Cestovanie lietadlom s malými deťmi. Aké to je?

sylvie
2. okt 2006

Baby, uz ste niekto cestovali s drobcami lietadlom? Je to nejak vekovo obmedzene? Mozem mat dietatko na kolenach?

aliza
4. jún 2011

@slnecnica26 ahojky, neviem ako easy jet, ja lietam ryanairom, ale zrejme budu mat podobne podmienky, obe nizkonakladovky...vo vajicku urcite nemozes mat dieta pocas letu, to na 100% a vajicko musis odovzdat do nadrozmernej batoziny. Este som nevidela nikoho s vajickom az ku lietadlu.

endzi30
4. jún 2011

@slnecnica26 - tak ja tiez lietam Ryanairom a s vajickom som sla az k lietadlu (dokonca na jednom lete mi ho povolili vziat aj dnu, ale to bola nahoda, lebo bola prijemna letuska a bolo poloprazdne lietadlo-inac to maju zakazane), ale urcite s nim mozes ist az k lietadlu...

ked budes na check in s kuframi, tak sa ta spytaju z kolkych casti sa sklada vozik ( v tvojom pripade z dvoch: vajicka a "podvozku")...potom by sa ta mali spytat, ci chces to vajicko hned odovzdat ako kufor, alebo s nim chces ist az k lietadlu, kde ti ho pod schodami pred nastupovanim vezmu... ta pani/pan na check in ti da stitok zvlast na ten podvozok a zvlast na to vajko a je uz na tebe ci vezmes komplet vozik az k lietadlu alebo nie...ale tak samozrejme, ak mas take male babatko tak ho vezmes cely....nikdy nevies ci nebude meskanie a nebudes babo drzat cely cas na rukach v letistnej hale 😅

aliza
4. jún 2011

@endzi30 to som nevedela, ze sa da ist s vajkom az k lietadlu, diki za info

endzi30
4. jún 2011

@aliza - hej hej....ved ked je povoleny normalny kocik, tak aj vajo nie je problem, akurat sa kocik sklada z dvoch casti 😉 , ktore musia kazdu zvlast oznacit stitkom v pripade straty apod. 😵

monikabe
4. jún 2011

@bihan mas uplnu pravdu. A dobre tam pise, ze treba nieco, co sme zvyknute pouzivat a s cim vieme manipulovat. Ja si myslim, ze mam velmi sikovny kociarik a asi by mi tam chybal. Mj syncek nikdy nebol noseny v satke, len ked bol uplne maly, tak sme pouzivali klokanku, lebo mu to pomahalo pri kolikach. 😖

mishelle5
6. jún 2011

Ahojte....v piatok v noci cestujeme na Rodos...chcela by som sa opýtať nie je v lietadle silná klíma??? nebývaju detičky potom z toho choré že klíma 3 hodiny a potom take teplo?? za vsetky rady vopred dakujem 🙂)

dendisa
6. jún 2011

@mishelle5 dětičky nevím, ale maminky jo 😀. Chytla jsem takhle loni angínu. Navíc mělo letadlo zpátky několik hodin zpoždění a letiště je taky silně klimatizované, doporučuju do příručního teplé oblečení - pro dospělé i pro děti.

monikabe
12. jún 2011

Ahojte, kupila som si nosic, syncek je nadseny, velmi sa mu paci byt na mne zaveseny 😀 Budeme trenovat kazdy den, aby si zvykol.

