Cestovanie lietadlom s malými deťmi. Aké to je?

sylvie
2. okt 2006

Baby, uz ste niekto cestovali s drobcami lietadlom? Je to nejak vekovo obmedzene? Mozem mat dietatko na kolenach?

nikak23
22. jan 2011

@pattie, @marrakech,@briketa , dakujem za rady, ja neviem co panikarim? ved ja lietam o sto tristo, ale teraz prvy krat s dietatom. Nejako to zvladnem, len sa bojim, ze Filipko bude zly, prakticky nebude spat. No ved nejako to dopadne, dam vediet, ze ako.Raz letela kamoska z Juznej AMeriky sama s rocnym a 3 rocnym dietatom a ked sme ju cakali na letisku vo Viedni akurat povedala "berte si ich"🙂), ale je pravda, ze letela skoro 24 hodin a 2 krat prestupovala. Tak dufam, ze mne sa to nestane aby som pri prilete povedala "berte si ho". akurat sa trochu bojim "buzeracie" colnikov a security. diky este raz. Nika

pattie
23. jan 2011

@nikak23 hlavně se nenechej vyvézt z míry, prostě to v letadle neřeš. Je to malé dítě a tak když bude brečet nebo naopak "rozebírat letadlo" příliš se tím netrap, prostě je to dítě 🙂))

nikak23
23. jan 2011

@pattie to je pravda🙂 diky za podporu. Uz aby sme tam boli...

estterka
23. jan 2011

inak,mne tiez niekto povedal,ze ak budem cestovat sama s malym dietatom,tak to mam niekde oznamit a nejaky pracovnik z letiska mi pomoze.lebo ja sa nebojim cesty,ale toho,ako s pol rocnym dietatom zoberiem kocik,dva velke kufre a prirucnu,ked uz pristaneme.spiatocny let totiz budem letiet sama.tak snad v najhorsom niekoho poprosim a pomoze mi potlacit vozik s kuframi von,kde ma bude muz cakat.

ichbinich
24. jan 2011

@nikak23:
My sme leteli s Austrian do Barcelony, takze relativne kratky let. Maly mal 13 mesiacov.
Babo ma narok na batozinu, ale myslim iba 10kg alebo tak - maju to na stranke. My sme to nakoniec nevyuzili, zmestili sme sa do dvoch kufrov.
Pri check-in povedz, ze kociar odovzdavas az pri lietadle, da ti nan cedulku, pri nastupovani kociar zlozis, pride niekto a da ho ku kufrom na uplny vrch a pri pristati ti ho nachystaju tiez ku lietdldu. Ja som sa bala, ale nic sa kociaru nestalo. My sme ho este zabezpecili takym pasom na kufor (nemame klasicke golfky). Nas kociar ma 11kg, oficialna hranica je 10kg, ale nikto to nevazil a ja som si popredu zavolala, ci je to mozne.
Jedlo si mozes zobrat pre maleho so sebou, ale zevraj iba original zatvorene pohariky. Ja som mala Hipp, ale nakoniec pil iba mliecko. No a piskoty a kukuricne chrumky 😉 Aky babyfood je na dlhych letoch, neviem. Mne len po telefone povedali, ze maju babyfood... Tekutiny pre babo, teda voda, caj, nespadaju pod ten blby 100ml predpis. Len to musis pri kontrole ukazat a musi to ist tiez cez roetgen.
Nam roentgenovali aj kociar 😖 To bolo o nervy, lebo sme ho museli napoly zlozit, aby sa tam zmestil... No co uz. Ale nebuzeroval nas nikto, len teda trvali na tych predpisoch...
Kupili sme novu hracku - Duplo lietadlo - a mala som aj arzenal jeho oblubenych hraciek, ale po prve dostal od letusky takeho psika a kacku do vane, a po druhe bol taky vsetkym uneseny, ze by najradsej to okno aj otvoril 😀 Takze ja som si z toho robila viac nervov ako to nakoniec bolo.
Lety boli napraskane, tak sme mali presne dve sedadla pre nas rodicov. Spal mi v naruci, da sa to. Mne potom sice ku koncu trpla ruka aj zadok, ale dalo sa to 😉
Pri vzlietani mu daj nieco pit alebo cumlik, moj to zvladol bez problemov, aj spiatocny let a to uz mal nadchu a tiekol mu nos...
A spytaj sa (popredu!) na toho pomocnika, ako pise @estterka. My sme boli dvaja, takze som o tom ani nevedela. Najlepsie bude, ked si zavolas, mne ochotne poradili.
Neboj sa, vsetko dobre dopadne! Dzrim palce.

