chcela. Vravela, ze nie je problem brat kocik, dokonca aj pitie (voda, mlieko, vyzivy, caj - tekutiny) mozem stale brat pre malu, ako keby bola babatko. Ze tam to nie je presne do 2 rokov urcene. Moja mala ma vyse 2,5 roka a stale cestujem s kocikom a taskou plnou pitia 😵 😉 Samozrejme keby mala 10rokov a vidia, ze mam kocik, tak asi nieco povedia 😅

Potom som sa este stavila v info okienku a tam mi dali cislo faxove, kde si mozem narokovat naspat tych 20Eur za spiatocnu letenku malej.

fax:
00353 / 1 508 170 2
00353 / 1 812 167 6

bonaquaba
14. aug 2012

aHOJTE BABULE
idemsa vas spytat tie co ste leteli lietadlom a nestalo sa vam nahdou,ze sa vam stratila batozina,ak ano ako steto riesili, jasom odovzdalakociar ale koliesko mi zneho chybalo,ked sa objavilo na pase, tam sme pisalai reklamaciu aleeste teraztreba napisat osobne,taksachcemspytat,ktora mate nejaku takuskusenost,co tam treba napisat a vratili vam nahradu zvasej batoziny,dakujempekne

kiwinka
22. aug 2012

@bonaquaba s reklamacnym protokolom, ktory mas z letiska sa obrat na letecku spolocnost , alebo poistovnu!+ napis ziadost o nahradu skodu a tiez posli aj ustrizok z kocika a boarding pass/letenku/!
a cakaj 🙂
ale obratit sa mozes iba na jednu z menovanych spolocnosti
odporucam ti skor poistovnu...ale uvaz sama!

kiwinka
22. aug 2012

@bonaquaba ty nemas stratenu batozinu, ale poskodenu-pises, ze koliecko bolo urvane,,,,takze mas protokol o poskodeni kocika, je to tak?

bonaquaba
22. aug 2012

@kiwinka ano uz som im pisala, este chcu blocek o zaplateni ale neviem ci mi to nahradia, tak uvidime, vdaka moc za radu

kiwinka
22. aug 2012

@bonaquaba skus najst blocek,,ak ho nemas, tak napis čestne prehlasenie kolko stal kocik cely .to s apise, ked clovek nema uz blok.

bonaquaba
22. aug 2012

@kiwinka to sme napisali a oni nam odpisalai,ze ten blocek treba prilozit, tak terazmm cestuje spat, tak budeaj blocek tak im napise,dufam,ze sadacovyriesi

lovesista
2. sep 2012

@lenka_b @mia___ @estterka ahojte baby, neviete prosim vas ako je to s UM? ak ho beriem na palubu musi byt uz mlieko zarobene alebo mozem mat zvlast prasok a zvlast vodu vo flasi? prikrm Hipp (sklena flasticka) hadam nevadi? dakujem
@endzi30 @soldi ahojte, prosim vas kocik ste brali az ku lietadlu? museli ste si zan platit ako za samostatnu batozinu? muz kupoval letenky a zabudol na kocik 😖 na stranke Ryanairu nic o kociku nevidim. dakujem 😉

endzi30
2. sep 2012

@lovesista - ahoj 😉 UM mozes mat v prasku a aj horucu vodu v termoske ako aj vodu vo flaske... s tym pri cestovani s babatkami nie je problem (akurat budes musiet zo vsetkeho ochutnat)

taktiez mozes vziat tie sklenene flasticky 😉

kocik je zdarma a ano, mozes ist s nim az ku lietadlu pod schody, kde ho zlozis a pozemny personal ho nalozi do lietadla

ked budete na letisku odovzdavat batozinu na check-in okienku, tak tam vam daju na kocik stitok 🙂

estterka
2. sep 2012

@lovesista kocik sa neplati,100 percent si ho mozte s ryanairom vziat a az k lietadlu som ho vzdy brala vsade. hippky nevadia,ja ich nosim plnu prirucnu a UM netusim,lebo dojcim 😅

estterka
2. sep 2012

@endzi30 a co kocik od dvoch rokov? uz nevezmu? ryanair napriklad? hoc nam zrusili spoje,teda vyzera to uz len na airberlin a austrian(a 80 percent ceny letenky pre malu-jupiiii 🙄 ) a ti vacsinou nerobia problemy s nicim..