lollaj
12. jún 2011

vůbec se nebojte cestovat (létat) s dětmi. S dcerkou jsme začali cestovat na 4 měsících, má za sebou celkem šest letů (nepočítám zpáteční). Dokonce to zvládáme se dvěma dětma,poslední let trval devěd hodin.
Co se týče klima - je lepší více obléknout,svléknout můžete děťátko vždycky.Ze skušenosti - v nočním letu je větší zima,ale ne nic hrozného.Když dcerka byla malá,nechávala jsem ji i slabou čepičku.Taky je fajn nějaká slabá dečka na přikrytí (pokud letíte nějakou dražší společností,tak tam vám deku půjčí)
Co se týče nemocí,jednou jsme dostali celá rodinka střevní chřipku a to na dálkovém letu. Jinak ty krátké byly bez problémů a nemocí.Můžete se nakazit kdekoli....
Jedinný,co mi přijde "náročný" je chození přes kontrolu,ukazovat co máš za jídlo a pití pro děti,ochutnávat....Lepší je mít toho co nejmíň a dávat pozor na hmotnost a obsah.
Kdyby jste měla některá dotaz můžete mi napsat do IP.

monikabe
13. jún 2011

@lollaj No ja premyslam aj nad jedlom, pretoze syncek ma potravinovu alergiu a neviem co vsetko nam v lietadle ponuknu a nechcem aby na mna pozeral hladny. A mlieko mu mozem zobrat instantne a letuska mi ho nachysta? Jogurty mozem zobrat?

hajanka
13. jún 2011

@monikabe najlepsie je vsetko si kupit za check-in a nemusis nikomu nic rozbalovat a ochutnavat a mnozstvo si urcis sama 🙂 ak si beries z domu, musi byt vsetko v povodnom obale a neporusene, nove, neotvorene, no mne uz dali pit aj z novej neotvorej flase, takze je to individualne. Tiez nesmies prekrocit povoleny obsah ako @lollaj pise. Letuska by ti mala zohriat vodu na mliecko, rozrobit si ho asi budes musiet sama 😉

lollaj
13. jún 2011

monikabe,je to tak jak píše hajanka.
Já si vozila vodu v termolahvi a v letadle před startem jsem si ho připravila.Davala jsem ho dceři při vzletu pít,aby ji nezalehly uši. Pokud ti voda dojde,nebo ji nebudeš chtít brát z domova tak letuška ti ji dá,ale až ve vzduchu.
Nevím,jaké máte možnosti na slovensku nakoupit za kontrolou....samozřejmě,že je to nejjednodušší,si to nakoupit tam,to pak nemusíš nic řešit.Nevím,jak dlouho poletíte,ale určitě proneseš kontrolou křupky,sušenky,nakrájené jablko,banán.Horší už to je s uzavřenýma věcma(přesnídávky,jogurty...)
Když tak vzpomínám,co nám dávali v letadle k jídlu,tak ne všechno bylo vhodné pro děti.Takže raději na to nespoléhej.

cicimon
13. jún 2011

tak pridam moju skusenost s ryanairom - jedla pre malu som mohla mat hocikolko, len jej vodu som musela cestou z BA ochutnat , inac som mala vyzivy v skle a chrumky a pod a to netrebalo ani otvarat ani ochutnavat... a cestou z dublinu nik nepytal nic ochutnavat
co sa tyka kocika, mali sme golfac, ktory sme odovzdali pri vstupe do lietadla a dokonca sme ho dostali uplne neposkodeny 🙂
a urcite odporucam kupit piority boarding

lollaj
13. jún 2011

Ano, kočárek si můžeš vzít přímo ke vstupu do letadla,tam ho složíš a personál už se o něj postará.Některé společnosti ti ho ihned při příletu opět přistaví ke dveřím,některé ho pošlou až s kufry.
Je to nejpohodlnější varianta.
Při prvním letu (bez zkušeností) jsme tahali dceru v klokance a nebylo to tak pohodlný....ale každému vyhovuje něco jiného.
A na rozdíl od cicimon,naše kočárky utrpěly pár škrábanečků,ale nic hrozného.