nikak23
25. jan 2011

@ichbinich DAKUJEM!! ja uz som letela vela krat AUA a nastastie su velmi ochotne letusky. Som rada, ze to pitie nespada pod ten blby 100 ml predpis, lebo maly pije hodne vela cajiku. Cize, normalne si mozem zobrat zavrete pohariky Hipp na palubu? to som tiez rada. Uvidim ako to cele dopadne, lebo ja si este budem musiet pichat injekcie na zriedenie krvi, no som fakt zvedava🙂 aby sme tam uz boli. Obavam sa toho spania, ved v podstate budeme na cetsach skoro 14 hodin, ale nejako to zvladne. ( zvladneme)🙂 este raz dakujem, pekny dnik. V

ichbinich
25. jan 2011

@nikak23:
Ano, Hipp poharik a vodu/caj pre maleho mozes mat. Len to musis pri roentgene preukazat a dat extra scanovat.

Nezabudni si pre istotu dat vystavit papier, ze tie injekcie potrebujes. Lieky su tiez vynimka, ale pre istotu si pytaj papier od lekara, nebudes musiet diskutovat 😉
Vsetko dobre!

estterka
25. jan 2011

ahojte,mozno budete vediet poradit.vcera sme zabookovali letenky a pre malu,sme napisali nespravne priezvisko.teda priezvisko,ktore ma na rodnom liste a pouzivame,lenze sme si neskoro uvedomili,ze nam na konzulate povedali,ze na docasnom pase bude mat ine. co teraz s tym?neviem sa tam dovolat,ked si dam,ze zmenit meno na ich web stranke,tak viem zmenit len moje alebo muzove,pri jej mene tato moznost nie je. no neviem ako to vyriesit.

ichbinich
25. jan 2011

@estterka:
Ked sa im neda dovolat... nemaju niekde moznst poslat komentar alebo mail? Ale nadalej by som sa pokusala sa im dovolat.
Podla toho, na akeho "horliveho" colnika/atd. natrafis by to fakt mohol byt problem... Ked sa ti to nepodari, vezmi si pre istotu aj ten rodny list...
Spanieli nechapu stredoeuropsky system mien (zena zmeni meno vydajom) a stredoeuropania zase nie spanielsky system (kazdy ma dve mena - jedno po mate a druhe po otcovi).

estterka
25. jan 2011

@ichbinich problem je,ze ja som slovenka,muz nemec,dieta sa narodilo v spanielsku a nemci povedali,ze v prvom pase musi mat moje priezvisko.no a na stranke je napisane,ze musi sa zhodovat meno na letenke s menom na doklade s fotkou,co je u nas jedine pas ☹ skusam sa dovolat stale a k emailu som sa tiez nedoklikala.

ichbinich
25. jan 2011

@estterka:
Tak nech ti nemci vystavia lajstro, ze ako to je s tym menom... neviem ti bohuzial inak poradit. Naozaj to zalezi od horlivosti daneho uradnika, ci to akceptuje alebo bude robit cirkus ☹

estterka
25. jan 2011

@ichbinich myslis,ze by mi mohli dat nejaky papier na konzulate o tom? ale teda pekne,ze to zalezi od toho,ako sa nejaky uradnik vyspi..

ichbinich
25. jan 2011

@estterka:
Zavolaj na konzulat a vysvetli situaciu. Ked budu ochotni, tak ti nejaky papier vystavia...
No v principe sa musi meno na letenke zhodovat s menom v pase. A je mozne, ze to vysvetlis, ale je aj mozne ze to nevysvetlis... ☹

estterka
25. jan 2011

@ichbinich dovolala som do ryanairu a zmenili mi to hned bez problemov a bez poplatku na moje priezvisko. 🙂 uz som kludna 😉 diky 🙂

ichbinich
25. jan 2011

@estterka:
To som rada, ze si to vyriesila. 🙂 Prijemny let!