endzi30
2. sep 2012

@estterka ahoj 😉 uz som to tu tusim pisala, ze presne kvoli tomuto som mala obavy, ze pri ceste SPAT presiahla vek 2 rokov a som sa bola osobne pytat na letisku v BA, ci ho mozem vziat. Tetulda mi povedala, ze jasne, nie je problem, ze oni pokial vidia, ze dieta je male, tak nie je problem....ze toto nie je limitovane do 2 rokov veku dietata...samozrejme asi by uz nieco povedali, keby som brala kocik 6 rocnemu dietatu 😀

dokonca som sa pytala aj na tekutiny (vodu, UM, prikrmy - proste babatkovske veci do 2 rokov) ci este mozem vziat aj ked ma mala vyse 2 rokov a povedala, ze MOZEM......mala ma teraz uz 2roky a 8mesiacov vzdy som mala plnu tasku tekutin a kocik a NIKDY mi nic nepovedali 😉

tak tebe rusia spoj? aj mne tak zrusili vyhodny let a musela som lietat airberlinom a austrianom 😠 😠 akoze sluzby suprove, len tie eurace za to 😒 lietala som do Viedne, co nebolo moc vyhodne, ale ked som chcela ist domov, tak co uz clovek nespravi...
tebe to tiez bude pristavat vo VIE?

lenka_b
2. sep 2012

@lovesista Ja som ho mala bud uz urobene (to som musela akoze trosku ochutnat pred kontrolou), alebo som mala Aptamil (Nutrilon) v malych flastickach, co sa daju kupit - to uz bolo rozrobene mlieko. A na to nepovedali nic. A ani na Hipp flasticky s jedlom. Mohla som to mat vsetko.

estterka
2. sep 2012

@endzi30cauko, no to mas fajn,lebo mne na letisku v nemecku vtedy povedali,ze dieta,ktore chodi uz nemoze mat tekutiny v prirucnej taske ziadne 😕 😀 😀 😀
no kocik je pre mna super,lebo ja ho nalozim prirucnou na letisku. ono dve prirucne a dvojrocne dieta nic moc asi na dve ruky co mam 😅
no ono vies,keby idem s prestupmi ryanom tak ma to vyjde nakoniec tolko isto ak nie viac ako priamo s austrianom napr...takze nie je o com...a ako mala brala,ze sedela sama? ono trosku sa toho bojim,ako bude,kedze nasa ma nalietaneho skutocne dost(cez 30 letov),teda je zvyknuta sediet na mne a dojcit sa pri starte a pristavani..vies co myslim,ze nie je to dieta,ktore bolo raz v lietadle a nepamata si co a ako...no letime v oktobri na kontrolu do nemocnice na vedlajsi ostrov,tak si to vyskusame na kratkom lete 😅

endzi30
2. sep 2012

@estterka - tak to ti povedali? ja to inac nechapem, zrazu ma dieta 2 roky a musi samo prejst kilometre (ked je to vacsie letisko) a zacat sa stravovat ako dospely 😠 😠
na tvojom mieste by som tu vodu pre malinku vzala a v najhorsom pripade ju vylejes...nic horsie sa nestane 😀 😀