kepassa
13. jún 2011

chcem sa opytat baby ako je to s liekmi, mam si ich dat do kufra alebo mam ich mat so sebou a vziat na palubu? nie je ziadne obmedzenie s liekmi? pretoze ja ked som si pobalila moje na alergiu, potom smectu a endiex pre istotu a este paralen a panadol vo flaske pre deti tak mam zrazu jednu malu tasku /taku "kozmeticku" plnu tak teraz neviem kam s nimi ci do kufra ci so sebou...
musia byt kufre zamknutne? pretoze my necestujeme tak mame sadu 3 klasickych kufrov ale bez moznosti uzamknutia
rozmyslala som, ze ak ano tak si kupim taku tu malu klatku a uzamkneme si kufre pomocou nich a klucik si vezmem so sebou do kabelky na palubu, blbost asi co 😀
este som necestovala tak mam z toho stres a letime uz v stredu vecer, dakujem za rady.

cicimon
13. jún 2011

@kepassa lieky by sa mali zmestit do toho sacku co davaju na checkine,... ak sa nemylim
a urcite si zamkni kufor, aby ti doslo vsetko... kup si tu kladku, ja mam tiez tak poriesene

lollaj
13. jún 2011

kepassa - na palubu si vem jen ty léky,kté potřebuješ.Zbytek dej do kufru. S léky je to podobně jak s jídlem, v sáčku můžeš mít určitou hmotnost a obsah.Ale na letišti to je napsané,tak si to tam nasáčkuješ. 😉
Kufry si vždycky zamykáme!!!Ale opět záleží kam letíš, na některých letištích mají právo náhodné kontroly a zámek bez tvého vědomí můžou odstranit. (nam takto při přestupu v USA zničili zámek i se zipem)

kepassa
13. jún 2011

dakujem kocky, aj v pokynoch ku odletu mame napisane, ze mame mat uzamknute kufre, tak preto ta klatka...neviem ako inak, je mi luto kupit nove uzamknutelne kufre ked kto vie kedy znova poletime....a tieto su super az na to, ze sa nedaju uzamknut 😒
a neviete asi priblizne kolko sa do toho sacku zmesti myslim vahovo...vy neberiete ziadne lieky pri cestovani? ja sa citim ako nejaky "drogista" kedze je toho dost ale tak zas som alergik a len pre alergiu mam pohotovostny balicek so 4 druhmi liekov tak sa to nazbiera... 😒

lollaj
13. jún 2011

kepassa-do letadla si manžel bere kapky do očí, na delší let mám pro děti kinedril a pro sebe ibalgin (max 2 prášky).To mám v jednom sášku.
Nemůžu si teď vybavit jak je to stím množstvím,ale doopravdy si s tím neděl starosti,na letišti dostaneš sáčků,kolik budeš potřebovat (v Praze si je kupujeme) a oni ti už to daj,tak aby ti to odpovídalo. Pokud ty léky potřebuješ,tak si taky nedělej starosti,prostě si je vezmeš.... 😉

hajanka
13. jún 2011

@cicimon ano ano, priority boarding pri cestovani lietadlom s detmi je dolezity.

monikabe
13. jún 2011

@hajanka 🙂
@lollaj 🙂 Dakujem za vase konkretne rady, presne take drobnosti si zoberiem pre maleho na papanie.
Nad kociarikom uz nepremyslam, ja totiz letim s malym sama. Ono je to uplne ine s manzelom a uplne ine sama, musim niest komplet batozinu 😖 . Odlietam z Budapesti, neviem co vsetko si tam budem moct za check-inom kupit, ale let trva 10 hod a nemozem si dovolit nemat dostatok jedla a pitia pre dieta. A hlavne moj syn nemoze vsetko jest, takze ja musim vsetko kontrolovat a to tiez nie je jednoduche.
A ake hracky ste mali pre deti na palubu?