juju
25. jan 2011

s malym lietam kazdy mesiac (2 hodinove lety) a sama- normalne je maly henvko ale lietanie sa mu asi paci, lebo bol na 90% kludny. moje rady: cumlik do pusy pri odlete a vzlete kvoli tlaku a stimulovat ho aby riadne tahal 😀 sediet cim najviac vpredu a v ulicke, babo sa neciti stiesneno a da s a s nim lepsie manipulovat; uprednostnovat klasicke spolocnosti nie low cost ak sa da - super servis a pomoc od personalu; inak co sa tyka deti zatial som sa nestretla so ziadnymi restrikciami pri kontrole, a to mam vzdy okolo pol litra vody, plno liekov, kremov, detske vyzivy, caje, kopec divnych hraciek - vzdy to len pozru ci je to pre dieta takze 🙂 drzim vsetkym palce

zuzkap2
26. jan 2011

Ahojte, porebujem poradit. V aprili ma caka let s 3 detmi za muzom do UK tak by som chcela vediet ak mate niektora skusenosti ci ste si mohli do lietadla zobrat aj autosedacku (vajicko) budem ju mat priplatenu len neviem ci si ju mozem zobrat aj do lietadla, kedze po skoro 4 hodinovej jazde autom na letisko a lete o 22:00 budu uz deti unavene a mala sa mi v nom bude lepsie niest

ichbinich
26. jan 2011

@zuzkap2:
Co som kdesi citala,mozes ju zobrat aj do lietadla, ale musi sa vraj zmestit do sedadla...
Najlepsie budes, ked si zavolas do spolocnosti, s ktorou letite a spytas sa priamo tam. Ale podla mna, ak si aj zakupila miesto/sedadlo, tak to nie je problem. Ale zavolaj si, tam su zvycajne ochotni a poradia ti.
Minimalne si tu autosedacku mozes vziat az ku lietadlu a potom ti ju pracovnik letiska vezme, da na vsetky kufre a po pristati zase da ku lietadlu. Tak sa to bezne robi aj s kociarmi.

bubelko
26. jan 2011

@zuzkap2 neviem akou spolocnostou letis, ale normalne je autosedacka ako kocik, ak je v nej dieta, moze na palubu. ci v nej moze byt aj pocas letu, zalezi, ci mas pre malu v lietadle zaplatene aj miesto alebo nie. ak nemas pre malu miesto, zalezi od konkretnej spolocnosti a servisu, ci ti ju pustia aj do lietadla, alebo ju budes musiet odovzdat pred vsupom na palubu ako kocik. inak vacsinou, ak su volne miesta, tak normalne spolocnosti dovolia mat dieta na sedadle v sedacke vedla seba, aj ked nemas zaplatene miesto. ale na to je najlepsie sa opytat priamo, ked pojdete na check-in alebo si zavolat do spolocnosti, ktorou letite. 😉

slaviq81
26. jan 2011

@zuzkap2 mozes si autosedacku zobrat, ked ti nedovolia vziat ju dovnutra tak ju nechas von, tak ako kociar a v lietku ti pripnu na stenu taku vanicku, kde mala moze spinkat. Len si pri check-ine pytaj bulkseat. Ale to oni zvyknu usadzat rodiny s detickami prave tam.

zuzkap2
26. jan 2011

@ichbinich
@bubelko
@slaviq81 dakujem za rady 😉
a pravdepodobne budeme letiet s ryanair aj ked ten odlet o 22:00 h mi velmi nevyhovuje

pattie
26. jan 2011

@zuzkap2 záleží na společnosti, někteří brát sedačky nechtějí, jiní ano...