😀 😀 😀 tak keby si videla mna ako chodim 😀 😀 kebyze nemam kocik, tak potrebujem extra nosica... 😀 😀
mala je v kociku, ja mam velky kufor, na ten polozim prirucnu batozinu malej a druhu (moju) prirucnu batozinu mam zavesenu na kociku.......vzdy zo mna tecie ako z ... 😀 😀 😀

mmm, moja mala sedi teraz bez problemov sama na sedadle 🙂 cim je starsia, tym je to lepsie, uz aspon obsedi 😅 ale VZDY na start a pristatie jej musim dat nieco do ruk na hranie, lebo najtazsie pre nu je byt priputana a sediet 😀 ja nekojim, takze ty to budes mat asi trosku tazsie, asi sa budes musiet naklonit (neviem ci je to zvladnutelne 😅 )...lebo asi uz nebude mozne aby na tebe sedela (skus si ale pri nastupovani vypytat ten infantsky pas a posadis si ju na kolena na ten start a pristatie ak to dovolia) 😉

mia258
9. sep 2012

S akym najmensim babom ste leteli v lietadle??

endzi30
9. sep 2012

@mia258 - 2mesiace

mia258
9. sep 2012

@endzi30 a neboli ziadne problemy??
Ja som prvykrat letela so starsou, ked mala uz viac mesiacov. Nerobilo mu problemy zmena tlaku? Hluk? Svetla? Vela ludi?

endzi30
10. sep 2012

@mia258 - nie, ziadne problemy neboli 😉 uska ju neboleli, ale tak asi zalezi od kazdeho babatka, niekoho bolia a niekoho nie...dolezite je, aby bolo babo zdrave v case letu, lebo staci len male nachladnutie a uska mozu priserne boliet 😒

co sa tyka hluku, svetla a vela ludi...mmm, tak vtedy sa nestazovala 😀, ale take male babatko vacsinou spi, cize fakt malina...(to ale pisem AZ teraz, ked ma mala uz pomaly 3roky...ked mala 2 mesiace, tak som stresovala a panikarila ako to zvladne 😅)

a myslim, ze s cim mensim babatkom cestujes, tym menej starosti... najtazsie obdobie (pre mna) bolo ked mala zacala chodit a neposedela (1-1,5), vtedy som bola spotena nie len pred a po lete, ale aj pocas letu 😀 😀

mia258
10. sep 2012

@endzi30 to obdobie choenia poznam, teraz ked sme leteli, tak starsiu vseeetko zaujimalo, vsetko chcela vidiet, vsade byt. S malickou to bude asi fakt jednoduchsie, len som nevedela ci nie su nejake pravidla ake najmladsie babo moze letiet 🙂

endzi30
10. sep 2012

@mia258 - pozeram, ze mas 2 rocne dievcatko a novorodeniatko 😵 😵 uf, tak asi budes mat tiez co robit 😅 😅 ta starsia bude mat uz svoje sedadlo a babatko budes mat na kolenach, ale to uz zrejme vies 😉

pravidla nie su ziadne okrem toho sedenia na kolenach pocas startu a pristatia a ak by babatko prave nespalo v dobe startu a pristavania, tak sa ju snaz kojit / daj jej flasu / dudel, aby proste prehltala a tym sa mozes vyhnut tomu, aby jej nezaliehalo v uskach a neboleli ju

no a pre tu starsiu urcite nejake hracky, aby obsedela (aj ked sama viem, ze niekedy je to nemozne) 😀

lulinka2233
10. sep 2012

viem, ze to tu uz bolo niekolko krat rozpisane, ale nechce sa mi citat vsetky strany...tak sa idem aj ja pytat ako to je letiet s 8 mesacnym dietatkom....kazdy inak vravi a ine citam....ako to je vlastne s UM? mozem ho s kludom brat do lietadla? a voda? mozem si vziat aj horucu do termosky? ....znamy ma strasia tym, ze mi vsetko vyleju a vyhodia, tak mam z toho akurat stres....vsak co ma papat, ked jej to nemozem vziat do lietadla...
cez kontroly mozem prest aj ked budem mat malu v klokanke alebo ju z nej musim vybrat? ak ano, ako ste to riesili kym ste si vsetky veci pozbierali, dali ste ju niekomu na ruky alebo?
a v lietadle? neviem si predstavit napriklad to, ze ked po pristati budem musiet z hora vytiahnut prirucnu batozinu kam ju mam dat? sedi uz sama, ale na sedadle bude asi riziko ju nechat len tak.....
mozem si dat pod nohy prebalovaciu tasku aby som za kazdym, co budem nieco potrebovat, nemusela stale natahovat hore?
dakujem za kazdu odpoved