hajanka
13. jún 2011

@monikabe nemas za co 🙂 ja som lietala s mojim synom od jeho takmer troch rokov do skoro siestich min. 6x do roka.
Na zabavenie som mu brala ked bol mensi, obrazkovu knizku, farbicky, nejake papiere alebo zosit na kreslenie, pisanie, bravala som mu aj Archos (na pozeranie rozpravok), neskor si braval aj PSP na hranie, ale to ho zacalo bavit az ked bol starsi 🙂
...ale to on mal uz tri roky, tvoj je mladsi, neviem s cim sa zabavi, s cim sa rad hra 🙂
Ja som mu chcela kupit Trunki kurfik, na ktorom sa moze aj zviest, napr. v letiskovej hale a do neho mu tie hracky dat, ale nejak sme sa k tomu nikdy nedostali 🙂 vyhoda je, ze sa poklada za prirucnu batozinu a dietko tam ma vsetkych milacikov pokope 🙂

lollaj
13. jún 2011

monikabe,vůbec se neboj 😉 Nepíšeš co tvůj syn může a nemůže,ale v dálkových letech dávaj na výběr za dvou někdy i tří jídel,nabízí i jídla sladká,ryby....čaje a pití vůbec tam máš neomezené množství.Co mám zkušenosti,mají tam i minitelky,takže malýmu pustíš pohádku. A jestli letíš 10h, tak věř,že bude i spát.
Poslední let jsme meli 7h s ročním synkem a tříletou dcerkou a úplně v poho.Za 14 dnu nás čeká 13 hodin letu 😉
Trunkiho jsme pořídili,děti v něm mají hračky,ale nejvíce je zajímá mobil,dcerka hraje hry a syn ochutnává,oslintává a zkouší pevnost házením na zem 😀

monikabe
13. jún 2011

@hajanka V stredu idem do Tesca, kupim mu nejake drobnosti na hranie a uz odlozim a vybalim az v lietadle a kupim aj nejake jedlo, take tie male vyzivy a pod. 🙂
@lollaj Moj syn ma alergiu na vajce, je na prisnej diete. Najradsej pozera rozpravku Lolek a Bolek alebo macka PU. Macka mu pustam pre istotu po anglicky nech si zvyka, tak asi aj v lietadle bude po anglicky 🙂
Dievcata, velmi vam dakujem za rady, uz sa zacinam aj tesit, caka nach krasne leto plne dobrodruzstiev!!! 😀

hajanka
13. jún 2011

@monikabe ano! Vidis, na to som uplne zabudla. Kupit nejake nove hracky, aspon par, 2-3 nove, nieco co nema este obkukane, co nepozna a co ho hned zaujme 🙂 😝 ja som stale pred kazdym letom (ked bol este mensi) kupovala nejaku novu hracku, aspon auticko 🙂 alebo nieco male...

brulka
13. jún 2011

@elliana ak ti male ochorie existuje nato specialne poistenie - ja to viem len v nemcine ako sa vola "rücktrittversicherung" a vtedy ti vratia plnu sumu. ak stornujes kvoli chorobe bez poistenia zalezi na tom kedy ak tesne pred odletom nedaju ti nic. takze odporucam poistenie ... mam s tym uz skusenosti raz sme prisli o peniaze :(

brulka
13. jún 2011

@sylvie @olianko @elliana baby ja mam teraz pomerne cerstvu skusenost s lietanim. dcerka ma 10 mesiacov a pred par dnami sme sa vratili z juznej ameriky. let trval 12 hodin a celkovo cesta aj s dalsim kratsim letom viac ako 24 kedze sme mali smolu a lietadlo malo meskanie ...

take vseobecne rady:

1. dolezite dat babatku pit alebo dudlik pri vzlietani a pristavani kvoli vyrovnaniu tlaku v uskach
2. vziat dostatocne mnozstvo vody, moja mala pila v lietadle omnoho viac ako bezne asi kvoli suchemu vzduchu
s vodou pre deticky nie je vobec problem pri kontrolach automaticky to vsade akceptuju
3. vziat oblubene papanicko. my sme leteli s lufthansou a ti mali na palube dokonca hippky aj UM, som bola prekvapena 😅
4. nezabudnut vziat aj nieco teplejsie na nozicky, svetrik a decku. ak letite velmi vysoko tak byva v lietadle zima. taktiez nahradne oblecko ak by nahodou grckalo alebo sa precikalo.
5. vziat oblubene hracky, alebo kupit nove ci take co dieta dlho nemalo v rukach 🙂
6. vziat dostatocny pocet flasiek, pre istotu aj s rezervou kvoli pripadnemu meskaniu, taktiez vacsiu zasobu jedla aj mliecka ak nekojite
7. ak letite dialkovy let a mate dieta do 2 rokov tak rezervovat si sedadla v prvej rade, kde sa da zavesit postielka aby si babatko mohlo dobre pospat a vy ste ho nemuseli mat na rukach. TOTO JE VELMI DOLEZITE my sme to stihli len tak tak mali uz posledne volne meista v prvej rade a uprimne povedane neviem si predstavit let bez postielky 12 hodin 😖 to by bol des. takto to bola pohoda mala mi krasne zaspala a spinkala 6 hodin v kuse 😵

- pre dieta do dvoch rokov nie ste povinny kupit letenku a mozete h mat na kolenach, dieta pri vzlietani a pristavani musite mat na kolenach a je priputane detskym pasom na vas pas, nemoze byt po tuto dobu v postielke a ani v sedacke.
- pocas letu a ak je volne miesto vam dovolia dat dietatko do priputanej autosedacky
- kocik nedovolia vziat na palubu ale aspon nam dovolili vziat az k dveram lietadla, tam bol odobrany zamestnancom letiska a odneseny do batozinoveho priestoru. po prilete nas kocik opat cakal pred lietadlom

nasa skusenost bola super ako personal tak aj celkovy let bola pohoda. letusky pomahali ako sa len dalo, boli ochotne a bolo to fajn. dcerka bola tiez v pohode, napriek vsetkym mojim obavam to zvladla perfektne, aj si pospinkala aj pokoketovala s ostatnymi pasaziermi, vzdy sa pri nas niekto zastavil a mali sme tak postarane o zabavu ;) tych 12 hodin nakoniec nebolo ziadne peklo a jediny kto s tym mal problem som bola ja lebo som sa cely cas bala co dcerka a dcerka bola uplne spokojna.

my sme leteli s lufthansou a austrianom 🙂 tieto letecke spoocnosti odporucam 😉

monikabe
14. jún 2011

A ako je to s autosedackou? Moj syncek cestou tam este nema 2 roky, ale cestou spat uz 2 roky bude mat. Cestou tam bude mat 2 roky o 2 tyzdne. Kupujeme mu extra sedadlo, aby nesedel cely cas na mojich kolenach. Takze autosedacku uz neberiem.
@brulka

hajanka
14. jún 2011

@brulka pekne si to napisala, ale treba sa informovat v konkretnej let. splocnosti, lebo nie vsetky spolocnosti rezervuju sedadla v prvej rade detom, to teraz citam 1x od teba.
Ked my ked sme lietali, bolo to vyslovene zakazane kvoli bezpecnosti (nudzovy vychod), deti v prvej rade sediet nesmeli ani tehotne zeny, sama som chcela hlavne kvoli pohodliu a priestoru, ale nedovolili nam, ani bezprostedne pri unikovych vychodoch nesmeli sediet deti, mozu len dospeli a musia vediet anglicky, to je podmienka pre pripad nudzovych situacii. Na miestach pri nudzovych vychodoch nesmies mat ani prirucnu batozinu pri sebe (pod nohami). A nie vsetky let. spolocnosti maju na WC prebalovaci pult.
Mozno je to tak iba na dialkove trasa a velke lietadla (tie deti v prvom rade), ale treba sa pre istotu radsej dopredu informovat.
Ani s autosedackou (vajicom) som sa na palube lietadla este nestretla. Ale vraj existuju speci autosedacky do lietadla, musia byt vsak certifikovane na pouzitie v leteckej doprave. tuto som nasla clanok ale z min. leta http://baby-web.topky.sk/Clanky/a1696-Do-lietad...
A nezabudnut na Priority Boarding 🙂

hajanka
14. jún 2011