endzi30
26. jan 2011

@zuzkap2 - Zuzi, ja som letela s malou Ryanairom, ked mala cca 2 mesiace. Ryanair nepovoluje "autosedacku-vajicko" na palube. Presne ako baby pisu, kludne pojdes az k lietadlu s kocikom+vajicko, pod schodami malinku vyberies a pozemny personal ti kocik aj vajicko odlozi do podpalubia.
Tiez som platila za vajicko.
Ono ale zalezi aj na personale. Na ceste TAM som poprosila letusku, ci by nebolo mozne mat to vajko hore v kabine, kedze vidim, ze je poloprazdne lietadlo, tak sa cuduj svete povolila 😅 (ale to bola len jej dobra vola)...babatko i tak v tom byt nemohlo pocas startu a pristatia kvoli bezpecnosti...pocas letu mi tam spinkala.
Na ceste SPAT som sa opat skusila spytat (opat bolo lietadlo poloprazdne)...ale hold smola, skoro ma zavrazdili pohladom!!! Takze vajko slo pekne dolu 😠 😠
Takze toto mas na 100% s Ryanairom - nizkonakladova spolocnost...

s klasickymi spolocnostami je to uplne normalne, ze si beries vajicko so sebou hore 😉

Este ak ti mozem poradit, pisala si, ze letis sama s detickami. Odporucam ti kupit si "Preboarding", co znamena, ze pojdes aj s detickami do lietadla medzi prvymi cestujucimi (az potom pustia zbytok)=co znamena, mate velku sancu sediet vsetci pokope! Keby si si to nekupila, tak sa nezlakni, sa moze stat, ze budete uplne vsetci sediet inde....vacsinou linky do UK byvaju plne, cize kazdy sa bude trepat a ponahlat do lietadla, aby si uchytil miesto (ako iste vies, palubnu vstupenku dostanes bez cisla sedadla=sadnes si kde je volne). Stoji to tusim okolo 4Eur, ak to nezmenili 😅

Pa a stastny let 😵

estterka
26. jan 2011

@endzi30 to mi ani nenapadlo,ze by sme sedeli oddelene 😕

ja mam otazku,kde sa prebaluje dieta v lietadle? nas len bude 5,5 hodiny,takze budeme musiet. a ked sa startuje a pristava,dieta je priputane pasmi,da sa tak kojit,kvoly uskam? my totiz nemame dudlik ani flasu,moze byt priputana tvarou ku mne? a tie kociky,balili ste ich pred tym ako ho zobrali do nejakeho obalu alebo vreca? nech sa neznici,neuspini..

estterka
26. jan 2011

my ked sme leteli,ked mala mala 15 dni,tak mi dovolili nechat ju cely cas vo vajicku,musela som ho pripnut pasmy a takto to prespala,ale to bolo len 45 min.len medzi ostrovmi a lietalo poloprazdne.

endzi30
27. jan 2011

@estterka - veru, je to viac ako pravdepodobne u spolocnosti, ktore nedavaju miestenky (cisla sedadiel) - oni tym vlastne urychluju nastupovanie, aby sa ludia nesuchtali...kazdy sa ponahla, aby si uchytil dobre miesto, alebo aby sedeli spolu...a ty ako maminka sa moc ponahlat nemozes, mas kocik, batozinu, dokym zlozis kocik pod lietadlom atd atd, tak pojdes pomaly do lietadla ako posledna 😅

ked je v Ryanairi plne lietadlo, nechavaju trojsedacku 2ABC volnu pre taketo pripady, ze pride mama s dietatom (myslim starsim ako 2 roky, ktore ma narok na sedadlo), tak ta mozu usadit tam....ale treba brat do uvahy, ze tam bude viac mamiciek s detmi, ktore pridu ako posledne a vtedy si treba sadnut tam, kde je volne 😅 Samozrejme existuju aj slusni ludia a radi pomozu a vymenia si miesto, aby ste mohli byt spolu...ale su aj taki, ktori sa tvaria, ze ta nevidia 😠

ale pozeram, ze ty mas babatko 5 mesacne, cize tebe bude sediet na kolenach, takze tento problem mas zatial vyrieseny, moze ti byt v podstate jedno kde budes sediet 😉 ale vzdy je lepsie ked je vedla teba volne, mozes tam babatko pocas letu posadit/dat lezat/dat svoju tasku atd...