janea
10. sep 2012

@lulinka2233 k tej klokanke - pri bezpecnostnej kontrole si ju urcite budes musiet vybrat, z asi 15 letov sme presli bez vybratia raz cez Krakow- sa zlutovali, lebo maly akurat spal a mali dobru naladu...a vlastne ja mam manducu-tam nie je ziadna kovova cast, neviem, ako to je s klokankou, ci bude pipat, manduca nepipa... takze sa v dostatocnom predstihu zacni na niekoho usmievat, aby ti malu podrzal, a cele si to vopred premysli, lebo na druhej strane "rentgenu" je riadny frmol - malu mas na rukach, klokanka je este v tom scanneri, vali sa ti kufor...bunda... nevies co skor : takze : oblecenie bez opasku, aby si sa nim nezdrzovala... topanky najlepsie slapky -bez kovovej casti (kym teda neletis a je pol metra snehu:D )... s malou na rukach Ti kludne prikazu sa vyzut, to sa len zacina sranda...a oni ju nesmu zobrat na ruky - za prve su na opacnej strane toho beziaceho pasu, takze sa to ani neda, a aj z bezpecnostneho hladiska-nesmu mat plne ruky cudzieho dietata... notebook maj poruke na kontrolu, aby si ho nemusela hrabat zvnutra prirucnej... a tekutiny si naozaj premysli co potrebujes, musi sa ochutnavat... tak neviem ako s horucou vodou, UM som neriesila, kojila som... ochutnavala som aj vyzivy a tak... dufam, ze som Ta nevystrasila🙂 ale neboj nic, na kontrolach je vzdy stres, hlavne s nikym nechod do hadky, radcej suhlas zo vsetkym a vylej, lebo Ta velmi lahko odvedu nabok, a budes cakat kym Ta pride riesit manager (mam za sebou hadku o pol litra vody , nestalo to za to :D ) takze je to hlavne o organizacii veci 🙂 prijemny let prajem

estterka
10. sep 2012

@lulinka2233 ja nosim kocik(na letisku v nom mam veci a malu v manduce) a ked mi ju z manduci kazu vybrat,tak proste na tej druhej strane poprosim niekoho hned,nech mi kocik pomoze otvorit a dam tam malu a riesim potom kufor atd. ku mne zatial boli vzdy mili vsade,ked ma videli ist samu s dietatom.a pomahali mi ako sa dalo. urcite niekolkrat ju drzal aj daky zamestnanec na rukach ked som nieco zbierala alebo riesila. take vlastne nikdy nevies. vyzivy som este neochutnavala nikdy,vodu len v blave a UM sa nestresuj,oni nie su blbi,vedia,ze to dieta musi nieco jest a pit 😉

v lietadle,to riziko zas nie je,ked bola vo veku tvojej tak som ju na sedacke priputala tym pasom a nic sa nemohlo stat. ale to som sa doteraz len postavila a vzdy mi niekto tasku podal a keby nepodal,tak poprosim niekoho-nemam problem opytat sa,ak potrebujem pomoct,podrzat tasku,kufor dat dole z pasu(kedze dieta mam na sebe v nosici)-ludia vzdy pomozu,ked vidia matku samu s dietatom.

a samozrejme,prebalovaciu tasku mozes mat pod sedadlom pred tebou a po starte pod nohami.