ak s tym nemas problem, tak malinku mozes prebalit aj na sedacke... 🙂 ja som ju prebalovala na sedacke, pokial bola len precikana...ked islo o ine a tuhsie "skupenstvo" 😀 😀 tak prebalovaci pultik najdes v zadnom zachode na lavej strane v smere letu 😉 (ak letis Ryanairom) ja som sa ale tomu max. vyhybala, neda sa tam hybat, plus "spina" 😅 brrrr... 😅

ano, malinku budes mat priputanu pasom o svoj pas a mozes ju bez problemov kojit 😉 najprv sa priputas ty, potom si malinku poloz na kolena chrbatikom k sebe, priputas ju a potom si ju otocis tvarou ku tebe 😉 pekne dat malinkej papkat, jedine tak jej mozu odlahnut uska pri starte a pristati...aj ked nie vzdy to funguje 😕

no a co sa tyka kocika, tak ano...ja osobne som ho balila do obalu/vreca...lebo ked vidim ako zaobchadzaju s nimi...tak sa mi az oci prevracaju 🙄 prisla som k lietadlu a pod schodami som vybrala malu a kocik zabalila (ak letis sama, budes musiet niekoho poprosit, aby ti podrzal malinku, pokial nemas nosic/satku)...este aby som nezabudla...pri check-in okienku ti daju na kocik "vysacku" (s menom, cislom letu atd)....pokial mas obal na kocik, tak povedz pani za okienkom, nech ti tu vysacku da na ten obal, aby pracovnici, co nakladaju batozinu/kociky vedeli, ze sa jedna o kocik, ktory ti po prilete odovzdaju zasa pod schodami (stalo sa mi uz ale, ze mi ho dali az v letiskovej hale, tam kde prichadza normalna batozina...cize som mala celu cestu malu na rukach 😠)

a to si letela tiez Ryanairom, ked ti malinku dovolili nechat vo vajicku?

tak...snad som trosilinku pomohla 😀 😀 😵

estterka
27. jan 2011

@endzi30 dakujem ti velmi pekne za odpoved 😀 😉
cestujem s muzom,takze s kocikom a podobne pomoze.len ja nan nemam obal,takze by som ho rada do takeho velkeho cierneho vreca na smeti,teda muz ho tam da.a ja pocas toho ako bude balit mozem ist do lietadal a obsadit aj pre nho miesto,ci nie? 😅
ale tak snad nie su vsetci ludia taki ignoranti a ked uvidia,ze mam male dieta a muza so sebou,tak nebudeme muiste od seba sediet ☹lebo ja sa na to spolieham,ze on mi s malou pomoze.

no presne,ja sa tiez vyhybam weckam v liedale a nasa sa vie tak uzasne pokakat az za krk,tak to nevie co potom budem robit 😀 radsej by som ju na sedacke prebalila a prezliekla.

letela som binterom,to je spolocnost,co lieta len medzi ostrovmi.to bol velmi kratky let.

a naspat pojdem sama,ale airberlin a toho sa nebojim,tam dostanem miesto hned vpredu,aj tu kolisku pre malu aj mi urcite pomozu,ryanairom by som si netrufla sama letieit 😖

este raz dakujem za odpoved 🙂

zuzkap2
27. jan 2011

@endzi30 velmi pekne ti dakujem za odpoved a radu 😉 takze autosedacku nemozem mat tak to ju potom ani nemusim brat, v UK si poziciam od kamarata.
Ja kocik neberiem , sice beriem ale nie ten co mam ( nechcem si ho nechat znicit ), idem kupit golfky a vybrala som taky ktory sa mi zmesti do kufra, cize by sa nemal poskodit.
A stym ze by nas mohli rozsadit si ma velmi nepostesila ☹ no co budem si musiet priplatit aby sme sli do lietadla medzi prvymi, lebo si viem zivo predstavit ako by moji chlapci vrieskali kebyze niesme spolu.

A este nahodou neletela niektora s easyjet z Krakowa?? este mame aj tuto moznost s lepsim casom odletu okolo jednej poobede

endzi30
27. jan 2011

@estterka - tak to mas super, ze letis s muzom 😉 ja som vacsinou tiez lietala s maminou, ale sla som aj sama a to bolo o hubu 😅 😅 nikto ti nepomoze, myslim z personalu (Ryanair) 🙄 mne pomohli cestujuci 😅 ..vacsinou ine mamicky, co mali starsie deti 🙂..lebo tie vedia ake to je tazke 😉
a tiez ked som letela s mamou, tak nie vzdy sme mali kupeny ten "preboarding"...tak sme to spravili tak, ze ja som si sla pokojnym krokom a mama sa "tlacila a ponahlala" ako vsetci ostatniiii 😀 😀 😀
cize ano...obsadila mi pekne miesto...nie je problem povedat, ze je obsadene 😉

ok, ten cierny sakel je fajn snad...ked ten kocik zabalis, tak sa snaz, aby ta vysacka trcala von zo sakla 😉

😀 😀 😀 si myslis, ze moja kakala ukazkovo? preeeesne, tiez az po krk...cize som musela ist na tu toaletu 😀 😀 😀 akoze mne by to neprekazalo aj na sedacke prebalit....ale predsa...nam ako mamam ta "vona" nevadi...ale ostatnym by sa to nemuselo pacit 😀 😀 😀 ale ak s tym nemas problem, tak ju prebal kdeeee len ty chces 🙂 🙂

aha, tak tu spolocnost Binter, ci ako sa to vola..nepoznam 😉 mozno maju ine pravidla 😉

ja som tiez letela AirBerlinom sama 😀 😀 vajicko mi povolili mat na palube...pekne mi ho vzala pri dverach letuska a niekam ulozila 😉 ja som mala uplne tu najnizsiu triedu, cize som sedela niekde v strede lietadla a max. co mi dali pre malu bol taky balicek (hrkalka, podbradnik = aj to potesi 🙂 )...a vsetok personal bol velmi mily a stale sa chodili pytat, ci nieco nepotrebujem 😉

tak prajem pekny let, urcite to zvladnes...nic neboj 😵 😵 😵 a to iste plati aj pre @zuzkap2 😉

@zuzkap2 - ked budes mat pozicanu autosedacku, tak jasne, netreba ju brat 😉 asi mas pre malinku normalne kocik (s vanickou), ci?
a dobre robis, na taketo cestovanie lietadlom su najlepsie golfky...rychlo sa to zlozi, je to lahke 😉 ale ja ked som letela prvy krat s malou, tak mala 2 mesiace, cize do golfaca by som ju nedala 😀 😀 tam som potrebovala kocik (konstrukciu) + vajicko

a ty mas tri deticky, tam vobec nevahaj s tym prikupenim za "preboarding"...akurat teraz neviem, ci nebudes musiet platit 3 x 4 Eur 🙄 lebo ste vlastne ako keby 3 dospelaci (babatko do 2 rokov sa nerata)

s Easyjetom som letela straaasne davno...to som este nemala malu..cize som si veci ohladne deti nevsimala 🙂 ale je to tak isto nizkonakladova spolocnost...moc od toho necakaj.... 😅 ale to mas pravdu, ze cas odletu vyzera lakavejsie nez 22:00 😀

estterka
27. jan 2011

@endzi30 ak chces sediet s airberlinom vpredu a mat tu kolisku,tak musis im zavolat 48 hodin pred odletom a zarezervuju to bez poplatku 😀 to mam zistene ja.

jak rozpravas o tej tlacenici do lietadla,tak rozmyslam,ze kocik odovzdam uz s kuframi.teda to sa myslim zvlast pri nejak okienku tieto veci odovzdavaju,lebo aj tak ju budem mat v nosici a nebudeme mat pri lietadle stres-len zas,ktovie ,ci potom mi neznicia kocik,ked ho hodia na ten pas,kde sa vyzdvihuju kufre 😒 kurnik,na tolko veci treba mysliet,ked clovek leti s babatkom..ak ti este napadne nieco,na co nezabudnut,daj vediet 😉
a ten preboarding vieme aj dodatocne zakupit? lebo zas 8 euro nie je vela,keby sa to da kupit pri online check-in.

vajicko neberieme,tam by sa nam uz ta nasa nezmestila 😀 berieme len sportovy kocik,dufam,ze to prezije bez poskodenia..