monika15
10. sep 2012

jaaaaaaaaaaaaaaj baby ja ked som nastupovala do lietadla v kanade, mala som maleho na ruky, ruksak, tasku s hrackami, dalsiu s jedlom , dalsiu s plienkami a plus deka s vankusom 🙂)))
HNED pribehli ze mi pomozeme heheheheh dumali sebe ze ta salena kdze sa trepe radsej pomozme bo nesadni ani o tyzden hehehehehehehheheheheheh 🙂)))))))))))))))))))))))

lubi
23. sep 2012

ahojte. tak aj my sa chystme coskoro letiet (ak nam konecne urobia ten pas pre maleho, trva to vecnost-2 mesiace a skor a ani za priplatok to nejde 😠 ). kedze som skrecok a balim asi tak ze co najviac a pcham veci vsade kde sa da chcem sa spytat ci mozem napchat veci aj do kosika na kociku. a taska z kocika-povazuje sa za prirucnu, alebo ju mozem mat ako sucast kocika? neviem ako si to zorganizovat. a asi budeme brat aj popri kociku autosedacku a tam tiez planujem napchat este co sa bude dat. ako je to s tou specialnou batozinou? plati sa podla vahy alebo je na to urcena pevna cena? chcela by som to urobit asi tak ze do autosedacky napcham veci a obalim ju celofanom alebo niecim takym 😀 .

mimave
2. okt 2012

baby mate skusenost s letom viac ako 10hodin s dietatom co nema este narok na sedadlo? bavili sme sa s manzelom ako naplanovat cestu, je fajn usetrit kopu penazi za letenku, no neviem ako by sme to zvladli. aj nas este napadlo, ze v tych lietadlach sa vzdy najde nejake miestecko, aj my sme sa tak vyvalovali na ceste domov kazdy vo svojej rade, nebolo ludi.. ja viem ze sa to nemusi stat, je to take katastrofalne mat dieta stale na kolenach?

marketnieuw
2. okt 2012

@mimave ono taky zalezi, jestli je to bezna linka nebo charter.. pokud letite nekam na dovolenou s ostatnimi dovolenkari, tak je velka pravdepodobnost, ze zadne volne sedadlo nebude
letos v unoru jsme leteli s 10-mesicni dcerou do Dominikanske republiky - cesta tam 10 hodin, nazpatek se protahla na 13
kdyz jsme leteli tam, tak bylo v letadle par volnych mist - kdyz nastoupite do letadla, tak je dobre ihned informovat letusku, ze mate o volne misto zajem - ony se snazi ta volna mista nechavat prave pro deti ... nekdy se ale bohuzel stane, ze hned potom, co zhasnout signaly s pasy, se nekdo zvedne a mista okamzite zabere ...

Jinak se to dalo - meli jsme z toho celkem obavy, ale dcerka je hodne spolecenska, bavilo ji koukat se po lidech. Samozrejme jsme se s manzelem stridali (my jsme meli tu vyhodu, ze jsme s sebou meli i babicky, takze nebyl problem)...

mimave
2. okt 2012

@marketnieuw nejdeme tak klasicky dovolenkovat, chceme utiect prec tak neberieme tie klasicke lety s 200ludmi co idu na plaze🙂 chvalabohu... ale tak budeme letiet velmi dlho- na zeland, minule sme sli airbusom tak to su take pohodlne lietadla, len ja neviem ze ci to nie je tak nejak masaker mat dieta stale na sebe . a ked bude spat mozem ja sediet na zemi ze on sa rozvali? ci to mi nedovolia? vy ste isli 10hodin, to musela aj spat, nie? dakujem za odpoved 😉

marketnieuw
2. okt 2012

@mimave tak v nasem letadle se na zemi spat nedalo, takze jsme to ani nezkouseli
ale na zpatecni ceste, kdyz byl let plny, jsme meli malou celou dobu na kline... leteli jsme pres noc, takze asi polovinu letu prospala - stridali jsme se... a stridali jsme i polohy - jednou spala klasicky "v kolibce", pak obkrocmo briskem na mem brichu a hlavicku na hrudi ....
a kdyz uz clovek dostava krece, tak musi dite zase predat dal, no 😅
ale da se to ... ovsem na Zeland, to je hodne dlouhy let... nebo mate nekde nejakou vetsi prestavku?